Akarken yeni yasaya temkinli « Hamle Gazetesi

Akarken yeni yasaya temkinli

Bu haber 12 Haziran 2013 - 10:30 'de eklendi ve 766 kez görüntülendi.

akarkenyasayidege1213416543Muğla Yiyecek Maddeleri Yap. ve Sat. Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken yeni
iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında tüm esnaf ve sanatkarlara önemli açıklamalarda bulundu.
Haber Merkezi
Muğla Yiyecek Maddeleri Yap. ve Sat. Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken yeni
iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında tüm esnaf ve sanatkarlara önemli açıklamalarda bulundu. 30.06.2012 tarihinde Resmi Gazetede Yayımlanan 6331 Sayılı 01.01.2013 tarihinde yürürlüğe giren bu kanun amacı esnaflarımızın iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut güvenlik şartlarının iyileştirmeleri gibi işçi ve işverenin görev ve sorumluluklarını düzenlenmesi gibi konularda sorumluluklarını ifade ediliyor.
Muğla Yiyecek Maddeleri Yap. ve Sat. Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken yaptığı yazılı açıklamada yeni yasanının faydalı olduğu kadar adaletlide olması gerektiğini belirterek; “Esnaf ve Sanatkârlarımızın en geç 01.07.2013 tarihinde kadar bu kanun ilk aşamasında gerçekleştirilmesi ile risk analizi ve değerlendirme raporlarını bu tarihe kadar yaptırmaları zorunludur. Bu kanun kapsamında çalışan istihdam etmeyen sigortalı işçi çalıştırmayan, kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapan esnaflarımız bu kanun kapsamında değildir ”dedi.
Açıklamasına yasaya uymayanların cezai işlemlere maruz kalmamaları ile ilgili de açıklık getiren başkan Akarken; “Bu yasanın bir yandan İşçi, İşveren ve İşyerinin Güvenliği ve Bu konuda eğitimler açısından iyileştirmeleri olurken; diğer yandan ise vergisini bile zorla ödeyen esnaf kardeşlerimize işyeri hekimliği-iş güvenliği uzmanı, risk analizi ve diğer konularda uygulanması gereken yükümlülükler bin liraya varan külfet getirmiştir. Aynı zamanda bin kişilik Çalışan sayısı bulunan büyük holding ve şirketlerle bugün günü kurtarmaya çalışan küçük esnafımızın yanında bir kişi çalıştırsa bile bu kanun kapsamında eşit sorumluluklar yüklediğinden adaletli bir durum değildir. İşyeri Sağlığı ve Güvenliği kanunu kapsamına giren işletmeler, çalışan sayısına göre ve yıllık cirolarına göre değerlendirilse uygulamanın daha sağlıklı olacağına inanıyorum ” dedi.
Oda olarak yaptıkları girişimlerle esnafları bilgilendirmeye devam ettiklerine de dikkat çeken Muğla Yiyecek Maddeleri Yap. ve Sat. Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken; “Esnaf odamızın yaptığı girişimler ve görüşmeler sonucu işyeri ortam ölçümleri-mühendislik hizmetleri-sağlık hizmetleri-teknik analiz ve testler-tehlike sınıfları –acil eylem planı-eğitimler gibi Teknik Bilgi ve Tecrübe isteyen konularla ilgili, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının Çalışma alanlarına giren Ölçüm Kontrol ve değerlendirmeleri kapsamındaki Hizmetleri Hem Esnaf Odamızın Referans verebileceği Danışmanlık Hizmeti veren firmalardan hem de Odamız Başkanlığının Yayına Giren Kurumsal Web sitesi olan www.muglayiyecekmaddelerieso.org.tr adresinden de detaylı bilgi ve belgelere erişebilirsiniz ”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.