AK Parti’de Aday Yokluğu Yaşanıyor!

Bu haber 14 Kasım 2018 - 1:12 'de eklendi ve 2.734 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP Muğla‘da bu dönemde de hem büyükşehirde hem de ilçe belediye başkanlıklarında aday adayı bolluğu yaşıyor. Buna karşılık 1 Ekim-26 Ekim tarihleri arasında yapılan belediye meclis üyesi adayı başvuruları yeterli olmadı. Hala ilçelerin çoğunda aday listeleri doldurulabilmiş değil…

AK Parti tedbirli davranmış. Meclis Üyesi adaylık başvuruları için 3 Aralık‘a kadar süre verilmiş durumda. Belediye başkan adaylıklarında bazı ilçelerde başvuru yapılmış değil…

CHP’de de Kavaklıdere’de aday yok. Seydikemer’de bir tek başvuru var!

Bu köşede 25 Ekim 2018‘de çıkan “CHP Meclis Üyesi Adayı Bulamıyor!” başlıklı yazımım altına köşemin sıkı takipçilerinden “salihdemir” şu yorumda bulunmuştu:

CHP Menteşe İlçe Başkanı (Erkan Aydın) bu güne kadar hangi partiliye sahip çıkmış ki belediye meclis üyesi olup, (belediye) başkan yardımcısı olacak? Aday olmadan önce çıksınlar sokağa CHP parti tabanının feryatlarını dinlesinler. Menteşe’de Hurşit Öztürk ve Murat (Gökalp) Başkan dışındaki meclis üyeleri aday olmasın. Parti tabanına ve partililere sahip çıkacak, solcu, Atatürk’çü biatçı olmayan kişiler aday olsun. CHP tabanı biatçılık yapanlara hiçbir şekilde oy vermeyecektir.

xx           xx           xx

23 Ekim 2018‘de yayınlanan “Muğla’da AK Parti Ve İYİ Parti De Var” başlıklı yazımın altına da İbrahim İlhan adındaki okurumuz yorumda bulunmuş. “Misyonunu tamamlamış kişilerin bir kenara çekilip yeni aktif dinamik heyecanlı ve vizyon sahibi kişilerin aday olmasından yanayım. Koskoca iktidar partisinde belediye başkanı olabilecek yeni yüzler yok mu? Denenmiş kişilerin tekrar denenmesi seçimi kazandırır mi tartışılır.” diyen İlhan şöyle devam etmiş:

Madem bu kişiler çok iyiydi girdikleri seçimi neden kazanamadılar. Sorgulanmalıdır. Akpartili olmayı içine sindirememiş, fakat sırf koltuk uğruna aday olan adaylardan da bir cacık olmaz. Kendini parti yönetiminin üstünde gören meclis üyelerini parti yönetimi ile ortak payda da birleşerek seçmeyen kendi bildiğini okuyan adaylardan da bi cacık olmaz. Bürokratı da aday yapmak bence sıkıntılı. Burnu kaf daginda olabilir. Aday tabandan gelmeli siyaseten yoğrulmuş olmalı. Õzellikle muğla gibi bir şehirde iktidar partisin adayları renkli olmalı. Halkı kucaklamalı. Ama şu an olduğu gibi denenmiş kişilerlerle yola çıkılacaksa şu soru sorulmalı; dünden bugüne kendinde neyi değiştirdin.

İbrahim İlhan‘ı tanımıyorum. Hangi ilçede ise AK Parti bu ismi o ilçede liste başı meclis üyesi adayı yapmalı…

xx           xx           xx

salihdemir”i de tanımıyorum. İnternette kullandığı isim bu… Muhtemelen Salih Demir

Eleştirileri dikkat çekici.

Eskiden belediye meclis üyeleri belirlenirken mahallelerin, sendikaların (çalışanların), meslek odalarının, esnafın, gençlerin, kadınların, emeklilerin, beldelerin temsiline dikkat edilirdi.

Sanırım şimdi böyle “hassasiyetler” kalmadı.

Hiç değilse mahallelerin temsilcileri (o mahallenin sorunlarını meclise taşıyan, mahallelerine hesap veren) olmalı değil mi?

Benim senelerdir dikkatimi çeken iktidarıyla, muhalefetiyle meclis üyelerinin belediye başkanı ile “bütünleşmeleri”dir…

Siz hiç “muhalefet”, “denetim” işlevi gören, “öneride” bulunan meclis üyesi gördünüz mü?

İlçelerde belki vardır, ama ben il merkezinde görmedim.

Meslek yaşamımın bana öğrettiği; belediye meclis üyelerinin belediye ile işi olmamalı…

Özellikle o şehirde belediye başkanlığını kazanamayacak parti buna çok dikkat etmeli. Adam muhalefet partilerinden birinden meclise seçilip gelmiş, sonra da kaçak bir inek damı yaptırmış ve belediye başkanının koluna girivermiş…

Aman…

Bir de liste başı meclis üyelerine dikkat. Bunlar aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi olacaklar. Bunlarda belediye başkanlığı yapabilecek bilgi ve birikime sahip olmalılar…

xx           xx           xx

Köşemin takipçilerinden İbrahim İlhan‘ın yorumunun sonunda yeralan “Ama şu an olduğu gibi denenmiş kişilerlerle yola çıkılacaksa şu soru sorulmalı; dünden bugüne kendinde neyi değiştirdin.” sözü çok önemli.

Dünden bugüne kendinde neyi değiştirdin?” sorusu sadece AK Parti’nin değişmeyen ve her koltuğa hazır ve talip “nöbetçi” adaylarına değil, ilk kez aday olanlarına da sorulmalı.

Elbette sadece AK Partililere de sorulmamalı.

Bütün partilerin aday adaylarına sorulmalı.

Aslında bende yazımın altında İbrahim İlhan‘ın yorumunu okuyunca, şöyle bir durup kendi kendime sordum:

Dünden bugüne kendimde neyi değiştirdim?

Sizde sorun kendinize…

xx           xx           xx

AK Parti’de pazar günü temayül yoklaması var dedik. İsterseniz şöyle bir ilçelere bakalım.

Menteşe‘den başlayalım. Menteşe, AK Parti için zor bir ilçe… Bu yüzden AK Parti Menteşe‘de seçimi alabilecek değil de oylarını arttırabilecek bir aday bulmak durumunda. Menteşe‘de önce İlçe Başkanı Tamer Topal‘ın adı geçti. Ardından Yerkesik‘in son belediye başkanı Yusuf Demirci‘in adı geçmeye başladı.

AK Parti bakarsınız oylarını arttırabilmek için İl Başkanlığı Yürütme Kurulu Üyelerinden Mustafa Çelebi‘yi aday gösterebilir.

Ancak AK Parti Menteşe‘de önceki gün saat 17.00‘ye kadar başvuruda bulunan olmadı.

Herkes bekliyor.. İl yöneticilerine sorulacak olursa “son gün” başvuracaklarmış. 5 Kasım‘da başlayan başvurular için 12 Kasım son gündü!

Beklenen ilgi görülmedi.

Bana sanki insanlar adaylıkları için başvurmadan önce garanti arıyorlar gibi geldi.

xx           xx           xx

Beklenen başvuru olmayınca son başvuru tarihi önceki gün ötelendi.

Eğer bir kere daha uzatılmazsa, yarından sonra 16 Kasım Cuma günü, belediye başkanı adayları için son başvuru günü… O gün ayrıca AK Parti Danışma Meclisi de var…

AK Parti Kavaklıdere‘de Belediye Başkanı Mehmet Demir ve Köyceğiz‘de Belediye Başkanı Kamil Ceylan‘la yola devam edecektir. Zaten her iki ilçede de adaylık için adı geçen yok. Aslında iki ilçede de gönlünden adaylık geçenler var, ama başkanları geçemeyeceklerini gördüklerinden olmalı başlarını kaldıramıyorlar.

Onlar kim derseniz, kendileri açıklamamış ben ne diyeyim… Ama benim bildiğimi aktif siyaset yapan AK Partililer de muhtemelen biliyorlardır.

Ben şimdiden Mehmet Demir ve Kamil Ceylan’ı kutluyorum.

Seydikemer‘de ise bir değişim yaşanacak gibi görünüyor. Mevcut Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve bazı meclis üyeleri ile ilgili söylenti ve iddialar hem kendilerini, hem partiyi yıpratır durumda olduğu söyleniyor.

xx           xx           xx

Siz benim yazımın başlığında “AK Parti’de Aday Yokluğu Yaşanıyor” dediğime de bakmayın.

Önceki gün ertelemeden haberleri olmadı mı bilmiyoruz, açıklanan ilk son saatte başvuranlar oldu. En çok başvuru Fethiye ve Seydikemer‘den geldi. Başvuranlar arasında 4 kadın aday adayı dikkat çekti.

Başvuru yapanlardan Milas’ta Barış Saylak, Yatağan’da Mustafa Toksöz AK Parti İlçe Başkanlıklarında adeta miting havası yarattılar.

Yatağan‘da 2014‘te de aday olan ve Sadi Özcan‘ın son anda Haşmet Işık‘a destek vermesi nedeniyle seçimi alamayan Toksöz bu defa daha iddialı görünüyordu… Daha adaylık başvurusunda topladığı kalabalık bunun ipuçlarını veriyordu.

Kaç dönemdir CHP‘den belediye başkan adaylığı bekleyen ve bu seçim için de önseçim isteyen Veteriner Hekim Barış Saylak‘ın önceki gün AK Parti‘den aday olması özellikle CHP tabanında şaşkınlık yarattı. Benim için ise sürpriz olmadı. Bu köşenin takipçileri yazılarımın çoğunda bu konuda ipucu verdiğimin farkında olmalılar. Saylak, CHP‘de önseçim olmayacağını görünce “Ben başkan olacağım” dedi ve AK Parti‘ye gitti…

AK Parti Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan ile İl Başkanı Kadem Mete’yi kutluyorum.

Yarın devam ederiz.

—————————————-                                                                                                —————————————

GÜNÜN SÖZÜ: “Aslında yaprak sıkılmıştı ağaçtan… Bahaneydi son bahar” (Alıntı)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Seçim yaklaştı siyasiler sokağa çıktı” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

—————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 14 Kasım 2018 / 10:14

Üstad günaydın,

Muğla gibi CHP’nin ve demokrasinin kalesi bir yerde,
Muğla’nın Burnunun dibindeki KAVAKLIDERE’de yoksanız,
başta Osman ve Muğla’yı hovardaca siyasi egolarına feda eden,oyuncak eden çevresi herkes şapkasını önüne koyup düşünmeli,
düşünebilecek etik ve erdem sahibi iseler,
çok renkli,doğal,tertemiz insanlarımızın o doğudan zor mağduriyetleri yaşadıkları bir yerde,
dünyaca kendilerini tanıtıp el sanatları ile hem kendi ekonomilerini ve hem de ülke ekonomisine turizme büyük olumlu katkısı olan bir yeri sahiplenip orada var olamıyorsanız,
herkes,
icra ve denetim mekanizmalarındaki herkes utanmalı,yüreği yeten kendisi ile yüzleşmeli ve hesaplaşmalı,
inşaallah yeni dönem bu güç sarhoşu siyaset komisyoncuları yerine yepyeni bir sayfa açacağız,
Ben Ortaca Belediye Başkanlığı dönemimde en çok Kavaklıdere ile dayanışma içinde olacağım,
Marmaris’in TAŞLICA köyü ile dayanışma içinde olacağım,
CHP’nin aydınlık ve çağdaş yüzünü Muğla’mızın en ücra köylerine götürecğim,
bu makamların vakit doldurma,ego tatmin alanları değil,
HALKIN YEREL İKTİDARI İLE GENEL İKTİDARA ULAŞIP ,
ÜLKEMİZİN GÜZEL GÜNLERİNE ULAŞMA ÇABALARINA SONUNA KADAR ÇABA SARFEDECEĞİM,
Selam ve Saygılarımla,
MKzK
Ortaca Belediye Başkanı Aday Adayı

salihdemir 14 Kasım 2018 / 18:30

CHP Genel Merkezi birçok belediye başkanı adayını açıkladı. Lİstede Muğla yine yok. Muğla’nın olmayış nedeni Genel Merkez Oral Karakaya’nın başvurusunu bekliyor şeklinde değerlendirmek gerek. Genel Merkezin büyük ihtimalle Oral Karakaya’yı Büyükşehir Başkan adayı olarak atayacağı görülüyor.