Ak Parti’lilerle Sohbet Güzel Oldu

Bu haber 22 Mayıs 2014 - 0:17 'de eklendi ve 1.210 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Geçtiğimiz gün içinde Muğla siyaseti ile ilgili bir yazım olmuştu. Bu ara Muğla’da bulunan 5-6 CHP’li ile söyleşi yapmıştım. Yazmış olduğum bu yazıda Muğla ve ilçelerinde bulunan çok sayıda CHP’liler tarafından benimsenmişti. Bizlerde gazeteci olarak doğrular neyse onları yazıp çiziyoruz. Tıpkı yazmış olduğum tenkit ve temenniler gibi. Bugünkü yazımda Ak Partili çok sayıda Muğlalı hemşerilerimizle görüşme imkânım oldu. Yer Nazar Pastanesi’ydi. Ak Parti içinde de diğer partilerde olduğu gibi yine hizipleşmelerin olduğunu hissetim.

Yapılan konuşma anında AKP İl Başkanı Nihat Öztürk’ün 30 Mart yerel seçimlerinde büyük uğraş vermesine rağmen Muğla CHP’sinin de bir varlık göstermediğini dile getiriyorlardı. Alınan bu mağlubiyetten sonra önümüzdeki günler içinde AK Parti içinde büyük değişikliklerin olacağı da vurgulandı. Bazı partililer AK Parti içinde değişimden yana olurlarken bazı partililer de mevcut İl Başkanlığı ve Menteşe İlçe Başkanlığı’nın düzeyli bir çalışma yaptıklarını dile getirdiler. AKP’nin il yönetiminde bulunan saygın bir yöneticisi de bakınız neler söylüyor: “Asıl kıyamet genel seçimlerde kopacaktır. Çünkü parti içinde o kadar fazla milletvekili aday adayı olacak ki sormayın. Bu isimlerden bazıları şimdiden seçim yatırımları yapamaya başladılar bile. İşte asıl dananın kuyruğu o zaman kopacak” diye konuştu. Başka bir AK Partili ise, mevcut milletvekili Ali Boğa, Yüksel Özden, Hayati Nizamoğlu haricinde 20 den fazla milletvekili bende varım deyip aday adaylığını açıklayacaklar. Bu isimler arasında Muğla’dan 5-6 isim var. Milas Yatağan Bodrum Fethiye Marmaris’te bazı güçlü isimler var. Bu arkadaşlarımızdan her ne kadar ben milletvekili aday adayı olacağım diyemiyorlar. Nedeni de yarın bir kalemde genel merkez tarafından silinebiliriz korkusu olduğunu dile getirdi. Nazar Pastanesi’ndeki konuşmalarımız bir hayli uzun sürdü. Ak Partili bayan bir üye ise bakınız neler söyledi: “Şu anda hali hazırda parti içinde mevcut milletvekillerinin haricinde mevcut AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk, AK Parti eski İl Başkanı Gültekin Akça’nın yanı sıra ilimizde bulunan 2-3 bürokratın da milletvekili aday adayı olması kesin gözüyle bakılmakta. En şanslı aday adaylarından da geçtiğimiz dönem hakkı yenilen Hayati Nizamoğlu’dur.”

Pastanedeki masada oturan vatandaşların hepsi de Ak Partiliydi. Rahatlıkla konuşuyorlardı. Ama benim önceki CHP ile olan yazımı okumuş olacaklar ki yapılan sohbetteki konuşmalar yazılsın ama bizim isimlerimiz yazılmasa iyi olur diyorlardı. Yapılan sohbet sonuna doğru gelindiğinde benimde çok sevdiğim başka bir AKP yöneticisi ise çok anlamlı bir konuya değinerek, “Arkadaşlar bizler boşuna konuşuyoruz. Niçin diye sorabilirsiniz. Bir yıl sonra yapılacak olan genel seçimde milletvekilleri sandıktan çıkmayacak ki yani AK Parti içinde seçimle milletvekili yapılmayacak. Tıpkı önceki yıllarda yapılan genel seçimler gibi yapılan temayül yoklamaları da formalite icabı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve ekibi Muğla’ya kimi atarsa o şahıs Muğla’nın milletvekili olacaktır. Buda görülüyor ki Hayati Nizamoğlu atamayla ön planda görülüyor” ifadelerini kullandı.

Nazar Pastanesi’nde yapılan hoşça sohbet sonrası hepsi bir ağızdan, “Biz ağzımızı niçin yoruyoruz. Sen delege olsan ne işe yarar. Sen üye olsan ne işe yarar. Milletvekili seçimleri olsun belediye başkanlığı seçimleri olsun tek kararı verecek olan başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Yani atamayı yapacak olan isim” diye konuştular. Yapılan dostça sohbetten sonra yine aynı konuşmayı tekrarladılar. Bu konuşmalarımız gazeteye yazılsın. Ama burada bulunan arkadaşların isimlerinin yazılmamasını rica ediyoruz dediler. Böylelikle Ak Partililerle güzel bir sohbet etme imkânı bulduk. Tabi Ak Partili kurmaylar parti içinde ön seçim olmadığı için bir nebzede olsa partilerine değil de temayül yoklaması yaptıran partinin üst düzey kurmaylarına kırgın oldukları görülüyordu. Bizde öyle yaptık. Yani isimleri belirlemedik. İşte Muğla AK Partisi içindeki sızlanmalarda böyle?

Not: Gelecek yazımda da Muğla MHP’si ile ilgili bir yazım olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.