AK Parti’de Ne Değişti?

Bu haber 20 Ocak 2015 - 0:00 'de eklendi ve 2.346 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu soruya olumlu bir yanıt vermek mümkün değil;

AK Parti’de Ne Değişti?

Hafta sonunda yapılan 5. Olağan Kongre’de elbette İl Başkanı değişti. Bilgisayarcı Nihat Öztürk gitti, elektronikçi İhsan Küreci geldi. Küreci’nin bu alanda fazlası bile var. Aslında bilgisayarla O da ilgili. Her türlü elektronik işi O’nun alanı…

Evet, AK Parti’de İl Başkanı değişti.

xx        xx        xx

Bilindiği gibi AK Parti’de il başkanı olmak isteyen 13 kişi Ankara’ya gitti veya çağrıldı.

O isimlerin içinde hiç kimsenin aklına gelmeyen Ankara’nın aklına geldi. Ankaraİhsan Küreci” dedi…

Partisine il başkanı olmak için 13 kişi Ankara yollarına düşmeden önce AK Parti’nin (o gün seçim olsa) 1.5 milletvekili görünüyordu. Ankara’da aday adaylarından Dr. İskender Gencer ve Mimar Murat Dere isimleri öne çıktı, 1.5 milletvekili ibresi yeniden 2 milletvekiline döndü… Bu iki isimden Dr. İskender Gencer’in il başkanı olması halinde ise CHP’nin Muğla’da içinde bulunduğu durumda göz önüne alındığında AK Parti’nin Dr. Gencer İl Başkanlığı’nda 3 milletvekili iddiası da olabilirdi!

Her ne oldu ise (günü gelir, anlaşılır, paylaşılır) Ankara’nın son anda tercih ettiği Küreci İl Başkanı oldu.

İbre 1 milletvekiline döndü…

xx        xx        xx

AK Parti’de hafta sonunda yapılan kongre ile İl Başkanı değişti; önümüzdeki genel seçimde çıkabilecek milletvekili sayısı değişti… Tabi olağanüstü bir gelişme yaşanırsa olası milletvekili sayısı yine değişebilir.

Kongre salonunun dışı ve özellikle Reyhan Pastanesi ile Nazar Pastanesikulis” gibiydi… İlçelerden gelenlerle görüşme olanağı buldum. Daha önce il genel meclisi üyeliği yapmış bir usta politikacıya sordum milletvekili sayısını. Yanıtı gülerek “Sayın Başbakan salonda yüzde 50 sözü aldı” oldu. “Bu mümkün mü?” diye ısrar ettim. “Ankara çıkartmasının galibi Nihat Öztürk oldu. Demek ki Ankara’da gücü var. Milletvekili adayı da gösterilecektir.” diyerek fıkra gibi bir olay anlattı:

Tütüncülüğü bilirsin. (A) grad, (B) grad, Kapa diye kalite sınıflaması yapılır. (A) grad birinci kalitedir. Eksper insanlarını tanıdığı köye tütün bakmaya gitmiş. Köyün sevilen amcası, ekspere tütününün kalitesini sormuş. Tütün Kapa, ama eksper amcayı kızdırmamak için söylememiş. Sonra kavga etmemek için birinci kalite (A) grad da diyememiş. “Amca senin tütün üçüncünün birincisi” deyip kurtulmuş.

Ardından “Bir vekil çıkarıp sevinelim. Hamam eski, tas eski. Hamamcı değişti o kadar.” diye ekledi…

 

xx        xx        xx

İl Başkanlığına tayin” için Ankara’ya gidenlerden biri “Seçilirsen ilk icraatın ne olacak?” soruma “Önce parti merkezini bulunduğu yerden şehir merkezine taşıyacağım. Bizim parti baraj altında kalmış parti mi?” diye karşılık vermişti. Ardından ikinci icraatının ne olacağını sorduğumda da şöyle demişti: “Bu parti en az 6-7 belediye başkanı çıkaracak potansiyele sahip. Seçilirsem hedefim 3 milletvekili, 7 ilçe belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkanlığı. Bunu yapabilmek için önce toparlanmayı sağlarım. Bunun için de görevden alınan ilçe başkanları ile belediye başkanlığında aday olanları yönetim listeme alırım. Milletvekili aday listesinin ilk üçünün de il merkezi ile Milas ve Fethiye’den o ilçelerde yaşamakta olanlardan oluşmasını dayatırdım.

Bu isim AK Parti’yi toparlayabilirdi ve hedefini önemli ölçüde gerçekleştirebilirdi, ancak ortaya koyduğu ‘şablon’ hem İl Başkanı Nihat Öztürk’e hem de milletvekillerine tersti… En çok ta Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’ya terstti!

xx        xx        xx

Adını vermediğim (belki ileride veririm) İl Başkanı Adayı hem AK Parti’nin hem de Muğla’nın bence son şansıydı…

Bu noktada bana CHP ve MHP çevrelerinden “AK Parti’nin şansından sana ne?” diyen olabilir. Fanatizmin Muğla’ya bir yararı yok! Hem genel hem yerel iktidardan hizmet alamayan bu Muğla’nın kime ne yararı oluyor ki?

AK Parti’nin Muğla’daki kadrolarının kimyası bozuldu mu Muğla’nın kimyası da bozuluyor. AK Parti yöneticileri öksürdü mü, Muğla grip oluyor… Öyle ki kadroları, adayları ‘vasatlaştıkçaCHP için Muğla’da “ön seçim lüks olmaya başladı” ve olan da Muğla’ya oluyor… Muğla’nın sorunlarının hiç değilse Ankara’dan çözülebilmesi, Muğla’nın hak ettiği yatırım ve hizmetleri alabilmesi için o “kimya” önemli…

xx        xx        xx

Bu yazının yanlış anlaşılmaması için bir noktanın altını çizeyim. İhsan Küreci yakın zamanda yapılan Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde Safa Altaş’ın önderliğini yaptığı MUTSO Gelişim Hareketi’nde tanıdığım önemli isimlerden biri ve arkadaşım… Kendi listesini hazırlayıp, aday olup seçim kazanmış olsaydı AK Parti’nin kimyası Muğla’nın kimyasına uygun hale gelebilirdi. İhsan Küreci “toparlayıcı” ve başarılı olabilirdi.

Bana liste sanki Nihat Öztürk tarafından hazırlanmış ve Öztürk milletvekili olamazsa geri dönüp yeniden il başkanı olacakmış gibi izlenim veriyor!

xx        xx        xx

Tabi her şeye rağmen İhsan Küreci 2 milletvekilliğini koruma başarısı gösterebilir. Bu biraz da 11 kişiden oluşan Yürütme Kurulu’na bağlı.

Seçilen yönetime bakıldığında birkaç rötuşla Nihat Öztürk’ün yönetiminin devam ettiği; en azından “gölgesinin” orada olduğu görülüyor; Ozan Balcı, Ali Yörük, Orhan Reyhan, Ahmet Turan Şahin, Ertuğrul Gümüş, Miraç Cin, Ramazan Pekün

Eski yönetimden bu isimler devam ederken, Hasan Kadri Amrağ’ın Disiplin Kurulu’na alındığı görülüyor. Yeni Yönetim’de Cem Tölek yok, ama eşi Mehtap Tölek’e yer verilmiş. Mehtap hanımı Muğlalılar “Şeniz” olarak tanır. Sıkı politikacıdır…

Eski “takımdanCem Tölek dışında Nihat Öztürk’ün favori il başkanı adayı olan Esat Tugay’ın il yönetimi yanı sıra hiçbir birimde yer almamış olması dikkat çekici. Esat Tugay onurlu adamdır. Yönetime girmeyi kendisi istememiş olabilir. Esat ayrıca genç adam… Politika ise uzun soluklu…

Eğer Yürütme Kurulu bu isimlerin ağırlığını taşırsa partiyi çekip çeviren Ozan Balcı olacaktır!

xx        xx        xx

50 kişilik İl Yönetiminde oldukça ilginç yeni isimler de var.

Ula eski İlçe Başkanı Servet Aydınlıoğlu, Habil Muslu, Yatağan eski İlçe Başkanı ve belediye başkanı adayı Mustafa Toksöz, kapanan İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, MUTSO Gelişim Hareketi’nden Adem Çine, Bodrum-Milas ekseninin ağır topu Milas Belediye Başkanı Adayı Rüştü Yiğitkaya ve Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın eşi emekli Eğitimci Suzan Harmandar yeni isimlerden bazıları…

Bu konuda hiç umutlu değilim, ama 11 kişilik Yürütme Kurulu’nun bu isimlerin; Mehtap Tölek dahil yeni gelenlerin ağırlığını taşıması halinde yeni İl Başkanı İhsan Küreci kırgınlıkları önemli ölçüde giderebilecektir. Bu da kendisine partisinin 2 milletvekilliğini koruma başarısını getirecektir.

xx        xx        xx

AK Parti’de hafta sonunda kongrede değişen en önemli şey ise teamül değişimi oldu. Aslında yeni İl Başkanı İhsan Küreci’ye karşı değil, Nihat Öztürk’e karşı oldukça ciddi oy toplayan Şadi Pirci bütün engellere ve karşı çıkışlara rağmen İl Başkanı Adayı olarak pek çok mesaj verdi…

Bir de bana hemşerimiz Başbakan Davutoğlu Aydın’dan Muğla’ya gelirken kandırılmış gibi geldi!

Elbette bunları da ele alacağız. Yarın devam ederiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 20 Ocak 2015 / 09:17

Gocuman; nihayet beklenen olmasa da Özcan USTA bir yazı yazar (Ak Parti İl Teşkilatı seçimleri) diye düşünülen yazıyı kaleme almışsınız.Önce tebrik ediyorum. Çok fazla yoruma girmem doğru olmaz. Amma,en son cümleden önceki Aydın_Muğla arasında ki hem duyuunuza ve hemde tespitinize katılmamak mümkün görünmüyor. sevgi ve saygı.

muzaffer akça 20 Ocak 2015 / 11:43

SAYIN ÖZGÜR KONGRE MUĞLA İÇİN BİR FACİANIN BAŞLANGICIDIR. MERAK ETTİĞİM KONU AK PARTİYİ MUĞLA’DA SİZCE TOPLARDI YANİ İL BAŞKANI KİM OLMALIYDI. yazarsanız sevinirim

Hamle Gazetesi 20 Ocak 2015 / 17:43

Sayın Akça üzgünüm, kim olmalıydı sorusunun yanıtını AK Partililerden almak lazım.