Ak Parti ve Muğla

Bu haber 10 Temmuz 2015 - 18:48 'de eklendi ve 1.199 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Son genel genel seçimde AK Parti, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de oy kaybetti. Kaybettiği oy oranı ülke geneli kadar olmasa da ilimizde AK Parti’nin belli bir oy bandına sıkıştığı gözlenmektedir. AK Parti ilk seçime girdiği 2002 yılından bu yana sadece 2004 yılı Mahalli İdareler seçimi İl Genel Meclisi seçiminde %31,9 oranında oy alarak birinci parti olmuştur. Üstelik bu seçimlerde Marmaris gibi ilimizin önemli seçim merkezinde, aday listelerini zamanında ilçe seçim kuruluna teslim edemediğinden seçime girememesine rağmen birinci parti olarak İl Genel Meclisini 2009 seçimlerine kadar yönetme hakkı kazanmıştır.

Daha önceki yazılarımda da vurguladığım gibi 1950’den 1999 seçimlerine kadar ilimiz genelinde seçimler merkez sağ partilerin zaferiyle sonuçlanmıştır. Milletvekili seçim sonuçlarına bakarak 1999 yılına kadar ilimiz Merkez Sağ partilerin bir bakıma kalesi olagelmiştir. Belediye başkanlığı seçimlerinde ise ilçelere göre farklılıklar gözlenmektedir. Örneğin Merkez ilçe yeni adıyla Menteşe Belediyesinde 40 yılı aşan kesintisiz CHP başarısı dikkat çekmektedir. Bu gerçekleri göz önünde bulundurarak, 2002 milletvekili seçimlerinde %13,2 oranında oy alarak üçüncü parti olan AK Parti’nin 2004 yılında büyük bir sıçrama yaparak birinci parti olmasını ilimizin Merkez Sağ seçmen tabanının tavrıyla açıklayabiliriz.

AK Parti teşkilatı Muğla’da başarılı olmak istiyorsa 2004 yılında alınan bu sonucu iyi analiz etmesi gerekir. Yoksa sahillerde başarısız oluyoruz gibi genel değerlendirmelerle her seçimde alınan sonuçlar analiz edilirse veya edilecekse, önümüzdeki seçimlerin de benzer şekilde sonuçlanacağını kestirmek güç olmayacaktır.

Muğla’da AK Parti’nin Milletvekili seçimlerinde aldığı oy oranını yıllara göre bir kez daha hatırlayalım; 2002’de %13.2, 2007’de %26.3, 2011’de %32.7 ve son olarak 2015’te %26.4 oranlarında oy almıştır. Bu rakamlara bakarak son seçimde önceki seçime göre 6 puanlık gerilemeyle 2007 sonuçlarını tekrar ettiği gözlenmektedir. AK Parti 2004 İl Genel Meclisi seçimlerinde %31.9, 2009 İl Genel Meclisi seçimlerinde %26.1 ve 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde %29 oranında oy almıştır. 2002 yılı seçimleri hariç AK Parti’nin Muğla’da %26 ile %32 bandına yerleştiği görülmektedir. Bu rakamlar bazında başarı ya da başarısızlık değerlendirilmesi yapılabilir. Ancak başta söylediğim ilimizin siyasi yapısı bağlamında bakıldığında partinin belirli bir oy tabanına oturmasına rağmen bu tabanı genişletme ve yeni seçmen kazanma noktasında başarısız olduğu söylenebilir.

Teşkilat ve adaylar çalıştı mı çalışmadı tartışmalarından evvel partiye sadık oy veren seçmenlerin profili çıkarılarak işe başlanmalıdır. Bu çalışmayı partiye oy vermeye yakın seçmen çalışması takip etmelidir. Muğla ilinde iktidar olmadığı dikkate alınarak, bir bakıma ana muhalefet partisi sorumluluğuyla seçim kampanyası hazırlamalı ve bu gerçeklere uygun siyaset dili üretilmelidir. Kısacası alışageldiği seçim çalışmalarından aldığı sonuçlar ortada olduğuna göre Muğla’ya özgü yeni bir siyaset stratejisi oluşturulmalıdır.

Partiye kuruluşundan itibaren hizmet veren kurucu il başkanları, ilçe başkanları, belediye başkanları, delegeler ve üyelerle birlik beraberlik sağlanmalı, sağlıklı iletişim kurulmalıdır. İl ve ilçe danışma toplantıları zorunluluktan değil gerçek amacına uygun olarak yapılmalı, özeleştiri veya istişare kurulları oluşturulmalıdır. Bu çalışmalardan hareketle Muğla seçmeninin neden AK Parti’ye oy vermediği de araştırılmalıdır. Ya da tersten sorarsak Muğla seçmeni neden AK Parti’ye oy vermelidir? Sorusunu yanıtlayacak siyasi argümanların geliştirilmesi gereklidir. Muğla’nın sorunlarını önceleyen, Muğla seçmenini kucaklayan, turizmden mermere, sağlıktan ulaşıma, tarımdan üniversiteye sektörel konulara hitap edecek siyasi programlar hazırlanmalı ve uygun siyasi üslupla algı yönetimi yapılmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.