“AK Parti’de alkol krizi” « Hamle Gazetesi

“AK Parti’de alkol krizi”

Bu haber 01 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.697 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Başlık benim değil. Doğan Haber Ajansı’nın Muğla’da temsilciliğini yapan genç meslektaşımızın… Dünkü yazımda vurguladığım gibi “Rüya Camii” açılışında bulunmadığı gibi, katılmadığı halde AK Parti Menteşe İlçe Yönetimi’nin gerçekleştirdiği dayanışma yemeğinden de masa başında haber üretmiş.

Masa başı üretim DHA’nın habercilik geleneğinde yoktur. Gazeteler, ajanslar muhabirlerine güvenmek durumunda. Ama bizim genç meslektaşımızın servisinden sonra haber yaygın basında değişik başlıklarla yer almış: “AK Parti’de alkol krizi”, “AKP’de İçki İçen Başkan Krizi”, “Bir bardak içki AKP’de fırtına kopardı!

Başlıklar farklı haber aynı…

xx        xx        xx

Haber masa başında üretilse de bir kaynağınız olması gerekir. Kaynak iki kare fotoğraf… Karelerden birinde AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Çelebi bir masada, yönetimden üç arkadaşı bir başka masada oturuyor. Önlerinde içki var, ama alkollü mü alkolsüz mü belli değil. İkinci karede AK Parti’nin önde gelen isimlerinden meslektaşımız Yelda Gökcan kız kardeşi ile zeybek oynuyor ve İlçe Başkanı Çelebi de para çeviriyor.

Haber tamam… “Bir bardak içki AKP’de fırtına kopardı!

Aslına bakılırsa yemekte kopan fırtına da yok… Bir bardak içki var, ama alkollü içki de yok. Ancak genç meslektaşımızın haberi AK Parti’de fırtına kopartmış bulunuyor.

Yine aslına bakılırsa o fırtına AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın açıklaması ile kopmuş… Sayın Boğa, “yediği nane ortada” ifadesinin yer aldığı açıklamayı yapmamış olsaydı, o masa başında üretilen haberin yaygın basında yer alma şansı olamazdı…

xx        xx        xx

İşin garip yanı bizim genç meslektaşımızın bulunmadığı gecede Milletvekili Ali Boğa’da yok. İnsan tedbirli davranır. Sorar soruşturur sonra açıklama yapar değil mi?

Neyse… Olan olmuş bir kere. Partinin öteki milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ile İl Başkanı Nihat Öztürk’ün de nedense katılmadığı gecede, genç meslektaşımızın Orman Bölge Müdürlüğü Basın Bürosunda görevli olan AK Partili kardeşi orada var mıydı bilmiyoruz, ama habere konu iki kare foto Facebook’ta belli ki AK Partililerce paylaşılmış!

Genç meslektaşımız da kendisine “Yılın Gazetecisi” ödülünü getirecek haberi yapmış. Şimdi bu yazıyı okuyup, “Haberi kendileri yapamayınca tatava yapıyorlar” da diyebilir…

Ama ben haberi yapmak için bekliyorum!

xx        xx        xx

Gelin bir de genç meslektaşımızın masa başında ürettiği habere bakalım.

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Çelebi ve iki yönetim kurulu üyesinin dayanışma gecesinde alkol kullandığı iddiaları ve sosyal paylaşım sitesinde bir partili tarafından yayınlanan fotoğrafları tepki çekti. Alkol kullanmadığını belirten Çelebi, meyve suyu içtiğini söyledi. AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, gereğinin yapılacağını ifade etti.” diye başlayan haber şöyle devam ediyor:
… iddiaya göre içki içerken çekildiği fotoğraf bir partili tarafından sosyal paylaşım sitesi facebookta yayınlanınca tepki topladı. DHA muhabirinin telefonla görüştüğü AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, ‘İlçe başkanın bulunduğu konum itibariyle böyle bir nane yememesi gerekiyor. Fotoğrafta bardağı eliyle kapattığı görülüyor. Diğer kişilerin alkol aldıkları ortada. Facebookta yayınlanan fotoğrafı gören herkes beni arayarak sitem etti. Kimsenin aklında soru işareti kalmasın. Gereği neyse yapılacak’ dedi. Kendisinin orada meyve suyu içtiğini söyleyen İlçe Başkanı Mustafa Çelebi ise, iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

xx        xx        xx

Haberi okuduktan sonra fotoğraflara bir kere daha baktım. İlçe Başkanı Çelebi’nin bardağı kapattığı filan yok. Herkesin yapabileceği gibi gayriihtiyari elini bardağın ağzına koymuş. Gizlenen bir şey yok. İçki ortada. Kola veya vişne suyuna benziyor. Alkollü olduğu iddia edildiğine göre “votka” olabilir mi?

Tabi niyet meselesi… Olabilir derseniz olabilir… İlçe Başkanı Çelebi’nin elinde bir bardak su da olsa o haber üretilebilirdi! Karışımsız Votka veya Cin içiyor olabilir değil mi? Hatta hız alınamayıp, iki fotoğraf birden ele alınarak, meslektaşımız Yelda Gökcan ne sigara ne alkol kullanmadığı halde “AK Partililer yemekte dağıttılar” başlıklı haber de üretilebilirdi!

Allahtan genç meslektaşımızın o kadarına aklı ermemiş…

xx        xx        xx

“İyi de kardeşim, fotoğraflar sosyal medyada yer almış. Alıp oradan, milletvekilinin görüşünü de ekleyip siz de haber yapsaydınız?” denilebilir.
Var sayalım AK Parti’nin Dayanışma gecesinde alkollü içki alanlarda oldu; İlçe Başkanı Çelebi  arkadaşları ile bir 35’lik götürdü. Kime ne?

Biz gazeteciler, yazarlar AK Parti’yi “Özel yaşama müdahale ediliyor” diye eleştirip, “AK Parti alkol taassubundan Muğla’da alabileceği oyu alamıyor.” yorumunda bulunmuyor muyuz?

xx        xx        xx

Ortada haberlik bir durum yok. Ama masa başında üretilmiş habere AK Parti’de zil takıp oynayanlar var! Haberin sadece İlçe Başkanı Mustafa Çelebi’yi değil, Yelda Gökcan’ı da zor durumunda bıraktığını düşünüp sevinenler yok değil…

Eğer bu gol atmaksa, gol aslında AK Parti’nin kalesinde! Bu gidişle AK Parti önümüzdeki seçimde bir milletvekilini zor çıkarır!

Tabi bana ne? Ben AK Partili değilim. Atılan, yenilen, kaçırılan gol, milletvekili çıkarılıp çıkarılamayacağı bizi ilgilendirmez. Benim derdim de değil…

Benim derdim “sipariş haberciliğin” öteki partilere de sıçraması ve Muğla’nın siyasette bir “belden aşağı mücadele dönemine” girmesi yanında, bizim meslekte de “masa başı haber üretiminin” prim yapar hale gelebileceği kaygısı…

xx        xx        xx

Evet, ben bekliyorum… Milletvekili Ali Boğa’nın “gereği yapılacaktır” derken neyi kastetti ise onu yapmasını bekliyorum. “AK Parti’de alkol aldığı iddia edilen ilçe başkanı disipline verildi” başlığı bütün gazetelerin ilgisini çeker!

Oysa yerel seçimlerde AK Parti Bodrum Belediye Başkanı Adayı Ali Server Yazgan, “Ben sosyal içiciyim” deyip kanal kanal gezerken, AK Parti Menteşe Belediye Başkanı Adayı Mestan Yayman da bir meyhanede fotoğraf çektirip basına servis etmişti!

Yapılan haberden siyasi rant elde edenler vardır, olacaktır. Sayın Boğa o açıklamayı yaparak sanıyorum birilerinin ekmeğine yağ sürdü…

En çok ta genç meslektaşımızın ekmeğine.. Ben buradan öneriyorum. 24 Temmuz’a şunun şurasında kaç gün kaldı ki… Öneriyorum; Muğla Gazeteciler Cemiyeti Basın Gecesi’nde genç kardeşimize “Yılın Gazetecisi” ödülü vermelidir. Kim bilir belki ödülün sorumluluğunu taşır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.