AK Partili Demir “Muğla için üzülüyorum”

Bu haber 18 Mart 2019 - 2:50 'de eklendi ve 3.206 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün de AK Parti’nin Muğla‘da belediye başkanlığına sahip olduğu üç ilçeden Kavaklıdere‘nin başarılı Belediye Başkanı Mehmet Demir konuğumuz. Muğla‘da “kırsal” denilince ilk akla gelen Kavaklıdere‘nin 5 yılda çehresini değiştiren Başkan Demir ikinci 5 yıl için neden aday olduğunu şöyle açıkladı:

Kavaklıdere belediye başkanlığına yeniden aday olmamızın en önemli nedeni önümüzdeki 4 yıldan fazla bir zaman diliminde istikrarlı bir şekilde tek başına devam edeceğini bildiğimiz AK Parti hükümetlerimizden faydalanarak üreteceğimiz projelerimiz ile Kavaklıdere ilçemizin  daha yaşanabilir bir yerleşim yeri olması yönündeki eksikliklerini tamamlama hayalimizdir.

Son sözünü söylerken, “Son olarak söylemek istediklerim; 10 bin 900 nüfuslu, 10 milyon TL Bütçeli Kavaklıdere Belediyesi’nin yaptığı çalışmalara baktıkça, diğer  belediyelerin ve özellikle Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin neler neler yapabileceğini ve Muğla’nın neler neler kaybettiğini düşündükçe üzülüyorum da üzülüyorum…” ifadesinde bulundu.

xx           xx           xx

Başkan Demir, “2014 yerel seçimlerinde aday olurken Kavaklıdere ile ilgili hayalleriniz nelerdi? O hayalinizi veya hayallerinizi gerçekleştirebildiniz mi?” sorumuza yanıt verirken, “2014 yılında Kavaklıdere Belediye Başkanlığına aday olduğumuzda en büyük hayalim ilçemizdeki birlik ve beraberliğe sağlamaktı.” diyerek şöyle anlattı:

İlçemizin her mahallesinin ilçe merkezi başta olmak üzere bir başka mahallesiyle çok basit sebeplerden dolayı kısır çekişmeler mevcuttu. İlçemize bağlı pek çok mahallemizin Kavaklıdere merkezin kendilerinin ilçe merkezi olduğunu bile kabullenememişlerdi. 2014’den günümüze geride bıraktığımız 5 yıllık süreçte Kavaklıdere Belediye Başkanlığı olarak her mahallemize hiç bir ayrım gözetmeden adil bir şekilde hizmet etmemizin bir sonucu olarak; bırakın kendi mahallerimizin Kavaklıdere’yi kabullenmelerini, Kavaklıdere’den nüfusça çok daha büyük komşu ilçelerin mahallerinde yaşayan vatandaşlarımız Kavaklıdere’ye bağlanmak istemeye başladılar. Bugün şehrimizin mahalleleri arasındaki birlik ve beraberliği son yüzyıllık sürecin en iyi seviyesine kavuşturmuş olmak bizlerin en büyük hayallerinden birisinin gerçekleşmesi anlamına gelmektedir.

xx           xx           xx

Ben bir gazeteci olarak “5 yılda Kavaklıdere’nin bir eksiği kalmamıştır” diye düşünüyordum, Başkan Demir‘in “2014 yerel seçimlerinde vaat ettiklerinizden gerçekleştiremedikleriniz var mı? Bunlar nelerdir? Neden gerçekleştiremediniz?” sorumuza verdiği yanıt beni şaşırttı. Başkan Demir‘in şaşırtıcı yanıtı ise “2014 yerel seçimlerinde; ‘Hükümet desteğiyle yapacağız’ dediğimiz sözlerimizden olan ‘Kavaklıdere/Kale karayolunun açılması’ sözümüzü gerçekleştiremedik. İşi hükümetlerimizin yatırım programına aldıramadık. Ancak sözümüzün hala peşindeyiz. 2014 yerel seçimlerinde ayrıca her mahallemize düğün salonu ve halı saha yapacağız demiştik. Düğün salonları fazlasıyla tamam da.. Kavaklıdere’nin tüm mahallerine gençlerimiz için halı saha yapmamıza rağmen, bir tek Çavdır Mahallemizde halı saha yapamadık. Çünkü bu mahallemizde belediyemize ait arsa yoktu. İşin kötüsü bu halı saha için satın alabileceğimiz veya kiralayabileceğimiz uygun bir arsada bulunamadı. Bunun üzüntüsü içindeyiz.” şeklinde oldu.

xx           xx           xx

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demirderde bak” dedirten cevabının ardından geçen beş yıla sığdırdığı yatırım ve hizmetleri sorduk. Komşu ilçelerdeki sınır köylerin Kavaklıdere‘ye bağlanmak için referandumlar yapmalarına neden olan hizmet ve yatırımları başlıklar halinde şöyle sıraladı:

İlçemizde gönül belediyeciliği anlayışı içinde 500 bin m2 kilitli parke döşemesi, 150 bin m2 asfalt ve beton sathi kaplama çalışması gerçekleştirdik. Menteşe Yerküpe piknik alanı düzenlemesi.. Kavaklıdere Atatürk Esen Park yapımı. Kavaklıdere Küçük İbrahim Vural Evi, Çayboyu Mehmet Ağa Konağı, Derebağ Camii ve Çavdır Karakol binası restorasyonları. Menteşe Beşpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri. Kavaklıdere Gökçukur Avcılık ve Atıcılık Şenliği. 16 işyeri yapımı. 6 adet işyeri satın alınması. Çayboyu 12 adet işyeri ve sosyal tesis yapımları. Çayboyu Kapalı Yüzme Havuzu yapımı. Kavaklıdere Başsavcı Mustafa Alper Sosyal Tesisleri, Kavaklıdere Ömer Hocalar Sosyal Tesis Alanı… Kavaklıdere Atatürk Orta Okulu Sosyal Tesis Alanı. Kavaklıdere Yüksel Özkan Sosyal Tesis ve Düğün Salonu Yenilemesi. Menteşe Futbol Sahası. Kavaklıdere Halı Sahası. Belediyemize 14 yeni araç kazandırılması… Menteşe Sosyal Tesisleri ve Düğün Salonu, Menteşe Dibek Sosyal Alanı, Menteşe Yemek İkram Alanı… Çatak, Nebiler, Nebiler-Kuyualan, Çayboyu Kıllıaliler Sosyal Tesis ve Düğün Salonu,  Ortaköy Sosyal Tesis ve Düğün Salonu, Salkım Muhtar Yaşar Sağlam, Çayboyu-Burnagoz, Derebağ, Çavdır, Yeşilköy, Kurucuova Muhtar Mustafa Yönter, Çamlıyurt Sosyal Tesis ve Düğün Salonu yapımı… Çamlıbel Sosyal Alanı. 

Çayboyu Çok Amaçlı Toplantı Salonu. Çatak, Çamlıbel, Ortaköy, Nebiler, Salkım, Çayboyu, Derebağ, Yeşilköy, Kurucuova, Çamlıyurt halı saha yapımları… Okul Bahçelerine basketbol ve voleybol saha yapımları… Kavaklıdere’nin Sesi Gazatesi… Merkezi Anons Sistemi… Salkım Camii Yapımı… Salkım Çingil Köprüsü ve Çamlıbel Köprüsü yapımı… Büz ve menfez yapım çalışmaları…

Sosyal – Kültürel Belediyecilik; Geçmişten Günümüze.. Her Yönü İle Kavaklıdere isimli kitap çalışması. Kültür gezileri. Halk Eğitim kursları. İftar programları. Halk konserleri. Ev tamirat çalışmaları. Hasta nakil hizmetleri. Cenaze nakil ve defin hizmetleri. Hasta yatağı, Akülü ve tekerlekli sandalye hizmetleri. Eşya ve yakacak yardımları.

Hükümet Desteğiyle Gerçekleştirdiğimiz Projeler; Kavaklıdere Şehit Başsavcı Mustafa Alper Meslek Yüksek Okulu… Kavaklıdere 2. Etap TOKİ Konutları… Kavaklıdere Merkez 3. Etap TOKİ Konutları… Çayboyu 1. Etap TOKİ Konutları… Çayboyu 2. Etap TOKİ Konutları…Kavaklıdere Kapalı Spor Salonu… Kavaklıdere Orman İşletme Müdürlüğü Binası Yapımı… Kurucuova Sulama Göleti… Menteşe Sulama Göleti…Kavaklıdere-Yatağan Karayolu tamamlanması. Çamlıbel Karayolu genişletme çalışması. Çayboyu Şehir Geçişi Karayolu çalışması. Çayboyu Dere Islah Çalışması… Kavaklıdere/Yatağan İkinci Ana Elektrik Hatları yapım çalışması. Kavaklıdere Merkez Yayla, Çayboyu, Kurucuova, Çavdır, Nebiler, Ortaköy ve Çamlıyurt Mahalleri Elektrik Hatları yenileme çalışmaları... 

xx           xx           xx

Başkan Mehmet Demir bölgelerinde mermer ocaklarının yarattığı atık kirliliğini ortadan kaldırmak için proje yaptıklarını belirtirken, “Yeni dönem için vaatlerinden başlıcalarını” da şöyle anlattı:

Kavaklıdere Şehit Başsavcı Mustafa Alper MYO’nun yeni binasının tamamlanmasını ve yeni bölümlerin açılmasını sağlamak… Kavaklıdere’yi doğal gaz ile buluşturmak… Kavaklıdere’ye Modern Kapalı Pazar Yeri kazandırmak… Kavaklıdere ekonomisini canlandırmak ve mermerciliğe alternatif gelir kaynağı olacağını düşündüğümüz ve tüm ön hazırlıklarını yaptığımız Kavaklıdere İklimi ve Arazi Büyüklüklerine Uygun Yaz Dönemi Örtü Altı Seracılığı bölgemize kazandırmak… Kavaklıdere’ye Hayvan Pazarı kazandırmak… Belediye olarak kuracağımız şirket ile bölgemizdeki mermer ocaklarında 25/30 yıldan bugüne depolanan ve miktarı milyonlarca tona ulaşan görüntü ve çevre kirliliğine neden olan ‘Mermer Artıklarından KALSİT Üretimi yaparak belediyemize yeni ve ciddi mali kaynak sağlarken, bölgemizdeki görüntü ve çevre kirliliğini ortadan kaldırıp, önlemek…

xx           xx           xx

Başkan Demir‘den beş yıllık başkanlığının sonunda Büyükşehir Yasası ile ilgili değerlendirmesini istedik. Kendisi Çayboyu Belediye Başkanlığını da katarak, “5 yıllık değil, 15 yıllık belediye başkanlığımızın sonunda ‘Büyükşehir Yasası’ acilen yenilenmeli diye düşünüyoruz” diyerek “İstanbul ve Kocaeli hariç tüm illerde Büyükşehir Yasası il sınırları dahil edilerek, ‘Büyükşehir Belediyeleri’ değil, ilçe sınırları dikkate alınarak daha geniş mali kaynak ve yasal yetkilerle donatılmış ‘İlçe Belediyeleri’ oluşturulmalı… Ülkedeki Eğitim, Güvenlik, Sağlık ve Adalet dışındaki bakanlıkların taşra teşkilatları belediyelere bağlanmalı. Büyükşehir belediyelerindeki ilçe belediyelerine acil olarak yeni yetkiler ve ciddi mali kaynaklar sağlanmalı. Bunlar sağlanmayacaksa Büyükşehir ilçe belediyeleri kapatılarak büyükşehir belediyesinin müdürlükleri haline dönüştürmeli.” ifadesinde bulundu.

Kavaklıdere Belediye Başkanı ve AK Parti Adayı Mehmet Demir son olarak “Mehmet Demir Mehmet Demir’i eleştirirse neler söyler?” sorumuza “Mehmet Demir sinirlerine hakim olarak biraz daha sakin olmalı. Ya hep ya hiç huyu başına ne zaman neyi getireceği belli olmaz, buna hazırlıklı olmalı. Yaptıklarını anlatmaya, reklama, tanıtıma zaman ve kaynak ayırmalı…” yanıtı verdi.

Başkan Demir‘e teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz…

——————————                                                          ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Cömertlik fazla vermekten ziyade yerinde ve zamanında vermek demektir. (Alıntı)

ÇİVİ

Altın yine yükselmeye başlayınca arkadaşım, “Yükselebilir. Ben bu sene de evlenmiyorum” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 18 Mart 2019 / 13:49

Ülkedeki Eğitim, Güvenlik, Sağlık ve Adalet dışındaki bakanlıkların taşra teşkilatları belediyelere bağlanmalı. Büyükşehir belediyelerindeki ilçe belediyelerine acil olarak yeni yetkiler ve ciddi mali kaynaklar sağlanmalı. Bunlar sağlanmayacaksa Büyükşehir ilçe belediyeleri kapatılarak büyükşehir belediyesinin müdürlükleri haline dönüştürmeli.” Gocuman; Çayboyu Belde Belediye Başkanı ve şimdilerde de Kavaklıdere İlçe Belediye Başkanı olan ve aday olan Sayın Mehmet DEMİR’ın yukarıdaki alıntı yaptığım paragrafındaki görüşlerine aynen katılıyorum. Size de böyle bir paylaşım ve konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. sevgi ve saygı.

Kamuran ADALI 18 Mart 2019 / 16:39

Kavaklıderemizin 15 mahallesine 21 düğün salonu ve sosyal tesis kazandıran(yani bazı mahallerimize birden fazla düğün salonu ve sosyal tesis), her mahallemize halı saha, Çayboyu Mahallemize Kapalı Yüzme Havuzu, Menteşe Mahallemize ise FİFA Standartlarında sentetik yüzeyli Futbol sahası yaptıran, bizim artık kaçıncı etap yapıldığını takip etmekte zorlandığımız TOKİ Projeleri ve yukarıda yazıda 1 sayfaya zor sığan hizmetleri için başkanımıza teşekkür ederiz.