AK Parti Sivil İnisiyatifi

Bu haber 03 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.370 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Biz AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ile twitter da “camilerin yetersizliği” ve “sahillerde günübirlik alanların kiralanması”… konularını tatlı tatlı tartışırken araya giren AK Parti Menteşe İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nazlı Gökalp önce “Muğla’da sadece kadınların gittiği cami neden yok?” diye sordu.

Milletvekili Özden neden bilmiyorum, soruya bulaşmadı. Ben de bulaşmadım. Çünkü hem Türkiye’de Nazlı hanımın istediği gibi bir cami örneği yoktu, hem de ben “Kadın, erkek birlikte neden ibadet etmesinler ki?” sorusunun yanıtını arayan biriydim…

Av. Nazlı Gökalp’tan sonra şu soru geldi:

Şehir merkezinde bayanlar için ayrı kapalı abdesthanesi olan bir cami var mı?

xx        xx        xx

Milletvekili Özden, Nazlı hanımın sorusuna yanıt verirken coştu, kendisinden “Şükürler olsun ki Yerkesik Mahallesinde davulumuzu da çaldırdık, topumuzu da attırdık. Darısı Menteşe ilçe merkezinin başına.” diye tivit geldi. Ardından gelende şuydu:

CHP’li belediyeye kalırsa Muğla’da Ramazan namına hiç bir şey kalmayacak. Kıyıları korumak da Ramazan geleneğini yaşatmak da bizim görevimiz.

Ramazan Ayı konusunda ben de hassasım. Kıyılar konusunda da, ama “Kıyıları nasıl koruyorsunuz veya koruyacaksınız?” diye sormaya kalkmadım. Kendinizi 140 karakterle ifade edebildiğiniz tiwıtırda tartışılacak konu değildi.

CHP’li belediye ile Ramazan namına ne kalır bilemiyorum, ama konu MHP Gurubunun da desteğiyle AK Parti gurubu tarafından önceki gün Menteşe Belediye Meclisi toplantısına gündem dışı öneri olarak getirildi.

xx        xx        xx

MHP’li Meclis Üyelerinin desteğinde AK Parti Meclis Üyelerinin verdiği önergede Ramazan topu atılması ve Ramazan davulu talep edildi. Görüşmeler sırasında Belediye Başkanı Bahattin Gümüş adeta Milletvekili Özden’e yanıt verircesine şöyle diyordu:

Bu her sene gündeme geliyor. Geleneklere biz de saygılıyız. Su sene Ramazan’ı top atışıyla karşılayalım dedik. Top kuşları öldürüyor dediler. Biz gerekli çalışmayı yaptık. Emniyet’e başvurduk. Vali beyin onayını bekliyor. İlk gün top atışı yapılamadığı gibi ses bombası da patlatılamadı. Belli çevreler sosyal paylaşım sitesinde ‘işte zihniyet’ diyerek yaygara ettiler. Eski beldelerimizde Ramazan davulu çalınıyor. Biz izin verdik.

Sonuç?

Sonuç önceki günkü meclis toplantısında Başkan Gümüş’ün açıklamasında yer alan şu ifadesi:

Artık 66 mahallemiz var. Bunların 53’ün de çalınıyor

xx        xx        xx

İbadetin siyaseti olur mu? Görüldüğü ve üzücü olduğu gibi oluyor işte…

Yerkesik Mahallesi’nde Ramazan Davulu çalınması AK Partililerin işi değil! Kendi ifadesi, Başkan Gümüş izin verdiği için çalınıyormuş…

Ve görünen o ki Başkan Gürün gitti, Başkan Gümüş geldi, ama uygulama devam ediyor… Yerkesik Mahallesi başta 53 mahallede davul çalınmasına izin veren Başkan Gümüş ilçe merkezindeki 13 mahallede izin vermiyor.

Neden?

Rahatsız olanlar varmış!

CHP’nin iki kadın meclis üyesinden Leyla Ersöz, “Kimle görüştüysem davul istemiyor. Yaz sıcağında pencereler açık uyuyoruz. Davul sesi içeriye gelir, diyorlar.” derken doğrusu şaşırdım. Demek ki 53 mahalledeki hemşerilerimiz kapı pencere kapalı uyuyorlar!

İşte bu noktada önceki günkü meclis notlarımdan iki kadın meclis üyemizin sözleri dikkat çekiciydi. MHP’li Meclis Üyesi Aylin Argen, “Ben Müslümanım, davul sesini duyduğumda mutlu oluyorum. İzmir’de çalınıyor, Muğla’da çalınmıyor. Neden rahatsızlık duyuluyor ki?” derken, AK Partili Meclis Üyesi Av. Özlem Dural şöyle diyordu:
Doğrudur, rahatsız olanlar olabilir, ama bu katlanılabilir bir rahatsızlık

xx        xx        xx

Meclis Üyesi Özlem Dural’ın sözü üzerinde herkes düşünmeli. Artık çok şükür olmuyor veya duyulmuyor. Eskiden basında “Filan yerde oruç tutmayanı dövdüler” haberleri çıkardı. Tepki gösterirdik.

Herkesin ibadeti kendine… Oruç tutan, tutmayana saygılı olmalı. Ama oruç tutmayan da tutana saygılı olmalı… Ramazan topu, Ramazan davulu İslamiyet’in, Ramazan’ın elbette olmazsa olmazları değil… Bu bir ritüel… Manevi bir gelenek… İnsanların geleneklerini yaşamalarına saygı göstermeyiz.

Ki Muğla’nın bir “kültür kenti” olduğunu söyleriz. Kültür Kenti Muğla’da bir Ramazan ritüelini yok ediyoruz…

Bu noktada Başkan Gümüş’ün meclis toplantısında geçen yıllarda Ramazan ayında 3 gün davul çalınmasına izin verildiğini anımsatıp, “Biz bu sene 4’e çıkardık.” müjdesi vermesi avuntu olur mu bilmiyorum, seneye bakarsınız 5 güne çıkar…

xx        xx        xx

O gece AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden attığı tivitlerden birinde de şöyle diyordu:

Menteşe Belediyesi’ne sesleniyoruz. Ramazan davulunu yasakladınız. Ramazan topu da attırmayacaksanız. Sivil inisiyatif  bu işi yapmaya hazır.

Nerede o inisiyatif?

İnisiyatifFransızcadan dilimize bulaşmış. En azından Türk Dil Kurumu öyle söylüyor! Anlamını bilmeden kullananlar az değildir. “Üstünlük” anlamına geliyor. “Sivil inisiyatif”i Türkçe’ye çevirirsek “Sivil üstünlük” oluyor.

Nerede o üstün siviller? Çıksınlar ortaya alkışlayalım!

xx        xx        xx

Gelelim Av. Nazlı Gökalp’in tivitine…

O gece sosyal medya ortamı sohbette “Şehir merkezinde bayanlar için ayrı kapalı abdesthanesi olan bir cami var mı?” diye soruyordu.

Ben “Nazlı hanım maalesef bu kadınları camide bile görmek istemeyenlerin taassubunun ürünü” diye karşılık verdim.

Yanıtımı doğru bulan Milletvekili Özden de “Kadınları caminin eşit kullanıcıları olarak kabul edince çözümü o kadar kolay ki. Kıran camisinde görebilirsiniz.” diye katkıda bulundu.

Ben dün bu yazımı kaleme alırken bir okurum aradı, Kurşunlu Camii’nin Menteşe döneminde yapılmış bir cami olduğunu belirtirken, Osman Gürün’ün Muğla Belediye Başkanlığı’nda her mahalle ve semtte ihtiyaca göre ibadet alanı ayrılmasını sağladığını ifade ederken şöyle dedi:

Şehirlerarası otobüs garajına da mescit yaptırdı. Gidin bir bakın, içindeki işlemeler hiçbir yerde yok. En önemlisi bu mescitte kadınların abdest alma yeri ayrı yapıldı.

Şaşırdım… Orada bir mescit olduğunu biliyoruz da, kadınlar için abdestliği duymamıştım!

xx        xx        xx

Köşemin yine sonuna geldik. Nazlı hanımın şanssızlığı mı ne? Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Anonim 03 Temmuz 2014 / 14:04

bu chp zihniyetinin kazandığı Muğla büyükşehir belediyesinin ramzan ayında yapacağı
programları bilen var mı ya da öyle programlar var mı? 13 ilçeli 850 nüfuslu büyükşehirin ramazan etkinlikleri nasıl olmaz çok vahim bir durumdur. ilçelerde iftar çadırı kurdular mı çok merak ediyorum. belediye ramazan ayında neler yapar ramazan etkinlikleri nelerdir iftar çadırları nerelerde kurulur mahalle aralarında iftarlar nasıl verilir FETHİYE BELEDİYESİNE baksın örnek alsın incelesin yeter. fazla uzağa gidip akp belediyelere bakmaya gerek yok.