Akın’dan 48 ‘Altın Proje’

Bu haber 10 Ocak 2014 - 9:37 'de eklendi ve 1.365 kez görüntülendi.

harun151651Büyük Birlik Partisi (BBP) Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Harun Akın, “48 ana 480 detay proje ile Muğla’yı geleceğe taşımak için geliyoruz” dedi.
Kadir Tamer
Geçtiğimiz günlerde Büyük Birlik Partisi’nden (BBP) Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını açıklayan Harun Akın, hazırladıkları ‘48 Altın Proje’ ile Muğla’yı geleceğe taşımak istediklerini söyledi. Muğla’nın dünyaya açılan bir turizm kenti aynı zamanda bünyesinde bulundurduğu tarım potansiyeli ile bir tarım kenti olmasına karşın bugüne kadar hak ettiği hizmeti alamadığına dikkati çeken Akın, “Kendimi kentime adamış bir Muğla aşığı, sevdalısı olarak tüm kazanımlarımı elde ettiğim ve kendimi borçlu hissettiğim ilimin dertlerini, sorunlarını, çarelerini ve çözümlerini en yakından bilen biri olarak bu göreve talip oldum” dedi.
Muğla il genelinde yaşanılan sorunların giderilmesi amacıyla oluşturduğu ’48 Altın Proje’sini kamuoyuna açıklayan Harun Akın, projelerin 14 Sosyal, 9 çevre düzenlemeleri, 8 ulaşım, 4 eğitim, 4 imar, 5 turizm, 2 sanayi ve 2 büyük ekonomi projesi ile toplamda 48 detayda ise 480 projenin Muğla’yı geleceğe taşıyacağını savundu.
Altın projelerin temeli ekonomi
48 Altın proje arasında 2 büyük ekonomi projeleri bulunduğuna dikkati çeken Harun Akın, “Muğla’nın gelişiminde önemli rol oynayacağına inandığım ekonomi projelerimiz arasında ilimizde üretilen zeytinyağı, bal, süt ve diğer tarım ürünlerinin coğrafi menşei belgesi alınarak ihracatının sağlanmasıdır. Çünkü Muğla bir tarım kenti olmasına karşın son dönemlerde bu konu üzerinde yerel yöneticilerin üzerine düşenini yapmaması nedeni ile üreticimiz zor durumda kaldı. Üreticimiz ürünlerini toplayamaz hale geldi. Bu nedenle Muğla’ya özgü isimler ile bu ürünlerimizi markalaştırarak ihracatının sağlanması hem bölge ekonomisine hem de üreticimize büyük bir katkı sağlayacaktır. Belediye bünyesinde kurulacak iktisadi şirketlerle vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda hizmetlerimizi daha ekonomik ve il genelinde istihdam sağlayarak hayata geçireceğiz. Köy statüsünden çıkarak mahalle olan bölgelerde yaşlı rehabilitasyon ve bakım merkezleri oluşturularak bu bölgelerde yaşayan işsiz vatandaşlarımıza da istihdam sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.
Turizm olmazsa olmazımız
Muğla’nın olmazsa olamazlarından biri olan turizm için önemli projeleri bulunduğunu kaydeden Harun Akın, geçici çözümler yerine kalıcı çalışmalar ile Muğla turizmini 12 aya yayacaklarını söyledi.
Turizmin çeşitlendirilmesi ve turistik tesislerin kış aylarında da faaliyet göstermeleri için kongre, sağlık, spor ve eko turizm projelerinin bulunduğunu anlatan Akın şunları söyledi:
“Yaşam kalitesi yüksek, yeniliğe dayalı üreten, doğasını koruyan, kültürel turizm odağı olmayı hedefliyoruz. Turizme olumlu katkı sağlayan esnaf ve işletmelerin yanı sıra sektörel yetişmiş eleman sağlayan kalifiyeli eğitim merkezlerine destek vereceğiz. Şehrimizin kış turizmini canlandırmak için ilk olarak Eren Dağı’nda konaklama tesisleri inşa edilerek kayak turizmine ivme kazandırmayı hedeflendiriyoruz. Oluşan yeni Büyükşehir Yasası ile şehrimizin kırsal alanlarında vatandaş-belediye işbirliğinde oluşturulacak ekolojik çiftliklerde organik tarım üretimi yaparak hem tarıma hem de turizme katkı sağlamayı hedefliyoruz. Sahip olduğumuz tarihi kültürel yer altı ve yer üstü değerlerin korunması, restorasyonu ve tanıtımı yönünde çalışmalara hız vereceğiz. 1124 kilometre kıyı bandına sahip Muğla, yılda 3 milyonun üzerinde yabancı turisti ağırlıyor. Hazırlayacağımız özel inanç ve hoşgörü bahçesi ile farklı inançlara sahip herkesin tatillerini geçirmek için geldikleri ilimizde dini görevlerini yerine getirebilmeleri için çalışma yapacağız.”
Engelli vatandaşlarımız yalnız değil
Muğla’da yapmak istediği Sosyal Projeler, arasında engelli vatandaşları unutmadıklarını da kaydeden Harun Akın, “Engelli vatandaşlarımız ne yazık ki Muğla’da gereken ilgiyi görememekte. Bu anlamda oluşturduğumuz projeler arasında onların sorunlarını en aza indirecek, yaşam kalitelerini arttıracak çalışmalara da yer verdik. Bu çalışmalar içinde engelli vatandaşlarımız için turizm bölgelerinde ‘Engelsiz Tatil Köyleri’ oluşturacağız. Bunun yanında engelli vatandaşlarımız için gündüz yaşam ve rehabilitasyon merkezleri kuracağız. Ülkemizin en büyük sorunları arasında yer alan kadına şiddete karşıda eğitim ve bilgilendirme seminerlerinin yanı sıra şiddete uğrayan kadınlarımızın kendileri ve çocukları ile birlikte kalabilecekleri, kaldıkları süre içerisinde de kendilerini geliştirip ekonomik kazanç sağlayabilecekleri Kadın Barınma Evleri kuracağız. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi kötü alışkanlıklardan koruyabilmek ve kendilerini geliştirebilmeleri için spor ve gençlik merkezi alanları oluşturacağız. Büyükşehir Belediyesi’nce oluşturulacak çağrı merkezi ile Turkuaz başvuru noktaları oluşturacağız ve bu sayede her başvurunun ardından en kısa sürede hizmet vatandaşımızın ayağına kadar gidecektir” dedi.
Muğla’da yeni imar alanlarını oluşturacaklarını kaydeden Harun Akın, “Vatandaşlarımızın konut ihtiyaçlarının karşılanması için arsa ve konut üretimi, turizm bölgeleri dışındaki kat sınırlamasının yerleşim yeri özellikleri dikkate alınarak yeniden düzenlemesi yeni yaşam alanlarının oluşturularak kent yaşam alanları ile birleştirmeyi hedefliyoruz. Tüm ilçelerde arıtma ve kanalizasyon sistemlerine kavuşturarak cadde ve sokaklarda elektrik, telefon, su, doğalgaz, haberleşme alt yapıları gibi donanımları planlı ve tek bir seferde bitirerek defalarca yolları kazılmaktan kurtaracağız” dedi.
Her evden bir oy istiyorum
Kendisini Muğla’ya adamış, bir Muğla aşığı, sevdalısı olarak tanımlayan Harun Akın, “Tüm kazanımlarımı elde ettiğim ve kendimi borçlu hissettiğim Muğla’nın dertlerini, sorunlarını, çarelerini ve çözümlerini en yakından bilen biri olarak göreve talip oldum. Çalışma arkadaşlarımla birlikte başlatmış olduğumuz hizmet seferberliğinde özlenen, hayal edilen, gençlerini, aydınlarını iş, aş için gurbete mahkum etmeyecek genci, yaşlısı, işçisiyle, esnafıyla, memuruyla, köylüsüyle, çiftçisiyle, emeklisiyle, yerlisi, yabancısı kısacası Muğla’da yaşayan, nefes alan herkesin kaynaştığı, bir ve beraber olduğu bir Muğla için yola çıktım. Bu anlamda ilimizin sorunlarına çare olacak hazırladığımız ‘48 Altın projemi’ sizlerle paylaşıyorum. Biz yerel seçimlerde siyaset değil Muğla’nın geleceği için, yaşanabilir bir Muğla inşa etmek ve Allahın izniyle karnı tok, sırtı pek, başı dik bir marka kent yapmak için tüm enerjimizle çalışacağız. Muğla halkımızın teveccühü ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı tarafıma tevdi edilmesi halinde hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin aynı sevgi, saygı, hoşgörü ve hizmet anlayışı ile tüm Muğlalıları kucaklayacağım. Ayrıca tüm ilçe belediyelerimiz, hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun, Muğlalılara hizmet etme adına birlik ve beraberliği sağlayarak kardeş belediyecilik dayanışmasını ve anlayışını hakim kılacağız. Siyasi görüşünüz hangisi olursa olsun, ister Ak Parti’li, MHP’li, CHP’li, DP’li, DYP’li, DSP’li olsanız da sizler bizim kardeşimizsiniz. Hepiniz için hizmete talibiz. Muğla’da yapmak istediklerimiz asla bir hayal olarak kalmayacak. Bu hizmetleri yerine getirebilmek için her evden bir oy istiyorum. Söz verdiğimiz ve altına imza attığımız her hizmetin ve projenin gerçekleştirilmesi noktasında bize inanın ve güvenin” dedi.

48 Altın Proje
Sosyal projeler
1-İl genelinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar tespit edilerek ‘ahi kart’ adını vereceğimiz bir tür kredi kartı verilmek suretiyle istedikleri yerden ihtiyaçları karşılanacaktır.
2-Büyükşehir belediyesi olarak her ilçede tüm resmi işlemler için e- hizmet noktaları açılacaktır.
3-Turizm yörelerimizde engelsiz tatil köyleri oluşturulacaktır.
4-Kent müzesi kurulması ve arşiv projesi oluşturulacaktır.
5-Şiddete maruz kalan kadın ve çocuklar için konuk evleri yapılacaktır.
6-Engelli bireylerin yararlanacağı engelli dayanışma gündüzlü yaşam merkezleri oluşturulacaktır.
7-Gençlerin kötü alışkanlıklardan korunabilmesi için gençlik merkezleri oluşturulacaktır.
8-Çamaşırhaneler, kuaförler, kreş, sağlık merkezlerinin de içinde olacağı toplum merkezleri oluşturulacaktır.
9-Yaşlı, engelli ve hastaların ücretsiz ulaşım ve bakımlarının yaptırılması projesi.(diyaliz hastası, bakıma muhtaç bireyin hastaneye ulaştırılması vb.)
10- Temalı kent parkları – şehir içi mesire alanlarının oluşturulması.
11-Sosyal alanda faaliyet gösteren derneklerin desteklenerek, dernek binalarına kavuşturulması.
12-Tüm muhtarlarımıza vatandaşlarımızın rahat hizmet alabileceği Muğla mimarisine uygun hizmet binaları yapılacaktır.
13-Belediye çağrı merkezleri ve Turkuaz başvuru masaları oluşturulacak ihtiyaç sahiplerine yerinde hizmet götürülecektir.
14-Şehir merkezlerine uzak mahallelerde mobil sinema, tiyatro, kütüphaneler oluşturularak vatandaşların kültürel etkinliklere katılımları sağlanacaktır.
Çevre düzenleme projeleri
15-Mezarlıkların düzenlenerek, yeni mezarlık alanlarının belirlenecektir.
16-Eğlence mekanları belirli bölgelere taşınacaktır.
17-İl genelinde çevre ve alt yapı kentsel dönüşüm projeleri oluşturulacaktır.
18-Katı atık düzenli depolama alanları her ilçede oluşturularak, mevcut alanlarda ıslah edilip, katı atık depolama tesislerinin amacına uygun çalıştırılmaları sağlanacaktır. Bu alanlardan enerji elde edilerek tesis civarındaki yerleşim yerlerinin kullanımına verilecektir.
19-Mermer işletmelerinin yoğunluk arz ettiği bölgelerde oluşan atıklar ekonomiye kazandırılacak, örneğin bayır beldesinde mermer ve kırım işletmelerinin sebep olduğu dere yatağındaki kirlilik ve il genelindeki benzer görüntüler ortadan kaldırılacaktır.
20-Şehir merkezlerinde küçük esnafın geliştirilmesi amacıyla alışverişin yoğun olduğu mahaller araç trafiğine kapatılacaktır.
21-Menteşe ilçe merkezinde bulunan katlı otopark ve il özel idare binası yıkılarak kurşunlu meydanı ile bütünlüğü sağlanacaktır.
22-Menteşe Atatürk Stadyumunun taşınması ve eski otogar alanının birleştirilerek (altı otopark olmak üzere) kent meydanı oluşturulacaktır.
23-Çanak antenler ve GSM Baz istasyonlarının kaldırılması, yeni yapılacak binalarda güneş enerji sistemlerinin zorunlu tutulması, eski yapılarda belli bir süre zarfında teşvik edilerek alternatif enerji kaynaklarının kullanımı sağlanacaktır.
Ulaşım projeleri
24-Toplu taşıma sistemi çevre dostu araçlarla en ücra mahallelere kadar yaygınlaştırılacaktır.
25-Kavaklıdere ve Yatağan’da bulunan mermer ocakları raylı sistemler oluşturularak nakliyesi sağlanacaktır.
26-Cadde, sokak ve kaldırımlar yayaların engellilerin ulaşımını kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenlenecektir.
27-Menteşe den Kötekliye hafif raylı taşımacılık sistemi kurulacaktır.
28-12 yaş altı çocuklar, engelliler ve refakatçileri, şehit yakınları ve gaziler ile 60 yaş üstü vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarından ücretsiz ve indirimli olarak faydalanmaları sağlanacaktır.
29-Belediye ve özel halk otobüsler, raylı sistem ve şehir içi çalışan minibüslerde kent kart uygulaması tüm il genelinde yaygınlaştırılacak, aynı yöndeki iki saatlik periyotta tek ücret uygulanacaktır.
30-Şehir içlerinde ağır tonajlı araçlar belirli gün ve saatlerde şehir merkezlerine girecektir.
31-Şehir içlerinde bulunan otogarlar şehir dışına taşınarak mevcut yerler sosyal amaçlı kullanılacaktır.
Eğitim projeleri
32-Her okulun yanında bir etüt merkezi ve dershaneler oluşturulacaktır.
33-İl genelinde bulunan mevcut okulların bakım ve onarımlarının yapılması, ihtiyaç olan yerlerde yöre mimarisine uygun yeni okulların yapılması, okullaşma, derslik sayılarının artırılması sağlanacaktır.
34-Orta ve Yükseköğrenimde barınma imkanları sağlanacaktır.
35-Bugüne kadar sağlanamayan Muğla Üniversitesi ile işbirliğinin tesisi ve kent-üniversite entegrasyonunun sağlanacaktır.
Konut ve imar uygulamaları
36-Vatandaşların konut ihtiyaçlarının karşılanması için arsa ve konut üretimi; turizm yöreleri dışındaki kat sınırlamasının yerleşim yerlerinin özellikleri dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi, şehir içi kentsel dönüşüm, Otmanlar, Bekçiler, Gazeller, Bafa gibi uzak yerleşim alanlarında dağınık yaşam alanlarının birleştirilerek kırsal kentleşme planları yapılacaktır.
37-Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan imar hizmetlerinin tüm ilçelerde kurulacak birimler vasıtasıyla yerine getirilmesi, imar uygulamalarının (ayrıca tüm belediye hizmetlerinin) internet ve mobil sistemler üzerinden gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.
38-Öncelikle eski olan tüm su şebekeleri modern hale getirilecek, nitelikli içme suyu bulunan kaynaklardan içme suyu tedarik edilerek vatandaşlarımıza ulaştırılacak, istisnasız tüm evlere kaliteli içme ve kullanma suyu verilecektir. Ayrıca her mahalleye Selçuklu- Osmanlı mimarisine uygun şemsiana çeşmeleri yapılacaktır.
39-Tüm ilçeler arıtma ve kanalizasyon sistemine kavuşturulacak cadde ve sokaklarda elektrik, telefon, su, doğalgaz, internet altyapıları gibi donanımlar için yollar sürekli kazınmayacak bir kereye mahsus tüm kurumlarla birlikte alt yapı hizmeti gerçekleştirilecektir.
Ekonomik projeler
40-Belediye iktisadi teşekkülleri aktif ve çeşitli hale getirilerek vatandaşın istihdamının yanı sıra ihtiyaçlarını daha ucuz temin etmeleri sağlanacaktır.
41-İlimizin üretim kaynak ve ekonomik değerlerinin (örneğin zeytinyağında ; karya-ğ, bal’da oba-l, süt ürünlerinde gaari markalarının oluşturularak patentinin alınması ve tüm dünyaya ihraç edilmesi sağlanacaktır.
Turizm projeler
42-Turizme yönelik el sanatları iktisadi işletmeleri oluşturularak büyükşehir belediyesi bünyesinde faaliyete geçirilecektir.
43-İlimizde turizmin çeşitlendirilmesi ve turistik tesislerin kış aylarında faaliyet göstermesi için (kongre merkezleri, sağlık, spor, futbol, golf, su altı dalış gibi) sektöre yol göstermek, yardımcı olmak nitelikli eleman istihdamının sağlanması için ilgili kurumlarla işbirliği yapılacaktır.
44-Turizme olumlu katkı sağlayan esnaf, işletme, ve bireylerin “turkuaz” adı altında ödüllendirilip, belgelendirilecek ve kamuoyuna duyurulacaktır.
45-Gökova Sakartepe de teleferik oluşturulacak. Eren Dağı’nda otel inşa edilerek kış turizminin canlanmasına öncülük edilecektir.
46-İlimizin sahip olduğu tarihi, kültürel, yer altı-yer üstü değerlerinin korunması, restorasyonu ve tanıtımı yönünde çalışmalar yapılacaktır.
Sanayi projeleri
47- şehir içlerinde sıkışmış durumda ve çok olumsuz şartlarda hizmet veren küçük sanayi bölgeleri uygun mahallerde ve icra edilen meslek gruplarına göre yerleşimi sağlanacaktır.
48-Muğla’nın kalkınması adına özellikle tarım ve esnaf kesimindeki küçük işletmelerin tedarik ve pazarlama aşamalarında arz ve taleplerini birleştirebilecek bir örgütlenme sağlanacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.