Akın Üstündağ Ses Verdi…

Bu haber 29 Mart 2017 - 1:19 'de eklendi ve 996 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

21.03.2017 tarihli ve “MUÇEV Kararlılık Gösteriyor” başlıklı yazımda Muğla Çevre Platformu’nun Doğal SİT Alanlarının yeniden değerlendirilmesi ile ilgili TBMM 26‘ncı dönem milletvekillerine gönderdikleri mektubu paylaşmıştım.

Muğla Çevre Platformu ile Ayvalık Tabiat Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Doğal SİT Alanları Raporları‘na tepki gösterip, ortaklaşa hazırladıkları mektubu TBMM 26‘ncı dönem milletvekillerine gönderip, destek istedi.” diye başladığım yazımı şöyle noktalamıştım:

Mektup 15.03.2017 de kaleme alınmış. Vekillerimize ulaşmıştır. Ama onlardan da ses çıkmıyor…

Milletvekillerimizden CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ses verdi…

xx           xx           xx

CHP Muğla Milletvekili Üstündağ konuya oldukça hakim…

Bir “Muğla Milletvekili” olarak konuya duyarlılık göstermiş.

Daha biz Muğlalılar, hatta Muğla Basını ne olup bittiğinin farkında değilken konuyu TBMM’ne taşımış.

Muğla’nın koruma altındaki alanlarının, kıyılarının yapılaşmaya açılmak istendiğinin farkına TMOOB (Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği) temsilcilerinin “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Doğal SİT Alanları Raporları”nı Bodrum’da açıklamaları ile farkına vardık.

Ardından MUÇEV’in kurulması ve ardı ardına gerçekleştirdikleri toplantılarla, basın açıklamalarıyla kamuoyu bilgi sahibi olmaya başladı.

Oysa çalışma 2015 yılında başlamış…

xx           xx           xx

Milletvekili Üstündağ’ın hafta sonunda gönderdiği dökümanlardan konuyu geçen yıl Mart ayında TBMM gündemine taşıdığını gördük.

Milletvekili Üstündağ, 25.03.2016 tarihinde dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı tarafından yazılı olarak yanıtlanmak üzere TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi vermiş.

Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı’na yöneltilen sorular ve bakan tarafından verilen yanıtlar elbette önemli.

Hatta bugünkü Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kendisine sorulsa aynı sorulara ne yanıt verir o bile çok önemli.

xx           xx           xx

Bodrum’da var bir hikmet…

Nasıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Doğal SİT raporundan TMMOB temsilciliği Bodrum’da açıkladı da haberimiz oldu ise, Bakanlıkça Muğla’nın bu çalışmanın dışında tutulduğu haberini de yine Bodrum’da AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün yaptığı açıklamadan öğrendik.

Doğrusu Milletvekili Öztürk’ün açıklaması yüreğimize su serpti.

Ancak MUÇEV’in açıklamaları üzerine sevincimiz kısa sürdü.

Çünkü MUÇEV’in açıklaması kafamızı karıştırdı. MUÇEV açıklamasında bu konuda bakanlığın bir açıklaması olmadığı gibi, Milletvekili Öztürk’ün açıklamasının kaynağının olmadığı belirtiliyordu…

Aslında 21.03.2017 tarihli ve “MUÇEV Kararlılık Gösteriyor” başlıklı yazımda milletvekillerimizin sesinin çıkmadığına işaret ederken bir bakıma Muğla’nın söz konusu çalışmanın dışında tutulup tutulmadığı merakımızın giderilmesini istemiştik.

Milletvekili Üstündağ bakarsınız bu konuda da bir ses verir…

xx           xx           xx

Doğal SİT Alanlarının Muğla’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden tanımlanması çalışmalarının 2015 yılında başladığını daha yeni öğrendiğimiz konuyu meclise taşıyan Milletvekili Akın Üstündağ yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na 25.03.2016 tarihinde sunmuş.

Üstündağ önergesinde yer alan sorularının Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istemiş. Üstündağ, önergesinde şu ifadelere yer vermiş:

Bakanlığınız Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün 2015 Ocak ayında başlattığını ilan ettiği Türkiye’deki ‘Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi’ kapsamında, Türkiye’deki bin 273 kayıtlı doğal sit alanının yeniden belirlenmesi projesi kapsamında yapılan çalışmalarda aslında bu sayının 2 bin 134 tane olduğu ve bu SİT bölgelerine ilişkin olarak da 49 bin 110 muhatabının olduğu daha önce açıklanmıştı. Bu projenin Muğla İli sınırları içerisindeki SİT alanlarına yönelik olarak da ‘Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi’nin yürütülmekte olduğu aynı açıklama içerisinde yer almaktadır.

xx           xx           xx

CHP Milletvekili Üstündağ, Muğla’da 2015 yılında SİT alanlarında yürütülen ve halen bu konuda bir açıklama yapılmayan “Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” hakkında şu soruları sormuş:

1- Türkiye’nin en fazla doğal sit alanının bulunduğu Muğla’da, Bakanlığınız yetkilileri tarafından açıklanan ‘Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi’ni gerçekleştiren gurubun yapmış olduğu çalışmalarda gelinen aşama nedir?

2- Halen Muğla’da SİT alanlarında olup, TOKİ veya diğer yatırımcılar tarafından projelendirilmiş olan ve uygulama aşamasına gelen projeler hakkında tarafınıza iletilmiş bir talep bulunmakta mıdır?

3- Bu projeler açıklanan ‘Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi’ ile çelişki oluşturduğu takdirde uygulamanız ne yönde olacaktır?

4- Bir yıl içindeki 4 farklı dönemde gözlemlerin yapılacağı belirtilen proje ile hazırlanacak raporlarda, bir yerin kesin korunması gerekiyorsa da o bölgede yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderici ne gibi tedbirler alacaksınız?

5- Bu proje sonucunda açıklanan raporlarda korunması gereken alan niteliği taşıdığı tespit edilen alanlarda yaşayan vatandaşlarımızı, bulundukları yerlerinden ve topraklarından zorunlu iskâna tabi tutacak bir uygulama mı yapılacaktır?

xx           xx           xx

Muğla Milletvekili Üstündağ’ın sorularına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2 Mayıs 2016 tarihinde verilen yanıtlarda şöyle olmuş:

1- Muğla İli Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi; Ekolog, Ornitolog, Deniz Biyoloğu, Memeli Uzmanı, Botanik Uzmanı, Omurgasız Uzmanı, Herpetolog, Jeolog/Hidrojeolog, Peyzaj Mimarı, Harita Mühendisi ve CBS konusunda uzman akademisyenlerden oluşan ekip tarafından yürütülmekte olup, İl Müdürlüğü’nce inceleme aşamasındadır.

2- Hali hazırda TOKİ veya diğer yatırımcılar tarafından projelendirilmiş olan ve uygulama aşamasına gelen projeler hakkında Bakanlığımıza iletilmiş herhangi bir talep bulunmamaktadır.

3- Projeler Muğla İli Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi’nin tamamlanması ve Bakanlık makamı onayından sonra belirlenecek yeni koruma statüsü doğrultusunda değerlendirilebilecektir.

4,5- Söz konusu proje ‘yerleşim alanları’ dikkate alınarak vatandaşları mağdur duruma düşürmeyecek şekilde yürütülmektedir.

Kesin Korunacak Hassas Alanda kalması durumunda Tabiat Varlıkları, Doğal SİT Alanları ve Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Kalan Yapı Yasaklı Taşınmazların Hazine Taşınmazları ile Değiştirilmesi Hakkında Yönetmelik gereği takas ve kamulaştırma yöntemi ile vatandaşlar mağdur edilmeyecektir.

xx           xx           xx

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ yeni bir soru önergesi verir mi bilmiyoruz.

Eğer verirse yukarıdaki sorularından 2. ve 3. sorularını yinelemesinde yarar var. Çünkü verilen yanıtlarda çelişki ve anlaşılmazlık var…

Bir de Muğla bu çalışmadan çıkarıldı mı çıkarılmadı mı?

Çok önemli ve merak ediyoruz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.