AK Parti’den Demokrasi Dersi! « Hamle Gazetesi

AK Parti’den Demokrasi Dersi!

Bu haber 13 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.493 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda Muğla Öğretmenevi’nde AK Partililer belediye başkanı adaylarının belirlenmesi için ilk adımı attılar. AK Parti’de ilk adım “temayül yoklaması”…

AK Partililer şanslıydı. O gün güzel bir bahar havası vardı.

Öğretmenevi’ne sığamayacak kadar kalabalıktılar ve yağmurlu bir havada perişan olurlardı.

Havanın azizliğine uğramamak için İl Yönetimi’nden yoklamanın üniversite yapılmasını isteyenler olmuş. “Öğretmenevi” diyenler ağır basmış.

Partileri açısından isabetli olmuş!

xx        xx        xx

Öğretmenevi avlusundan Sınırsızlık Meydanı’na taşan AK Partililer temayül yoklamasını adeta “gövde gösterisine” çevirdiler.

AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk’ün keyfi yerindeydi. CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk’ü kastederek, “Sizinki sandığı getiremedi, ama biz sandığı Muğla’nın orta yerine koyduk.” diyordu. Ardından da “Biz sözde değil, özde demokratız.” diye ekliyordu.

Haksız da değildi…

AK Parti İl Başkanı Öztürk dalgasını geçerken, telefonum çaldı. Adı gibi “Çetin CHP’li” olan bir dostum arıyordu. Sınırsızlık Meydanı’ndan geçmiş, telefonda kahır içinde “Özcan Özgür, hadi bakalım pazartesi günü ‘AKP’liler CHP’ye demokrasi dersi verdi’ diye başlık atta görelim.” diyordu!

xx        xx        xx

Tabi ben şimdi bu satırları okuyanların bir kısmının “Öyle demokrasi dersi mi olurmuş? Oy sandıklarını götürüp, Ankara’da açacaklar. Sandıktan kimin çıktığı bilinmeyecek. Erdoğan’ın dediği olacak.” dediğini duyar gibi oluyorum.

AK Parti Muğla’da 48 belediye başkanı aday adayının başvurusu olduğu halde o gün Öğretmenevi’nde 50’nin üzerinde isim oylandı.

AK Parti Genel Başkanı Başbakan Erdoğan o isimleri nereden tanıyıp, karpuz seçer gibi seçip atayabilecek ki?.. Üstelik bütün Türkiye’de temayül yoklaması yaptılar. Her ilde ortalama 50 aday adayı olsa bu toplamda 50 bine yakın isim demektir!

CHP’de de büyükşehir için 6 aday adayı çıkarken, 14 ilçede 51 aday adayı çıktı. Sadece merkez ilçede (Menteşe) 7 belediye başkanı aday adayı, 90’a yakın belediye meclis üyesi aday adayı başvurusu gerçekleşti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da bu başvuru sahiplerini tanıması mümkün değil.

Tabi başta Osman Gürün olmak üzere mevcut belediye başkanlarının bazıları ile büyükşehir için aday olan eski milletvekilleri hariç… (!)

xx        xx        xx

Pazar günü AK Parti’nin temayül yoklamasında 48 başvuru olduğu halde 50’nin üzerinde isim oylandı. Çünkü oylama yöntemi şuydu:

Oylamaya AK Parti delegeleri ile birlikte İl Yönetimi, İlçe Yönetimleri, İl, İlçe Gençlik ve Kadın Kolları Üyeleri katıldı. Herkes tek bir kişi oylamadı. İsteyen oy pusulasına iki isim yazdı.

İsteyen adaylık başvurusu yapanlardan birini değil, gönüllerinden geçen ismi de yazdı.

Örneğin 48 başvurunun içinde iki büyük şehir aday adayı Mestan Yayman ve emekli Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu vardı. Ama temayül yoklamasına 10 gün kala Muğla’ya gelip adaylığı için nabız yoklaması yapan Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürü Ömer Bülent Arslan’ın adını yazanlarda oldu.

Az sayıda da olsa Vali Hüseyin Aksoy ismini yazanlar olduğunu da gözlemledik. Ama adaylık başvurusu olmadığı halde daha çok ismi yazılan Ömer Bülent Arslan oldu. Sonucu ne İl Yöneticileri, ne biz gazeteciler ve dolayısıyla kamuoyu öğrenemeyecek, ama Arslan o gün birinci çıkmış olabilir…

Bodrum, Milas, Marmaris sanki Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürü Arslan için adeta “blok” geldi. Arslan’ın Fethiye ve Menteşe (merkez ilçi) de ciddi oy aldığı ve Mestan Yayman’ın kalesi olarak nitelendirilen Yatağan ve Kavaklıdere’yi de deldiği gözlemlendi.

xx        xx        xx

O gün görebildiğim kadarıyla adaylık başvurusu yapmadığı halde İçişleri Bakanlığı’nda müfettişlik görevinde olan Muhsin Eryılmaz’da Fethiye delegeleri tarafından Fethiye Belediye Başkanı adayı olarak yazıldı.

Başka isimlerde yazılmış olabilir. Oylama sırasında dikkat çeken noktalardan biri de Menteşe Belediye Başkanı adaylığı için başvuran üç isimden biri Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci olduğu halde adaylık başvurusu olmayan Yusuf Kayacık isminin de yazılmış olması oldu.

İyi niyetle bakarsak, isimler karıştırılmış olabileceği gibi bu kurgulanmış bir iyi niyet de olabilir!

Bu iyi niyetten Yusuf Demirci zarar mı görür, yarar mı görür bilemem, ama Kayacık, Ankara’dan ismi çıkmazsa “Ben aday değildim” der. Çıkarsa “Genel merkezin tercihi” der havasından yanına varılmaz… (!)

xx        xx        xx

Anlaşılacağı gibi AK Parti’nin temayülü CHP’nin temayülü gibi değil!

AK Parti pazar günü Muğla’da bir çeşit “parti içi anket” yaptı. Bu anketin sonuçları pazartesi günü Ankara’da Temayül Değerlendirme Kurulu’nda değerlendirildi. Sonuç Erdoğan’ın önünde…

Sırada bu günlerde yapılacak anket var. Ardından Ankara’da mülakat… Her aşamanın bir yüzdesi var.

Anti demokratik mi?!!

xx        xx        xx

AK Parti’de Genel Başkanın, Başbakanın, bakanların, milletvekillerin, belediye başkanlarının, il başkanlarının hakkı üç dönem… AK Parti’de tüzüğe böyle bir kararı koyanlar, belki de iktidar olacaklarını, olsalar da bu kadar uzun iktidarda kalacaklarını beklemiyorlardı!

Parti içi demokrasi” denildi mi mangalda kül bırakmayan CHP’de öyle mi? Kaset skandalı olmasa Baykal hala genel başkandı!

Üç dönem belediye başkanlığı yapan krallığını ilan eder. Edemediyse büyükşehir belediye başkanı yaparsınız!

CHP’de yıllar sonra Kılıçdaroğlu ile ön seçim sandığı umudu yeşerdi, CHP’li üyeler üye olmanın, parti içi demokrasiye katkı yapmanın beklentisine girdi, ama…

CHP Genel Başkanı, CHP Parti Meclisi, CHP Merkez Yürütme Kurulu teşkilatlarına, üyelerine güvenmiyor, “Sen bilmezsin, ben bilirim” diyor!

Sandığı Ankara’da açıyorlarmış, açsınlar… O sandığı koyup teşkilatlarına saygı ve önem gösterip hiç değilse eğilimlerine başvuruyorlar ya… “Şeklen” bile olsa “parti içi demokrasiyi” işletiyor ya…

Helal olsun.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.