AK Parti’nin Sürprizi Galiba Özyer…

Bu haber 21 Eylül 2018 - 1:43 'de eklendi ve 2.343 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti’nin Muğla‘da aday gösterebileceği isimlerden Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı ve AK Parti 26. Dönem Muğla Milletvekili Hasan Özyer‘i dün ele aldık.

Buarada Bülent Karakuş‘u soranlar oldu. Aday yapılacağı gündemde olduğu günlerde Karakuş‘un taşıdığı sıfatlara rağmen Muğla‘da karşılığının olmadığını yazmıştım. Sanıyorum AK Partililer de bunun farkına varmış olmalılar ki, sıfatlarını birer birer yitiren Karakuş‘a eski rağbetlerini sanırım göstermiyorlar.

Bugün Büyükşehir adaylığı için adı geçenler arasında yer alan Nihat Öztürk‘ten söz edeceğiz.

Öztürk ile birlikte Atatürk Orman Çiftliği eski Müdürü Ömer Bülent Arslan ve emekli Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu‘dan da söz edebiliriz.

Belki İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer‘den de söz edilebilir…

xx           xx           xx

Arslan ve Kurtulmuşlu Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı‘na bu dönemde de aday olduklarını açıklamış değiller. Fakat Arslan‘ın adını dillendirenler var.

Aslına bakarsanız, Serkan Yazıcı veya Hasan Özyer de adaylıklarını açıklamış değiller. Üstelik “adayım” diye ortaya çıkmış bir isimde yok.

Dün aldığımız duyumlara göre Özyer’e teklif gitmiş, O da “Böyle bir niyetim yok. Baştepe görevlendirirse hayır diyemem” diye karşılık vermiş. Sanki Özyer talimat bekliyor gibi…

İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer‘in büyük şehire aday olabileceğini söyleyenlerde az değil. Ancak Gencer’in Menteşe’de daha başarılı olabileceğini söyleyenler daha fazla.

Muğla (Menteşe) Belediyesi‘nde Osman Gürün‘ün karşısında iddialı olan tek isim Dr. Gencer olmuştu. Gencer‘in “Muğla sağını” toparlayıp seçimi alabileceği söylenirken, adaylıktan çekmişler ve yerine 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu‘nu aday yapmışlardı. AK Parti oylarında artış bile olmamıştı… Şimdi AK Partililer geçmişi değerlendirirken “İl Başkanı İskender Gencer için direnebilirdi, ama olmadı” diyorlar.

xx           xx           xx

Dönemin İl Başkanı, AK Parti 26. Dönem Muğla Milletvekili Nihat Öztürk bugün İl Sağlık Müdürü olan Gencer‘in adaylığı için neden direnmemiş olabilir? Kendisinin siyasi geleceği için bir tehlike olarak görmüş olabilir mi?

Bu soruya net yanıt verebilen yok, ama Öztürk‘ün Ömer Bülent Arslan ve Mustafa Kurtulmuşlu‘nun adaylıklarını dönemin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar‘ı bulup gelerek engellemiş olabileceğini söyleyenler de az değil…

O günlerde AK Parti kulislerinde AK Parti‘nin Muğla‘da Arslan veya Kurtulmuşlu gibi Muğlalı olmayan isimlerle yerel seçim almasının mümkün olamayacağına vurgu yapanlar “Böyle isimler yerel seçimin ardından Milletvekili adayı olacaklardır” diye konuşuluyordu.

Ama her iki isimde yerel seçimde aday gösterilmeyince milletvekili adayı olmaya kalkışmadılar!

Ancak o zaman İl Başkanı olan Öztürk, Harmandar‘ı bulurken bu olasılığı düşünmüş olabilir mi onu da bilen yok…

xx           xx           xx

Dr. İskender Gencer bugünlerde çok konuşuluyor. Emekliliğinin ardından yeniden getirildiği Muğla İl Sağlık Müdürlüğü‘nde başarılı bir performans sergileyen ve her partiden Muğlalının sevgisini ve taktirini kazanan Dr. Gencer‘in yeniden Menteşe‘ye aday olacağını sanmıyorum. Büyükşehir‘e aday olduğunu da açıklamış değil.

Sanıyorum O da “Fark edilmeyi” bekleyenlerden, ama “seçicilerin” gözü hep Muğla dışında!

İskender Gencer‘in aday gösterilmesi benim için “sürpriz” olur, ama “sürpriz” denilince AK Parti‘nin önemli kesiminin de Muğla dışından bakan filan olmasa bile ünlü bir isim beklediği ortada…

O ünlü isim Sekan Yazıcı mı acaba diye de hala düşünmüyor değilim…

İskender Gencer aday olursa da bu defa kendisini engelleyen çıkmayabilir.

Kendisini 24 Haziran‘dan beri siyasi arenada görmediğimiz Öztürk ise yaşamakta olduğu Marmaris’te yapılan rallinin hiçbir aşamasında görülmedi. Gidip Asparan‘da Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a “Hoşgeldiniz” bile demedi. Dün kendisiyle görüştük. Beyez eşya işiyle meşgul olduğunu ve ne belediye başkanlığına ne de il başkanlığına aday olmadığını söyledi.

xx           xx           xx

Nihat Öztürk Asparan’da görülmedi, hiçbir yere aday olmadığını da söylüyor, ama sakın kimse siyasete uzak olduğunu sanmasın. Hala ilçe başkanlarının büyük kesiminin kendisine bağlı olduğu da biliniyor.

Bu O’nu Büyükşehir Belediye Başkanı adayı yapar mı derseniz, bence yapmaz… AK Parti‘nin sürpriz adayı o olamaz… Ki “Adayımız sürpriz bir isim olacak” diyen AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ise, o sürpriz isim asla Öztürk olamaz…

Öztürk&Mete rekabeti bizim bilebilirlik sınırlarımızın ötesine geçmiş bulunuyor. Lazlarda inatlaşma böyle bir şey demek ki…

Nihat Öztürk‘ün “inatçılığının” ne il başkanlığında ne de milletvekilliğinde Muğla‘ya bir faydası olmadı. Özellikle milletvekilliğinde hiç olmadı. Ancak Marmaris‘te beyaz eşya mağazası açan Nihat Öztürk, politikadan uzak yaşayabilecek biri olmadığı gibi, hedefleri olabilecek kadar da genç…

Peki Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olur mu?

Bence olmaz… Çünkü Öztürk gaza gelmez…

xx           xx           xx

AK Parti’de işi bilen bir kaç kişiye sordum. Söz birliği etmişcesine Öztürk konusunda bana hak verdiler, ama arkasından da “Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olsa da olmasa da il başkanı olacaktır” ifadesinde bulundular.

Bu biraz da “26. Dönem Milletvekili Nihat Öztürk, yeniden İl Başkanlığı’na dönecek…” demektir.

Evet şaşırtıcı… Muğla‘da bugüne kadar milletvekilliğinden sonra il başkanlığına aday olan ilk isim 22. Dönem Muğla Milletvekili CHP’li Dr. Ali Arslan olmuştu. Şimdi de Ortaca Belediye Başkanı adayı olup, kendisini ilçe başkanlığından milletvekilliğine taşıyan ilçesini toparlaması bekleniyor…

Belki Nihat Öztürk‘ten de Muğla‘da AK Parti‘yi toplaması bekleniyor olabilir…

Şimdi de bana AK PartililerdenMuğla’yı kim dağıttı?” diye soranlar olacaktır…

Oraya girmem, ama ilçe başkanları Öztürk’ün Büyükşehir adaylığını bekliyor olabilirler… Kadem Mete İl Başkanı iken ve çoğu ilçe başkanı da belediye başkan adaylığı beklerken öyle bir beklentileri olduğunu deklere edecek değiller ya… (!)

xx           xx           xx

Görüştüğüm o AK Partililer anlattı:

Nihat Öztürk bir dahaki sefere milletvekili olmak isteyebilir. O nedenle kendisini gündemde tutması gerekir. Bu anlamda Büyükşehir adaylığı fırsattır. Aday olup seçimi kaybetse de çıkar ‘Seçimin kaybedileceğini herkes biliyordu. Ben partim için kendimi feda ettim’ der ve kendisine yeni bir kredi açılmasını sağlar. Bu krediyi de öncelikle İl Başkanı olmak için kullanır. Ömer Bülent Arslan veya bir başkası Belediye Başkanı adayı yapılırsa, onların yanında yer alır ve çalışır da. Seçim sonunda da başarısızlık faturası İl Başkanı Kadem Mete’ye kesilir.

Anlatanlara göre Nihat Öztürk bugün Kadem Mete ile aralarında parti içi bir seçim yapılsa ilçe teşkilatları bazında o seçimden il başkanı olarak çıkabilecek güçte…

Öyle midir değil midir o kadarını bilemem. Anlatılanlara da kafam pek basmadı…

Nihat Öztürk ile ilgili tek bildiğim ise, bir köşeye çekilip beklemeyeceğidir. Ki bir tarihte İl Başkanlığı için 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu’nun adı da konuşulmuştu…

xx           xx           xx

Ben Öztürk‘ün Büyükşehir adayı gösterileceğini sanmıyorum. Elbette aday çıkmazsa kendisini feda edebilir. Öyle bir noktada da İl Başkanı Mete önce davranacaktır. Ayrıca Nihat Öztürk, bundan sonra siyaset yapabilmeyi İl Başkanı Mete‘nin başarısızlığı üzerine planlamış olsa bile, ki ben öyle sanmıyorum ve ben Mete‘nin de önümüzdeki yerel seçimde başarısız olacak bir aday çıkarıp, buradan siyasi nemalanmada bulunacağına ihtimal vermiyorum.

İl Başkanı Mete bence yerel seçim mücadelesine en azından partisinin oylarını arttıracak bir isimle çıkacaktır. Yoksa il başkanlığından olacağını bilecek kadar akıllıdır.

Ki İl Başkanı Mete‘yi Öztürk benden daha iyi tanıyordur. Yani O‘nun da anlatılanlara uygun tavır içinde olacağını sanmıyorum.

AK Parti’nin sürprizi ise ya Özyer ya da Yazıcı olacaktır… Ki nedense basında yer almadı, Marmaris rallisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında Özyer de varmış…

—————————————-                                                                               —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Politikacılar bebek bezine benzer, değiştirilmezse kokmaya başlar. (Atakan Korkmaz)

ÇİVİ

CHP’nin İzmir’de yapılan Bölge Toplantısı’nda “ön seçim olmayacağı” açıklanmış.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

————————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
asım demirel 21 Eylül 2018 / 10:56

Ak Parti Muğla Büyükşehir Belediye başkanlığını almalıdır. Muğla’nın devletimizin yazlık başkenti olması ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris sevgisi de eklenince daha bir önemli hale gelmiştir. 2004 yılı yerel seçimlerinde Muğla’da birinci parti olan Akparti 2019 seçimlerinde il genelindeki oylarla birinci parti olup Büyükşehir Belediye Başkanlığını alabilir. Akparti Bodrum ve Marmaris’ten de, Datça’dan da oy almak istiyorsa Muğla’ya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Çiğdem Karaaslan’ı aday gösterirlerse Büyükşehiri alabilirler. Çiğdem Karaaslan kimsenin eleştiremeyeceği kadar Muğlalı ve donanımlı bir aday olacaktır. En çağdaş, en modern en laik görünenleri dahi taş çıkartacak kadar modern, çağdaş, kültürlü, eğitimli, laik, aydınlık yüzlü, hitabette Muğla’da üstüne yok. Ayrıca kendileri Çevre, Şehir ve Kültürden sorumlu genel başkan yardımcısı deneyimli bir politikacı modern çağdaş aydınlık yüzlü genç bir kadın. Kimsede yabancı diyemez bir yanıyla Bodrumlu diğer yanıyla Marmarisli. Muğla’da yerliden daha çok yerli. Adaylığında hiçbir handikap yok. Ama Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu duruma ne der bilemeyiz. Muğla il teşkilatı Erdoğan’dan böyle bir talepte bulunur mu bilemeyiz. Ama Muğla’da seçimi kazanmak istiyorlarsa ne yapıp edip Sayın Çiğdem Karaaslan’ı aday göstermek için gayret gösterirler. Sayın il başkanı Kadem Mete’de tarihe geçer. Üstat siz Çiğdem Karaaslan’ı inceleyip araştırıp hakkında detaylı bir yazı kaleme alırsanız konuyu daha iyi anlamış oluruz. Selam ve saygı.

Reşat Öztepe 21 Eylül 2018 / 17:20

Gocuman ;İ Yazınızı okuduğumu mutlaka bilirsiniz. Ancak Yukarıdaki yazıyı hem okudum. hem de yazılı olarak hıfzıma aldım. benim için çok önemli bir yazı. Abartılı görenler olabilir amma, tarihe not düşülecek ve tarihe yön verecek bir yazı kaleme alınmış. sevgi ve saygı

Ahmet kumaş 23 Eylül 2018 / 10:23

Hemşehrim Özcan Bey memleketimin siyasi nabzını yazilarinizdan takip ediyorum tesbitlerinizi takdir ediyorum Trabzon dan selamlar Ahmet Kumaş