Akyaka Limanı temizleniyor

Bu haber 05 Mayıs 2014 - 20:49 'de eklendi ve 832 kez görüntülendi.

akyakaliman165165165165Ula’nın Akyaka Mahallesi’nde bulunan liman girişinde, dalgaların biriktirdiği kumun balıkçı ve tur teknelerinde tehlike oluşturması üzerine kum tahliye çalışmaları başladı.

İlkay Yıldız

Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Mahallesi’nde limana yanaşan balıkçı ve tur tekneleri için tehlike oluşturan deniz dibindeki kumlar, deniz dibi tarama teknesi ile temizleniyor. Limandan kepçe ile çıkarılan kumlar, römorkör ile Gökova Körfezi Hayıtlı mevkiine taşınıyor.

Limanındaki ilk temizlik, 1992 yılında yapılırken, liman çevresindeki sazlıklar tamamen temizlenmiş ve alan balıkçılar ile tur teknelerine tahsis edilmişti. En son temizlik ise 2007 yılında Çevre Şehircilik Bakanlığından Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan izin alınarak valilik onayı ile yapılmıştı. Liman temizliği Ulaştırma Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılırken, 20 bin metreküp temizlik yapılacak. Temizlik giderleri 30 Mart seçimleri sonrası Mahalle statüsüne geçen Akyaka Belediyesi tarafından Genel Müdürlüğü’ne 6 ay önce 125 bin 500 lira ödeme yapıldığı açıklandı.

Akyaka Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Mehmet Gümüş, liman temizliği için Ekim 2013 tarihinden bu yana gerekli izinlerin alınması için çalıştıklarını belirterek, “Bugüne kadar bütün izinler alındı. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Tabiat Varlıkları, Muğla Valiliği ve son olarak Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nden izin alınarak limanda tarama başladı. Limana dalgaların getirdiği kumlar liman girişini dolduruyor ve limana yanaşacak balıkçı tekneleri ile tur teknelerini tehlikeye sokuyor. Çıkarılan kumlar balık yuvalarının zarar görmemesi için Gökova Körfezi Hayıtlı mevkiine römorkör tarafından boşaltılıyor. Deniz dibi tarama için devlete 125 Bin 500 TL para ödendi. 20 bin metreküp malzeme taşınacak. Bu kumun denize atılması yerine plajlara atılsa daha iyi olacaktı” dedi.

24 Nisan’da başlayan çalışmalar halen devam ediyor. Çalışmaların 10 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.