AK Parti’de Yeni Tur Yeni Şans!

Bu haber 23 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.577 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’de hafta sonunda yapılan önseçimde sandıktan liste başı Milas’tan Av. Akın Üstündağ çıktı. Benim liste başı olmasını beklediğim Milletvekili Nurettin Demir ikinci oldu. Üçüncü ise Av. Burak Erbay oldu. Erbay’ın üçüncülüğü sürpriz olarak görülürken, asıl sürpriz ise ilçesi Fethiye’de varlık gösteremeyen Emrah Doğu’nun dördüncü gelmesiydi. Beşinci sırada ise Maden İş Sendikası eski Başkanı Süleyman Girgin yer aldı. Ayrıntıları yarın değerlendiririz.

xx        xx        xx

AK Parti’de yeni tur, yeni şans mı?

Hafta sonunda Ankara’dan Muğla’ya sızan veya sızdırılan, benim de “Böyle bir listede olmayabilir” diyerek temkinli davrandığım ve “Orta Komisyon”dan çıktığı söylenen ilk altı isme paylaşmıştım. Ardından da “Tabi ‘Orta Komisyon’dan çıkan 6 isim pazartesi gününden itibaren Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığını yaptığı ‘Üst Komisyon’ da kesin olarak sıraya sokulacak.” demiştim.

Bilgim eksikmiş…

xx        xx        xx

Temayül yoklamasının yapıldığı günlerde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay bu defa STK’ların önüne sandık koyup “Kimi milletvekili görmek istiyorsunuz?” diye soracaklarını açıklamıştı. Ben de bu açıklamayı bu köşede paylaşırken, oldukça “demokratik ve katılımcı” bulup takdir etmiştim.

Ancak süreç o kadar hızlı gelişti ki, ta aday adaylarının sayısı önce 12’ye, ardından 6’ya kadar düşünce herhalde vazgeçildi diye düşünüyordum. Vazgeçilmemiş…

Ama biraz kafam karıştı! Üst Komisyon görüşmeleri bugün başlıyor. O zaman bu gün bu oylama ne alaka?

Temayülün hemen ardından bu oylama da yapılmış olsaydı, aday adaylarının sayısı önce 12’ye, sonra 6’ya indirilirken bir “yararı” olabilirdi. Sanki şimdi 12’nin dışında kalanlara haksızlık yapılmış oluyor gibi…

xx        xx        xx

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci, bu konuda hafta sonunda yaptığı açıklamada, STK’lara çağrıda bulunarak tercihlerinin ciddiye alınacağı, milletvekili adaylarının belirlenmesinde önemli bir kriter olacağını belirtirken, STK yöneticilerinin bu uygulamaya sahip çıkacaklarına inandığını söylemiş.

Böylelikle AK Parti Muğla’da sadece kendi parti dinamiklerinin değil STK’ların da tercihlerini öğrenerek kendine bir yol haritası belirleyecek milletvekili adaylarını geniş bir taban mutabakatı ile seçmiş olacak” demiş.

Ne kadar güzel, ama ben inandırıcı bulmadım.

Geçen Cumartesi günkü “AK Parti’de İlk 6 Belli Mi?” başlıklı yazımda da vurguladığım gibi artık atı alan Üsküdar’ı değil temayülü, mülakatı geçmiş durumda!

xx        xx        xx

Doğrusu ben bu STK’lara yönelik temayül yoklaması ile ilgili belki peşin hükümlü davranıyorum, ama gerçekten bir işe yarayacağına inanmıyorum. Varsayalım yanılıyorum. Kim bilir belki, STK’ların; meslek odaları, dernekler, vakıflar, sendikalar… “eğilimleri” 6’ya indirildikleri fısıldanan isimlerin Üst Komisyon’da sıralamaya sokulması sırasında etkili olacak…

Böyle bile olsa ben bu STK’lar temayül yoklamasından “olumlu sonuç” alınacağını sanmıyorum!

xx        xxx      xx

Demokratik temayülde, AK Parti’nin aday adayları değil STK’ların kimi milletvekili görmek istedikleri yönünde oylarını özgürce kullanacağı bir uygulama yapılacak.” diyen AK Parti İl Başkanı Küreci’nin verdiği bilgiye göre, dernek, vakıf, sendika, meslek kuruluşlarının yönetim kurulu asil üyeleri temayüle çağrılacak.  İsim listeleri Valilik Dernekler Masası’ndan alınmış.

Oylamanın hangi mekânda olduğu belirtilmemiş, ama gelenler bu gün il merkezinde kurulacak sandıkta saat 09.00 ile 17.00 arasında oylarını kullanacaklar. Oylamada alt sınır yok, ama en çok 6 isim yazılabilecekmiş.

Katılım nasıl olur?

xx        xx        xx

AK Parti yöneticileri nasıl bir katılım bekliyorlar bilmiyorum, ama ben çok ciddi bir katılım olacağını sanmıyorum.

Bir şeyin altını çizmek gerekirse Muğla’da STK’ların büyük bölümü sol örgütlenmelerdir. Bunun yanında büyük bölümü de CHP’nin veya bir başka sol partinin arka bahçesi değil, özellikle KESK ve DİSK çatısı altındaki yapıların “sol birleşenlerin” örgütlenmesi olduğu biliniyor.

MHP’ye yakın gösterilen STK’lar daha az gibi görünmekle birlikte AK Parti’ye yakın yapılar da son zamanlarda oldukça çoğaldı.

Tabi ben Ticaret ve Deniz Ticaret Odaları ile Esnaf Odalarını ve FETOB, GETOB, BODER, TÜRSAB gibi yapılarda her partiden insanı görmek mümkün.

Sonuç olarak MHP’li ve sol yapıların elindeki STK’ların ben bu gün akın akın oy kullanmaya geleceklerini sanmıyorum. Gelirlerse de “yetersiz isimlere” oy verebilirler!

xx        xx        xx

AK Parti’ye yakın yapıların yöneticilerinin eksiksiz gelebileceklerini söylemek zor değil.

Bu yapıların vereceği oylar da Muğla’yı temsil etmeyecektir.

Ayrıca AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen sendikaların büyük bölümünün “İkinci il başkanlığı” gibi hareket ettikleri de bir gerçek! Bu aday adaylarından Nihat Öztürk’e avantaj sağlayabilir… Daha geçen yıla kadar Veteriner Hekimleri Odası Başkanı olduğu gibi, düne kadar MUTSO Yöneticicisi olan Yusuf Kayacık için de meslek odaları avantaj olacaktır!

Bu yapıların objektiflikten uzak sübjektif hareket edebileceklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

Ancak AK Parti’nin siyasi, ideolojik yapılarına bakmadan adaylarını belirleme süreçlerine katmaları “katılımcı demokrasi” açısından takdire değer bir durum.

Eğer AK Parti böyle bir yönteme de başvurulacağını en azından bir yıl önce duyurmuş olsaydı. Aday adayları bu kantara da “eşit koşullarda” çıkmış olurlardı.

Nereden bakarsanız bakın bu gün yapılacak oylamada ortaya konulacak eğilim çok sağlıklı olmayacaktır. Yanıltıcı olabilecektir.

xx        xx        xx

Bu gün CHP’nin ön seçim sonuçlarını değerlendirmem gerekirdi.

Ancak AK Parti’de bu STK’lar Temayül Yoklaması beklenmedik biçimde gündeme gelince bu gün bu konuyu ele almakta “Muğla açısından” yarar gördüm.

Doğrusu beni bir köşe yazarı olarak değil, bir “Muğlalı” olarak CHP’nin ilk 4 sırası ile AK Parti’nin ve MHP’nin ilk iki sıraları çok ilgilendiriyor.

Hafta sonunda Ankara’dan Muğla’ya sızan haberlere göre AK Parti’nin ilk iki sırası (üçüncü sırada Bülent Demir veya Yeşim Soykan Avcı olsa da), ortaya çıkan aday adayları profilinin en makul ikilisi olarak kabul edilebilir.

Ben kadın adaylar açısından pozitif ayrımcılığımı hangi partiyi değerlendirsem kullanıyorum. O anlamda, Dr. Yeşim Soykan Avcı’yı dördüncü değil, üçüncü sırada görmek isterim.

xx        xx        xx

Tabi ben bu gün yapılacak STK’lar Temayül Yoklamasının adayların kesinleştirilmesinde çok etkili olacağını sanmıyorum. Yukarıda da vurguladığım gibi bu gün yapılacak oylamada Nihat Öztürk ve Yusuf Kayacık isimleri önde çıkabilir. Ancak aday belirleme sürecinde baştan beri Öztürk ve Kayacık başka birkaç isimle birlikte yıpratıldılar. Bu iki isme haksızlık yapılmıştır, yapılmamıştır, oraya girmem. Ancak ben bu saatten sonra Başbakan Davutoğlu’nun başkanlığını yaptığı “Üst Komisyon”un Öztürk ve Kayacık isimlerine ilk sıralarda şans vereceğini sanmıyorum.

Ancak adayların belirlenmesinde STK’ların eğilimlerinin alınması güzel bir fikir…

Muğla için hayırlısı olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.