AK Parti Yüzde 6 Oy Kaybetti

Bu haber 02 Temmuz 2018 - 1:32 'de eklendi ve 2.135 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta sonunda “AK Parti Muğla’da neyi başardı?” başlıklı yazımı, “Peki AK Parti Muğla’da neyi başardı?” sorusu ile noktaladım.

Söz konusu yazıda AK Parti eski İl Başkanlarından İhsan Küreci’nin sosyal medya hesabından paylaştığı bir haberin “AK Parti Muğla’da 12 İlçede Oy kaybetti” şeklindeki başlığına da yer verdik, ama AK Parti’nin 24 Haziran Seçimlerinde Muğla’da başarılı olup olmadığına bakmadık.

Bugün bakalım…

Hemen “AK Parti Muğla’da neyi başardı?” sorusunun yanıtını verelim.

AK Parti Muğla’da uzun yıllar rakiplerinin başaramadığı bir şeyi başardı. Çok sayıda kadın aday adayının içinden aday gösterdiği Yelda Erol Gökcan ile yıllar sonra Muğla’nın “Muğlalı” bir “Kadın Milletvekili”ne sahip olmasını sağladı.

Bana göre bu bir başarı ve demokratikleşmeye Muğla’dan önemli bir katkı… Bu nedenle AK Parti’yi kutluyorum ve Milletvekili Gökcan’a başarılar diliyorum…

xx           xx           xx

AK Parti’nin bu seçimlerde Muğla’da hedefinin 3 milletvekili olduğunu biliyoruz. Hatta “Cumhur İttifakı” olarak MHP ile birlikte 4 milletvekili umanlar da olduğu gibi, AK Parti’nin 1 milletvekili çıkarabileceğini öne sürenlerde oldu…

AK Parti hemen her seçimde olduğu gibi 2 milletvekilini korumayı başardı.

İttifak Muğla’da AK Parti’ye yaramadığı gibi, MHP’ye hiç yaramadı…

AK Parti Muğla’da 3’ncü milletvekilini girmeli çıkmalı 600, yani bin 200 oyla kaçırdı.  Doğrusu bu durumun Yusuf Kayacık tarafından, “ACI ama GERÇEK…” başlığı altında “… Muğla İl Yönetim Kurulunun ağır toplarından birinin, seçimden birkaç gün önce yolda karşılaştığı partiye kırgın bir eski İlçe Başkanına ‘alt tarafı 300 kişisiniz, oy verseniz ne olur, vermeseniz ne olur’ dediğini BİLİYOR MUSUNUZ???” şeklinde yaptığı paylaşımı da düşündürücü.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Cumhur İttifakına oy verenlerin tamamı Erdoğan’a oy vermedi…

Muğla’da 16 Nisan Referandumunda sandıktan %Yüzde 30.70 oranında “Hayır” çıkmıştı. 24 Haziran’da yapılan seçimde ise Cumhur İttifakı %33.89 oranında oy alırken, Recep Tayyip Erdoğan %32.14 oranında oy aldı.

Yüzde 30.70’in içinde MHP var, ama yüzde 33.89’un ve yüzde 32.14’ün içinde yok gibi…

Burada “başarı” var mı?

xx           xx           xx

Ne kadar iyi niyetle yaklaşırsak yaklaşalım, AK Parti’nin 2 milletvekilini korumuş olması da bir “başarı” olarak değerlendirilemez. Eğer öyle değerlendirilirse, CHP’nin 3 milletvekilini 4’e çıkarmış olması da çok daha büyük bir başarı olarak değerlendirilir.

Ancak “Muğla Seçmeni Tepkili” başlıklı yazımda da vurguladığım gibi CHP Muğla’da 24 Haziran’da 1 Kasım Genel Seçimi’ne göre yüzde 8 gibi bir oy kaybına uğradı. Bu kayba rağmen 4 milletvekili çıkardı diye “CHP başarılı oldu” denebilir mi?

AK Parti bu seçimde yüzde 2 gibi oy kaybına uğradı. CHP’ye göre yüzde 6 daha az bir kayıp. Bu AK Parti’yi CHP’den daha başarılı yapar mı? Yoksa bir değil, 2 milletvekili çıkaran parti mi daha başarılıdır?

Bu seçimde uygulanan D’Hondt Sistemi AK Parti’nin birinci olduğu yerlerde AK Parti’ye yaradığı gibi, Muğla’da da birinci olan CHP’ye yaradı. 7’nci milletvekili CHP’nin olurken, 2’nci parti AK Parti’nin de 2’nci milletvekilini korumasını sağladı.

xx           xx           xx

Gelin bide geçmiş seçimlere gidelim.

AK Parti Muğla’da 2002 yılında %13.2 oranında oy alabilmişti.

AK Parti’nin 5 yıl sonra 2007 seçimlerinde %26.3 oy alarak yüzde yüzlük bir başarı kaydedildi.

Aynı AK Parti’nin 2011 seçimlerinde bir milletvekilinde kalması beklenirken, %32.94 oranında oy alarak başarı grafiğinde zirve yaptığı görülüyor.

Ancak bu başarı 2015 seçimleri ile gerilemeye başlamış.

2015’te 7 Haziran seçimlerinde %26.40 oy oranını yakalayabilen AK Parti, 2015’in 1 Kasım seçimlerinde de %29.9 oy oranını yakalayabilmiş.

24 Haziran seçimlerindeki oran ise %27.. .

Bir önceki seçime göre yüzde 2 gerileme gözleniyor.

Ancak 2011 seçim sonucu ile karşılaştırıldığında AK Parti’nin Muğla’da aslında yüzde 5, hatta yüzde 6 oy kaybına uğradığı gözleniyor…

xx           xx           xx

Biz yine 1 Kasım üzerinden yürüyelim.

AK Parti 1 Kasım seçimlerinde 172 bin 262 oy aldı. Bunun yüzdeliği ise yüzde 29.91 olarak ifade ediliyor. 24 Haziran seçimlerine baktığımızda ise AK Parti’nin 182 bin 561 oy aldığı görülüyor ve bu yüzde 28.2 oy oranı olarak kaydediliyor.

Şimdi denilebilir ki “AK Parti bu seçimde oylarını arttırmıştır.”…

AK Parti’nin yerel yöneticileri buradan yola çıkıp, 3 milletvekili çıkartamamış da olsalar “Başardık” diyebilirler… Belki de diyenler vardır, ama ben şu ana kadar duymadım…

Aslında rakamsal olarak, görünüşte AK Parti Muğla’da oy arttırmış gözükse de 1 Kasım Seçimlerine göre, 45 bin seçmen artışı da dikkate alındığında yüzde 1,5 civarında oy kaybı yaşamış.

xx           xx           xx

AK Parti’nin oy kaybına uğradığı ilçelerde aldığı oy oranlarıyla daha bariz anlaşılıyor.

Ula’da 1 Kasım’da %32.8 oranında oy alan AK Parti, 24 Haziran’da %30.8 oranında oy alırken, AK Partili belediyenin bulunduğu Köyceğiz’de 1 Kasım’da alınan %39.2 oranında oya karşılık 24 Haziran’da %36.5 oranında oyda kaldı…

Ortaca’da 1 Kasım’da %31.3 oranında oy alan AK Parti’nin 24 Haziran’da buradan %27.1 oranında oy alabildiği görülüyor. Fethiye’de 1 Kasım’da %36.3 oranında oy alan AK Parti burada da 24 Haziran’da %32.7 oranında oy alırken, 1 Kasım’da %53.2 oranında oy aldığı Seydikemer’de de 24 Haziran’da %48.5 oranında oy almış bulunuyor.

Yeniden oy sayımında CHP’nin oylarının 85 oy daha arttığı Dalaman’da AK Parti, 1 Kasım’da %37.3 oranında oy alırken, 24 Haziran’da %34.1 oranında oy alabildi. AK Parti 1 Kasım’da %32.4 oranında oy aldığı Yatağan’da 24 Haziran’da %30.3 oranında oy alırken, Kavaklıdere’de de 1 Kasım’da %50.7 oranında aldığı oya karşılık 24 Haziran’da %47.7 oranında oy alarak düşüş kaydetti.

Menteşe’de 1 Kasım’da %27.1 oranında oy alan AK Parti 24 Haziran’da %25.9 oranında; Bodrum’da 1 Kasım’da %18.5 oranında oy alırken, 24 Haziran’da %16.5 oranında oy alabildi. Datça’da 1 Kasım’da %18.4 oy alan AK Parti burada da 24 Haziran’da %15.3 oranında oyda kaldı.

Sonuç olarak AK Parti Muğla’da 13 ilçenin 12’sinde oy kaybı yaşarken, sadece Milas’ta oylarını binde 2 oranında arttırdı. 1 Kasım seçimlerinde Milas’ta yüzde %25.7 oranında oy alan AK Parti 24 Haziran seçimlerinde %25.9 oranında oy aldı.

xx           xx           xx

AK Parti’nin Milas’taki oy artışı liste başı Mehmet Yavuz Demir’in Milas’ın adayı olmasına bağlanıyor.

Peki öteki ilçelerdeki ve dolayısıyla il genelindeki başarısızlığın nedeni nerede aranmalı?

Sorunun yanıtı gayet açık… “Yanıtİhsan Küreci ve Yusuf Kayacık paylaşımlarında aranabilir…

Yanıtı bu köşenin takipçilerinden Asım Demirel’in yorumunda görmek de mümkün. Demirel AK Parti Muğla’da Neyi Başardı?” başlıklı yazıma yaptığı yorumda şu ifadelere yer vermiş:

.. Nüfus oranlarına göre en çok kaçak yapı bu bölgede. Pencere büyütmek, bahçeye küçük bir müştemilat yapmak kısacası belediyeden onaylı resmi proje ve eklerine aykırı her şey kaçak yapıya giriyor. Rant çok yüksek olduğu için hazine arazilerine tecavüz olayı çok fazla. Ak Parti ‘İmar barışı’ getirdi. Tüm imar ve yapı ruhsatlarına ait yasa dışı işleri affetti. Ayrıca tapusuz yerlere tapu vererek milleti milyoner yaptı. Ak Parti’ye bu imar barışından çok oy gelmesi gerekirdi. Hesaplara göre hiç gelmemiş. 35 bin yeni seçmenden oy gelmemiş. Muğla’nın ilk yerli kadın Milletvekilini aday yapmış, tüm bunlara rağmen oylarını arttırarak 7 Milletvekilinden 3’ünü bile alamamış vaziyette. Şimdi 14 bin geçersiz oy arasından 600 geçerli oy arayacağınıza 24 Haziran öncesi 600 bin oy arasından yüzde 0.5 oy almaya çaba harcasaydınız ya. Kısacası Ak Parti Muğla’da başarısız olmuştur. Külliyen değişime uğramalı ve yeniden yapılandırılmalıdır.

—————————————-                                                              —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Her siyasi parti, kendi yalanını yutarken ölür. (John Arbuthnot)

ÇİVİ

MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz “10 İlçe Başkanımız İYİ Parti’ye meyilli idi. Görevden aldık. Hızla gelişen seçim sürecin de yeterli çalışma yapamadığımızı kabul ediyoruz. Oylarımızı İYİ Partiye kaptırdık..” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 02 Temmuz 2018 / 10:23

Ancak 2011 seçim sonucu ile karşılaştırıldığında AK Parti’nin Muğla’da aslında yüzde 5, hatta yüzde 6 oy kaybına uğradığı gözleniyor…Gocuman; Yukarıdaki yazınızı tam da zamanında kaleme aldınız. Bendenizi en çok üzen Samimi olmak gerekirse, Milli Görüş çizgisinden gelen Muhittin Kayabaş’ın memleketinde (Fethiye-Seydikemer) Karamollanın SAADET Partisine oy çıkması derinden kırılmama ve üzülmeme denen olmuştur. İlk Cümle de doğrudur uzun uzun kafa yorulması gerektir.sevgi ve saygı

geritli marem 04 Temmuz 2018 / 15:20

özcan bey tespileriniz her zamanki tespitieriniz yerinde ve eleştirmeden paylaşim yaptınız…ben acizane küçük bi katkım olsun istedim seçimlerden 2 gün önce mhp.nin 1. sıra adayı bi toplantıda sanki beni seçmeyin der gibi secmenlerin sorularına… hükümet ittifakdan dlayı sözümüz daha çok geçecek demi sorusuna,işte biz 30 vekille napabiliriz… dünyanın çam balının 100de 95 şini üreten türkiye çambalınında tamamına yakınını muğlada üretiyor markalama arıcı sorunlarına ne diyorsunuz dediğindede her şeyi devletten beklememek lazım dedi… şimdi bitmişlik tükenmişlik sendromuna giren bi aday seçilse nolur seçilmese nolur bi ülkücü olarak vekil olarak seçilmediğine sevindim mhp.nin aday çıkaramamasınada üzüldüm