AKP’de Neler Oluyor?

Bu haber 18 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.153 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bize gelen istifa yok.AKP’de ne zaman bir istifa olsa İl Yönetimi’nden gelen yanıt böyle oluyor. Ama mızrak çuvala da sığmıyor!

AKP’de istifalar Başbakan Erdoğan’ın Muğla’ya gelip Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığını açıkladığı Marmaris toplantısının ardından yaygınlık kazandı. “İstifalara Harmandar’ın adaylığı mı neden oldu?” diye bir soru sorulursa bu abesle iştigal olur.

Bence istifaların Harmandar ile bir ilgisi yok. Neyle var? Muğla’da AKP’nin yönetilememesi ile mi? 17 Aralık ile mi? Cemaate yönelik operasyonlarla mı? Hepsi mi?

xx        xx        xx

Aslında ilk istifa dalgası Başbakan Erdoğan Muğla’ya gelmeden önce 2013 Ekim ayında yaşandı. Anımsanacağı gibi gazeteler o dalgayı “AKP’de istifa depremi!” diye duyurdu. Haberler ise şöyleydi:

AKP’li vekil Ali Boğa ‘Yeniden Mücadeleciler’ grubunun yerel seçimlerde aday olacak isimleri kendi listesinden belirlenmesini istedi. Bunun üzerine Gülen cemaatine yakın İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan’ın da aralarında bulunduğu Gülen Cemaati’ne yakın isimler kazan kaldırdı, sert tartışmalar yaşandı. Bu olayların ardından istifa furyası da başladı. 30 AKP’lin istifasının ileriki günlerde artacağı, istifaların Fethiye ile sınırlı kalmayıp Muğla’da da yaşanacağı öğrenildi.

O zaman ben bu haberi ciddiye almamış, “İlçe Başkanı Türkan Belediye başkanı adayı yapılmayacağını görünce” böyle olmuştur diye düşünmüştüm.

Ama istifaların ardından Türkkan adeta buharlaştı. Bu gün Fethiye’de olmadığını söyleyenler var. Yoksa o 30 kişi istifa mı ettirilmişti? Başka bir şey mi vardı?!

xx        xx        xx

İkinci dalga Başbakan Erdoğan’ın Muğla ziyaretinin ardından Marmaris’ten geldi. Aralık ayının ilk günlerinde basına yansıyan haberlerde “Marmaris İlçesi’ne geçtiğimiz günlerde gelen Başbakan Erdoğan’ın, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ı göstermesi, partililerin tepkisine neden oldu. Muğla ve Marmaris kadın kollarında birçok kişi istifa etti.” denildi.

O zaman ben bu haberi de ciddiye almamış, “Harmandar’ın adaylığına neden sadece Madın Kolları tepki göstersin ki?” demiştim.

AKP İl Başkanı Nihat Öztürk de istifaları yalanlama yoluna “Şu saate kadar bizlere resmi bir istifa ulaşmadı.” deme yoluna gitmişti.

Ama haberler sonra “Marmaris Belediye Başkanı adaylığı için İlçe Başkanlığı’ndan istifa eden Kadem Mete yerine işadamı Doğan Tugay’ın Başbakan tarafından aday gösterilmesi üzerinde ilçede de istifalar yaşandı.” şeklinde dönüştü.

İstifaların nedeni bu olabilirdi… Ama İl Kadın Kolları’nda Kadem Mete için neden istifa yaşansındı ki?!

Üstelik Kadem Mete de istifaların duygusallık olduğunu belirtip, “İstifaları geri aldıracağız.” demişti. İstifalar geri aldırılabildi mi bilmiyorum, ama Kadın Kolları İl Başkanı Nurzile Çavuşoğlu’nun istifası engellenemedi!

Çavuşoğlu ve kendisiyle birlikte istifa edenler neye tepki göstermişlerdi? Neden Çavuşoğlu’nun Cemaat’e yakınlığı olabilir miydi? Anlaşılamadı…

xx        xx        xx

Üçüncü dalga yine Fethiye’den geldi. 18 Aralık’ta yaşanan olay, haberlere “Behçet Saatçı krizi AKP’ye sıçradı.” şeklinde yansıdı. Haberlerde, “MHP’den istifa edip DP’ye geçen Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı ziyaretinin ardından AK Parti İlçe Başkanı Arif Bozyel’in ‘Gençlik kolları başkanımız değil’ dediği Çamköy Belde Gençlik Kolları Başkanı Alim Kumlu, AKP’den istifa etti.” denildi.

İki gün sonra da AKP Fethiye Kadın Kolları Başkanı Ferzan Çakal’dan istifa geldi. İstifasını genel merkeze gönderen Çakal ne oldu ise birkaç gün sonra “Ben partimden değil, görevimden istifa ettim.” dedi.

Görevinden istifa edenler Muğla il merkezinde de var!

xx        xx        xx

AKP’de istifa dalgaları devam ediyor. Fethiye’de 2013 Aralık ayının son istifası Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı’dan geldi. MHP’den belediye başkanı seçildikten sonra AKP’ye geçen Çaylı 26 Ekim’de de Fethiye Belediye Başkanı aday adayı olmuştu. Adaylık başvurusundan bir gün sonra trafik kazası geçiren Çaylı 37 gün tutukluluğunun ardından beklenmedik biçimde “Başbakan elimi kaldırsa bile aday değilim” diyerek adaylıktan çekilmekle kalmayıp, AKP’den de istifa etti. Açıklamasında “Ak Parti’de beni kullandılar. Yörük adamız, biz kendimizi kullandırmayız.” diyen Çaylı şöyle devam ediyordu:

Seçim kapının ağzına gelmiş, hala Fethiye ilçe yönetimi genel merkez tarafından onaylanmamış. Haftada bir ilçe başkanı değişiyor. İlde ve ilçede parti teşkilatı yok. Muhatap bulamıyorsunuz. Fethiye’de kadın kolları başkanının istifa ettiği söyleniyor. Bu teşkilatla nasıl seçime gidilir?

xx        xx        xx

Çaylı’nın “Bu teşkilatla nasıl seçime gidilir?” sorusu önemli.

Çaylı’nın ardından yeni yılın ilk istifası (Başka münferit ama önemli istifalar da var, onlara değinmeyeceğim) Menteşe’den geldi. Yusuf Çaylı ile biten Yusuf Demirci ile başladı…

AKP’nin Menteşe Belediye Başkanı aday adaylarından Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci partisinden istifa etmedi, ama adaylıktan istifa etti. Demirci istifa gerekçesini şöyle açıklıyordu:
Menteşe Belediyesi için aday adaylığımı 24 Ekim’de açıklamıştım. Aday belirleme sürecinde İl ve İlçe teşkilatlarımızda ve halk nezdinde oluşturulan değişik algılamalar şahsım ve partim açısından herhangi bir olumsuzluğa meydan vermemek için adaylıktan istifa ediyorum.

İşin gerçeği, Demirci’nin aklına adaylığı sokanlar, Büyükşehir adayı olamayan Mestan Yayman’ı Menteşe Adayı yapmaya kalkmışlar ve Demirci de “Ben şamar oğlanı mıyım” deyip istifa etmişti.

Madem aklınızda bir “aday” var, Demirci’yi neden aday adayı yaptınız?

xx        xx        xx

AKP bunu hemen her ilçede yaptı. Büyükşehir’de de yaptı… Bu gün yarın adaylar ilan edilecek. Yusuf Demirci tepkisini adaylıktan istifa ederek gösterdi, ama öteki ilçelerden kendisine umut verilip de aday gösterilmeyenler Yusuf Çaylı’nın yaptığını yapacaklardır.

Bunun böyle olacağı Kavaklıdere Belediye Başkanı Nuray Bozyer ile görüldü.

Bozyer’in istifası “AKP, Muğla’daki tek kalesini de kaybetti” başlığı haber oldu. Bence bu erken atılmış bir başlık. Bu başlığın tecellisi Bozyer’in bundan sonra ne yapacağına bağlı!

Görünen o ki AKP Kavaklıdere’yi Çayboyu Belediye Başkanı Mehmet Demir ile alabilir. Bu gerçeğe rağmen Bozyer’e baştan “Adayımız Mehmet Demir” denilmedi. Denilmiş olsaydı belki bu gün Bozyer partisinden istifa etmemiş olabilirdi!

xx        xx        xx

Nuray Bozyer iki dönem kendisine Belediye Başkanlığı onuru veren AKP’den istifa ederken, “Hiç kimse beni ihanetle suçlayamaz. İhanete uğrayan varsa o da benim.” diyorsa demek ki birileri kendisine söz vermişler!

Aynı Bozyer istifasını açıklarken, “Bizim için hayat dik durabilmektir, makam değildir.” de demiş. O zaman  “Üçüncü defa makam verilmeyince neden istifa ettin?” diye sormazlar mı?

Fal bakacak olursak, bütün adaylar ilan edilince yeni istifalar yaşanacaktır.

Çünkü AKP Muğla’da aday belirleme sürecini yönetemedi. Bu kadar yara bere ile bakalım seçim sürecini nasıl yönetecekler…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
kavaklıdere kahvesi 18 Ocak 2014 / 09:02

Değerli Özgür;
Nuray başkan neden mi istifa etti?Makam verilmediği için değil siz ona karşı oynanan oyunların ne kadarını biliyor sunuz bir fikrim yok ama sanırım bilmiyorsunuz.Kendisi aylarca oyalandı çoktan paylaşılmış olan koltuklar kendisine söylenmedi sen bizim adayımızsın diyerek aylarca kandırıldı.Sİz bu akdar arkanızdan oyun çeviren bir partide durabilir misiniz soruyorum? AYrıca kendisi başbakan hakkını helal etsin çok hizmet aldık diyor dargınlığı il ve ilçe yönetiminde ki düzenbaz insanlara.Halk istemezse tekrar aday olmayacağını da belirtti her seferinde.

abdullah 18 Ocak 2014 / 21:07

Fehullahçıların partiden temizlenmesi daha önemli, Muğlada belediyeyi kazanmaktansa, dış güçlerin maşasından, haşhaşilerden kurtulmak daha önemli…Tabi bunu söylerken siyasetle uğraşmayan, samimi cemaatleri tenzih ederim…

Ahmet ünlü 19 Ocak 2014 / 16:22

Akpde özellikle fethiyede şeytan papuçu diken siyaset pislikleri (osman, alper vd.) temizlenmedikçe bu sular durulmaz ve erime devam eder.

moğlalı 20 Ocak 2014 / 11:23

sayın Özgür kadın kolları başkanı NURZİLE hanım istifa etmemiştir..GÖREVİNDEN ALINMIŞTIR.bu böyle biline