Akyaka Üvey Evlat Mı?

Bu haber 18 Eylül 2018 - 1:47 'de eklendi ve 1.693 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Daha yeni 4. Uluslararası Zurna Festivali‘ni yaptık. Azerbaycan, Ermenistan, Hindistan, Tayvan, Bulgaristan ve Makedonya‘dan zurna sanatçıları ağırlandı. Ardından Akyaka‘da Kiteboard şampiyonlarına ev sahipliği yaptık.

Geçen hafta Marmaris‘te Dünya Ralli Şampiyonası başarıyla gerçekleştirildi. Sırada Ekim‘de 30. yıl vesilesiyle bu yıl yelkenlilerin İstanbul‘dan start alacağı ve 5 gün sürecek olan Bodrum CUP var…

Muğla daha pek çok kültür-sanat-spor etkinlikleri Uluslararası düzeyde gerçekleştirilebilir.

Hepsi yine Uluslararası olmak üzere, Köyceğiz-Sandras‘ta “Kış Sporları”, Gökova‘da THK marifetiyle “Hava Sporları”, Fethiye Körfezi‘nde, Köyceğiz Gölü‘nde “Su Sporları”, Yatağan/Stratonikeia‘da Müzik, Ortaca/Kaunos‘ta Sinema, Datça/Knidos‘ta Tiyatro Günleri, Şenlikleri yapılabilir… Ören Dünya Şairlerini, Milas Dünya Karikatürcülerini buluşturabilir.

Ama…

xx           xx           xx

Marmaris‘te geçen perşembe günü 2018 Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 10. Ayağı Türkiye Rallisi‘nin açılış serenomisi ve startı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu marifetiyle verildi. “İşte budur” dedim… Akyaka‘da bakan bir yana ne Vali ne de Büyükşehir Belediye Başkanı vardı…

Dünya Ralli Şampiyonası bir spor etkinliği olmakla birlikte aynı zamanda “turizm” etkinliğidir de… Seremoni ile startı Gençlik ve Spor Bakanı ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanı‘nın vermesi şık olurdu.

Seremonide, Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu ve Vali Esengül Civelek ile birlikte AK Parti Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcı, İl Jandarma Alay Komutanı Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya hazır bulundu.

Marmaris aşığı Emel Sayın‘da protokol ile birlikte sembolik start verenlerden oldu. Bu isimlerin arasına elbette Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de yakışırdı, ama yoktu…

xx           xx           xx

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından organize edilen ve WRC‘ye giden yolda Balkan Ralli Kupası’nın final yarışı olan Marmaris Rallisi hafta sonunda renkli görüntülerle son buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şampiyon sporcuları kutlayıp ödüllerini verdi.

Etkinliğin baş mimarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın 15 Temmuz‘da suikastle karşı karşıya kaldığı otelin sahibi ve ralli pilotu da olan TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı gazetecilere yaptığı değerlendirme de ralliyi sorunsuz atlattıklarını ifade ederek şöyle demiş:

Her şey zamanında gitti. Halkımızın da desteği ile çok güzel bir yarış oldu. Herkes çok memnun. Hem yarışçılar hem de FIA yetkilileri. Çok mutluyum inşallah önümüzdeki günlerde bir sonraki yıl için iyi haberleri de alırız ve ülkemizin doğasını WRC ile bütün dünyaya gösteririz

Görünen o ki Serkan Yazıcı‘nın hedefinde Marmaris’in WRC‘ye (World Rally Championship) ev sahipliği yapmak var. Marmaris‘e de, Muğla‘ya da yakışır…

xx           xx           xx

TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı görüldüğü gibi sonuçtan memnun ve mutlu.

Dünya Kiteboard Şampiyonası‘nı ilk olarak geçen yıl Türkiye‘ye getirmekle kalmayıp, bu yıl da gelmesinde ve Akyaka‘da yapılmasında etkili olan Race Marketing Management Kurucusu Selim Kemahlı başta organizasyonda yeralan öteki isimler de Yazıcı gibi memnun ve mutlular mı acaba?

Bir hafta süren ve Akyaka ile çevresinde Kurban Bayramı doluluğu sağlayan Dünya Kiteboard Ligi‘nin Türkiye ayağına, Marmaris Rallisi‘ne gösterilen ilgi ve hassasiyet nedense yeterince gösterilmedi.

Organizasyonda yer alanlardan bize doğrudan gelen bir şikayet olmadı, ama duyumlarımıza göre yarışmalara katılan sporcular bundan ne kadar etkilendiler onu da bilmiyoruz, yarışların ne başlangıcında ne de sonunda protokolun ilgisizliği şaşkınlık yarattı.

Umarız Muğla bu etkinliği İzmir, İstanbul veya Çanakkale’ye kaptırmaz…

xx           xx           xx

Kiteboard ya da diğer adıyla Kitesurf, vücuda bağlı büyük bir uçurtmayı, iplerin bağlı olduğu bar (çubuk) yardımıyla kontrol edip su yüzeyinde kayılarak yapılan bir spordur. Su kayağı, snowboard, sörf, paraşüt gibi sporların bir karışımı da diyebileceğimiz Kiteboard, dünyada son 15 yıldır, ülkemizde ise son 10 yıldır hızla yaygınlaşmaktadır. Özellikle Ege Bölgesi‘nde ardı ardına Kiteboard okulları açılmakta…

Kiteboard noktalarından en iyisinin ise pek çok nedenle Akyaka olduğu ve Akyaka’nın Dünya’daki sporcular tarafından tanınmaya başladığı belirtiliyor.

Kiteboard pahalı sporlardan birisi… Otomobil yarışları kadar pahalı olmamakla birlikte, Kiteboard profesyonel sporcularla sınırlı bir aktivite de değil… Kiteboard‘ı yarışmacıların dışında yapanların sayısı oldukça büyük ve büyümeye devam ediyor. Ve bunlar gittikleri yerlere ciddi paralar bırakıyorlar.

Bu şu demek;

Kiteboard, yarışların yapıldığı haftanın dışında da Akyaka’nın doluluğuna katkı yapıyor. Bu katkı artabilirde artmayabilirde… Bu anlamda Kiteboard Şampiyonası ve benzeri etkinlikler çok önemli…

xx           xx           xx

Dünya Kiteboard Ligi‘nin Türkiye ayağındaki yarışmaların ikincisi de Akyaka‘da gerçekleştirildi.

Akyaka’da “Dünya Kiteboard Ligi” yarışmaları nedeniyle bölgedeki otel ve pansiyonlarda yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı. Şampiyonaya dünyanın 15 ülkesinden bu sporun en güçlü isimlerinin de aralarında bulunduğu 35 sporcu katılarak nefes kesen gösterilerini sergilediler. Bu sporcuların arasında bizim iki şampiyonumuz da yer aldı.

2018 Dünya Kiteboard Şampiyonası’nın Türkiye Ayağını erkeklerde Brezilyalı Carlos Mario, kadınlarda ise aynı ülkeden Mikaili Sol kazandı. Erkeklerde Carlos Mario birinci, Dominik‘den Adeuri Corniel ikinci, İsviçre‘den Maxime Chabloz üçüncü oldu. Kadınlarda ise 14 yaşındaki Mikaili Sol birinciliği, Çekya‘dan Paola Novotna ikinciliği, İtalya‘dan Francesca Bangioli üçüncülüğü elde etti.

Yarışların açılış ve kapanış serenomilerinde Gençlik ve Spor Bakanı olmadığı gibi ne Vali Vali Esengül Civelek ne de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün vardı… Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan da yoktu!

Hal böyle olunca sporculara ödüllerini Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Köyceğiz Kaymakamı Erdinç Dolu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Ula İlçe Jandarma Komutanı Mesut Yılmaz, YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç ve Kiteboard İşletme Müdürü Onur Yılmaz verdi.

xx           xx           xx

Evet ralli Marmaris‘in ve Muğla‘nın tanıtımı için çok önemli. Kiteboard de az önemli değil… (!)

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen Turkey Home kampanyası dahilinde gerçekleşen, Dünya Kiteboard Ligi‘nin Akyaka Şampiyonasının organizasyonuna Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Yelken Federasyonu destek sağlarken sponsorlardan biri de YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç‘ti. Güvenç‘ten de dinleyelim:

Farklı spor aktiviteleri ve international spor turizmine yönelmek lazım. Turizm Bakanlığımızla birlikte ortak projeler hayata geçiriyoruz. Bölgemiz farklı branşlarda spor turizmine müsait ve ev sahipliği yapacak zenginlikte. Kiteboard muhteşem görselliği ile sporla eğlenceyi birleştiren bir spor dalı ve dünyada giderek artan çok sayıda taraftarı var. Son etkinlik Sky TV, Foxsport, Bien TV, NBC ve Çin kanalı CCTV’ninde bulunduğu 44 kanalda yayınlandı ve yaklaşık 900 milyon seyirciye ulaştı. Ayrıca katılan dünyaca tanınmış sporcuların sosyal medya hesaplarıyla 527.00 follower tarafından da izlenmektedir. Son teknoloji ile donatılmış yeni açılan dış hatlar terminalimiz de bölgemizin marka değerine katkıda bulunmuştur. Turizm Bakanlığı ve Spor Bakanlığı’nın verecekleri desteklerle bölgemiz spor turizmi açısından dünyanın sayılı destinasyonlarından birisi haline gelebilir

Muğla‘nın Sakin Kenti Akyaka artık “Kiteboard” ile anılmaya başladı. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Akyaka önümüzdeki 4 yıl boyunca da Dünya Kiteboarding Şampiyonası‘na ev sahipliği yapacak ve bir anlamda dünyadaki en önemli kiteboard merkezleri arasında adı daha da çok anılacak.

Akyaka’nın üvey evlat olmaktan çıkması, siyaset ve bürokrasi ile yerel yöneticilerimizin Akyaka’nın farkına varmaları için açılışa veya kapanışa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veya bir bakanın gelmesi işe yarar mı dersiniz?

—————————————-                                                                             —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: İlmin tevazusu ile kibrin tevazusunu karıştırdık. Kibrin tevazusu firavun, ilmin tevazusu hikmet üretir. (Ali Osman Gündoğan)

ÇİVİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Mahalli seçimlerde sırtını partiye dayayan değil, karşılığı olan güçlü isimlerle seçimlere gireceğiz.” demiş. Aklıma Muğla geldi…

Beni Bi Gülmel Aldı:)))))

——————————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 18 Eylül 2018 / 16:50

Gocuman ; Dünkü yazı ile Bugünkü yazını zı en az üçer defa okumuşumdur. atılmamak mümkün değil. Cumhurbaşkanımız Akyaka ya geldiğinde (O zamanlar Başbakan idi) Şu andaki görevli Belediye Başkanımız da o zaman da yine Başkan idi. Bir Hoşgeldiniz ziyaretine gidemedi. Ali ACAR geldi kapıda bekledi görüştü ve Marmaris adına bir takım kazanımları oldu. İş bilenin kılıç kullananın. Sevgi ve saygı