AK Parti Muğla’da Neyi Başardı?

Bu haber 30 Haziran 2018 - 0:16 'de eklendi ve 1.651 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti Muğla eski il başkanlarından İhsan Küreci, Mustafa İnci arkadaşımızın 27 Haziran 2018 tarihli ve “AK Parti Muğla’da 12 İlçede Oy Kaybetti” başlıklı haberini paylaymış.

Neden?

Yanıtını bulamadım…

Tamda AK Parti İl Başkanlığı geçersiz oylarla” ilgili itirazda bulunmuş ve ilçelerin önemli bölümünde geçersiz oylar, Bodrum’da oyların tamamı yeniden sayılırken ve bundan 600 oy bulunabilirse bir milletvekili daha çıkarma umudu yaşanırken Küreci’nin paylaşımını manidar buldum.

Dün “Muğla seçmeni tepkili” dedim, ama her partide tepki nedeni aynı değil, ayrı… CHP’de adayların belirlenme şekli ile liste başı adayın şahsına da tepki gösterilirken, AK Parti’de listeyi beğenmeyenler olduğu gibi, adaylara tepki gösterenlerde oldu. Fethiye’den Muhittin Kayabaş 3’ncü sıradan aday gösterilerek Seydikemer ve Fethiye’de ters tepti…

Bunlar yetmiyormuş gibi, birde ayak sürüyenler, İl Başkanı Kadem Mete’yi başarısız kılmak isteyenler vardı…

xx           xx           xx

AK Parti’nin Muğla’da neden başarısız olduğuna pazartesi günü bakarız. Bugün şu “geçersiz oy” sayımlarına bakalım…

Önceki gün bu köşeden de haber verdiğimiz gibi, AK Parti Muğla İl Yönetimi’nin itirazı sonucu Muğla’nın 13 ilçesinden bir bölümünde geçersiz oylar sayıma alındı.

Bilindiği gibi, gayri resmi  sonuçlara göre Muğla’da hafta sonunda yapılan seçimde Millet İttifakı %59.05 oranında oy alırken, Cumhur İttifakı %33.89 oranında oy aldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce %52,60 oranında oy alırken, Recep Tayyip Erdoğan %32.14 oranında oy aldı.

Muğla da Muharrem İnce neredeyse Millet İttifakı’nın (%59.05) aldığı oy kadar oy almış. CHP’ye (%41.30) de %11.30 fark yapmış. 16 Nisan referandumunda “Hayır”larda rekor kıran Bodrum bu defa Muharrem İnce’ye verilen oylarda da Muğla’da birinci olmuş. Bodrum’u Datça ikinci, Marmaris üçüncü olarak izlemiş.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meral Akşener %11.81 oy alırken, Selahattin Demirtaş %2.80, Temel Karamolllaoğlu %0.33, Doğu Perinçek %0,32 oyda kalmış.

xx           xx           xx

Oy dağılımlarına baktığımızda, Cumhur İttifakı’nın ortakları AK Parti (%27) ile MHP’nin (%6.33) oylarını topladığımızda %33.33 oy oranı karşımıza çıkıyor.

Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan (32.14) Cumhur İttifakı’nın tamamının oyunu alamamış.

AK PartililerinReis”e oy vermemeleri düşünülemeyeceğine göre, demek ki MHP’den oy vermeyenler olmuş. O MHP’liler Meral Akşener’e oy vermiş olabilirler mi derseniz, İYİ Parti %16.76 oranında oy aldığına göre zor…Çünkü Akşener partisinin gerisinde %11.81’de kaldı.

O MHP’liler Selahattin Demirtaş’a oy veremeyeceklerine göre Muharrem İnce’ye vermiş olabilirler.

Muğla ilginç bir yer…

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Sellahattin Demirtaş’ta partisi kadar oy alamamış. HDP %6.42 oranında oy alırken, Demirtaş %2.80’de kalmış. Rakamlara bakıp HDP’liler Muharrem İnce’ye oy vermiş demek mümkün olabilir, ama CHP’lilerin barajı geçmesi için İnce’nin yanında HDP’ye oy verdiklerini söylemek mümkün olabilir.

Beni şaşırtan Doğu Perinçek oldu. Vatan Partisi’nin %0.42 oy aldığı Muğla’da Perinçek %0.32 oy oranında kaldı. Vatan Partililer Perinçek’e vermedikleri oyu kime vermiş olabilirler?

xx           xx           xx

Muğla’da yaşanan “geçersiz oy” sayımı AK Parti Muğla İl Başkanlığı’nın hafta başında yaptığı itirazla gerçekleşti. İtiraz yukarıda sözünü ettiğimiz seçimlerle ilgili değil. Daha öncede söz ettiğimiz gibi geçersiz oylarla ilgili.

Muğla’daki seçimlerde Pazar günü 14 bin 468 oy geçersiz sayıldı. Sadece Muğla il merkezinde bin 500 kadar oyun geçersiz olduğu belirlendi. Önceki yıllara göre biraz fazla. Ki bu konuda düzenlediği basın toplantısında AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de bir önceki seçimde 8 bin 860 oyun geçersiz sayıldığını vurguladı. Neredeyse yarıdan fazla bir artış söz konusu ve Oyların büyük bölümünün yanlış yere mühür basmaktan kaynaklanmış olması dikkat çekici.

Nitekim bu köşenin takipçilerinden Reşat Öztepe, önceki günkü “Külkedisi Muharrem İnce” başlıklı yazımın altına yorum yaparken “Gocuman ;Yazınızı okudum. Okuma Yazma Oranı % 96’nın üzerinde olan Gadın Moğlamda ‘geçersiz sayılan’ oyun bu kadar olması bana çok amma çok manidar geldi. sevgi ve saygı.” demiş.

Doğrusu bana da manidar geldi. Acaba partisinin listesini, adaylarını beğenmeyip, başka partiye de eli varmayanlar geçersiz oy vermiş olabilirler mi? Muğlalı bunu yapabilecek kadar da bilinçlidir!

Neyse, AK Parti Muğla’da geçersiz oyların fazlalığından kuşku duyarak yola çıkıp, 7’nci milletvekilliğini alabilmek için gerekli olan 600 oyu 14 bin 468 geçersiz oyun içinde aramak için harekete geçti…

xx           xx           xx

Aslında ben AK Parti Muğla İl Yönetimi’nin kendiliğinden harekete geçtiğini sanmıyorum.

Pazar günü yapılan seçimlerde AK Parti Cumhurbaşkanlığı için aradığını buldu, ama milletvekilliği için aradığını bulamadı. TBMM’nde yasama faaliyetinin AK Parti’nin istediği gibi yürütülebilmesi için gerekli olan çoğunluk sağlanamadı. AK Parti 295 milletvekilinde kaldı. MHP 49 Milletvekili ile meclisin anahtar partisi haline geldi.

Nitekim MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, “Meclis’te biz ne dersek o olacak. Erdoğan’ı biz kurtardık” sözünü ağzından kaçırdı.

Aycan bu boşboğazlığının cezasını çabuk gördü. Lideri Bahçeli tarafından jet hızıyla görevden alındı. Elbette AK Parti de MHP’nin bu konumundan kurtuluşun yollarını aramaya başladı.

AK Parti’ye 301’i bulmak için 6 Milletvekili yetiyor. İşte bu anlamda AK Parti’nin Muğla’da 600 oy ve dolayısıyla 1 milletvekili arayışı bundan olabilir…

Bu benim düşüncem. Bana göre AK Parti İl Yönetimi’ni AK Parti Genel Merkezi harekete geçirdi…

xx           xx           xx

Tabi AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de, kendilerini itiraz noktasına neyin getirdiğini düzenlediği basın toplantısında “7’nci Milletvekilliği 600 oyla Millet İttifakına gitti. Bizim bu seçimde hedefimiz 3 milletvekilliği idi. Şu anda 600 oyla 3. Milletvekilliğine yaklaştık. Bu oyların tekrar sayılması zaruri hale gelmiştir” diye anlattı.

Ben AK Parti’nin oy veya milletvekili arayışını anlıyorum. Bu normaldir. Ortada bir yanlış varsa düzeltilmelidir.

Ancak bu durum biraz “Batan tüccar eski defterleri karıştırır” durumuna benzemiyor mu?

İlçelerde itiraz noktasına gelinceye kadar, biraz daha efor harcanıp her ilçede 100’er oy fazla oy çıkarılmış olsaydı bu gün skor tabelasında şöyle yazıyor olacaktı:

AK Parti 4, CHP 3, İYİ Parti 1…

Evet 100’er oy toplanınca bin 300 oy yapıyor… D’Hondt Sistemi’ne göre CHP ile AK Parti arasındaki 1 milletvekilliği için oy farkı 1200-1300 oy kadar.

Sanıyorum İl Başkanı Mete girmeli çıkmalı hesap edince “600 oy bulsak yeter” dedi…

xx           xx           xx

Peki sonuç ne oldu?

İtiraz veya talep Menteşe, Ula ve Ortaca İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilirken, Fethiye-Seydikemer ve Dalaman İlçe Seçim Kurulları ile Milas, Marmaris, Köyceğiz, Dalaman, Datça ve Kavaklıdere İlçe Seçim Kurullarında geçersiz oyların sayımına başlanırken, Bodrum’da oyların tamamının sayımına geçildi.

Bütün sayımlar sonunda sonucu değiştirmeyecek şekilde ilçelerde CHP ve AK Parti için geçersiz oylardan 3’er, 5’er geçerli oy çıkarken, AK Parti’nin %33.57 oran ve 8 bin 449 oyla birinci, CHP’nin %32.97 oran ve 8 bin 147 oyla ikinci olduğu Dalaman’da CHP’nin oyları 85 oy arttı.

Peki AK Parti Muğla’da neyi başardı?

Pazartesi günü devam ederiz.

——————————                                                             ——————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Yanlış bildiğin yolda herkesle yürüyeceğine doğru bildiğin yolda tek başına yürü.. (Akif Arıcan)

ÇİVİ

Dünya Şairi Özkan Mert “Avrupa’da Sosyal Demokrat Partilerin Genel Başkan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı olabilecek en az 10 adayı vardır” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

———————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
asım demirel 30 Haziran 2018 / 09:51

Muğla ilimiz Bodrum’dan Seydikemer’e kadar 1124 km uzunluğunda kıyıya sahip. Bodrum, Marmaris, Datça olmak üzere ünlü turistik ilçeleri bağrında taşıyor. Nüfus oranlarına göre en çok kaçak yapı bu bölgede. Pencere büyütmek, bahçeye küçük bir müştemilat yapmak kısacası belediyeden onaylı resmi proje ve eklerine aykırı her şey kaçak yapıya giriyor. Rant çok yüksek olduğu için hazine arazilerine tecavüz olayı çok fazla. Ak Parti “İmar barışı” getirdi. Tüm imar ve yapı ruhsatlarına ait yasa dışı işleri affetti. Ayrıca tapusuz yerlere tapu vererek milleti milyoner yaptı. Ak Partiye bu imar barışından çok oy gelmesi gerekirdi. Hesaplara göre hiç gelmemiş. 35. bin yeni seçmenden oy gelmemiş. Muğla’nın ilk yerli kadın Milletvekili ni aday yapmış tüm bunlara rağmen oylarını arttırarak 7 Milletvekili den 3 ünü bile alamamış vaziyette. Şimdi de posteki sayar gibi oy sayarak oy arıyorlar. Şimdi 14 bin geçersiz oy arasından 600 geçerli oy arayacağınıza 24 haziran öncesi 600 bin oy arasından yüzde 0.5 oy alamaya çaba harcasaydınız ya. Kısacası Ak Parti Muğla’da başarısız olmuştur. Külliyen değişime uğramalı ve yeniden yapılandırılmalıdır.