AK Parti ve 2015

Bu haber 10 Mayıs 2014 - 14:58 'de eklendi ve 1.637 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

 

Özcan Özgür

Muğla’da AK Parti’nin aldığı sonuçtan birinci derecede sorumlu partinin Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu olduğu söyleniyor. Siyasi kulislerde hemen herkesin ortak görüşü bu…

Biz bilemeyiz, Muğla’da birlikte yaşamıyoruz. Hangi başarının altına imza attı ise yerel seçimin ardından Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Soylu seçim sürecinde Muğla’yı Ankara’ya komşu kapısı yaptı. Çat kapı buralardaydı. Sanırsınız kendisi Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı idi… Sanırsınız AK Parti Muğla İl Başkanı idi!

Bu durum zaten çok fazla etkin olmayan iki Muğla Milletvekilini de adeta “edilgin” hale getirdi.

xx        xx        xx

Ben Sayın Soylu’nun Muğla’ya özel bir sevgi, ilgi ile geldiğini de sanmıyorum. Görevlendirilmiş olmalı… Bu görevde, Türkiye’de tükenen DP’nin hala en güçlü olduğu illerden birisinin Muğla olması nedeniyle DP’li seçmenin oylarının AK Parti’ye taşınmasının sağlanması olmalı…

Taşınabildi mi?

Hayır!

AK Parti için Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni almak elbette çantada keklik değildi. Kimi aday gösterseniz zor bir seçimdi. Ancak imkânsız da değildi. Örneğin Mansur Harmandar değil de Hayati Nizamoğlu olabilirdi. Tabi ki Nizamoğlu ile de seçim alınamazdı. Ancak Nizamoğlu ile AK Parti Muğla’da oylarını arttırabilirdi.

Politika ile ilgilenmemiş, politika yapmak, yerel yönetici veya milletvekili olmak gibi hedefleri olmamış ve “Ben konuşmayı pek sevmem” diyen Mansur hoca ile oyların arttırılmasının mümkün olmadığı da aşikârdı.

Hoca en kısa sürede üniversiteye dönecek olan emanet bir aday gibiydi. Ki şu anda o dönüş yaşanıyor… Kendisinin ve Teşkilatların inanmadığı adaya seçmen neden oy versindi?

xx        xx        xx

AK Parti İl Danışma Kurulu’nda fatura kime, kimlere kesildi bilmiyoruz. Ama bir faturalama yapılacaksa birinci derecede fatura kesilecek kişi olarak galiba Süleyman Soylu görünüyor. Tabi “Olur mu öyle şey. Soylu ile oylar korundu. Hatta bir iki puan arttı bile” diyenler de çıkabilir. O zaman da fatura adresi aranır…

Yok, eğer fatura Sayın Soylu’ya kesiliyorsa O da Muğla’da Büyükşehir adayını belirlerken kendisini kim yanılttı ise faturayı ona keser!

Bundan sonra ne olur?

Bundan sonra ilki hemen iki ay sonra olmak üzere iki seçim var. Biri Cumhurbaşkanlığı, öteki 2015 Genel Seçimi

Ama bakarsınız bu seçimlerden önce kongre yapılarak mı olur, yoksa atama mı yapılır bazı ilçelerde seçim yaşanabilir.

xx        xx        xx

AK Parti kulislerine bakılırsa Bodrum, Milas, Menteşe, Ortaca ve Seydikemer ile Fethiye’de “nöbet değişimi” var.

Bana sorarsanız, galiba 30 Mart yerel seçiminde yaşanan başarısızlığın faturası bu ilçelerdeki yönetimlere kesiliyor. Ortaca’da ne yapsan CHP’nin elinden seçim almak mümkün değildi. Uzun zaman da mümkün görünmüyor. Seydikemer ilçe yönetimi de seçim kazanmış bir yönetim. Bu noktada insan sormadan edemiyor: Öteki ilçeler hadi neyse de Ortaca ve Seydikemer neden?

Bu sorunun yanıtını pek verebilen yok!

Belki de konsensüs öyle sağlanmış olabilir. Milletvekili Ali Boğa Fethiye ve Seydikemer’de, Milletvekili Yüksel Özden’de Milas’ta değişim istemiş olabilir. Bu durumda İl Başkanı Nihat Öztürk’te “Menteşe de olursa olur.” demiş olabilir.

Hadi Bodrum’da AK Parti resmen buharlaştı, Ortaca’nın kabahati ne?

Anlayamadım… Zaten AK Parti’yi anlamak zor. Sayın Süleyman Soylu’nun Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı sıfatını almış olmasını anlayabilen var mı?

xx        xx        xx

Ben artık anlamakta zorlanıyorum. İl Başkanı Nihat Öztürk ise haklı. Günahın sahibi yok. Sevap ise kapanın elinde kayıyor.

Ama gelişmelere bakılırsa birkaç ilçe başkanının canı yanacak ve asıl hesaplaşma ertelenecek. Kimse de İl Başkanı’nın ve yönetiminin görevden alınmasını beklemesin.

Hesaplaşma dipfrize kaldırılırken, “2015 Genel Seçimi’nde Muğla’nın yeni milletvekilleri kim olacak?” sorusunun yanıtını aramak kaldı.

Rivayetler muhtelif…

xx        xx        xx

Görünen o ki AK Parti ile Cemaat köprüleri atmış durumda. Pek öyle geri dönüş veya bir yumuşama olacak gibi de görünmüyor. Cemaatin yerini çoktan Ensar Vakfı almış duruda. Bir parça da İlim Yayma Cemiyeti…

Buradan yola çıkanlar 2015 Milletvekili Seçimi’nde Muğla’nın liste başı olarak Cavit Okur ismi zikredilmeye başladı. Sayın Okur, Ensar Vakfı’nın Muğla’daki temsilcisi ve yeni kurulan Basın Yayın Enformasyon Muğla İl Müdürü

Cavit Okur için ayrıca Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın yeniden Rektör seçilmesi halinde “Üniversite yönetiminin perde arkası isimlerinden biri olacaktır” da denilmekte.

Bu arada kimsenin aklına mevcut milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa gelmiyor. Birisine partinin Yerkesik’te üçüncü olmasının, ötekine Fethiye başarısızlığının faturası kesiliyor!

Hal böyle olunca milletvekili aday listesinin ikinci sırasında da İl Başkanı Nihat Öztürk’ün adı geçiyor.

xx        xx        xx

Milletvekilliği için “Birinci sıra İl Başkanı Nihat Öztürk’ün olurken ikinci sıra Cavit Okur’un olabilir.” diyenlerde çıkıyor.

Şimdi bu noktada üçüncü sıraya da “Hayat Nizamoğlu”nu yazmamı bekleyenler olabilir. Yanlış. İlk ikiyi ben yakıştırmadım ki… İlk ikiyi yakıştıranlar üçüncü sıraya da Veteriner Hekim Yusuf Kayacık’ı yakıştırıyorlar. Kayacık için “Hayır, Süleyman Soylu O’nu liste başı yapar.” diyenler de çıkmıyor değil…

Ancak böyle bir durumda AK Parti Muğla’da kaç milletvekili çıkarır onun hesabını yapan yok!

xx        xx        xx

Tabi bu arada Kayacık ile ilgili bir başka yakıştırmada Menteşe İlçe Başkanlığı

Bu konuda Menteşe İlçe Başkanı Av. Mustafa Çelebi’nin Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu tarafından görevden alınması halinde yerine Yusuf Kayacık’ın getirileceği söyleniyor. “Kongre yapılması halinde ise İl Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Ünal da aday olacaktır.” deniliyor.

Bunların hepsi rivayet tabi, ama Ali Boğa, Yüksel Özden, Hayati Nizamoğlu, Şadi Pirci, Muhsin Eryılmaz, İsmail Baykal ve ötekileri ne olacak diye sorulduğunu da duyar gibi oluyorum.

Rivayet muhtelif… Anlaşılan önümüzdeki günlerde Muğla’da Cumhurbaşkanlığı seçimi değil, 2015 Genel Seçimi öne çıkmaya başlayacak…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 10 Mayıs 2014 / 21:57

Gocaman;çoktandır bu şekilde bir değerlendirmenizi ve kulislerde dolaşan Ak Parti ile ilgili yorumlarını bekliyordum.Biraz daha açık ve net belki ileriki günlerde yaparsınız amma,şimdi yukarıda yaptığınız ilgimi çeken bir noktada bir fikrimi de sunmak isterim.Ak Parti de 2004 yerel seçimlerdeki il/İlçe teşkilatları tekrar kurulabilirse diye düşünüyorum.Muğla İl Ak Parti Teşkialtı İl Başkanı Liderliğinde götürüyor gibi görünüyor.Dedi-kodu (Hacı Hüseyin Amcamın yazı başlığı) ayyuka çıkımş durumda.Berrak olarak bir şey söylemek için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi.Ancak Yusuf Kayacık ve Cavit Okur ile alakalı tespitleriniz gerçek gibi duruyor.selam ve sevgi.

bora öztürk 11 Mayıs 2014 / 11:28

ap parti muğla da başarısız olmasında yerel etkenler %40 ise partinin genel siyaseti başbakanın konuşmaları 17 aralık % 60 etkilidir. muğla da başbakan geri planda kalmalıdır müzikleri geri planda kalmalıdır muğlada yerellik muğlalılık ve projeler ön plana çıkarılmalıdır. muğlada lider il başkanı lider ilçe başkanları lider belediye başkanları lider yönetim kurulları olmalıdır lider vekiller olmalıdır bunlar üzerinden oy istenmelidir bunlar ön planda olmalıdır. konyada kayseride yapılanlar gibi yapılırsa muğlada başarı gelmez. chp başarılı olduğundan değil ak parti karşıtlığından kazanmaktadır. muğlada şuan için 2. vekil tehlikededir. 2. vekili çıkarmayı garantilemek için sol kesimden oy alabilecek toplumun her kesiminin oy vereceği bir kişi ( musa gökbel gibi ) 2. sıraya konulmalıdır. 1. sıraya ise tipik ak parti seçmenini oy vereceği kişi konulabilir. diğer sıralara da yine klasik ak partiliden ziyade herkesin oy verebileceği kişiler konulmalıdır. böyle yapılırsa 2 vekil garanti olur. bu saydığınız isimler ile 2 vekil çıkarmak çok ama çok zor.