Akyaka Halk Plajı’na Mavi Bayrak Takıldı « Hamle Gazetesi

Akyaka Halk Plajı’na Mavi Bayrak Takıldı

Bu haber 31 Mayıs 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.942 kez görüntülendi.

akyakabayrakTürkiye Çevre Vakfı tarafından 2013 sezonunda uluslararası mavi bayrak ile ödüllendirilen Akyaka Halk Plajı’nda tören düzenlendi. Muğla’nın “Sakin Şehri” Akyaka bu sene altıncı defa Mavi Bayrak aldı. Belediye Başkanı Ahmet Çalca “Biz bölgede ekoloji turizmi yapıyoruz. Gönül rahatlığı iule gezilebilir, yenilebilir, içilebilir, denize girilebilir.” dedi.

Haber Merkezi

Türkiye Çevre Vakfı tarafından 2013 sezonunda uluslararası mavi bayrak ile ödüllendirilen Akyaka Halk Plajı’nda tören düzenlendi. Muğla’nın “Sakin Şehri” Akyaka bu sene altıncı defa Mavi Bayrak aldı. Belediye Başkanı Ahmet Çalca “Biz bölgede ekoloji turizmi yapıyoruz. Gönül rahatlığı iule gezilebilir, yenilebilir, içilebilir, denize girilebilir.” dedi.

Halk plajında düzenlenen törende beldeye gönderilen mavi bayrak Akyayaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğreniciler ile beldede tatillerini geçirenler tarafından göndere çekildi. Törende öğrenciler tarafından da çeşitli gösteriler sunularak mavi bayrağın bölge için önemi anlatıldı.

Beldelerinde halk plajının 2008 yılından bu yana mavi bayrak sahibi olduğunu belirten Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, amaçlarının gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak olduğunu söylerken “Beldemizde halk plajı olarak adlandırılan 5 noktada Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan tahlillerde denizin girilebir olduğu ve uluslararası standartlarda olduğu tescil edildi. Aynı zamanda yıl içerisinde düzenli olarak beldede yaşayan vatandaşlarımız ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğrencileri tarafından azmakta ve sahillerimizde, deniz dibinde temizlik çalışması yapıyoruz.” dedi

Akyaka beldesinin Muğla’nın ön bahçesi konumunda Bodrum ve Marmaris’e göre farklı bir coğrafya ve mimari kimliğe sahip bir bölge olduğuna işaret eden Çalca “Südrürülebilir bir anlayışla insan ve doğa ilişkisini kurmak için 2004 yılından bu yana beldemizde yaşayanlar ile birlikte çeşitli çalışmalar yürüttük. Mavi Bayrak süreci halkımızda herkes tarafından sahiplenen bir olgu haline geldi. Bu konuda duyarlı bir yurttaş bilincine ulaştık. Bundan sonraki süreçte Akyaka Beldesi’nde bulunan çınar ve rüzgar sörfü uçurtma alanlarının bulunduğu plajlarda mavi bayrak kazanmak için alt yapı çalışmalarına başladık” diye kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.