AK Parti’de Çelebi Sendromu!

Bu haber 09 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.351 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yöneticiler farklı söyleseler de Muğla’da AK Parti 30 Mart yerel seçimlerinden başarı ile çıkmadı. Seçimin ardından herkes bu başarısızlığın faturasını birbirine kesti. Haklı kesilen fatura vardı, haksız kesilen fatura vardı. Örneğin bir İl Danışma Kurulu Toplantısı’nda Menteşe Belediye Başkanı Adayı Mestan Yayman seçilememesinin faturasını İl Kadın Kolları Başkanı Armağan Erol’a kesmişti.

İşte bu haksız kesilen bir faturaydı!

İçinde seçim kazanılan Seydikemer ve Köyceğiz’in de bulunduğu 5 ilçenin başkan ve yönetim kurulu üyelerinin görevden alınmaları veya “istifa etmeleri” haklı kesilmiş faturalar mıydı?

xx        xx        xx

Bu konuda bir başka yazımda belirtmiştim, AK Parti’de “görevden alma” yok. Görevden alınmak, uzaklaştırılmak istenenden “istifasını vermesi” isteniyor.

AK Parti’de en son istifası istenen Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Çelebi ve yönetimi oldu. Çelebi direndi!

Birazda bu yüzden, ama sadece bu yüzden değil Çelebi’nin istifası olay oldu. Seydikemer, Ortaca ve Bodrum ilçelerinin istifaları dikkat çekmedi. Basında birer küçük haber oldular.

Köyceğiz İlçe Başkanı Mustafa Özkaya da geçen cumartesi günü istifa etti. “Zaman Gazetesi okuru olduğu için” istifasının istendiğini söyledi. Gerekçe dikkat çekiciydi, ama hiçbir istifa Menteşe İlçe Başkanı Çelebi’nin istifası kadar dikkat çekmedi.

xx        xx        xx

Muğla siyasetinde, elbette özellikle AK Parti’de pazartesi günü saat 17.00 sıralarında nefesler tutuldu. Çünkü Menteşe İlçe Başkanı Çelebi o gün saat 18.00’de basın toplantısı ile istifasını vereceğini duyurmuştu.

Çelebi istifa mı edecekti, etmeyip “Beni görevden alın” mı diyecekti? Çelebi istifa ederken gemileri yakıp, partisini eleştirecek miydi? Kendisiyle birlikte birilerinin canını da yakacak mıydı?

Herkes bu soruların yanıtını arayarak saat 18.00’i beklerken, basın toplantısı uzun sürmedi, toplantıdan çıkan gazeteciler şaşkınlık içindeydi. Çünkü Çelebi bir veda konuşması içeriği taşıyan yazılı metni okurken “İstifa ettim” veya “Ediyorum” dememişti.

İşte o an kulisler sallandı. “Çelebi istifa etmemiş. Görevden alınmayı bekliyor. Avukat ya mahkeme kararı ile geri dönecek” diyenler olduğu gibi “Yüksel Özden taktik vermiştir. Gündemde kalma devam edecek” diyenler ve “Kendisini partiden de attıracak” diyenler de çıktı…

Bu yorumlar yapılırken, toplantıdan 10-15 dakika sonra Çelebi’den gazetecilere mesaj geldi:

Partimizin İzmir Milletvekili ve Muğla Koordinatörü Sayın Aydın Şengül’e istifa dlekçemi verdim.

xx        xx        xx

Mustafa Çelebi neden istifa etti?

Partinin yetkili makamı istifasını istediği için… İyi de neden? Ben gerçek istifa veya görevden alınma gerekçesini doğrusu Sayın Çelebi istifa ederken açıklar diye umuyordum. Yazılı metne baktım bu yönde bir şey yoktu!

Resmen açıklanan bir gerekçe olmadığı için herkesin aklında “Dayanışma gecesinde içki içildiği” iddiası var. Öyle de kalacak gibi…

Ama bunun alınma gerekçesi olmadığını biliyoruz!

Tabi basının önüne çıkılıp açıklanmasa da kulislerde konuşulan bir gerekçe var… Resmen açıklanmadığı için yazamam. Ama gerekçe o gerekçe ise istifası istenecek o kadar çok insan var ki?

xx        xx        xx

Aslına bakarsanız Mustafa Çelebi’nin görevden alınması veya istifasının istenmesi son bir yıl hep gündemdeydi. İl Yönetimi ile Menteşe İlçe Yönetimi’nin yıldızı hiç barışmadı. Doğruyu söylemek gerekirse Sayın Çelebi hep partinin ikinci il başkanı gibi hareket etti. Bunu yaparken Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’den de güç aldı… Sayın Özden’de bu il yönetimine hep karşı oldu…

Çelebi’nin ilk görevden alınması girişimi ise yerel seçimlerden önce geldi. O zaman Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Ekrem Erdem idi. Çelebi Ankara’ya çağrılmıştı. O gün orada ilçe başkanlığı bitiyordu. Bitmedi… Çelebi’yi o zaman ipten alan ise İl Başkanı Nihat Öztürk idi…

Yerel seçimin ardından Bodrum, Seydikemer ve Ortaca’nın istifaları istenirken, bu üç ilçenin yanında Menteşe adı da geçiyordu. Sanıyorum Çelebi’yi o zaman da ipten Milletvekili Özden aldı.

Bu son operasyonda ise yanında kimse yoktu. Pardon vardı; İl Yönetim Kurulu Üyesi Şevki Hışır vardı! Çelebi’nin görevden neden alındığı anlaşılamadığı gibi, önceki gün yanında Hışır’ın bulunması da anlaşılamadı…

xx        xx        xx

Çelebi önceki gün basın toplantısında 3 yıllık ilçe başkanlında sergilediği başarıları anlatırken, partiyi nereden nereye getirdiğine dikkati çekmiş. Partiyi il merkezinde 3 yılda yüzde 25’den yüzde 32’ye çıkardığını belirten Çelebi, atanacak yeni yönetimin çıtayı yüzde 40’a çıkaracağını ve ilk sınavın verileceği Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50 oy çıkarılacağı “inancını” ortaya koymuş.

Ama bana Çelebi “Hadi yüzde 40’ı, 50’yi çıkarın da görelim” diyor gibi geldi!

Elindeki ve basına dağıttığı metinde yer almıyor, ama Çelebi konuşmasını irticalen “15 gündür yaşanan olaylar esnasında bana destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye noktalamış.

Benim konuşmada dikkatimi çeken bir nokta da “Muğlalıyız ve atadan Muğlalılıyız.” ifadesi oldu. Bu söz de irticalen edilmiş. Metne baktım orada bu ifade sadece “Memleket sevdalısıyız” diye geçiyor. Çelebi’ye irticalen “Muğlalıyız ve atadan Muğlalılıyız.” dedirten neydi?

xx        xx        xx

Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in kendisine sahip çıkması ile Muğla siyasetinde adeta bir “fenomen” haline gelen Mustafa Çelebi adeta iktidar zehirlenmesi veya sarhoşluğu ile “sendrom” haline geldi.

Çelebi’nin bu şekilde istifa ettirilmesiyle siyasi yaşamının sona erdiğini; Çelebi ile birlikte Milletvekili Özden’in geleceğinin de noktalandığını söyleyenler var.

Ben sanmıyorum. Bu gün sendrom haline gelmiş olan Çelebi önümüzdeki süreçte fenomen olmaya devam edecektir. Çünkü Çelebi her ne kadar Milletvekili Özden’in “adamı” gibi zikredilse de aslında hafta sonunda Öğretmen Evi’nde yapılan Vefa Yemeği’nde bir masa etrafında toplanan tek “ekip” olan “Seyfi Terzibaşığlu Ekibi”nin o akşam yemekte olmadıkları için masada da olamayan iki, üç isimden biri Sayın Çelebi’dir!

xx        xx        xx

Bundan sonra ne olur?

Bundan sonra AK Parti Muğla’da uyumakta olan “yerli-yabancı” husumeti veya kavgası ya da mücadelesi, siz ne derseniz o uyanacaktır. Bu “uyanış” saman alevi gibi sönebileceği gibi, partiyi yangın yerine de döndürebilir.

AK Parti İl Yönetimi geçen sene Ramazan’da Kurşunlu Camii’nin yanında o tarihi iftar yemeğini düzenlediğinde, etkinliğin onur konuğu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sahnede konuşurken, hemen arkasında Mustafa Çelebi dikiyor, İl Başkanı Öztürk yerinde oturuyordu.

Sanırım bu sene o iftar Kadir Gecesi’nde tekrarlanacak. O gün gelecek konuğun arkasında kim dikilir bilemem, ama bildiğim Sayın Çelebi’nin toplantısında konuşma metni ile birlikte bir de “Muğla’yı ve Muğlalıları Sevenler Platformu” imzalı bir bildiri yayınlanmış olmasına dikkat edilirse AK Parti’de bıçaklar çekilmiş görünüyor. Hayırlısı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ahmet erol 09 Temmuz 2014 / 03:51

Sayın Özgür; Mestan YAYMAN il başkanlığı toplantısında konuşmasının herhangi bir yerinde kazanamamamızın sebebi İl kadın kolları başkanımızın çalışmalarıdır falan demedi;kaldı ki il kadın kolları başkanı yeni bir atanmış kişi idi ve kadrolarını kuramadan seçim bombasını muğla gibi bir yerde pimi çekilmiş olarak elinde buldu…Mestan bey konuşmasında” bana il yönetiminden ve kadın il kadın kollarımdan menteşe adayı olarak oy vermeyenler var” diye bir cümle sarf etti ve döndü ilçe kadın kolları başkanı Ayşenur hanıma ve mestan yayman ı seven 15 e yakın kadın kolları çalışanlarını teşekür ederek onların haklarını helal etmelerini istedi ve ayrıca il yönetiminden bazı kişileri hakkını helal etmedişğini söyledi konuşmasının herhangi bir yerinde il kadın kollarımızın çalışmamasından dolayı biz seçimi kaybettik demedi…..bunun bilinmesini saygılarımla arz ederim…..ayrıca o gün orda olanları daha iyi araştırıp kimlerin mestan beyi dışarı çağırıp tartaklamak istediğini ve dövmek istediğini araştırmanızı isterim….

Nabide Kılınç 09 Temmuz 2014 / 10:13

AKP Muğla İlçe Başkanı Mustafa Çelebi gerek Muğlalı gerekse hukukçu , siyasi duruşu ile güçlü bir yönetim hissettirmekteydi. İstifa etmesi gerek Muğla için, gerekse siyaset için bir kayıptır. Ancak AKP li kurmayların biraz daha halkın içinde sadece kendi tarafları ile halkı, kendi kesimi ile değil tüm halkı selamlayabilmelidir. Muğla halkının tamamını kucaklayabilmelidir, siyasi ötekileştirme kurmayların işi değildir. Siyaseti halk kendisi tartışmalı, kendisi karar vermelidir. Siyasetçilerin başlıca görevleri halkın hizmeti için orada duruyor olmalarıdır.

bora öztürk 09 Temmuz 2014 / 12:40

FETHİYEDEKİ SU PARASININ ARTIŞI İLE İLGİLİ SOSYAL MEDYA DA BU PAYLAŞIM DÖNÜYOR NE KADAR DOĞRU BİLMİYORUM AMA DOĞRUYSA CİDDİ ZAM DEMEK. SİZ BELKİ BİLİYORSUNUZDUR DAHA AYRINTILI BİZİ AYDINLATABİLİRSİNİZ. FETHİYEDE SU NEREDEYSE BELEDİYEYE HİÇ MAALİYETİ YOK GİBİ AMA NEDENSE 3 TL YAKIN BİR FİYAT BİÇİLİYOR. ŞUAN SUYUN TONU 1 TL. % 300 E VARAN ZAM.
1- 20 Tona kadar tonu 1,5 litre olacak. 20 ton üstü 2 lira kanalizasyon olan yerlerde +1 lira
2- 30 Marttan bugüne kadar olan ise 20 tondan azmış gibi hesaplanacak
3- Kanalizasyon bağlı olan yerlerde +1 lira ilave olacak (Ton başına)
4- Bu ay bütün su borcunuzu ödeyiniz su saatiniz sıfırlansın ki 20 tondan fazla olduğu için daha az para ödeyin yoksa bir sonra ki aya bırakırsanız 20 ton üstünü 2 liradan hesaplayacaklar.
BENİM ANLADIĞIM İSE; kanalizasyon yoksa 20 tona kadar 1.5 tl 20 ton sonrası 2 tl eğer kanalizasyon varsa ayvayı yediniz 20 tona kadar 2.5 tl 20 ton sonrası ise 3 tl buna nedir bilmiyorum ama aklıma yuh geldi. 30 tl gelen faturanın 65-70 tl gelmesi demektir.

Hamle Gazetesi 09 Temmuz 2014 / 15:03

Su 1.5 lira oldu. Ayrıntıyı yarın Hamle de okuyun. Saygılar.

reşat öztepe 10 Temmuz 2014 / 10:34

Avukat Mustafa ÇELEBİ kardeşime metanetinden dolayı şahsi teşekkür edeceğim.Siyasi Partiler de hizmet yarışı da vardır,bayrak yarışı da.Bayrak Nöbeti de.Koltuk sevdalısı olmadığını da yakinen bilirim.Her sonun bir başlangıcı vardır.Hayırlsı olsun.Dikkat edilecek şu ki;bir birimizi kırıp dökmek bize ve camiamıza yakışmaz.sevgi ve saygı.