AKP, geç de olsa partileşiyor mu?

Bu haber 25 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.401 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AKP üçüncü il kongresini de Atatürk Spor Salonu’nda yaptı.
AKP’liler “salonun doldurulamayacağı” savlarını boşa çıkardılar!
Bin 200 kişilik salon ilk anda “dolmayacak” gibi görünse de 630 delegesi olan AKP yaklaşık bin 500 kişiyi bir araya getirmeyi başardı.
İl Başkanı Gültekin Akça ile birlikte il başkanı adaylığı için 7 isim dillendirilmişti. Bunlardan Av. Akça ile birlikte Beyobası eski Belediye Başkanı Şadi Pirci ve bu gün  parti üyesi olmadığı halde AKP’nin eski İl Disiplin Kurulu Başkanı Süleyman Reyhan ve işadamı Ali Özsoy güçlü isimler olarak öne çıkmışlardı.
Adı dillendirilen adaylardan 22. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu kongreye bile gelmedi!
Adı dillendirilenlerden Ramazan Özdemir ile Şadi Pirci ise İl Başkanı Av. Akça’nın listesinde yer almıştı. İşadamı Ali Özsoy’a kongre divanında yer verilmişti…
Sanırım salonun dolmasında ortaya çıkan bu tablo etkili oldu…
 
xx           xx           xx
AKP 8 yıllık bir parti olarak Türkiye’nin en genç partilerinden biri.
Yeni partilerde bir takım eksiklikler, hatalar olabilir. Doğaldır.
Ancak 7 yıldır iktidarda olan bir partinin eksiği, hatası olmaması gerekir.
Dün Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kongrede eksikler hatalar vardı.
Aynı salonda en son DP, yerel seçimlerde o zamanki genel başkanları Süleyman Soylu’nun katılımı ile aday tanıtım toplantısı gerçekleştirmişti.
DP’liler, dün AKP’lilerin doldurduğu salonu, genel başkanlarının katılımına rağmen dolduramamışlardı ama, salon düzenlemeleri AKP’nin düzenlemesinin yanında dört dörtlüktü.
 
xx           xx           xx
Eskiden partilerin kongrelerinde salon düzenlemesi “gençlik kolları”nın yeteneğine kalmış bir işti. Bu gün artık bu işler profesyonel ekipler tarafından gerçekleştiriliyor. Benim bildiğim kadarıyla, Muğla il merkezinde bu işleri yapan en az iki firma var.

Ama…
AKP’nin salon düzenlemesi bir iktidar partisine yakışır düzeyde değildi.
Ses düzenine ve salon ışıklarına hakimiyet yoktu.
Basına yer ayrılmamıştı. Bu olumsuzluğu bir basın mensubu olarak yeni İl Yönetim Kurulu Üyesi Zübeyde Fellahoğlu fark edip giderebildi.
Salonda yiyecek kumanyası dağıtılabileceği halde, dışarıda döner servisi yapıldığı için, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun kongreden ayrılmasının sonrasında neredeyse boşaldı!
Bunlar önemli mi?
Elbette önemli. Bu bir “organizasyon” meselesi. Bu “mesele” ciddiye alınmadığında “seçim yenilgisi” kaçınılmaz oluyor…
 
xx           xx           xx
Dünkü kongrede organizasyonsuzluk vardı ama, salon “AKP geçte olsa partileşiyor” izlenimi veriyordu.
Bu izlenim adeta yeni il yönetiminde doğrulanıyordu.
İşte yeni yönetim:
Nihat Öztürk, Ramazan Özdemir, Şadi Pirci, Osman Osman, Ahmet Turan Şahin, İbrahim Uğurlu, Tamer Topal, Mustafa Çelebi, Süleyman Kınacı, Mustafa Şener, Fahrettin Keloğlu, Yelda Erol Gökcan, Mustafa Er, Hüseyin Avcıoğlu, Ufuk Kan, Ali Topbaş, Yusuf Şahin, Mustafa Yenioğlu, Musa Sarı, Ülgen Şener, Mehmet İnpınar, Ayhan Balcı, Gürsel Bedir, Beralp Bilgehan, Hüseyin Canel, Güler Erkan, Ahmet Soğancı, Nazlı Gökalp, Aykut Yıldırım, Zekeriya İlkhan, Miraç Cin, Zübeyde Fellahoğlu, Sema Alagözlü, Turan Kocacı, İbrahim Helvacı, Ertuğrul Gümüş, Hüsrev San ve Soner Kolcuoğlu.
 
xx           xx           xx
Bu isimlerden Ramazan Özdemir, Ahmet Turan Şahin, Zübeyde Fellahoğlu, Sema Alagözlü ve Şadi Pirci önemli isimler.
Ramazan Özdemir geçmişte ANAP İl Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği, Belediye Başkan adaylığı yapmış bir isim. Zübeyde Fellahoğlu, ANAP’ın son il başkanlarından. Sema Alagözlü, ANAP il yönetim kurulu üyeliğinin yanında il genel meclisi üyeliği yapmış bir isim.
AKP Marmaris eski İlçe Başkanı Ahmet Turan Şahin ve Beyobası eski belediye başkanı Şadi Pirci, her ikisi de Refah Partisi ve Fazilet Partisi yönetim kademelerinde yetişmiş “milli görüşün” temsilcileri…
Yani yeni yönetimin milli görüşçülerden, liberallerden, muhafazakarlardan, milliyetçilerden oluştuğunu görüyoruz.
Peki bu yönetim “Muğla sağı”nı toparlar mı?
Bu sorunun yanıtı, önümüzdeki Ekim ayında yapılacak AKP Kurultayı’nda ortaya çıkacak yeni yönetime ve o kurultayda şekillenecek (şekillenebilirse) yeni söylemlere ve ‘felsefe’ye bağlı…
 
xx           xx           xx
Evet, dün “AKP geç de olsa partileşiyor” izlenimi aldık, ama bunun gerçekleşebilmesi için sanırım “parti içi demokrasi”nin işletilmesi şart.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.