AK Parti’de Taşlar Yerine Oturur Mu? « Hamle Gazetesi

AK Parti’de Taşlar Yerine Oturur Mu?

Bu haber 30 Nisan 2016 - 1:44 'de eklendi ve 1.355 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla politikasında bugünlerde bütün gözler AK Parti’nin yeni İl Başkanı Kadem Mete’nin üzerinde. Çünkü olası bir erken seçimde partisinin Genel Başkanı’nın Muğla’daki temsilcisi olarak AK Parti’yi Muğla’da seçime götürecek yerel komutan O… Bir de Muğla’da seviyesi oldukça düşmüş olan siyaset Kadem Mete ile en azından bir tık yükselir mi, yoksa eski tas eski hamam yola devam mı edilir? Bu da politik çevrelerde yanıtı merak edilen soru…

Tabi başta AK Partililer olmak üzere herkesin yanıtını merak ettiği soru şu:

Kadem Mete ile AK Parti’de taşlar yerine oturur mu?

Doğrusu bu sorunun yanıtını ben de çok merak ediyorum…

 

xx            xx            xx

Genel Merkeze hapsedilmiş siyaseti halkla birlikte yapılan siyasete dönüştüreceğiz. Koltuk değil ayakkabı eskiteceğiz.

Sözün sahibi MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener.

Ben bu sözü beğendim.

Aslında sadece MHP’yi değil, Türkiye’nin siyasette geldiği yeri anlatan güzel ve anlamlı bir söz…

AK Parti Muğla Milletvekillerinden Nihat Öztürk’ün de seçildikten hemen sonraki açıklamaları dikkat çekicidir. Ben o sözleri de beğenmiştim.

 

xx            xx            xx

Genel seçimin ardından (4 Aralık 2015) basında “Ankara’nın Büyüsüne Kapılmayacağım” başlığı ile yer alan haberin spotu şöyleydi:

1 Kasım Genel seçimlerinde Muğla AK Parti Milletvekili seçilen Nihat Öztürk, Ankara’nın büyülü atmosferine kapılmayacağını, kendisine fırsat yaratarak Muğla’da olmak istediğini açıkladı. Menteşe Öğretmenevinde Menteşe İlçe Başkanı Erdoğan Ünal’ın katılımı ile basın mensupları ile bir araya gelen Öztürk, Ocak ayında Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın Muğla’ya geleceğini açıkladı.

Milletvekili Öztürk’ün konumuzla ilgili sözleri o haberde şöyle yer almış:

Ankara’nın büyüsüne kapılıp Ankara’da kalmak yerine, kendime sürekli fırsat yaratıp Muğla’ya gelmeye çalışan bir Milletvekili profili çizeceğim. Bundan da mutluyum. 1 Kasım seçimlerinin ardından milletvekili yemini ettikten sonra Muğla’da gitmediğim ilçe kalmadı. Her ilçeye gittim. Artık ilçe teşkilatlarımızın sorunları nelerdir konusu değil, Muğla’nın sorunları nelerdir o konulara yoğunlaştım.

Milletvekili Öztürk sözünü tuttu. Evini Ankara’ya taşımadı. O gün bugün Muğla’da…

 

xx            xx            xx

Dikkatimi çekti. O 04.12.2015 tarihli haber şöyle devam ediyordu;

Milletvekili olarak il ve ilçe teşkilatlarında kimlerin görev alıp almayacağı konusunda net bir tavır koyduğunu belirten Öztürk, kendi il başkanlığı döneminde yapılanları, bundan sonra il ve ilçe teşkilatlarına yapmayacağını, görevinin millet için hizmet üretmek olduğunu söyledi.

Milletvekili Öztürk’ün bu konudaki ifadeleri o haberde şöyle yer almış:

Parti teşkilatlarındaki sorunların çözümü konusunda eğer sorulursa sadece fikrimi söyleyeceğim. İlçe ve il yönetimlerine kim gelir, kim gider benim dışımda olacak. Çünkü ben yıllarca il başkanlığı yaptım. Benim dönemimde birçok sıkıntılar yaşadık. Bana yapılanları ben başkasına yapmayacağım. O arkadaşlara böyle bir sıkıntı yaşatmak gibi bir niyetim yok. Tam tersine ben bir milletvekili olarak teşkilatlarıma hizmet vereceğim. Kim olursa olsun, eğer bir teşkilatta sıkıntı varsa, o sıkıntının muhatabı önce ilçe başkanı, ardından il başkanıdır. Ben hiçbir zaman enerjimi teşkilatların değişiminde harcamayacağım. Milletvekilinin görevi milletin derdine derman olmak ve millet için hizmet üretmek.

Milletvekili Öztürk doğrusu 10 numara laf etmiş…

 

xx            xx            xx

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete geçen Perşembe Ankara’dan ayağının tozu ile geldiği Muğla’da il yönetimini belirlemeden İlçe Başkanları ile toplantı yapmış. Sanıyorum dünde il genelinde belediye meclis üyeleriyle bir araya gelecek. Bildiğimiz kadarıyla yeni yönetim ile ilgili istişare yapılmış. Basına kapalı olduğu için ne konuşuldu bilmiyoruz. Muhtemelen Av. Mustafa Çelebi ve benzeri pasifize edilmiş isimler gündeme gelmemiş…

Duyumlarımıza göre CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir gibi Ankara’dan çok Muğla’da olan AK Partili Milletvekilimiz Nihat Öztürk’te toplantıdaymış.

Aklıma yukarıdaki sözleri geldi. Yeni yönetim için elbette ricada bulunduğu isimler olmuştur. Boru değil, milletvekili bu… Ama yönetimde olmasını istemedikleri için “dayatmacı” olmamıştır diye düşünüyorum.

Zaten politikada “sevgi bağları” veya “kişisel düşmanlıklar” ile yapılabilecek bir şey değil…

 

xx            xx            xx

Arşivde dolanırken dönemin AK Parti İzmir Milletvekili ve Muğla Koordinatörü Aydın Şengül’ün oldukça ilginç bir açıklaması ile karşılaştım. Haber sitelerinde yer alan 15 Haziran 2014 tarihli haberde yer alan ifadelerini birlikte okuyalım:

Muğla’nın İzmir ile benzer yanları var. Bir önceki seçimde yapılan hatalar var. Seçim öncesi aynı yanlışları, aynı hataları yapmayacağımızı söyleriz. Seçim süreci başlar, aynı hataları, aynı yanlışları yapmaya devam ederiz. Bu benim girdiğim altıncı seçim, ama aynı hataları tekrar ediyoruz. Bizim en önemli eksikliklerimizden birisi, özellikle belli illerde teşkilat hafızamız yok.

Bu kadar değil… Şengül her seçimin ardından hafızanın sıfırlandığına dikkat çekerek şöyle devam etmiş:

Biz yüzde 30 oy alır ve üç dört belediye ve birkaç Belediye Meclisi aldık mı bize yeter zihniyeti var. Kamuoyu araştırması yapılsa, bu milletin yüzde 80’i Ak Parti’nin Muğla’ya çok daha katkı sağlayacağına inanır. Peki bize niye oy vermiyorlar? İşte orada devreye hassasiyetler giriyor. Bizim o aşamadığımız hassasiyetler nelerdir? Muğla bir turizm kenti ve kendine has yaşam tarzı var. Deniliyor ki, Ak Parti gelirse bizim yaşam tarzımıza karışır. Bizim bunu aşmamız ve ahlakımızı anlatmamız gerekir. AK Parti’de siyaset yapmak isteyen birçok kişi, bu hassasiyetlerden dolayı uzak duruyor. Bunu nasıl yok edeceğiz? Bizim teşkilat mensuplarımız ‘biz siyaset yapıyoruz, bizim siyaset anlayışımız diğer siyasi partilerden farklı, biz vatan millet için siyaset yapıyoruz’ diyor. Peki bu insanlar teşkilatlarda ne kadar yer alıyor. Menfaat peşinde koşanlar, daha cazgır, daha azgın ve sesi gür çıkanlar belli menfaatlerin peşinde koşanlar teşkilatlarda odaklanıp, iyi niyetli teşkilat mensuplarımız maalesef pasifize ediliyor

Bu sözlerin üzerinden 2 yıl geçti…

 

xx            xx            xx

Şengül’ün sözleri ilginç değil mi? Boşuna Muğla Koordinatörü olmamış. Ama galiba kendisini dinleyen de olmamış…

Beni bir okurum uyardı.

AK Parti Muğla’da kaç kere il başkanı değişmiş olursa olsun İl Yönetimi’nin çatısı neredeyse hiç değişmemiş. Hakkın rahmetine kavuşmamış olsa Abdüssamet Kaplama hala olduğu yerde olacaktı… (!)

Yoksa Muğla AK Parti’de önemli olan o il yönetimindeki “değişmeyen kadro” da il başkanlarının önemi yok mu?

Ben farkında olmamışım. AK Parti’de farkında olanlar varmış. Peki Kadem Mete ile taşlar yerine oturur mu? İşte bu konuda umutlu olan çok…

AK Parti’de hemen herkesin söylediği ise “Milletvekilinin milletvekili gibi, il başkanının il başkanı gibi davranması. Milletvekillerinin Muğla’da patronun İl Başkanı olduğunun farkında olması. Değişik zamanlarda pasifize edilmiş olanların itibarlarının iade edilmesi.” şeklinde…

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete sanıyorum dün de partisinin il genelindeki belediye meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Muhtemelen önümüzdeki hafta başında da yeni İl Yönetimi açıklanır. Kimler kalmış, kimler gitmiş; taşların yerine oturup oturmayacağını veya oturup oturmadığını o zaman görürüz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.