AK Parti’de Kaçıncı Değişim

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 0:25 'de eklendi ve 1.612 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’nin Muğla’daki neredeyse “tek kalemi” denilebilecek münevver yazarı Kemal Önekli 30 Temmuz’da şu paylaşımda bulunmuştu:

Bol istifalı haftalar

Neredeyse Temmuz ayının ortasına geliyoruz.

Hani nerede?

Ben AK Parti’nin Muğla teşkilatlarında istifalar olacak, “yorgunlar” kenara çekilecekler galiba diye düşünmüştüm. Öyle değilmiş…

Kemal Önekli uzun zamandır Çarşamba’nın Sahil Köyü’nde ata yadigarı topraklarda tarımla iştigal ediyor. Tarımın hal-i pürmelalini yakından izliyor!

Galiba bir yanlışlık oldu. O AK Parti’nin Çarşamba teşkilatlarını kastederken, biz Muğla teşkilatları olarak anlamış olabiliriz…

xx           xx           xx

Tabi kimse heves etmesin.

Muğla’da ne istifa eden var, ne de istifası alınan.

Geçenlerde AK Parti İl Başkanı Kadem Mete parti genel merkezindeki işleri için, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar da YÖK’teki işleri için Ankara’ya gitmişler.

Artık Dünya’nın küçüldüğünü hepimiz biliyoruz.

Ancak insanlara yalan söyletecek kadar küçüldüğünü en azından ben bilmiyordum.

Harmandar ve Mete Ankara’da görülmüşler ya, tamam… “Ankara’da istifaları alınmış” olabilir. Tabi, onların Ankara da ne işleri olabilir ki!

Benim hala anlayamadığım, bir yalan bu kadar hızlı nasıl yayılabilir.

Bu gidişle köşe yazısı yazmayı bırakıp, köşe yazısı fısıldayacağım…

xx           xx           xx

Umut dünyası işte” dedikleri böyle bir şey olmalı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğanmetal yorgunluk” ve ardından “profesyonel deformasyon yorgunluk” deyince olanlar oldu.

AK Partitabanında” umutlar yeniden yeşerdi, ama hey hat…

Arkası gelmedi.

Umutlar partiyi 2019 seçimlerine taşıyacak sevinç ve heyecanı getirmedi.

Kim “yoruldum” derdi, kim derki Allah aşkına?

AK Parti’nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş “Yoruldum” der mi?

AK Parti’de “seçimle” gelinen yerleri ihaleye çıkarsanız, uzun katılımcı kuyrukları oluşur!

Şimdi de bakıldı “yorgunlar” çekip gitmiyorlar, AK Parti’de bir yerlere “baş” olabilmenin, aday olabilmenin yeni kriterleri belirlendi…

xx           xx           xx

AK Parti bu “Yeni” denilen kriterlerle kendisini 2019’a (Bence ve bir çok kişiye göre daha erkene” taşıyabilecek ‘cedid’ yeni, tertemiz, inançlı kadroları yaratabilir mi?

Türkiye’yi bilemem.

Bana Muğla sorulursa “Hayır” derim.

Geçenlerde AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın “istifalarının alındığı” söylentilerinin yaygınlaştığı günlerde arayan okurlarımızdan biri şöyle diyordu:

Harmandar ve Mete Ankara’da görüldükleri için istifalarının alındığı dedikodusu çıkarılıyor. Milletvekilleri Ankara’da neredeyse her gün görülüyor. Neden onların da istifalarının alındığı dedikodusu çıkarılmıyor?

Güzel soru… Böyle soru sorabilme mizah gücüne sahip insanlaın yaşadığı bir yerde kataküllecilerin, düzenbazların işbaşına gelebilmeleri mümkün olabilir mi?

Anlamakta zorlanıyorum!

xx           xx           xx

Yeni tur, yeni şans…

Sanıyorum başka yerlerde de yaşanan sıkıntılar olmalı ki, “adaylığın yeni kriterleri” basında “AK Parti’de Yenilenme Süreci” olarak yer aldı.

Kemal Önekli hoca da hesabından “müjde” verir gibi paylaştı. Umut işte… Önekli hocanın paylaşımının altındaki yorumlar da ilginçti. Meslektaşlarımızdan Ömer KundakçıKemal Önekli bey, Ortaca’da Ramazan Oruç bey yırttı desene. İztuzu Plajıı MUÇEV’den ihalesiz aldı. İhaleyle aldıysa siyaset yapamayacak. İhalesiz aldıysa bu sefer de yıllardır söylenen ortaya çıkacak. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık. Bu sözde sadece erkekler için söylenmiş.” demiş.

Ruhi Apaydın imzalı yorumda “Eeee o zaman Muğla ve ilçelerinde kamu ve özel ihale alanlar ihale takipçisi ahbap çavuşların görevleri bitecek mi? Ciddi misin Kemal Abeee?” denilirken, Ecivet Sevim adeta noktayı koymuş: “Delege seçimlerinde de kriterler vardı ama kimse tınlamadı. Üstelik yapanların yanına kar bile kaldı. Yapmayanlarda enayilikleriyle baş başa kaldı.. Cacık olmaz bunlardan. Her şey laf salatası.. İcraat sıfır.. Umudum bitmek ve tükenmek üzere değerli üstadım.

xx           xx           xx

O “yeni” ve “uyulacak” denilen ilkeler neler derseniz, işte AK Parti’nin o yeni il ve ilçe başkanları ile teşkilat yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesinde uyulacak kriterler şunlar:

Partili milletvekilinin, belediye başkanının, il ve ilçe belde başkanlarının eşi ile ikinci dereceye kadar sıhrî veya kan hısımlığı olanlar ve eşleri, ilgili milletvekilinin seçim çevresindeki teşkilat kademelerinde eş zamanlı olarak kademe başkanı olamayacak. İkinci dereceye kadar kan veya sıhrî hısımlığı bulunan üyeler ve eşleri, aynı anda aynı yönetim kurullarında görev alamayacak.

– Muhtarlardan, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelerinden parti organlarına üye alınmayacak.

Yönetim kurulunun en az yüzde 30’u yüksekokul mezunu olacak.

– Siyasi partilere üye olmasında yasal sakınca olmayan kişilerden, kamu kurum ve kuruluşlarında veya bunlara bağlı şirket, teşebbüs, teşekkül ve iştiraklerde çalışanlar, bu görev ve hizmetlerinden ayrılmadıkça teşkilat kademe başkanı veya meclis üyesi olamayacaklar.

Özel veya tüzel kişilikler aracılığıyla; kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisinde bulunanlar da görev alamayacak.

AK Partililerin kulağına bunlar hoş geliyor…

xx           xx           xx

Ancak AK Parti’nin yukarıda adı geçen Ecivet Sevim gibi gediklileri pek inanmıyorlar, ama inanmak ta istiyorlar. Mesela onlardan biri şöyle soruyor:

Bu ilkeler FETÖ’cülerin yönetimlere gelmesini engelleyebilir mi?

Önemli soru…

FETÖ’nün kriptoları, uyuyan hücreleri intikam ateşi ile yanıp tutuşuyorlar. AK parti kongrelerinin elbette seyircisi olmayacaklardır. Teşkilatları ele geçirmeye çalışacaklardır.

Bunun için kriterlere uygun adaylar bulacaklardır. Fetullahçı örgütü temsilcilerinin pek çok milletvekiline, il başkanına, meclis üyesine “sponsor” olduğu konusunun dost meclislerinde konuşulduğunu biliyoruz. Bu doğruysa yine yaparlar…

Hem seçilmiş olmak için işlerinizi “güvendiklerinize” devretmeniz, ihalelere onların veya hısım, akrabalarınızın girmesi zor mu?

xx           xx           xx

Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yorulan varsa kenara çekilsin. 2023 hedefleri için yenilenmeli ve tazelenmeliyiz” sözleriyle dile getirdiği AK Parti’deki değişim süreci delege seçimleriyle resmen başladı. Süreç 18 Kasım-25 Şubat arasında il kongreleri ile tamamlanacak. 12 Eylül 2018’e kadar da 6. Olağan Büyük Kongre yapılacak.

Ardından erken seçimler başlarsa şaşmamalı…

Teşkilatlara hem Erdoğan’ın istediği tempoya ayak uydurabilecek isimlerin getirilebilmesi hem de FETÖ sızmalarına meydan verilmemesi için kongrelerde adaylığını koyacak isimler üç aşamalı bir elemeden geçirilerek belirleniyor. Ardından ismi en çok önerilen adaylar, teşkilat başkan yardımcıları, bölge ve il koordinatörleri ile yüz yüze görüştürülüyor. Aday adayı sayısı beşe düşürülüyor ve Genel Merkez’de mülakata alınıyor.

Teşkilat başkan yardımcıları, bölge ve il koordinatörleri, il başkanının da yer aldığı heyetin aday adaylarıyla yaptığı bu görüşmenin ardından, tespit edilen kriterlere uyan isme adaylık vizesi çıkıyor.

Ya Mustafa Ataş ve ötekilerde “metal yorgunluk” varsa?

Bir de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın talimatına rağmen milletvekillerinin bu sürece müdahale etmemeleri mümkün mü?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 11 Ağustos 2017 / 12:06

Gocuman; yazınızı okudum. Beğenmemek mümkün değil. Her Partide olduğu gibi Adalet ve Kalkınma Partisinde de bir takım yanlış gidişat vardır. Hasbî Adamları bulmak cidden zor. Herkes Hesabî olmuş. CumhurBaşkanımız çırpınıyor. 2019 da 2023 de çok önemli. Ancak; İnsan kaynağı olarak 2004 e 2007 ye ve 2010 a göre birazz daha fazla ve kaliteli arkadaşlarımız var. Onları arenaya çekebilmek önemlidir.O insanlar kolay ikna olmazlar.Sen yapma ben yapmayayım bu işi kim yapacak. Bileşik su kapları misali ni vermek doğru olur mu bilemiyorum. sevgi ve saygı.

ayla ak 11 Ağustos 2017 / 14:37

“Yerli ve milli” ne kadar güzel bir söz. Bunu Muğla’da uygulamak çok mu zor? Ak Parti bunu uygulasın işin yarısını halletmiş demektir. Muğla Halkının yeme içme alışkanlıkları ve giyim tarzıyla kavgası olan yerlide istemiyoruz. Bir milyonluk Muğla Şehrinde Muğlalı profiline uygun nice yetişmiş insanlarımız var. Bulmak çok mu zor? Allah’ın izniyle Sayın Cumhurbaşkanımız bunu da bulacak. Nasıl ki, Bülent Karakuş’u buldu. İyi bir il başkanı bulacaktır. İlla ha ki, ta Ankara’dan talimat beklemek mi gerekir? Muğlalı kendi iç dinamiği ile bu sorunu çözemeyecek mi? Her konu da kamuoyu araştırmalarına baş vuran bir parti Muğla’da bu konuda kamuoyu araştırması yapsa Muğla sosyolojisi doğruyu bulacaktır. Ak Partinin bu sorunu CHP yi de etkiliyor. Bu sorun onlarında sorunu. Muğlalılar olarak dışarıdan atanan seçilmişlere karşıyız. “Artık yeter! Söz milletin!” Eski Demokrat Partinin seçim sloganı. Bu sloganla yola çıkan Demokrat Partiyi Menderes’i halk yüzde elli oyla iktidara taşıdı. 14 mayıs 1950 Ak Devrim. Muğlalılar olarak artık yeter diyoruz.

salihdemir 11 Ağustos 2017 / 17:37

Muğla Ak partide sorun yok. Sorun CHP’de var. Ak Parti Muğla İl ve Menteşe İlçe Başkanlıkları tatil günleri hariç her zaman partinin yöneticileri nöbet tutuyor. Parti yöneticileri gerek partililerin gerekse partili olmayan vatandaşların sorunlarını çözüyor. Ak Parti İl ve İlçe yöneticileri Muğla Büyükşehirde çalışırken, emekli olduğunda Büyükşehirin mağdur ettiği kişilerin sorunlarını çözmüştür. Muğla CHP’de Büyükşehirin uğraştığı mağdur ettiği (özellikle solcu ve CHP’ye oy verenler) insanların yüzüne dahi bakılmamıştır. Muğla CHP’de Menteşe İlçe Başkanlığı Emin Abi olmasa kapısına kilit vurulacak. İl Başkanlığı ise bazen İl Başkanı bazen 1-2 kişi bulunuyor. Bırak vatandaşları parti üyelerinin ve delegelerin sorunlarına çözecek ne irade var ne de güçleri var. CHP partililere sahip çıkmıyor. Parti üyeleri delegeler isyan ediyor. CHP’nin Muğla’da toparlanması için acilen Büyükşehir Başkanı ve ekibine biat edenleri parti yönetiminden uzaklaştırılması gerekir.