AKP’li Mi Olsam Yoksa CHP’li Mi?

Bu haber 04 Mayıs 2014 - 19:36 'de eklendi ve 1.408 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin KOCABIYIK

AKP’li mi olsam yoksa CHP’li mi? Evet bu sözler ve konuşmalar Muğla ve ilçelerinde yaşayan çok sayıda iş aramakta olan gençlerimiz çoğunluğu da YEAŞ ve TKİ işçileri bilindiği üzere Yeniköy ve Kemerköy ve Yatağan Termik Santrallerinde binlerce işçi çalışmaktaydı. Hele birde taşeron işçileri eklersen bu üç dev santral çok sayıda ailenin geçim kaynağı idi. Tabi bu santraller bugünün mevcut iktidarı olan AKP hükümeti tarafından özelleştirilince binlerce işçi ne yapacağını şaşırır hale geldi. Ve çok sayıda işçi emekliliğini isteyip ayrıldı.

Hele taşeron işçiler ise ‘bizler açıkta kaldık. Bizim halimiz ne olacak’ diye bunalım içinde oldukları görülüyor. Her 3 santralin özelleşmesi sonrası işçiler ne yapacağını bilemez hale geldiği de görüldü. Tabi önümüzdeki günlerde de Yatağan Termik Santrali ve TKİ’nin de yüzde yüz özelleşeceği gözüyle bakılmakta. Maden İş Sendikası ve TES-İş Sendikası şube başkanları başta olmak üzere binlerce YEAŞ ve GELİ işçisi bir yıldan bu yana açlık grevinden tutun Ankara’da kendilerini zincirleme ve yürüyüş üzerine yürüyüşler yapılmasına rağmen bir netice alınamamıştı.

Tabi YEAŞ işçilerinin yanı sıra TKİ’nin de özelleşmesi işçilerin işsiz kalacağı göz önüne alınarak her iki kurumdan yani YEAŞ ve TKİ kurumunda çalışan taşeron işçileri işe girerken AKP’ye kayıt yaptırarak iş başı yapmışlardı. Şimdi her iki kurumun özelleşmesi sonrası kadrolu işçilerin durumlarının ne olacağı bilinmiyor. Bu işçiler başka kurumlara yönlendirilebilirler. Ama her üç santralde ve TKİ kurumunda çalışan binlerce taşeron işçilerin durumu iç açıcı değil. Yani yarın işçilerin kapı dışarı gönderiliriz korkusu var.

O nedenle başta Yatağan Termik Santrali olmak üzere Yeniköy Termik Santrali ve Kemerköy Termik Santrali’nde çalışan çok sayıdaki taşeron işçisi bakınız neler söylüyorlar: “İş başlangıcımızda AKP’ye kayıt yaptırarak işe başlattılar. Bizde ekmek paramız gelecek diye AKP’ye kayıt olduk. Ama şimdi kapı dışarı ediliyoruz. AKP yetkililerinde de bu nedenle korku var. Şimdi kendi partilerine binlerce kayıt yaptıkları işçilerin haklarını arasınlar. Ama iş işten geçti.

Bizde çok sayıda işçi arkadaşlarımız partiden istifa etmesi için uğraşlarımız sürüyor. Bir tane yetkili gelip de sizin durumunuz ne olacak diye konuşan yok. Sağ olsunlar her iki sendika yetkilileri yönetim kurulu üyeleri ve işçilerle birlikte bir yıldan bu yana parti gözetmeksizin bizlerin hakkı için uğraş vermekte. Açlık grevinden tutun direniş çadırı yürüyüşler neler neler yaptık. Maalesef bir gelişme olmadı. Her üç santralin özelleşmesi binlerce ailenin yok olmasına neden olacak.” TKİ işçileri de bu olumsuzluğun içinde. Şimdi ne yapacaksınız sorusu üzerine onlarca işçi toplu halde hep bir ağızdan, “Önümüzdeki günlerde AKP’den istifa dilekçemizi verip bizi aldatan partiden ayrılacağız. Son aldığımız bilgilere göre Muğla Belediyesi Büyükşehir Belediyesi’ne dönüştü. Bizlerde ailemizin geçimini sağlamak için işçi alım konusunda Muğla Büyükşehir Belediyesine müracaat edeceğiz. Ayrıca da CHP’ye kaydolup AKP’ye kırmızı kart göstereceğiz” diye konuştular. Sevgili okurlarım Yatağan, Yeniköy, Kemerköy ve YEAŞ TKİ işçileri ne kadar fevri konuşsalar da konularında haklılar. Parti değiştirseler de haklılar. Çünkü bir işçinin elinden ekmeği alındı mı karşı tarafa saldırsa da bende onun için halklıdır diyorum. Yatağan’da gerçekleşen 1 Mayıs işçi bayramında YEAŞ ve TKİ taşeron işçilerinin toplu halde hükümet aleyhine tezahürat yapmaları mitingde bulunan işçiler ve çok sayıda vatandaşlar tarafından alkışlanmalara neden oldu. İşçilerin çoğunluğu son olarak şöyle bir serzenişte bulundular. Ekmek parası için ailemizin geçimini sağlamak için bu gidişle AKP’den istifa edip CHP’li olacağız gibi konuşmalar yapmaları da dikkati çekti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.