AKP, ANAP’ın devamı olabilir mi?

Bu haber 26 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 994 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AKP’nin yeni yönetiminde İl Başkanı Av. Gültekin Akça başta, önemli sayıda ANAP’lı yeraldı ama, salondaki yüzlere şöyle bir baktığınızda pek öyle eski ANAP’lı, eski MHP’li, eski Refahlı, Faziletli, eski DP’li (DYP) göremiyorsunuz.
Elbette bu partilerden ve öteki partilerden AKP’ye gelenler vardır, ama il yönetiminde yer alanlar gibi ‘siyasette tanınan’ isimler yoktu.
Bu oldukça dikkat çekici.
 
xx           xx           xx
Pazar günü yapılan kongrenin konuşmacılarından Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır’ın “ANAP yüzde 34 ile Türkiye’yi çağ atlatan hizmetler yaptı. Biz de yüzde 40-39 ile hizmete devam ediyoruz.” şeklindeki sözleri de dikkat çekici idi.
Sanki Milletvekili Dr. Nilhıdır, “Biz ANAP’ın devamıyız.” der gibiydi!
Milletvekili Dr. Nilhıdır belki de böyle demek istememişti, ama ANAP adı üzerinde “parti” idi…
Öyle ki genelde ve yerelde “liderler” üretti.
Genelde aklımıza geliveren isimler Mesut Yılmaz, Yaşar Okuyan, Erkan Mumcu, Ekrem Pakdemirli, İlhan Kesici… Yerelde aklımıza geliveren isimler ise Hasan Yuzbaşıoğlu, Şükrü Zeybek, Av. Hamdi Ercan, Hasan Özyer, Hayati Nizamoğlu…
 
xx           xx           xx
AKP’nin bu gün yönetim kademelerinde öne çıkan isimlere şöyle bir bakın; Av. Çağrı Alper, Av. Gültekin Akça, Zübeyde Fellahoğlu, Ramazan Özdemir, Sema Alagözlü.. hepsi ANAP’tan yetişen isimler.
Şadi Pirci, Ahmet Turan Şahin Refah ve Fazilet sıralarından yetişip geldiler.
AKP’de öne çıkan ‘yerel lider’ olarak nitelendirilebilecek isimlerden biri de Cem Erkin idi. O da bu gün DP’de ve ANAP’tan yetişip gelmişti…
AKP’nin geçen 8 yılında genelde, yerelde ‘yeni yetişmiş’ isim sayabiliyor muyuz?!!
“Liderler” teşkilatçı ve hatiptirler…
Parti kongrelerinde ortaya çıkarlar. “Biat kültürü”nde yetişmezler!…
O yüzden dünkü yazımı “Evet, önceki gün ‘AKP geç de olsa partileşiyor’ izlenimi aldık, ama bunun gerçekleşebilmesi için sanırım ‘parti içi demokrasi’nin işletilmesi şart.” diye tamamladım.
 
xx           xx           xx
AKP’nin hafta sonunda yapılan kongresine divan başkanlığı yapan Kocaeli ve Bölge Koordinatör Milletvekili Fikri Işık, İl Başkanı Av. Gültekin Akça’nın adaylığını açıklayıp, “Başka aday, başka liste var mı?” diye sorarken, basın masasında oturan gazeteciler olarak gülmekten kendimizi alamadık.
Çünkü, Milletvekili Işık’tan önce konuşan Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır şöyle diyordu:
“Kongrelerin başarısı aday sayısı ile belli olur. Benim il başkanlığı adaylığımda 7 aday vardı. Bu kongrede de Gültekin kardeşimiz ile birlikte 5 aday çıktı. Ancak kongreler kavga yeri değil. Kongre 15 gündür istişareler ile devam etti. Liste bu heyetin süzgecinden geçmiş onay almıştır. Genel merkezin istişaresinden iyi karar, iyi liste çıkmıştır.”
Hal böyle iken “Başka aday, başka liste var mı?” diye sormanın alemi var mı?
Kongreye bile gerek yok!
 
xx           xx           xx
Seçilmiş olarak yeniden İl Başkanlığı’na gelen Av. Gültekin Akça iyi bir il yönetimi oluşturmuş; ANAP’tan ve Milli Görüş’ten gelen isimlerle parti tabanını kucaklayan bir “kadro” yaratmış.
Bu durum, dünkü yazımda da vurguladığım gibi “AKP partileşiyor” izlenimi veriyor.
Ama…
Dün de vurguladığım gibi bu biraz da Ekim’de yapılacak AKP Kurultayı’nda ortaya çıkacak ‘tablo’ya bağlı…
Ki dünkü kongrede Divan Başkanı Milletvekili Işık, kongrenin ortaya bir “hakem heyeti” çıkardığını ve bu heyetin Ekim’de genel merkez yönetimini belirleyeceğini söylüyordu. Pazar günü yapılanı ve Ekim’de yapılacak olanı “parti içi demokrasi” olarak savunuyordu.
Divan Başkanı Işık, söylediklerine kendi de inanıyor muydu bilemiyorum, ama “biat kültürü” parti içi demokrasiye izin vermez!
 
xx           xx           xx
Nasıl olduysa, Muğla’da yaşanan “istişare süreci” Aksaray’da yaşanmamış!
Pazar günü Muğla ile birlikte pek çok yerde olduğu gibi Aksaray’da da il kongresi vardı.
Aksaray’da iki ayrı liste yarıştı.
Kongrede kavga çıkmış. Şimdi “Görüldüğü gibi istişare yönteminin uygulanmadığı yerde kavga çıkıyor.” denilebilir.
Ama…
Bu bir “kültür” meselesi… Çoğulcu, katılımcı demokrasinin benimsendiği, “parti içi demokrasi”nin kökleştiği yerlerde Aksaray’da yaşanan kavga yaşanmaz.
AKP, bakalım önümüzdeki süreçte “Çoğulcu, katılımcı demokrasi kültürü”nü yaratabilecek; Ekim’de yapılacak kurultayda bu yönde açılımlar ortaya konabilecek mi?…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.