AK Parti’de Mestan Parlıyor!

Bu haber 31 Ocak 2013 - 18:55 'de eklendi ve 1.751 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçtiğimiz günlerce CHP Parti Meclisi Üyesi Ercan Karakaş açıkladı. CHP belediye başkanı adaylarını seçimden 6 ay önce açıklayacak.
CHP doğru yapıyor.
Başka illeri bilmem, ama Muğla’nın sadece kıyı uzunluğu 1124 km… Bir adayın dağ-bayır seçmene ulaşabilmesi ve kendini anlatabilmesi için zamana çok ciddi ihtiyacı var.
Bu isterse “tanınmışlık” anlamında Bülent Ersoy olsun, tek tek seçmenin elini sıkabilmesi için ciddi bir zamana ihtiyaç var.Hatta zaman yetmeyebilir!
Bu anlamda CHP doğru yapıyor.

xx xx xx
MHP ne yapıyor, ne yapacak?
Bilmiyoruz.
Gazetecilerin tabiri ile MHP kapalı… Sorunun yanıtını alabilmek için MHP’nin açılmasını beklemek durumundayız!!!

xx xx xx
AK Parti’nin ne yaptığını biliyoruz. Muğla il merkezinde başlattıkları köy gezilerine devam ediyorlar. Etkili bir çalışma… Bir de üye yazımlarına devam ediyorlar. Geçen hafta yapılan İl Danışma Kurulu’nda üye yazımında birincilik ödülünü Milas almış. İkinciliği Ortaca, üçüncülüğü de Fethiye…
Peki, AK Parti seçimde bu üç ilçeyi alabilir mi?
Kendilerine sorarsanız nasıl oluyorsa çoktan aldılar!
Ama ortada aday yok. Aday olmaması gayet normal… Henüz erken, ama hiç değilse aday adayları olmaz mı?

xx xx xx
Hiç de aday adayı yok sayılmaz hani…
Adı geçenlerden eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay artık liste dışı… Çünkü adı üzerinde o şimdi eski bakan… Eski bakandan belediye başkanı çıkmaz!
Geride adı geçen olarak Hayati Nizamoğlu ile eski Muğla Valilerinden Hüseyin Aksoy kaldı. Halen canı eski Muğla Milletvekillerinden Hasan Özyer’i “parası var” diye isteyenler de bulunmakta.
Fethiye damadı eski Orman Genel Müdürünü ciddiye alan var mı bilmiyorum. Ama ilginçtir Vali Yardımcısı Mestan Yaymanı ciddiye alanlar var!
Bu gidişle de AK Parti’de ihale O’nun üzerine kalacak gibi…
AK Parti’ye yakışır!

xx xx xx
Geçtiğimiz günlerde de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, partisinden belediye başkanı adayı olabilmenin 7 kriterini açıklamış.
Türel, o kriterlerin “öncelikli olarak halkın itibarına ve parti teşkilatlarının olumlu düşüncelerine mazhar arkadaşlarımızı tespit etmeye yönelik” olduklarını söylemiş.
Böylesini bulmak kolay mı?

xx xx xx
AK Parti’nin aday göstermek için aradığı kriterler sürecinin 7 aşamadan oluştuğunu belirten Türel’e göre, ilk kriter “Halk nezdinde itibar sahibi” olmak. Bunun ölçümü bilimsel anketlerle yapılacakmış. Peki ya örneğin Bodrum’da anketten Fatih Ürek çıkarsa?!!
Ha tabi adaylar belirlenip, anketle sorgulanacaksa o başka…
İkinci kriter her zaman olduğu gibi “Temayül Yoklaması”…
Türel bu konuda, “Teşkilatlarımızda temayül yoklaması yapıyoruz. Burada şöyle bir yanlış algı oluşuyor; sonuçları açıkladığımızda sanki oradan birinci çıkan arkadaşımız kendinde belediye başkan adaylığı hakkı görür gibi kendisini algılıyor. Halbuki hiç böyle bir şey yok. Orada sonuncu çıkmış arkadaşımız da belediye başkan adayı olabilir.” diyor.
Doğru söylüyor. Son milletvekilliği seçiminde temayül sandığından birinci çıkan Vali Yardımcısı Mestan Yayman o gün bu gün her yere aday…

xx xx xx
CHP seçimden 6 ay önce adayını açıklamak için muhtemelen AK Parti’nin ilk iki kriterini uygulayacak. Çoban ateşi filan tamamda, ben hala CHP’nin ön seçim yapacağına ihtimal vermiyorum…
AK Parti’de ise daha geride 5 kriter var.
Bunlardan biri de “Koordinatör Raporları”… Aday Tespit çalışmaları kapsamında Türkiye’yi 12 Bölgeye böldüklerini belirten Genel Başkan Yardımcısı Türel, Bölge Koordinatörlerinin zaman zaman teşkilatların da haberi olmadan yapılan raporlama neticesinin aday adaylığı sürecinde etken faktör olduğunu söylüyor.
Şimdi AK Parti’de kim, kimler adaysa, örneğin Mestan Yaman’ın hemen gidip o raportörleri bulup, görüşmesi lazım!

xx xx xx
Dördüncü kriter de çok önemli. Buna göre “Milletvekillerinin kanaati” alınıyor. AK Parti’nin iki milletvekili rakipleri Mestan Yayman için olumlu kanaat belirtirler mi bilmiyorum, ama Türel kendisi başkanlığında bir heyet tarafından hazırlanan değerlendirme raporunun MYK’ya arz edileceğini belirtirken, Milletvekillerinin kanaatlerinin de bir rapora dönüştürülüp MKYK’ya arz edileceğini söylüyor.
Ya milletvekilleri kendilerini büyük şehir adayı görmek istiyorlarsa?!!
Arada iki kriter daha var, ama önemli olan son kriter.
Bu kritere göre, son söz Başbakan Erdoğa’ın…
Türel bu son kriter ile ilgili de “Değerlendirmeler Başbakanımızın tasvibine sunulur. Sayın Başbakanımız onaylar veya onaylamaz. Ama Sayın Başbakanımız’ın tasvibiyle karar kesinleşmiş olur.” diyor.
Başbakan Erdoğan’ın son sözü ne olur bilinmez, ama bu kriterlerle Muğla’dan aday diye çıkacak isim Vali Yardımcısı Mestan Yayman olur.
Muğla’ya olmasa da AK Parti’ye hayırlı olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.