Akyaka’ya 2 kattan fazla yok

Bu haber 18 Temmuz 2013 - 22:20 'de eklendi ve 1.192 kez görüntülendi.

akyakaikikatolacak1213146513213212Ak Parti Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden son günlerin tartışmalı imar değişikliğini yerinde inceleyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Milletvekili Özden; “Biz burada iki kattan fazla bir yapıya asla izin vermeyiz ”dedi.
Hasan Telli
Ak Parti Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden son günlerin tartışmalı imar değişikliğini yerinde inceleyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Milletvekili Özden; “Biz burada iki kattan fazla bir yapıya asla izin vermeyiz ”dedi.
Yeşil doğası ve mimari yapısıyla sakin kent unvanını elinde bulunduran Akyaka Beldesinde imar değişikliği ile kot farkından yararlanarak çok katlı binalarını yapılmasına imkan tanıyan değişikliğin asılsız olduğunu yapılan çalışmanın sadece kamuya ait bir alanın kentin içinde değerlendirilmesi olduğunu belirten Ak Parti Milletvekili Yüksel Özden; “Muğla da ilk defa olan bir şey değil bizim asla kaynağı olarak nereden çıktığı konusunda hiçbir fikrimizin olmadığı bir takım hezeyanlar dolaşıyor. Akyaka’da bu nasıl başladı, önce duyduk ki TOKİ buraya sekiz katlı bir bina yapıyormuş. Hatta bizim partili arkadaşlarımızda inanmışlar olur mu böyle şey diye bizi aradılar. Biz duyar duymaz nefesi özelleştirme idaresinde aldık ” dedi.
Arazinin maliyeye ait olduğunu belirten Özden; “Burası maliyeye ait yıllardır burada oturan bir ailenin ecri misil karşılığı kullandığı, zeytini de diken onlar. Kendileri zeytin dikmişler bir tane ev yapmışlar. Buradaki durum nedir TOKİ nereden çıkıyor sekiz kat nereden çıktı. Biz Akyaka da Türkiye’nin çok ender yerlerinde yapılan ve dünyanın birçok yerinde övündüğümüz bir yapı var, bir doku oluşmuş. Biz bunu öğrendiğimizde hemen sosyal medya üzerinden, kim hangi koşulda böyle bir şey yapmaya kalkarsa buna izin vermeyiz ” dedi.
Hazırlanan planları bizzat yerinde incelediklerini de belirten Ak Parti Milletvekili Özden; “Özelleştirme dairesine gittiğimizde hazırladığı planı gördük. Özelleştirme idaresinin hazırladığı planda burası için söylediği şey % 60 oran vermiş 7 kat yerin dibine git seniz de 2 kattan fazla yerin üstüne çıkamıyor musunuz. Biz bunu deyince karşılık olarak işte arazi eğimli olduğu için eğimden kot farkından yararlanılarak bu iş yapılabilirse demişlerdi. Bakın böyle olduğun da bile yüzde 60’ı geçemiyor. Buna rağmen biz gittik eğim yaratıp kot şuradan buradan çıkmasın diye binalarda azami kot bina köşe noktalarının ortalamasıdır, bunu da şart nağmeye koydurduk ” diye kaydetti.
Arazinin en doğru şekilde değerlendirileceğini belirten Milletvekili Yüksel Özden; “ Birincisi burası TOKİ’YE verilmiyor ikincisi 8 katlı bina söz konusu değil burası, hiç kimseye verilmiyor burası maliyenin arazisi en doğru şekilde değerlendirilmesi için yeşilinde korunması ve burada etrafındaki binalar hangi koşullarda nasıl oluştuysa en fazla ona izin verecek şekilde ihaleye çıkılacak. Biz buranın çocuğuyuz buranın doğasını, yapısını, dokusunu korumak için sizin taşıdığınız hassasiyete taşıyoruz” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.