AK Partililer Sevinemez mi?

Bu haber 18 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.295 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bir okurum bir gün “Her gün yazacak konuyu nereden buluyorsun?” diye sormuştu.  Ben de “Yaşama nasıl baktığına bağlı” demiştim. Her gün öyle olaylar yaşanıyor ki, ortalık ta “yazarım” diye dolanıp da kabızlık çekenleri bilmem, ama ben “hangisi öne çıkarayım, önce ele alayım…” derdine düşüyorum. Bekleyip çöpe giden yazılarım oluyor. Bu gün de konu çok.

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet binasının Adliye Sarayı’nın yanındaki Garaj Alanı’nda yapılacağı anlaşıldı. Yakışır… Yenisi nereye yapılacak?

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin logosuna ciddi tepkiler geliyor. Logo yeniden düşünülebilir mi?

Ama Cuma günü bu köşede söz verdik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muğla’da ne oldu? Bu sorunun yanıtını daha ertelemeyeceğiz.

xx        xx        xx

Tabi Cumhurbaşkanlığı seçiminde ne olduğunu bilmeyen yok.

CHP’liler ve Recep Tayyip Erdoğan karşıtları iman tazelediler…

Muğla’nın 13 ilçesinden sadece AKP’li Belediye Başkanlarının bulunduğu Kavaklıdere ve Seydikemer’den Recep Tayyip Erdoğan ismi çıktı. Köyceğiz’de de AK Partili bir belediye var, ama ilginçtir oradan Recep Tayyip Erdoğan ismi çıkmadı!

Muğla, Çatı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun en çok oy aldığı il oldu: Selahaddin Demirtaş % 4,13 oranı ile 21 bin 101 oy, Recep Tayyip Erdoğan % 32,26 oranı ile 164 bin 759 oy topladı. Ekmeleddin İhsanoğlu % 63,61 oranı ile 324 bin 827 oya ulaştı.

Muğla’da kim başarılı, kim başarısız?

xx        xx        xx

Muğla’da 324 bin 827 oy ile Ekmeleddin İhsanoğlu birinci çıkmış olsa da “başarılı oldu” denemez… Muğla’da hala oy verdiği İhsanoğlu’nu tanımayan seçmen var! Elbette bu “CHP ve MHP teşkilatlarının çalışmalarının sonucudur” da denilemez!

AK Parti Recep Tayyip Erdoğan’a verilen oylarla 30 Mart yerel seçimine göre Muğla’da % 3,26 oranında oy artışı sağlamış. Ancak AK Parti’nin Muğla’da başarılı olduğu söylenemez.

Muğla’da Selahattin Demirtaş’ın şahsında HDP’de son yerel seçime göre oylarını % 2,53 oranında arttırmış bulunuyor. Bu da HDP’nin Muğla teşkilatlarının başarısı değil, Demirtaş’ın yeni söyleminin sonucudur!

O zaman Muğla’da hiçbir parti teşkilatının başarılı olduğu söylenemez. Yani kimsenin övünmesine, dövünmesine gerek yok…

O zaman seçim akşamı Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda yapılan kutlama neydi?

xx        xx        xx

O kutlamayı sorgulayan yandı… Ben de yanar mıyım bilmiyorum…

Yeni bir internet haber sitemiz daha oldu. Cavit Yıldırım arkadaşımıza yeni uğraşısında başarılar diliyoruz.

Ünlü kalemşorlardan Kemal Önekli orada yazmaya başlamış. “Tarlada İzi Olmadan Harmanda Yüzü Olanlar” başlıklı yazısında, Sınırsızlık Meydanı’nda yapılan ve Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa ile parti yöneticilerinin tamamının katılmadığı davullu-zurnalı, havai fişekli kutlamayı sorgulayanları yerden yere vurmuş. Yazısına şöyle başlamış:

Neymiş efendim, Ak Partililer Muğlada sevinemezmiş.. Neymiş efendim, Muğla Ak Parti hangi hakla kutlama yaparmış. Neymiş efendim, Sınırsızlık Meydanında bayram sevinci yaşanamazmış! Neymiş efendim.. Muğla Ak Partililerin sevinmeye hakkı yokmuş?

Şaşırdım…

xx        xx        xx

Büyük kalemşor şaşırtıcı yazısına “Bu gizli Erdoğan düşmanlarına bizde bir çift lafla girizgah yapalım.. Bu mahreçte okuyucumun anlayışına sığınıp sorayım.. Erdoğan seçilince canınız mı sıkıldı cicim…? Alışmıştınız değil mi burada bizlere kunta kinte muamelesi yapmaya…Kutlamalar biraz acıttı galiba…” diye devam etmiş.

Sanırsınız CHP’liler ve MHP’liler AK Partililerin Sınırsızlık Meydanı’nda yaptıkları kutlamaya tepki göstermiş de onlara yanıt veriliyor!

Hayır… Suçlamaları görünce şaşkınlığım daha da arttı.

Kalemşor “Ak Partililer sevinmeyecekte kimler sevinecek?” diye sorup, kendi sorusuna şöyle yanıt vermiş:

Bu soruları ortaya atan iki anlayış var. Birisi parti içinde kendini hala muhalif kılıfla olarak saklayan paralelciler, İkincisi de iktidar partili AKP’liler. Çok canları sıkıldı sınırsızlık ezberi bozulunca bunların. Şimdi onun bunun ağzından Muğla kutlamasına çamur atıyorlar. … Tencere tava çalınırken hiç de rahatsız değildiniz hani? Sizi gidi paralelciler sizi.. Sizi gidi gizli maskeli sahte Ak Patili yüzler sizi. Sizi gidi AKP’liler sizi… Sizi gidi iktidar yanlısı çıkar grupları sizi.. Haddinizi bilin..!!! Çok ciddi izleniyorsunuz….

Vay be… AK Parti’de paralelciler, sahte AK Partililer, iktidar AK Partilileri varmış da haberimiz yokmuş…

xx        xx        xx

Kalemşorun kalemi keskin… Yetki verilse AK Parti Muğla’da omuz üstünde baş bırakmayacak!Kim bunlar?” diye sormayacağım. AK Parti’nin içinde olup bitenler bizi ilgilendirmez.  Ama bu dehşet verici yazı beni gerçekten şaşkına çevirdi. Doğrusu böyle bir yazının yazılmasına neden olanları merak etmiyor değilim, hadi neyse…

Biz gerçek yaşama dönelim.

xx        xx        xx

Başarının, başarısızlığın değişik ölçüleri vardır. Bazen de görecelidir… Siyasette kimi zaman sonuç olarak “kaybetmiş” olan kazanmış, “kazanmış” olan kaybetmiş olabildiği gibi rakamlar aldatıcıdır. Nereden baktığınız önemlidir.

Rakam değerlendirmeniz “nispi” mi, “mutlak” mı?

Önemli mi? Hem de çok.

AK Parti son yerel seçime göre Muğla’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyları üzerinden yüzde 3,26 oranı ile 2 bin oy arttırmış. Bu sonuç AK Parti Muğla teşkilatları için “başarı”dır… Ama bu “nispi değerle” bir başarıdır.

Birde “mutlak değerle” başarıya bakalım.

2007 yılında Muğla’da seçmen sayısı 522 bin. AK Parti’nin aldığı oy ise 117 bin. (İsteyen daha gerilere gidebilir)

2009 yılında seçmen sayısı 575 bin olmuş. Seçmen artışına göre AK Parti’nin 120 bin oy alması gerekirken 131 bin oy almış. Bu bir başarı…

2011 yılında seçmen sayısı 603 bin olurken, seçmen artışına göre alması gereken oy 135 bin olan AK Parti 172 bin oy almış. Bu da bir başarı…

2014 yerel seçiminde seçmen sayısı 641 bine çıkmış. Seçmen sayısındaki artışa göre bu seçimde 183 bin oy alması gereken AK Parti 162 binde kalmış. İşte bu bir başarısızlık…

Bundan 8 gün önce 10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimine 664 bin seçmenle gitmişiz. Bu seçimde seçmen artışına göre 189 bin oy alınması gerekirken 164 binde kalınmış. İşte bu da başarısızlıktır…

xx        xx        xx

Peki, AK Partililer Muğla’da seçim günü kutlama yapmamalı mıydılar? Bu saçma bir soru. Başbakan Erdoğan başarılı bir seçim ile Cumhurbaşkanı olmuştur. Sonuç AK Partililer için bayramdır. Her yerde kutlanır. Muğla’da kutlanması da doğaldır.

Ama Recep Tayyip Erdoğan’ın ve dolayısıyla AK Parti’nin Türkiye’deki başarısı başka, Muğla’da AK Parti’nin başarılı olmaması başka. AK Partilileri tebrik etmek gerekir. Tebrikler… Yarın devam ederiz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.