AK Parti’de Neler Oluyor?

Bu haber 25 Aralık 2015 - 21:41 'de eklendi ve 2.537 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün pazar. / Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar. / Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün / bu kadar benden uzak / bu kadar mavi / bu kadar geniş olduğuna şaşarak / kımıldamadan durdum. / (…) / Bahtiyarım…

Nazım HikmetBugün Pazar” şiirinde böyle demiş. Bugün Cumartesi… Hastanede 91. Günüm. Sevili hocam Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan ve başarılı ekibi beni dün sabah ilk kez ayağa kaldırdılar…

Bekle beni Muğla…

 

xx           xx           xx

CHP Kongresi oldu, bitti. Eski hamam, eski tas… Bu kadar diyeyim. CHP İl Kongresi’nin ardından Muğla’da CHP ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü yazmama kararı aldım. CHP defteri kapanırken, AK Parti defteri açıldı. Aslında AK Parti defteri açıktı da, okumaya vakit yoktu.

AK Parti’nin aksakallılarından biri söyledi. “Olmuyor. İyi çocuk ama O’nunla yürümüyor işte.” dedi. İhsan Küreci ile olmayacağı kongreden belliydi. Partinin genel merkezi yanıltılmıştı ve zorlama bir il kongresi yapılmıştı!

 

xx           xx           xx

Kim ne derse desin Muğla’da AK Parti yönetilemiyor… İşin garip yanı 50 kişiden oluşan AK Parti Muğla İl Yönetimi içinde partiyi daha iyi yönetebilecek, biri kadın en az 7 kişi var: Ozan Balcı, Rüştü Yiğitkaya, Mustafa Toksöz, Miraç Cin, Ahmet Turan Şahin, Adem Çine ve Suzan Harmandar

Sanıyorum ardı ardına gelen genel seçimler nedeniyle operasyon gerçekleştirilemedi.

Nede olsa çaydan geçerken at değiştirilmezdi. Tabi şimdi bunlar nereden çıkarılıyor diyenler olacaktır. Ben de diyorum…

Geçenlerde İl Başkanı İhsan Küreci’yi ziyaret ettikten sonra bana gelen AK Partili bir dost bana da geldi. “Altı üstü bir köprücük kemiği kırık. Hala taburcu olmamış mı?” diye sordum. Gülerek “Taburcu olsun da il başkanlığından mı olsun? Kaza yaptığı gün Ankara’ya çağrılmış, oraya gidiyordu. Belki de istifası istenecekti.

Ben de “nereden çıkarılıyor bunlar” demekle yetindim… (!)

 

xx           xx           xx

AK Parti’de il kongreleri 3 yılda bir yapılıyor. İhsan Küreci’nin il başkanlığında birinci yılı 17 Ocak’ta dolacak. Eğer gerçekten bir operasyon varsa, ki var görünüyor… Küreci görevden alınmaz, ki görevden alınmasını gerektirecek bir “uygunsuzluk” da yok. İstifası istenir… İstifasının ardından da “istişare” ile belirlenmiş yeni bir isim atanır. O isimde gelir il yönetimini belirler.

AK Parti de usul böyle…

Anımsanacağı gibi bir yıl önce bazıları bu göreve uygun 10’un üzerinde il başkanı adayı vardı: Seyfi Terzibaşıoğlu, Esat Tugay, Ozan Balcı, Şadi Pirci, Mustafa Toksöz, Erdoğan Ünal, Yelda Gökcan, Gültekin Akça, Nazlı Gökalp, İskender Gencer, Yusuf Kayacık, İhsan Küreci…

Bu isimlerin büyük bölümü de günlerce Ankara’da kalmışlar ve hemen hepsi içinde denilmedik bırakmamıştı!

O kaosta kimsenin ciddiye almadığı en zayıf halka ise İhsan Küreci idi. Küreci ihtimaller arasında yoktu ve bu yüzden de O’nunla ilgili bir şey söylenmemişti. İşte bu yüzden de şans ona gülmüştü…

 

xx           xx           xx

Dönemin İl Başkanı Nihat Öztürk milletvekili adayı olduğu için istifa etmişti ve yerine de doğal olarak kendisiyle uyumlu çalışabilecek bir ismin gelmesini isteyecekti.

Ki AK Parti Muğla’da bu hep böyle oldu.

Hasan Özyer ve Seyfi Terzibaşıoğlu’nun milletvekili adaylıklarında böyle bir sorun yaşanmadı. Kurucu İl Başkanı Yavuz Ercan da milletvekili adayı olduğu için il başkanlığına il yönetimi içinden (dışından da olabilir, tam anımsamıyorum) Dr. Mehmet Nil Hıdır atanmıştı.

Yavuz Ercan Kurucu İl Başkanlığı yapmış olmasına rağmen, Muğla doğumlu olmadığından mı ne listenin ilk ikisinde yer alamamış ve AK Parti’de sonradan “Karadenizliler karşıtlığına” dönüşecek “yerli, yabancı kavgası” temelleri sanki o zaman atılmıştı.

Genel seçimden bir süre sonra Milletvekili Özyer partiden ayrılmış ve Milletvekili Terzibaşıoğlu’nun tek tabancalığı ile Dr. Mehmet Nil Hıdır İl Başkanlığı’nda Yavuz Ercan ile birlikte Celal Karakaşlar, Süleyman Reyhanlar ve Rüştü Yiğitkaya’nın şahsında kurucular tasfiye edilmişti…

 

xx           xx           xx

Dr. Mehmet Nil Hıdır milletvekili adayı olduğunda, Nihat Öztürk’ün milletvekili adaylığı nedeniyle il başkanlığını bırakırken gösterdiği hassasiyeti göstererek yerine il yönetiminin içinden Av. Gültekin Akça’nın gelmesini sağlamıştı. Şaşırmıştım… İsteseydi il yönetimine Marmaris’ten birlikte gelip gittiği Nihat Öztürk’ü getirebilirdi.

Nihat Öztürk ile birlikte Dr. Mehmet Nil Hıdır da milletvekili adayı olunca, listeler oluşurken bir yazımda “Bakalım Bakan Müezzinoğlu kendine yakınlığı ile bilinen iki isimden Nil Hıdır’a mı, yoksa çırağı Öztürk’e mi sahip çıkacak?” ifadesinde bulunmuştum.

Daha sonrada Nil Hıdır’ın o ifademle ilgili bir ortak dostumuza “Benim çırağım Nihat değil, Gültekin’dir” dediğini öğrenip şaşırmıştım… Zaten Muğla’da AK Parti siyaseti hep şaşırtıcı olmuştur!

Bir gerçeğin altını çizmek gerekirse, Av. Gültekin Akça İl Başkanlığı ile Milletvekilleri Dr. Mehmet Nil Hıdır ve Prof. Dr. Yüksel Özden dönemi için AK Parti’nin Muğla’daki en dingin dönemi denilebilir.

 

xx           xx           xx

Av. Gültekin Akça da “geleneksel” olarak milletvekili adaylığı için il başkanlığından istifa etti. O’nun selefi kimdi bilinmiyor. En azından biz bilmiyoruz. Ama milletvekili seçilmesi halinde uyumlu çalışabileceği İl Başkanı, uzun zamandır “Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkanı Yardımcısı” olarak bilinmekle birlikte son il kongresinde temayüllere aykırı il başkanı adayı olarak “Muğlalı” ve “parti içi demokrasi” bayrağı açan başkaldırısı ile tanınan Şadi Pirci olabilirdi…

Akça’nın il başkanlığından istifasının ardından il başkanı olmayı Şadi Pirci ile Nihat Öztürk olurken, atanan isim ise Öztürk olmuştu.

Muğla’da AK Parti siyaseti benim için hep şaşırtıcı olmuştur dedim ya; Öztürk İl Başkanı olunca Şadi Pirci’yi yönetime alıp, “Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı” görevine getirdi… Şadi Pirci’de “hayır” demedi!

Bu durum “İşte hoş görü ve demokrasi budur” diye tanımlayanlar çıkar mı bilmiyorum, ama ben hala bir tanım yapabilmiş değilim…

Bir gerçeğin daha altını çizmek gerekirse, Nihat Öztürk İl Başkanlığı ile Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa dönemi için de AK Parti’nin Muğla’daki en gürültülü patırtılı, gergin dönemi denilebilir.

 

xx           xx           xx

Geldik bu güne.

Gelenek bozulmadı… Dr. Mehmet Nil Hıdır, Av. Gültekin Akça derken, Nihat Öztürk’te milletvekili adayı olup il başkanlığından istifa ederek ayrıldı. O da yerine güvenebileceği, uyumlu çalışabileceği bir mersinzen.com isim bırakmak istedi. Akça’dan farklı olarak hem destek verdiği isim il başkanı oldu, hem de milletvekili seçildi. Muradına erdi. Ama İl Başkanı İhsan Küreci kafasından ve gönlünden geçirdiği isim değildi… Pazartesi devam ederiz

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.