Akça, Büyükşehir’in 2016 yılını değerlendirdi

Bu haber 30 Aralık 2016 - 0:16 'de eklendi ve 827 kez görüntülendi.

gültekin akcaAK Parti Grup Başkan Vekili Av. Gültekin Akça, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesinin icraatlarına yönelik eleştirilerde bulundu. Muğla Büyükşehir Belediyesi hayal ve hedefleri olmayan bir belediye olduğunu kaydeden Akça, “Bir belediyenin başarısı bütçedeki personel giderleriyle değil, yatırımların bütçedeki oranı ile değerlendirilir. Muğla’da yaşayan vatandaşlar 2016 yılında su kesintilerini ve dubaları konuştu” dedi.

Haber Merkezi

AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Gültekin Akça, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesinin

2016 yılı icraatlarına yönelik eleştirilerde bulunarak, “Muğla Büyükşehir Belediyesi hayal ve hedefleri olmayan bir belediye. Oysa hayaller hedeflere, hedefler projelere, projelerde hayata geçirilmeli” dedi.

Akça, yaptığı yazılı açıklamada, Muğla Büyükşehir Belediyesinin 2016 yılı icaratlarına yönelik eleştirilerini komşu illerimiz olan Aydın ve Denizli Büyükşehir Belediyelerinin bütçeleri ve yatırımları ile kıyaslama yaparak değerlendirdi. Akça, “Nüfusu, nüfus yapısı ve ekonomik yapısı itibarıyla Muğla’ya yakın olan bu 2 ilimizin bütçeleri ve dolayısıyla bütçelerden yatırıma ayırdıkları paylara bakıldığında Muğla’nın gerek bütçe, gerekse yatırıma ayrılan pay itibariyle bu kentlerin gerisinde kaldığını görmekteyiz. Bir belediyenin başarısı bütçedeki personel giderleriyle değil, yatırımların bütçedeki oranı ile değerlendirilir” diye kaydetti.

Akça, Muğla’nın turizm kenti olmasının yanı sıra aynı zamanda önemli bir tarım kenti de olduğuna işaret ederek, “AK Partili Denizli Büyükşehir Belediyesinin, çiftçilere destek amacıyla Damla Sulama Projesi’ne 2016 yılında 24 milyon lira yatırım yaptı. Tarım kenti olan Muğla’mızda ise çiftçilerimize daha fazla katma değer sağlayacak projeler üretmek yerine, çiftçiye sadece tohumluk patates ve fidan dağıtıldı. Bunların ötesinde, ciddi bir tarımsal yatırım projesi maalesef hayata geçirilemedi” dedi.

Turizm projesi yok

AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Gültekin Akça, AK Partili Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin turizme yönelik çalışmalarını hatırlatarak, “Antalya’da turizm sektörünün sıkıntılarının büyük bir bölümü çözülmüş durumda. Antalya’da Büyükşehir Belediyesi alt yapı ve ulaşımla ilgili sorunlarını büyük ölçüde çözmüş durumda. Turizm kenti olan Muğla’mızın ilçelerinin büyük bir bölümünde ise alt yapı ve ulaşım sorunları hala çözülememiş durumda. Özellikle sezonun yoğun yaşandığı dönemlerde trafikteki yoğunluğun çözümüyle ilgili kalıcı bir çalışma henüz hayata geçirilmiş değil. Türkiye’de Antalya’dan sonra ikinci önemli turizm kenti olan Muğla’mızda turizme katkı sağlayacak bir proje henüz Muğla Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilemedi. Turizm Projesi demek, sadece fuarlarda broşür dağıtmak olmamalı. Neredeyse, ilçelerinin tamamında insanların turizmden ekmek yediği bir kentin belediyesinin elle tutulur bir turizm projesi ve turizm eylem planı olmalı. Turizmle ilgili hayata geçirilen her çalışmanın bir hedefi ve en önemlisi sonucu olmalı. Hedefimiz Bir, Muğla Bir sloganını kullanan Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bölgemizin turizminin tanıtıldığı ulusal ve uluslararası fuarlarda bu birlik ve beraberliği sağlayamadığını görmekteyiz. Bu turizmimiz için bu ciddi bir kayıp. Büyükşehir Belediyesi bölge turizmi için yapacağı çalışmalarda ilçe belediyeleriyle ve turizm sektörüyle mutlaka istişarelerde bulunması ve projeler üretmesi gerektiği kanaatindeyim” İfadesini kullandı.

Su zammı ve dubalar konuşuldu

AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Gültekin Akça, Muğla’da yaşayan vatandaşların 2016 yılında yaşam kalitelerini yükselten projeleri değil, trafikte sıkıntılara neden olan dubaları ve kesilen suyu konuştuklarını söyledi.

Akça, belediyelerin en önemli görevlerinden birisinin de vatandaşların su ihtiyacını, “Kaliteli, ucuz ve kesintisiz” sağlamak olduğunu ifade ederek, “Maalesef Muğla’mızda su kesintileri ve su fiyatlarındaki artış vatandaşımızı bezdirdi. Muğla’daki su kesintilerinin en büyük nedeni ise geçmiş dönem CHP’li yerel yöneticilerin kentin uzun vadeli su ihtiyacını karşılayacak projeleri hayata geçirmemesidir” diye ekledi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Gültekin Akça, Türkiye’de Muğla ile birlikte 29 kentin daha Büyükşehir statüsüne geçtiğini anımsatarak, “Bu illerin büyük bir bölümünde Büyükşehir’le beraber yaşanan değişim ve gelişme dikkat çekici seviyede iken Muğla’mızda bu gelişim ve değişim maalesef görülemedi. Bu kentin tek meselesi ulaşım değil. Bu kentte yaşayanlar gözle görülür bir değişim beklentisi içinde. Sokaktaki insanlar Muğla’nın bu süreçte sadece büyük bir köye dönüştüğünü konuşuyor. Değişim ve gelişim demek, insanların hayat standartlarının yükselmesi demek. Bu süreçte üzülerek ifade ediyorum; yaşadığımız bu güzel kentte arzu ettiğimiz gelişme ve değişimi göremedik” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.