Akrep Gibisin Kardeşim… « Hamle Gazetesi

Akrep Gibisin Kardeşim…

Bu haber 14 Aralık 2018 - 0:11 'de eklendi ve 4.233 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP ile İYİ Parti arasında yapılan ittifak doğrultusunda, Ankara, İstanbul ve İzmir‘de CHP‘nin belediye başkan adayı desteklenecek. Aydın, Muğla, Tekirdağ, Hatay, Eskişehir, Antalya, Bursa ve Adana‘da CHP; Balıkesir, Denizli, Manisa, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya, Gaziantep‘te ise İYİ Parti aday çıkaracak. İYİ Parti cephesinden baktığınızda sorun yok. CHP cephesinde Balıkesir ayakta…

Muğla bildiğiniz gibi… Şimdi ne olacak?

CHP‘den Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olan ve CHP Genel Merkezi‘nden Osman Gürün adının açıklanmasına rağmen “Ben aday adayı değil, adayım” demeye devam etmekle kalmayıp, ilçe ziyaretlerini de sürdüren Mehmet Kocadon önceki gün ziyaretleri de tamamladı.

Kocadon, en son ziyaret ettiği Seydikemer‘den dönerken Göcek‘te yemek molası verdi. O molada CHP‘nin aday adaylarından Oral Karakaya ile Nurettin Demir‘in de bulunması dikkati çekti.

Asıl dikati çeken de Karakaya ve Demir‘in bundan sonra Kocadon‘un yanında oldukları izlenimi vermeleri oldu.

Kocadon dün de ilçe ziyaretlerinde belediye başkanları, ilçe başkanları, STK ve Meslek Odası temsilcileri yanında muhtarlarla yaptığı görüşmelerin ürünü “raporunu” da hazırlayıp Ankara‘ya gitti. Kocadon dün CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüşecekti..

Buarada dün AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘de Ankara‘ya çağrıldı.

Kocadon’un raporla gittiği Ankara’ya Mete çantasında üç isimle gitti…

xx           xx           xx

Edindiğimiz bilgilere göre, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘nin çantasında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak MUTSO eski Başkanı ve eski MKYK Üyesi Bülent Karakuş ile İl Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mustafa Çelebi ve eski il başkanlarından Av. Gültekin Akça‘nın adı yeralmakta.

Ancak MHP‘ye yaptığı Muğla için aday belirleme jestinden vazgeçen AK Parti Genel Merkezi elinde ise liste başı olarak Mehmet Kocadon adının bulunduğu belirtiliyor.Ben dün yazımı baskıya verdikten sonra, bir gelişme olmadıysa, AK Parti bu gün, yarın Muğla adayını açıklayacaktır.

Bu aday öncelikle Mehmet Kocadon olacaktır… Kocadon ikna edilemezse, Karakuş olur.

Kocadon veya Karakuş ismi AK Parti‘nin İstanbul adayı ile birliktede açıklanabilir… Bu arada CHP‘nin Fethiye adayı Behçet Saatcı, Bodrum adayı Mehmet Tosun, Marmaris adayı Mehmet Baysal, Yatağan Adayı Mesut Günay ve Ortaca adayı da Mehmet Sertkaya olarak açıklanabilir.

Çarşı bir daha karışır…

xx           xx           xx

Gelelim, Tufan Erkan Yakar’ın bir türlü paylaşamadığımız istifa açıklamasına…

Kerimoğlu türküsünü bilenler bilir.

Haydülen de haydülen” diye başlar ve “Karadağlar’ın sandalı da sandalı / Vurulmuş da kanıyor Kerimoğlu’nun her yanı / Haydülen de haydülen / Şu dağlarda geyik kalmadı / Oyn’ülen de kör arabım sen oyna / Senden başka yiğit kalmadı…” diye devam eder…

CHP Bodrum İlçe Gençlik Koları ve Muğla İl Gençlik Kolları‘ndan yetişip gelip, CHP Muğla İl Yönetim Kurulu Üyelerinin en gençlerinden olan Tufan Erkan Yakar, sadece Osman Gürün yeniden aday olarak atandı diye değil, “ön seçim yapılmamış olmasını” protesto ederek yönetimden istifa etti…

Osman Gürün’ün atanmasına günlerdir herkes söyleniyor. Yakar’dan başka tepkisini, öfkesini eyleme dönüştüren var mı? Yok… Genç Yakar’dan başka yiğit kalmamış… (!)

xx           xx           xx

Tufan Erkan Yakar‘ın istifası ile aklıma gelen sadece Kerimoğlu değil, Nazım Hikmet‘in “Akrep Gibisin Kardeşim” diyen dizeleri de oldu;

Akrep gibisin kardeşim, / korkak bir karanlık içindesin akrep gibi. / Serçe gibisin kardeşim, / serçenin telaşı içindesin. / Midye gibisin kardeşim, /midye gibi kapalı, rahat. / Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim. / Bir değil, / beş değil, / yüz milyonlarlasın maalesef. /

Koyun gibisin kardeşim, / gocuklu celep kaldırınca sopasını / sürüye katılıverirsin hemen / ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye. / Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani, / hani şu derya içre olup / deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf. / Ve bu dünyada, bu zulüm / senin sayende. /

Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer / ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak / kabahat senin, / — demeğe de dilim varmıyor ama — / kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!

Evet kabahatin çoğu sizin… Siz, celladını sevenlerin siyaset tarzına yenik düşenlerin…

xx           xx           xx

CHP Muğla İl Yönetimi‘nin genç ismi Tufan Erkan Yakarcelladını sevenlerin siyaset tarzına” isyan ederek yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti. Bu istifa ile CHP ırlanmadı bile, ama sosyal medya sallandı. Bodrum‘dan Aydın Öncel‘in dediği gibi, Tufan Erkan Yakar istifasıyla üyelerle önseçimden yana gibi görünüp adını örgütüne değil 3 tane adamın ağzına bırakmayı marifet sayanların sırtına bomba baģladı galiba… Sokaktaki CHP’liler soruyor:

Hani ‘Biz de önseçim istiyoruz’ diyen CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu neredesiniz?

Aydın Öncel de istifa ile ilgili şöyle demiş:

CHP Muğla İl Yönetim Kurulu üyesi Tufan Erkan Yakar aylar önce ‘Üyelerle önseçim için çaba göstereceğim. Olmazsa eğer istifa edeceğim.’ dedi ve istifa etti. CHP’ye sevgisini ve parti üyelerine kısacası örgüt’e saygısını gösterdi. Hiçbir şey kaybetmedi. Kazandı. CHP’de kazandı.Üyelerle önseçimden yana gibi görünüp adını örgütüne değil 3 tane adamın ağzına bırakmayı marifet sayanların sırtına bomba bağladı Tufan.

xx           xx           xx

Hafta sonunda internet gazeteleri “CHP Muğla İl Yönetiminde İstifa” diye başlık attılar.

CHP Muğla İl Yönetim Kurulu Üyesi Tufan Erkan Yakar, parti yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti. İstifasını sosyal medyada paylaştığı yazısıyla duyuran Yakar, CHP Bodrum ve Muğla CHP Gençlik Kolaları Başkanlığı görevlerinde bulunmuştu.” diye verilen haberlerde ise Yakar‘ın paylaşımına şöyle yer verildi:

Değerli Yoldaşlarım, Sevgili Büyüklerim,

Öncelikle Devrimci ve Demokratik mücadeleyi kendi evimizde vermeden, onu sağlam temellere oturtmadan başkalarını tek adam olarak eleştirmek, başkalarını antidemokratik olarak suçlamak çok büyük bir çelişki ve akıl tutulmasıdır.

Siyasetin hiçbir parametresini tanımayan, örgütün, tabanın ve halkın sesine kulaklarını kapayıp ‘antidemokratik’ bir dayatma ile ‘ben yaptım oldu sizde tıpış tıpış gidip oy vereceksiniz’ mantığı ile hareket etmek partiyi büyütmez aksine böler! CHP bir tarikat, üyeleri de birer mürit değildir!

Bizleri Hak Hukuk Adalet diye yollara dökenlerin, tabanın ve halkın tepki duyduğu bir kişiyi adeta bizlere baskıyla ve zorla dayattığı bir ortamda bu haksızlığa hukuksuzluğa ve de adaletsizliğe önce kendi evimizden başlayarak itiraz ediyorum!

Kendisini partinin üstünde gören, parti içi gençleşmeye ket vurarak uzun yıllar oturduğu koltuğun gücüyle kibir ve egolarının esiri olmuş, işçisine emekçisine yapılan her türlü baskıyı, şantajı ve tehditleri zaman zaman kontrol mekanizmalarıyla teşvik ettiren, parti içerisinde kendi gibi düşünmediği zaman çalışanlarının ya ekmekleriyle oynayan ya da onları sürgün eden, partili gençlerin çalışmadığını bahane edip diğer partilerin sempatizanlarına iş alımlarında öncelik veren, belediyeyi askeri ve bürokratik yönetim anlayışına teslim eden, parti örgütünü ve örgüt başkanlarını bu anlayışa mahkûm edip boğduran, Milliyetçilik – Atatürkçülük maskesi altında daha önce kimsenin bilmediği görmediği kişilerin oluşturduğu bir takım yapıların belediyede yuvalanmalarına imkân sağlayan, her fırsatta başta Bodrum olmak üzere turizm ilçelerini cezalandırıp bu ilçelere kinini kusan, sözüm ona demokrat – solcu görünümlü faşist – diktatör zihniyetli birisinin çağdaş ve demokrat kökenleri olan bölgemize aday gösterilmesini kabul etmiyor, İnsanları yaşayarak, görerek ve öğrenerek tecrübe ettiğim bu ortamda ‘Bozuk düzende sağlam çark olmaz’ diyor bu sebeplerden dolayı CHP Muğla İl Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa ediyorum.

Devrimci – Demokrat CHP’liler, halka ve sokağa rağmen siyaset yapan faşist – diktatör – tek adam siyasetine cevabını en iyi şekilde verecektir.

Yaşasın Demokrasi! Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Tam Bağımsız CHP!

xx           xx           xx

Oldukça ağır ve alabilenler için iyi bir ders niteliğinde istifa metni… İfadelerle ilgili yorum yapmak istemiyorum. Herkes kendi yorumunu yapar. Sadece Yakar‘ın şu ifadesinin altını çizmek istiyorum:

Bizleri Hak Hukuk Adalet diye yollara dökenlerin, tabanın ve halkın tepki duyduğu bir kişiyi adeta bizlere baskıyla ve zorla dayattığı bir ortamda bu haksızlığa hukuksuzluğa ve de adaletsizliğe önce kendi evimizden başlayarak itiraz ediyorum!

Şu kadarını da söylemeden geçemeyeceğim;Eğer Muğla’da 12 ilçe başkanının imzası ile Mürsel Alban İl Başkanı olmasaydı; parti içi muhalefetin desteği ile Mürsel Alban’dan önce demokratik bir seçimle İl Başkanı olan Mustafa Öztürk, “Osman Gürün’ün icazeti” ile milletvekili olabilme sevdasına kapılmamış; o 12 imzayı veren ilçe başkanları milletvekili, belediye başkanı olma sevdasıyla “önseçim”i unutmamış olsalardı, CHP bu hallere gelmemiş olabilirdi…

—————————————-                                                                                            —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Bir gün atomun enerjisini serbest bırakacağız, gezegenler arası yolculuklar gerçekleştireceğiz, ömrü uzatıp, tüberkülozu ve kanseri tedavi edeceğiz. Ama en düşük seviyeli insanlar tarafından yönetilmiş olmanın sırrını asla çözemeyeceğiz. (Jean Rostand.)

ÇİVİ

Arkadaşım “60 yaşını geçenlere ya ölürse diye bankaların kredi vermediği, ama adaylara oy verilen ülke hangisidir?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

———————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Ïbrahim ilhan 14 Aralık 2018 / 01:55

Bu aşı tutar mı? Yoksa isim vermiş olmak için mi. ?

Reşat Öztepe 14 Aralık 2018 / 16:42

Gocuman; Yazınızı okudum. Artık söz söyleme zamanı geçti. Dr. Gürün CHP Muğla BB.Aday’ı. Dünkü yazınızda bahsettiğiniz “olmayan Belediye yi kurduk” sözüne hiç mana veremedim. Ayrıca yoktan var etmek Sadece Yüce Allahımızın takdiridir. sevgi ve saygı