Ak Parti’de Taşlar Yerinden Oynadı

Bu haber 10 Nisan 2015 - 1:36 'de eklendi ve 1.206 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Siyasal partiler 7 Haziran 2015 milletvekili seçimleri için aday listelerini Yüksek Seçim Kuruluna teslim ettiler. Seçim takvimine göre bu aşamadan sonra adayların ve partilerin seçim kampanyalarıyla kalan 57 gün tüketilerek, sandığa gidilecek, adayların bir kısmı seçilerek, mecliste temsil görevini üstlenecekler, bir kısmı da seçilemeyerek kendi özel işlerine dönecekler.
Siyaset alanı özellikle seçim arifesinde ve adaylık süreçlerinde ciddi rekabet ortamlarının yaşanmasına sahne olmaktadır. Bu durum da son derece normaldir ve işin doğasında mevcuttur. Hatta günümüz bir rekabet dünyası olduğundan gerek bireysel gerekse toplumsal düzeyde olumlu katkılar sağladığı da düşünülmektedir. Oysa geleneklerde rekabet duygusu olumsuz anlamlar içeren ayıplı duygular arasında yer alırdı. Belki bu gerekçeyle de rekabet gizli ve örtük yapılmaya çalışılırdı. Modern dönemlerde ise rekabet aleni olarak, açıkça yapılmaktadır. Bu nedenle meşrudur ve artık rekabet olumlu, olması gereken duygular arasına girmiştir.
Ancak gelin görün ki bu rekabet ortamı her zaman meşru zeminlerde ve koşullarda yapılmamaktadır. Son olarak milletvekilliği aday adaylığı sürecinde özellikle de AK Parti’nin bazı adaylarının sosyal medya ortamından istifade ederek, kendilerini gizleyerek birbirlerinin kirli çamaşırlarını ortaya saçmaları kamuoyuna olumsuz olarak yansımıştır. Muhtemelen bu tablo genel merkezin de dikkatinden kaçmadı ve aday listesindeki sürprizler de bu şekilde gerçekleşti.
Tüm partilerin aday listelerinin değerlendirilmesini bu haftaya sığdırmak istemiyorum. Nasip olursa gelecek haftalarda, seçime kadar değerlendirmeler yaparız. Büyük sürpriz AK Parti listesinde yaşandığı için öncelikle bu partinin listesini ele almak istiyorum. Geçen Cumartesi Özcan Özgür ve Nejat Altınsoy’la bir araya gelerek yaptığımız değerlendirmede siyasette kirlenmeye işaret ederek aday tahminlerinde bulunmuştuk. Öncelikli tahminlerimiz farklı olsa da özellikle Nejat’ın ısrarıyla üçüncü bir seçenek olarak Seyfi Terzibaşıoğlu ve Hasan Özyer’in ismini telaffuz etmiştim. Bu nedenle listeyi ilk gördüğümde fazla şaşırmadım.
Listelere genel olarak bakıldığında AK Parti listesinde iki kadın aday dikkat çekmektedir. Çünkü hem MHP hem de CHP listesinde kadın adaya yer verilmemiştir. Hasan Özyer, iki dönem milletvekili olarak ilimizi temsil etmesiyle, iş adamı kimliğiyle, Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de işyerleri olmasıyla listeyi popülarite yönünden öne çıkarmaktadır. Listelere göre en tanınmış ve en deneyimli siyasetçi Hasan Özyer’dir. Sonrasında gelen adaylar (2. ve 3.) ise siyasete henüz adım atmış gençlerden oluşmaktadır. Yelda Erol Gökcan ise yıllardır verdiği mücadelesiyle ancak 6. sırada yer alabilmiştir.
Bu tablo üzerine daha farklı analizler de yapılabilir. Ancak AK Parti’nin ilk döneminde milletvekilliği yapmış ANAP kökenli Hasan Özyer’in tekrar siyasete soyunmasının, bir başka tabirle makosenlerini giymesinin, Muğla Merkez Sağ siyaseti açısından iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Elbette Hasan Beyin izleyeceği siyaset burada belirleyici olacaktır. Hamle’de yazmaya başladığım ilk haftalarda ilimizde merkez sağ siyasetin dönüşümü üzerinde epey durmuş, seçim istatistikleriyle analizler yapmaya çalışmıştım. Bu nedenle bu gelişmeyi ciddiye alıyorum.
Ayrıca özellikle iktidar partisinin böyle deneyimli bir siyasetçiye tekrar liste başı olarak şans vermesini Muğla siyaseti açısından da sağlıklı buluyorum. Yukarıda saydığım gerekçelerle oluşan kirliliğe çözüm olsun diye dışarıdan bir aday da belirlenebilirdi. O zaman eleştirdiğimiz konular bir başka bahara ertelenebilirdi. Şimdi en azından ilimiz içinden oldukça deneyimli bir siyasetçiyle taşlar yeniden dizilebilir, parti sağlıklı bir yapıya bürünebilir. En azından böyle bir şans yakalandı diye düşünüyorum. Bir kere daha vurgulamakta yarar var, bundan sonra iş Hasan Özyer’e düşüyor, önemli bir misyonu üstlenmiş durumda, bakalım başarılı olacak mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.