AK Parti’de Aday Çok Ama…

Bu haber 16 Kasım 2018 - 0:29 'de eklendi ve 3.587 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Barış Saylak, Milas‘ta CHP‘nin belediye başkanı aday adayları içinde adı geçerken, hafta başında AK Parti‘den adaylık başvurusu yaptı, Muğla‘nın gündemi oldu. Milas‘ta AK Parti’liler sanki Barış Saylak‘ı bekliyorlarmış… Tepki gösteren olmadı. Hatta öyle ki önceki günkü “AK Parti’de Aday Yokluğu Yaşanıyor” başlıklı yazımın altına facebookta yapılan yorumlardan birinde, “AK Parti’de aday çok üstad. Biz CHP kendi ayağına sıkmaya devam etsin diye bekliyoruz:))” ifadesine yer verildi… Beni bir gülmek aldı, sormayın…

CHP‘de ise Barış Saylak‘ın “tercihi” farklı tepkilere neden oldu. Kimiler Barış‘ı “ihanetle” suçlarken, kimileri parti yöneticilerini “basiretsizlikle, demokrasiyi işletmemekle” suçlandı.

Bu çerçevede Bodrum‘dan CHP eski ilçe başkanlarından Okan Özsu‘nun sosyal medya hesabından paylaşımı dikkat çekici oldu. Özsu, “Bırakıp giden ihanet içerisinde midir? Bırakıp giden Hain midir?” diye sorup, “Dar pencereden bakınca evet, belki…” diye yanıt vererek şöyle devam etti:

Niye gitti, kalamaz mıydı? Kalabirdi, kalabilmenin koşulları oluşturulabilirdi. İyi yetişmiş, nitelikli oyuncular aynı takımda, ekibinin eşit üyeleri olarak bayrak yarışı ekibinin üyeleri olamazlar mıydı? Elbette olabilirdi. Hizmet makamları geçici görev yerleri olarak görülebilse, belli süreli görev mevkileri olarak düzenlense, bal gibi olabilirdi. Farklı nitelikleri ve yetenekleri olan evlatlarının hepsine sahip çıkabilmek büyük ve güzel bir ailenin meziyetleri olamaz mıydı? Bu kadar zengin ve nitelikli kadrolarla bu kadar memnuniyetsiz kitle nasıl yaratılır, düşünülmesi gerekir. Dışarıdan gelenleri baştacı yapıp, gidenlerin hepsini yaftalamak bize yakışmaz. Oturup, düşünelim. Gelenler niye geldi, gidenler niye gitti?

xx           xx           xx

Dün AK Parti‘nin ilçe belediye başkanı adaylarını ele almaya çalıştık. Adı geçenlerden Halilibrahim Kaynar‘ın Bodrum‘da adaylık başvurusunda bulunmadığını söyleyenler oldu. Dün Menteşe Belediye Başkanı adaylığı içinde MOAB Üyesi Dr. Kamil Aslan başvurdu.

Bugün de Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylarına bakalım, diyeceğim ama ortada aday adayı yok… (!) Ancak sadece AK Partililerin değil, herkesin bu konuyu merak ettiklerinin de farkındayım.

AK Parti‘de İlçe Belediye Başkanlığı aday adayları için bugün son başvuru günü. Bugün saat 17.00‘ye kadar mutlaka yeni başvurular olacaktır. Belediye Meclis Üyesi aday adaylarının başvuruları 3 Aralık‘a kadar devam edecek. Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylarının başvuruları da aynı gün alınmaya başlanacak. Belki de bu yüzden şu ana kadar büyükşehir belediye başkanlığı için “adayım” diyen çıkmadı.

Doğrusu ben yakın zamanda İl Başkanlığı‘na aday olması beklenirken Menteşe İlçe Başkanlığı‘na aday olan Veteriner Hekim Yusuf Kayacık‘ın Büyükşehir‘e, olmadı Menteşe‘ye aday olnasını bekledim, ama olmadı… Daha süre dolmadı, belki bugün, belki de Aralık‘ı bekliyordur…

xx           xx           xx

Türkiye 2018 yılında başarıyla geride bıraktığı Dünya Ralli Şampiyonası‘nda, 2019 WRC takviminde de yer almayı başardı. Türkiye takvimde “12-15 Eylül – Türkiye Rallisi” olarak yer aldı. Marmaris‘te mi nerede yapılacağı henüz belli değil.

Dünya Motorsporları Konseyi üyesi olan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı ile konsey vekil üyesi ve TOSFED Başkan Vekili Eren Üçlertoprağı 11 Ekim‘de Paris‘teydi. FIA Başkanı Jean Todt‘un ev sahipliği yaptığı Dünya Motorspor Konseyi üçüncü toplantısında farklı branşların 2019 takvimleri ve kural değişiklikleri tartışılarak karara bağlandı.

Toplantıda 2019 Dünya Ralli Şampiyonası‘na Şili‘nin de eklenmesi ve takvimin 14 yarış olması kararlaştırılırken, Türkiye Rallisi 2019 takviminin 11’inci yarışı olarak 12-15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Türkiye Rallisi, 8 yıl aradan sonra Eylül ayında Marmaris‘te organize edilmiş, başta otoritelerin olmak üzere, yarışan takımlar ve sporcuların, organizasyonu takip eden yerli yabancı medya mensuplarının ve izleyicilerin büyük beğenisini toplamıştı. Orman ve deniz kenarı etapların sunduğu muhteşem görsellik 155 televizyon kanalı tarafından tüm Dünya‘ya ulaştırılmış ve Marmaris 45 senelik Dünya Ralli Şampiyonası tarihinin en unutulmaz yarışlarından birisine sahne olmuştu.

Bu başarı tabi ki Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı’ya ait…

xx           xx           xx

AK Parti‘nin Muğla‘daki yerel kurmayları hangi akla hizmettir bilmiyorum, ama sanırım iddialarını ortaya koyabilmek adına Serkan Yazıcı adını, 21., 22., ve 26. Dönem Muğla Milletvekili Hasan Özyer ile birlikte ortaya attılar.

Geçtiğimiz günlerde de yazılarımdan birinin altına şöyle bir yorum yapıldı;

Elbette il teşkilatının hazırlığı var. Görünen o ki halkın nazarında çok tanınırlığı olan bir ismi de bulup çıkarmak zor. Haddime değil ama bir ismi öneriyorum. Şehrimizde bir dönem Valilik yapan Hüseyin Aksoy… Sayın valimiz ilimizde görev yaptığı dönemde her kesimin takdirini kazanan başarılı çalışmalara imza atmıştır. Siyaset netice alma sanatıdır.

O zaman yorumu alıp bir kenara koymuşum. Yorum sahibinin adını yazmayı unutmuşum. Yorumun yapıldığı yazımı da bulamadım. Adını da veremediğim için yorum sahibinden özür diliyorum.

Bizim Hasan Telli de geçenlerde köşesinden “Muğla’da büyükşehir adayı olacak kişinin bence biraz belediye tecrübesi olmalı.” diyerek “AK Parti Milletvekili Mehmet Yavuz Demir. Güllük beldesinde iki dönem başarılı bir belediye başkanlığı yapmış bir ismin aday olmasından doğal bir şey olamaz. Başka bir isim ise bir dönem Beyobası Belediye Başkanlığı yapan hali hazırda AK Parti Teşkilat başkanı Şadi Pirci.” ifadesinde bulundu.

Olabilir tabi ama AK Parti‘nin şu günlerde milletvekillerinde eksilme olmasına tahammülü yok…

Telli ardından da “Ancak bu iki isimin de aday olmaması durumunda bence görev 2014 seçimlerinde Marmaris Belediye Başkan adayı olmak için İlçe başkanlığı görevini bırakan ve aday olamayan şimdiki İl başkanı Kadem Mete’nindir.” demiş. Böylece önerisinin ciddiyeti kalmamış… Bari “Olmadı Menteşe’de belediye başkanı adaylıkları olan 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu veya Yusuf Kayacık olur” deseymiş…

Hem Marmaris’te Nihat Öztürk’ün oyununa gelen Mete, bir kere daha aynı oyuna gelir mi?

xx           xx           xx

Tekrar Serkan Yazıcı ve Hasan Özyer‘e dönersek, AK Parti‘nin yerel kurmaylarının Muğla‘da aday belirleme sürecini yönetemedikleri söylenebilir. Önce Marmaris‘teki ralli günlerinde Hasan Özyer‘in adı dillendirildi. Ralliden sonra da 24 Haziran seçimlerinin ardından Bakanlık teklifini geri çevirmiş olan Serkan Yazıcı‘nın adı ortaya kondu. Her ikisi de olmadı…

Oysa dillendirmeden önce görüşme yapabilirlerdi. Doğrusu bunu Barış Saylak operasyonunda başardılar. Bu operasyona teşkilatların fazla bulaşmaması da etkili oldu mu bilmiyorum…

Eğer Serkan Yazıcı kabul etmiş olsaydı, “Hasan Özyer olmayınca tercih edilmiş aday” durumuna düşecekti!

Bunu kimse istemez tabi… Birileri kasıtlı mı yapıyor bilmiyorum. İki gündür de Serkan Yazıcı Marmaris Belediye Başkanı adaylığına yakıştırılıyor! Sekan YazıcıNe yapayım?” diye sorsa Doğan Tugay ne der acaba?

Geldiğimiz noktada ise kim aday gösterilirse gösterilsin, Hasan Özyer’in ve Serkan Yazıcı’nın beğenmediği yere gelmiş olacak… Yani Özyer ve Yazıcı’nın dillendirilmiş olması yanlış oldu.

xx           xx           xx

Bu kadar değil elbette… Bir de Mehmet Kocadon ve Behçet Saatcı isimlerinin neredeyse her seçimde gündeme getirilmesi de AK Parti‘nin yanlışı oldu. Çünkü bu da “AK Parti kendi içinden aday çıkaramıyor” yorumlarına neden oluyor.

Sahi AK Parti’de başka isim yok mu?

Bu konuda yazanlar çizenler 23. Dönem Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır‘ı, 26. Dönem Milletvekili Nihat Öztürk‘ü dillendiriyorlar. Onlara “AK Parti bu isimlerle seçim alır mı?” diye değil de, “Bu iki isim milletvekili adaylıklarında AK Parti’nin oyunu büyükşehiri alabilecek kadar arttırdılar mı?” diye soran da çıkar… Mesela Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salı gününden beri Okluk Koyu‘nda dinleniyor. Yerel yöneticilerini, temsilcilerini çağırıp “Bu seçimde Muğla ne olacak?” diye sorarsa, ne derler çok merak ediyorum. Ayrıca bugünde Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Muğla‘da. O da sorabilir… Sormayacaksa Muğla‘ya neden gelmiş olsun ki?

Şimdi yerli ve milli İl Sağlık Müdürü İskender Gencer’den neden söz etmedim değil mi?

Söz etmedim, çünkü teklif edilirse O‘nun kabul etmeyeceğini, “Benim param yok” diyeceğini biliyorum. Gerçekten de Özyer gibi, Yazıcı gibi O‘nun parası yok!

Neyse 3 Aralık’a daha çok var…

—————————————–                                                                                       —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Eğer gerçek yalana benziyorsa, kimseye söyleme. (Samuel Butler)

ÇİVİ

Hüseyin Anıl, Barış Saylak ile ilgili olmalı “Yol çatlarını tutmuşlar, yanlarına gideni, odunla dövüyorlar. Diğer yollara giderseniz, hainsiniz (!) diyorlar.” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet kumaş 16 Kasım 2018 / 10:28

Hemşehrim sabahı şerifleriniz ve cumanız mübarek olsun Trabzon dan selamlar yazılarınızı zevkle okuyorum

Ïbrahim ilhan 16 Kasım 2018 / 11:21

Ağabey büyükşehir belediye başkanlığına tanınmış popüler ve il baskanligi yapmis siyasî tecrübesi olan halkta karsiligi olan. Sayin Avukat Hasan Yüzbasioglu veya sayın Şükrü zeybeği aday yapılsa. Menteseyede Hayatı Nizamoğlu abi aday yapılsa. Daha başarılı olunur kanısındayım.

asım demirel 16 Kasım 2018 / 17:39

Akparti Genel Başkan vekili sayın, Numan Kurtulmuş belediye başkan adaylığı için Valiye Hanımı ikna etmeye gelmiş olmasın?