Akbük’e arıtma müjdesi

Bu haber 08 Eylül 2014 - 21:47 'de eklendi ve 2.660 kez görüntülendi.

akbukaritmaSon günlerde Gökova Körfezi’nde bulunan Akbük ve Akyaka’da kirlenmeye dikkat çeken AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden, Akbük için arıtma tesisi müjdesi verdi. Bu müjdenin yanında Akyaka-Akbük orman yolunun ‘turizm yolu’ haline getirildiğini belirten Özden, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gerekli girişim yapıldı. İnşallah 2015 Akbük ve Akyaka için kurtuluş yılı olur” dedi.

Özcan Özgür

Son günlerde Gökova Körfezi’nde bulunan Akbük ve Akyaka’da kirlenmeye dikkat çeken AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden, Akbük için arıtma tesisi müjdesi verdi. Bu müjdenin yanında Akyaka-Akbük orman yolunun ‘turizm yolu’ haline getirildiğini belirten Özden, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gerekli girişim yapıldı. İnşallah 2015 Akbük ve Akyaka için kurtuluş yılı olur” dedi.

Milletvekili Özden, Akbük ve Akyaka için gerekli girişimlerin Muğla İl Kültür Turizm Müdürü Veli Çelik tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapıldığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Akbük arıtması olmayan sayılı yerlerimizden birisi. Gökova Körfezi’nde arıtmasız yer kalmasın istiyoruz. Akbük’ün arıtma tesisi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek. Bunun yanında bilindiği gibi Muğla il merkezi, Yerkesik ve Akbük güzergâhını karayolları ağına aldırmıştık. Şimdi Akyaka-Akbük arasındaki orman yolunu da turizm ağına aldırdık. Önümüzdeki aylarda bu yolumuz standartlara uygun hale getirilecek. Akyaka, Akbük yolu yapımı da aynı arıtmanın yapılacağı kaynaktan gerçekleştirilecek.”

Gökova Körfezi’nde arıtması bulunmayan yerleşmelerden birinin de Ören olduğunu belirten Milletvekili Özden, Ören için de çalışma yapacaklarını belirtirken, Muğla il merkezi-Ören Karayolu ile ilgili şunları söyledi:

“Bu yolumuzun adı ‘Muğla-Ören yolu’ olarak kayda geçmiş bulunuyor. Bu yol bölgenin 60 yıllık hayali. Bu yıl başında orada, Akbük-Ören arasında Karayolları tarafından bir iyileştirme yapıldı. Yakında yeni proje ihalesi yapılacak ve Muğla-Ören karayolu 16 metre genişliğinde standart bir yol haline gelecek. Bu yol Örenliler ve Yerkesikliler kadar Menteşe ekonomisi için de önemli. Bu yol Muğla turizmine olduğu kadar o bölgenin ekonomisine de ciddi katkılar yapacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Hüseyin Baykara 09 Eylül 2014 / 19:58

Türkiye’nin değil Dünya’nın en güzel koylarından bir olan Akbük koyu ve etrafında yaşayanlar Müjde, Sayın Milletvekilimiz yerleşimi olmayan Akbükte arıtma kuracak, Arıtma sonucu ortaya çıkan suyu da güzel güzel içme suyu olarak kulanabiliriz artık. Zira yazın 3bin ile onbin ziyaretçisi bulunan Akbükte hala tatlı su yok. Çelişki buduir işte.