Akça’dan 2017 yılı değerlendirmesi

Bu haber 10 Ocak 2018 - 1:14 'de eklendi ve 622 kez görüntülendi.

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili ve Menteşe Belediye Meclis Üyesi Avukat Gültekin Akça, Menteşe Belediyesinin 2017 yılını değerlendirdi.

Haber Merkezi

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili ve Menteşe Belediye Meclis Üyesi Avukat Gültekin Akça, Menteşe Belediyesinin 2017 yılını değerlendirdi.

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili ve Menteşe Belediye Meclis Üyesi Avukat Gültekin Akça, “Muğla’nın Büyükşehir olmasının ardından kurulan Menteşe Belediyesinin kurulmasının üzerinden dört yıl geçti. Bu güne kadar belediyenin göz dolduran, vatandaşta heyecan uyandıran bir çalışma ve projesini göremedik” dedi.

Akça, yaptığı yazılı açıklamada 2018 bütçesinin daha önceki bütçeler gibi ağırlıklı olarak personel giderleri ve cari harcamaları karşılamaya yönelik bir bütçe olduğuna işaret ederek, “Oysa belediyenin yatırım ve proje hedefi olmalı ve yatırıma da daha çok kaynak aktarmalıdır. Belediyeler mevcut kaynakları kullanırlarken aynı zamanda kendileri de yeni kaynaklar oluşturmalıdır. Menteşe Belediyesi’nin bu dönemde yeni bir kaynak arayışı ve kaynak oluşturduğunu göremedik” ifadesini kullandı.

Sözlerini, “Belediyeler yatırım yapmayabilir ama yatırımcının önünü açacak çalışmalar yapmalıdır” şeklinde sürdüren Akça, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yatırımcıyı teşvik edecek, icabında yatırımcıyı bulup gelip yatırım yaptıracak çalışmalar yapmalıdır. İstihdam üretmek sadece hükümetin değil aynı zamanda belediyelerin de görevidir. Belediye istihdamı teşvik edici çalışmalar yapmalıdır. Belediyenin kırsalda hayata geçirdiği birkaç çok amaçlı salonun ise yetersiz kaldığı gibi sadece birkaç mahalle ile sınırlı kaldığı da görülmektedir. Tüm mahallelerde daha fonksiyonel salonların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Oysa, ciddi miktarda kırsal nüfus barındıran Menteşe Belediyesi’nin, kırsal mahallelerle ilgili başkaca projeleri olmalıdır. Kırsal nüfusu kırsalda tutabilmek adına projeler üretilmelidir. Özellikle, Menteşe merkezinde Menteşe Belediyesi’nin yapmış olduğu alt yapı çalışmalarının ise Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları gibi günlerce sürdüğü ve halkın da bu durumdan rahatsız olduğu bir gerçektir.”

Festivalleri Eleştirdi

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili ve Menteşe Belediye Meclis Üyesi Avukat Gültekin Akça, Muğla’nın Büyükşehir olmasının ardından kurulan Menteşe Belediyesinin kurulmasının üzerinden dört yıl geçtiğine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu güne kadar belediyenin göz dolduran vatandaşta heyecan uyandıran bir çalışma projesini göremedik. Festival adı altında yapılan faaliyetler ise şenlik görüntüsünün ötesine geçemedi. Oysa, daha öncede ifade ettiğimiz gibi özellikle Muğla Kültür ve Sanat Şenliği’nin adının Çam Balı Festivali olarak değiştirilmesini, bu festivale gerek Büyükşehir  gerek Muğla Arıcılar Birliği’nin ve gerekse Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteğinin de alınarak bölgenin tanıtımı ve ürünün pazarlanması noktasında daha ciddi bir çalışma yapılması gerekirdi. Çıntar Festivali adı altında düzenlenen festival ise yaklaşık iki saatlik sürede tamamlandı. Bu süre ile de Guinness rekorlar kitabına girebilir. Birçok festivalimiz olmasına rağmen bunların yöreye ve yöre turizmine katkısı nerede ise yok denecek kadar az. Özellikle son yıllarda Menteşe bölgesindeki mahalleler de çekimi yapılan dizilere daha çok destek verilerek bu bağlamda gerek yörenin tanıtımı yapılmalı ve gerekse yöre halkına ekonomik destek sağlanmalıdır. Hep söylediğimiz gibi Menteşe Belediyesi’nin Menteşe’yi eski Muğla Merkez olarak değil tüm Menteşe’yi içine alan bir perspektifle yönetmesi gerekmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.