Akü hırsızları jandarmadan kaçamadılar

Bu haber 21 Ocak 2015 - 0:23 'de eklendi ve 1.473 kez görüntülendi.

akuhirsizlariMuğla’da GSM firmalarına ait baz istasyonlarından toplam 96 adet akü ile 1 ton bakır kablo çaldığı iddia edilen 2 kişi jandarma tarafından düzenlenen operasyonla yakalanarak gözaltına alındı. Operasyon kapsamında zanlılara yardım ettiği iddia edilen bir kişide gözaltına alındı. 3 zanlı çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu arada aküleri çalan zanlıların firmalarda çalışan ve akülerin montajlarını yapan işçiler oldukları ortaya çıktı.
Kadir Tamer
Muğla’nın Ula, Menteşe, Marmaris, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ilçeleri yanı sıra Edirne’ ve Tekirdağ’ın Çorlu ilçelerinde bulunan baz istasyonlarındaki aküleri çalarak sattıkları iddia edilen 2 kişi ile bu kişilere yardım ettiği iddia edilen 1 kişi olmak üzere toplam 3 kişi jandarma tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Aküleri çalan zanlıların montaj görevini üstlenen firmanın çalışanları olduğu ortaya çıkarken zanlıların tanesi bin liradan satılan akülerin bir kısmını 7 bin liraya sattıkları öğrenildi. Çalınan 96 aküden 56’sı ve piyasa değeri 65 bin TL olan 1 ton bakır kablo Ortaca’da ki bir hurdacıda ele geçirildi.
Bir günde 8 akü çaldılar
Akyaka Jandarma komutanlığına bir GSM firmasının Muğla yetkilisinin Akyaka Mahallesi İnişdibi mevkiindeki baz istasyonundan 8 akünün çalındığını belirterek şikayetçi oldu. Şikâyet sonrası soruşturma başlatan Akyaka Jandarma Komutanlığı ekipleri, Akyaka giriş ve çıkışlarındaki 6 araç plaka tanıma sistemi ve 18 MOBESE güvenlik kamerasından 5 bin 300 aracı taradı. Jandarma soruşturma kapsamında baz istasyonlarının kurulumu esnasında taşeron firmada çalışan işçilerin de kimliklerini tespit etti.
Firmanın işçileri çıktı
Jandarma ekipleri GSM firmasının yetkilileri ile yaptıkları görüşmede bölgedeki diğer baz istasyonlarından hırsızlık olup olmadığı yönündeki görüşmesinde 17 Aralık 2014 tarihinden sonra Ula, Menteşe, Marmaris, Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz ilçelerindeki istasyonlardan da çok sayıda akünün çalındığı bilgisine ulaştı. Soruşturmayı derinleştiren jandarma ekipleri, baz istasyonlarının kurulumu esnasında C.Y. ve Y.K. isimli şüphelilerin çalıştığını tespit etti. Adres tespit çalışması yapılan iki şüphelinin Marmaris’te bir otelde kaldıkları belirlendi. Savcılığın talimatı ile iki şüphelinin kaldıkları otelde gözaltına alındılar.
Yakalanan C.Y. ve Y.K.’nın alınan ifadelerinde baz istasyonlarının kurulumunda taşeron firmada işçi olarak çalıştıklarını ve aküleri çaldıklarını itiraf ettikleri öğrenildi.
Şüphelilerin ifadelerinde Ula’nın Akyaka mahallesinden 8, Kızılkaya mahallesinden 8, Çiçekli mahallesinden 4, Çıtlık mahallesinden 4, Karabörtlen Mahallesinden 8, Köyceğiz Beyobası Mahalesinden 4, Dalaman Gürleyik mahallesinden 8, Dalaman ilçe merkezinden 8, Marmaris’ten 4, Menteşe Yaraş mahallesinden 12, Akçaova mahallesinden 8 olmak üzere 76 adet, Edirne’nin Hamzabeyli ve Kapıkule ile Tekirdağ’ın Çorlu ilçelerinden de 29 adet akü olmak üzere toplam 96 aküyü çaldıkları itiraf ettikleri öğrenildi. Bu arada zanlılar jandarmaya verdikleri ifadede piyasa değeri 65 bin TL olan bakır kablo hırsızlığını gerçekleştirdiğini ve bu kabloları Ortaca’da hurdacılık yapan bir kişiye sattıklarını itiraf etmesi üzerine operasyona devam edildi.
Hurdacı aküleri gizlemiş
Jandarma zanlıların ifadesi üzerine Ortaca’da Ş.Ş. isimli hurdacının işyerine operasyon düzenledi. Operasyonda Ş.Ş. gözaltına alınırken yapılan aramada 56 adet akü ile zanlıların çaldıklarını iddia ettiği bakır kablolar ele geçirildi. Kamyona yüklenen kablolar GSM firmasına teslim edildi. Jandarma tarafından ifadeleri alınan 3 zanlı hakim karşısına çıkarılmak üzere mahkemeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkarılan zanlılar tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.