AK PARTİ VE 2 B´LER

Bu haber 17 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.021 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bilindiği gibi kamuoyunda “2 B Yasası” olarak bilinen “Orman Köylerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun” yürürlüğe girdi.
Niyetim Türkiye genelindeki uygulama ile ilgili görüş belirtmek değil. Yaygın medyada konu yeterince veya yetersiz ele alınmakta. Niyetim uygulamanın Muğla’ya yansımasını ortaya koymak…
Doğrusu uygulama Muğla’ya hiç de “olumlu” yansımadı. Hangi partiden olursa olsun herkes ayakta…
 
xx     xx     xx
Uygulama çerçevesinde geçenlerde Ortaca’da muhtarların, belde belediye başkanlarının ve yurttaşların katılımı ile Ortaca Mal Müdürü Hüseyin Özcan, Milli Emlak Müdürü Necati Şahin tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan 2 B arazisi sahipleri veya daha doğrusu ile talipleri şoke oldu.
Sahipleri yanında “talipleri” dedim. Çünkü bilgilendirmeye bakılırsa, Muğla’da 2 B arazileri senelerdir o toprakları işleyenlerin değil, paralı başkalarının eline geçebilir!
Toplantıda “rayiç bedeller” açıklanmadı. Çünkü uygulamaya göre, 2 B arazisi sahipleri (talipleri) rayiç bedelleri kendilerine gönderilecek mektupla öğreneceklermiş. Üstelik bu rayiç bedeller 2010 yılında belirlenmiş ve muhatabın itiraz hakkı olmadığı gibi mahkemede itiraz hakkı da yok!
Tabi bu durum AK Partililerin bile tepkilerine neden oldu!
 
xx     xx     xx
Ortaca’da yapılan toplantıda mahalle ve köy muhtarlıklarına kendi muhtarlıkları içindeki 2B hak sahiplerinin listeleri verildi ve en geç 6 ay içerisinde müracaat paralarını yatırıp müracaat etmeleri istendi. Köylerde müracaat ücreti bin lira olarak belirlenirken, Belediye Mücavir alanında kalan yerlerde ise 2 bin lira ücret alınacak. 6 ay sonra da vatandaşın kendisine gönderilecek evrak ile arazinin rayiç bedeli belirtilecek ve belirlenen tarihte araziyi peşin ya da taksitli almak üzere başvurması istenilecek. 6 ay içinde müracaat parası yatırmayan ve daha sonraki süreçte müracaat edemeyenler hakkını kaybedecek. Bu kişilerin mahkemeye verme ya da belirlenecek rayiç bedeli itiraz etme gibi hakkı bulunmuyor.
İyi mi?
Rayiç bedele itiraz edemediği gibi, mahkemeye başvurma hakkı da olmayan “hak sahiplerinin” 6 ay içinde başvuruda bulunmayanların arazilerinde gözü olanlar için iyi…
 
xx     xx     xx
Toplantıya katılan Ak Parti Ortaca İlçe Başkanı Mesut Yazan, vatandaşın en merak ettiği konunun rayiç bedel olduğunu belirterek, “Tüm muhtarlar ve halkımız, diğer konuları çok irdelemeden sadece rayiç bedele takılmış durumda, onu bekliyor, açıklanmaması da insanları tedirgin ediyor. İnşallah rayiç bedeller yüksek çıkmaz. Biz gerekli görüşmeleri yine yapacağız. Çünkü rayiç bedelin 2010 yılında yapıldığı söyleniyor. Sahil bölgelerinde 2010 yılında yabancı satışından dolayı fiyatlar yüksekti. Özelilikle yurtdışındaki, Avrupa ülkelerindeki, burayı tesir eden ülkelerdeki, ekonomik krizden sonra yabancı satışları düştü. Düşünce burada da doğal olarak yer fiyatları düştü. Bunları anlatmaya çalışıyoruz. Tekrar bu bölgede değer tespiti isteyeceğiz.” dedi.
Kanun net, yeni bir değer tespiti yapılamaz ve itiraz edilemez diyor, bunu başarmak zor!
xx     xx     xx
İşte bu noktada geçen Salı günü AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa’dan haber aldık. Sayın Boğa, rahatsızlıkların giderilmesi için Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Maliye Müsteşarı Naci Ağbal nezdinde yaptığı görüşmeler sonucunda Muğla’da 2B konusunda büyük rahatsızlığı olan Fethiye, Ortaca, Köyceğiz ve Milas ilçe teşkilatları ile muhtarlardan oluşan 50 kişilik bir heyet Milletvekili Boğa başkanlığında Maliye Bakanlığı’nda toplantı yapmış. Toplantıda gerek Milletvekili Boğa ve gerekse toplantıya katılan Muğlalı muhtarlar tereddütleri ve sorunları Maliye bürokratlarına aktarmışlar.
Toplantı sonunda Maliye Müsteşarı Naci Ağbal, Milletvekili Boğa’ya ve muhtarlara teşekkür ederek bu toplantıda kendilerine iletilen bütün hususları dikkate alacaklarını, 2B arazilerinin rayiç bedelleri ile ilgili olarak herhangi bir finansal değerin henüz tespit edilmediğini, böyle durumlarda fitne ve fesadın çok olacağını ve bunlara kulak asılmaması gerektiğini, başvuru ücretlerinin de henüz kesinleşmediğini ve başvuru ücretlerinin rayiç bedeller belli olduktan sonra da ödenebileceğini, ayrıca rayiç bedel belirlenirken muhakkak muhtarların ve emlakçilerin görüşlerinin de dikkate alınacağını belirtirken, “Biz vatandaşımız için buradayız, vatandaşı mağdur edecek herhangi bir şey yapılmayacaktır.” demiş…
 
xx     xx     xx
Hala açıklamanın şaşkınlığı içindeyim. Maliye Müsteşarı Ağbal’ın açıklamalarına bakılırsa, Ortaca Mal Müdürü Hüseyin Özcan, Milli Emlak Müdürü Necati Şahin “fitne ve fesat” içindeler… Maliye Bakanlığı’nı ve dolayısıyla Hükümet’e karşı Muğla’daki hak sahiplerini kışkırtıyorlar!
Milletvekili Boğa, Muğla Basını’na gönderdiği mesajda, konunun iki tarafını bir araya getirmekten mutlu olduğunu ve tarafların bu şekilde birbirlerini daha iyi anlayacaklarını dile getirerek siyaseten yapılması gerekenlerle ilgili olarak da kendilerinin TBMM’de ellerinden geleni yapacaklarını söylemiş.
Sayın Boğa’ya duyarlılığı için teşekkür ediyoruz.
Ama Ortaca Mal Müdürü Özcan, Milli Emlak Müdürü Şahin’in açıklamaları da ortada…
Eğri oturalım doğru konuşalım, 2 B arazisi hak sahiplerinin itiraz hakkı olmadığı gibi mahkemede itiraz hakkı olmadığı da ortada… Üstelik AK Parti Hükümeti’nin de kaynak sıkıntısı çektiği ve 2 B satışlarından ciddi gelir beklediği bilinen gerçek!
 
xx     xx     xx
Umarız, Ortaca Mal Müdürü Özcan, Milli Emlak Müdürü Şahin “yanlış” bilgilendirmede bulunmuştur ve Maliye Müsteşarı Naci Ağbal “doğruyu” söylüyordur…
Yoksa AK Parti 2014 seçimlerinde Büyük Şehir’de hava alır!
 (17.05.2012)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.