AK Partililer şaşkın, CHP’lilerin ağzını bıçak açmıyor..

Bu haber 25 Ekim 2019 - 0:00 'de eklendi ve 3.720 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin de öyle. Osman Can Yenice‘nin Muğla‘da göreve başlamasının elbette bir “esbabı mucibesi” vardır dedik. Açıklanmasını bekledik. Açıklansında öyle yorum yapalım dedik. Açıklanmayınca dünkü yazımla idare ettik, ama olmuyor…

Osman Can Yenice‘nin Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilmesi Muğla‘nın MHP’li ve İYİ Partili çevrelerinde ve “Ülkücü” kökenli AK Partililerce sevinçle karşılandı.

31 Mart yerel seçimleri ile birlikte adeta kan davalı imiş gibi hareket eder hale gelen Meral Akşenerciler ve Devlet Bahçeliciler uzun zaman sonra ilk kez Muğla’da “aynı kişiyi” birlikte alkışladılar; Osman Can Yenice’yi…

AK Partilileri sorarsanız, onlar şaşkınlık içindeler. CHP’lilerin ise ağzını bıçak açmıyor.

xx      xx      xx

Biz bu “sessizliğiAlper Kolukısa‘da da yaşadık.

Seçimler sırasında Kolukısa neden açığa alındı bilen var mı? Yok.. Seçimlerden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nde İETT Genel Müdürü yapıldı, neden bilen var mı? Yok.. Varsa da ben bilmiyorum. Bilenler bizimle paylaşırsa, biz de okurlarımızla paylaşırız.

Osman Can Yenice, İçişleri Bakanlığı‘ndaki görevini bırakıp, neden Muğla‘ya geldi bilen var mı? Yok.. Şimdi “Gazeteci sensin. Sen bilmiyorsan, biz nereden bilelim?” dediğinizi de duyar gibiyim. Haklısınız.. Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerinden bilen var mı? Yok.. Onların bile bilmediğini ben nereden bilebilirim ki?

CHP‘nin Muğla‘daki önde gelenlerinden birine “CHP İl Başkanlığı’nın haberi, onayı var mıdır?” diye sordum, “Şimdi yanıt vermeye kalkarsam, seni bir gülmek alır, boşver..” dedi. Beni bir düşünce aldı! Hani şeffaf belediyecilik anlayışı nerede?

xx      xx      xx

Muğla‘da üç isim ilginç… Mezun oldukları üniversiteler farklı olmakla birlikte İçişleri Bakanlığı‘nda üç “üstdüzey hemşerimiz” var. Üç “devlet adamı”… Üçü de farklı partilerden aday olup “masanın bu tarafına geçmek” istedi. Bunu 2014 Yerel Seçimlerinde Osman Can Yenice söylemişti. “Ben belediyeleri denetleyen biriyim. Denetlenen tarafta, masanın bu tarafında olmak istiyorum” demişti.

Osman Can Yenice, MHP‘den Menteşe Belediye Başkanı olmak istedi.

Muhsin Eryılmaz da İçişleri Bakanlığı‘nda Kontrolörler Başkan Yardımcısı, Başkontrolör, Kontrolör ve İç Denetçi olarak görev yaparken AK Parti‘den Fethiye Belediye Başkanı ve Muğla Milletvekili olmak istemişti. Nasip değilmiş…

CHP‘lilerin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğini çok gördüğü Oral Karakaya ise

halen Ankara Üniversitesi Kamu Yönetimi’nde Yönetim Bilimleri Anabilim Dalı Doktora Programı‘na devam ediyor ve “Yerel Yönetimler Reformu ve Büyükşehir Belediye Yönetimi Modeli (Yerel Yönetimlerin Yerelliği: Büyükşehir Belediye Yönetimi Modeli Çerçevesinde Eleştirel Yaklaşım” tezini hazırlamakta. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Baş Müfettişi Oral Karakaya bugün akademik kariyerinin yanında Bakanlıkta görevine devam etmekte…

Üçü de yerel yönetimler ve Büyükşehir Yasası hazırlıklarında yer alırlarken, Eryılmaz ve Karakaya yurtdışı görev ve eğitimlerinde de yeralmışlardı… İçlerinde sadece Karakaya ‘mülkiyeli’…

xx      xx      xx

Muğlalı olarak gurur duymamız gereken bu üç hemşerimiz alanlarında gerçekten başarılılar ve Oral Karakaya, Bakanlık‘taki görevinden istifa edip Tekirdağ‘da “Genel Sekreter” görevi yaparken, Muhsin Eryılmaz da kayyumdaki Diyarbakır‘da “Genel Sekreter” görevi yaptı ve yapmaya devam ediyor. Seçilmiş olamasalarda ikisi de “yerel yöneticilik” ile tanıştılar. Masanın bu tarafına oturdular.

Bir tek Osman Can Yenice oturamamıştı. “Şans” mı, “şanssızlık” mı demeli; O da hem kendi memleketinde hem de CHP’li bir yerel yönetimde; masanın bu tarafına geçti.

Ben Osman Can Yenice’ye de, Muğla’ya da hayırlı olsun diyorum…

Hayırlı olur mu?

Eğer görevini yaparken “rahat bırakılırsa”; Genel Sekreter Hüseyin Daşgın‘ın yaptığı “genel sekreterlik” gibi “genel sekreter yardımcılığı” yapması beklenmez, istenmez ise “hayırlı” olacaktır.

Ben Yenice‘nin bırakın “genel sekreter yardımcılığını”, çok daha başarılı “genel sekreterlik” ve Büyükşehir Başkanlığı da yapabilecek bilgi ve birikime sahip olduğuna inanıyorum…

xx      xx      xx

Bazı İYİ Partili ve MHP’li hemşerilerimiz, dostlarımız bu “görevlendirme” için “Sayın Osman Can Yenice’nin Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilmesi tamamen liyakat esaslı bir görevlendirme olmuştur.” yorumlarında bulundular.

Evet “isabetli” olmuştur… ancak ben bu yoruma katılamıyorum.

Tabi liyakat, “layık olma, yaraşma, yaraşırlık, uygunluk, yeterlilik, yetenek” anlamına geldiğine bakılırsa, yorumlara katılmak gerekir…

Ben Osman Can Yenice ile Menteşe Belediye Başkanı adayı olduğunda tanıştım. Akyaka azmaklarında rakı-balık yaptık. Birbirimizi sevdik. İlişkimiz o günden beri devam ediyor. Şimdi yanlış anlayanlar olur, danışmanı da olmadım… O keyifli Azmak muhabbetimizde kendisini uzun uzun dinlediğimde, “Siz Menteşe’ye fazlasınız. Neden Büyükşehir’e aday olmadınız?” diye sorduğumda, “Sayın Devlet Bahçeli’de benim Büyükşehir’e aday olmamı bekledi, ama ben büyükşehir kampanyasını yürütecek bütçeye sahip değilim.” demişti…

Bu işler elbette bilgi, birikim ve kaynak ister.. Ama biraz da “nasip” meselesidir…

xx      xx      xx

Galiba Osman Can Yenice‘nin nasibinde “masanın bu tarafında başkan olmak” da var…

Osman Can Yenice‘nin hala Menteşe ilçesinde karşılığı var ve sevilip, sayılıyor. 2014 seçimlerinden sonra Ankara‘ya görevine döndüğünde Muğla‘dan kopmadı. Hür Düşünce Platformu Üyesi olarak bir ayağı hep burada oldu. Yine de Bahattin Gümüş‘ün bütün tükenmişliğine rağmen Yenice için Menteşe‘yi almak kolay olmayabilir.

Ancak Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı‘nda Muğla genelinde tanınacak Osman Can Yenice önümüzdeki ilk yerel seçimde “Cumhur İttifakının sürmesi halindeMuğla Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanacaktır.

Sanırım unutulmamıştır. Osman Gürün son seçimde CHP ile %36 oy alabilirken, Dr. Mehmet Nil Hıdır ile AK Parti %28.42‘de kalmış ve Ülkücü kökenli Behçet Saatcı da bağımsız aday olarak oyların %26.24‘ünü toplayabilmişti.

CHP o seçimde İYİ Parti ve HDP oylarını da almıştı. Bu iki partinin oylarını çıkardınız mı Osman Gürün yeniden aday olursa %20’de kalır ve İYİ Parti’nin en az %10 oyu Yenice’nin aday olduğu Cumhur İttifakına gider ve Yenice en az %38 ile seçimi kazanır. “Behçet Saatcı’nın aldığı oylar ne olacak?” derseniz, merak etmeyin, o oylar da Yenice’ye gider.

Şimdiden hayırlı olsun…

xx      xx      xx

Ancak ben yine de Osman Can Yenice‘nin “genel sekreter yardımcılığını” bir “liyakat” olarak görmüyorum. Bir kere O‘na genel sekreterlik daha çok yakışır… Tabi Genel Sekreter Hüseyin Daşgın da liyakatla orada değil… Kendisinin emekliliği de geldi. Belki de o emekli olup, Yenice de Genel Sekreterliğe geçecektir…

CHP‘de Tekirdağ Belediyesi‘nde çok başarılı genel sekreterlik yapmış bir “mülkiyeli” varken, deneyimi olmasa da bilgi ve birikime sahip, memleketin çocuğu diye MHP’li bir “İçişleri Bakanlığı Kontrolörü”nün o göreve getirilmesi “liyakat” olmaz. Yerel ve genel iktidarda, o iktidarın içindeki adaylardan biri sadece “partili” olduğu için değil de, o alanda “yetkin” olduğu için göreve getirilirse bu “liyakat” olur… Muğla Büyükşehir Belediyesi MHP’li olsaydı, Osman Can Yenice değil de Mehmet Erdoğan Genel Sekreter yapılsaydı bu “liyakat” olmazdı!

xx      xx      xx

Osman Can Belediye Kanunu‘nun 49’ncu Maddesi ile CHP’li belediye de görevlendiriliyorsa bu “liyakat” olmaz… Osman Gürün‘ün “kindarlığının” göstergesi olur…

Osman Can Yenice hala İçişleri Bakanlığı kadrosundadır. Oral Karakaya çaresizlikle İçişleri Bakanlığı‘ndaki görevine dönmek zorunda bırakılıp, dönerken kendisini neredeyse “faşist” ilan eden çok hızlı “devrimciler”, Sayın Yenice‘ye ne diyorlar, diyecekler doğrusu insan merak ediyor…

Belediye Kanunu‘nun 49. Maddesi‘ne göre, ilgili kurumun (belediye) talebi üzerine bakanlık “görevlendirme” yapabiliyor. Osman Can Yenice, buna göre Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden görev talep etti. Osman Gürün de Yenice‘yi Bakanlıktan istedi. Bakanlık ta Yenice‘yi kadrosunu vermeden, maaşını Osman Gürün vermek üzere Muğla Büyükşehir Belediyesi‘ne görevlendirdi.

Osman Can Yenice artık maaşını Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden alan bir “Bakanlık görevlisidir”… İnşallah bu sayede Osman Gürün ve ekibi daha az hata, daha çok kamu yararına iş yapacaktır…

——————————                                                      ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Başkalarının yolunda yürüyenler, ayak izi bırakamazlar. -S.L.Braundon

ÇİVİ

CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcılarına “İlçe kongrelerine karışmayın” demiş. Arkadaşım, “Ben varken size laf düşmez mi demek istemiş?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nabide Kılınç 25 Ekim 2019 / 01:27

Osman Can Yenice kırsalın bu iklimin evladı. Bu iyi. Menteşe’ye aday oldu ayrı. MHP li olması evet çoğu kişiler tarafından eleştirildi. Ben de kutluyorum yeni görevini. Bence Menteşe’ye yararı olur.
Ancak bir şeyi dile getirmeliyim. İçişleri kadrosundan geldi. Baş kontrolür idi. Çoğu belediyeleri denetledi. Ancak Yerel yönetim bir de siyaset demek. Politika demek. O siyaset için biraz yol gerek diye düşünüyorum.
Ben şimdiden Büyükşehir’i Muğla Menteşe Cumhuriyet Halk partisi alacaktır hiç şüphe yok gözüyle bakıyorum. Tamam yüzde 36 civarında oy geçti bize kalan 26 dır . Ancak o seçim bitti. Cumhuriyet Halk Partisi Muğla’da artık Genel başkanın startına göre yol alacaktır.
Ben siyasi ilkelerimi ve anlayışımı insanlığı ezmek adına geliştirmiyorum. O nedenle Osman Can Yenice MHP lidir filan demedim. Sevindim bürokratik çalışmasına buradan devam edecektir.
Hayırlı olsun.
Büyükşehir Yasasına gelince beldelerin elinde yerel yetkiler kalmalıydı halkın elinden alınmamalıydı.

Ahmet Tan Karaosmanoğlu 25 Ekim 2019 / 08:00

Efem,
Osman Can Yenice başarılı bir bürokrat.Getirildiği bu makamı hak etmiştir.Hayırlı uğurlu olsun.
Ancak bu atamaya niye şaşırıyoruz ki!!!
Osman Gürün’ün B.Ş.Belediye baskanı adayı olarak atandığı bir yerde,Ülkücü Osman Can Yenicenin atanması da siyaseten şaşırılacak bir durum değildir.
Her zaman söylerim,Muğla siyaset dizaynırları için pilot bir il dir.
Ayrıca,
Mantığın bittiği yerde Muğla siyaseti başlar.
Saygılarımla

asım demirel 25 Ekim 2019 / 10:15

CHP de devrimci arasanız da bulamazsınız. Bildiğimiz evrensel tanıma uygun. Çünkü barındırmazlar. SHP nin Erdal İnönü genel başkanlığından sonra temizlik başlamıştır. Tek tük kaldıysa da başını kaldıramaz. hemen koparırlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bey adaşı Osman Yenice’yi kendisinden sonraya hazırlamak için partisi ve Muğla kamuoyunu alıştırmak ve kabul ettirmek için merdivenin birinci basamağına getirmiştir. İkinci basamak Genel sekreterlik üçüncüsü başkanlık. Osman Yenice adı etrafında MHP liler, İyi partililer, Ak partililer birleşmişlerdir. CHP nin içerisindeki faşist eğilimliler de hayır demezler. Şimdiden Muğla’mıza hayırlı ve uğurlu olsun. Osman Yenice adına karşı olan CHP liler de seçime kadar yavaş yavaş alışsın.

Reşat Öztepe 25 Ekim 2019 / 16:18

Gocuman; Yazınızı okudum.Üç güzel insan. Üç Devlet Adamı.Ne güzel söylediniz. Amma kıymetini bilemedik. Belki Osman Can yenice ile bir kapı aralanır. sevgi ve saygı.

gerçek CHP'li 25 Ekim 2019 / 19:56

Yazınızda “CHP’lilerin ise ağzını bıçak açmıyor.” Muğla’da CHP’liler esir durumda olduğu için konuşması, hakkını araması yasaktır. Konuşanlara hemen disiplin sopası gösterilir. Atamayla ilgili “Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerinden bilen var mı ? Yok..” demişsiniz. Muğla Büyükşehirde 2014-2019 döneminde CHP’nin meclis üyesi yoktu. Bu dönemde de olmadığı görülüyor. “CHP İl Başkanlığı’nın haberi, onayı var mıdır?” Muğla’da 2015 yılında yapılan İl kongresi ile İl Başkanlığı ile İlçe Başkanlıkları kapatılmıştır. CHP tabanına sahip çıkan parti örgütleri olmadığı için 4 İlçede seçim kaybedilmiştir.