AK Parti Muğla’da neyi başardı?

Bu haber 05 Nisan 2019 - 0:06 'de eklendi ve 3.394 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce bir hakkı teslim edelim. Hem biz gazeteciler hem siyasiler bir görevimizi unuttuk. Kavgasız, gürültüsüz bir seçim süreci ve seçim yaşadık. Bu nedenle Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz ile Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ve Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel‘e İl ve İlçeler Seçim Kurulu Üyelerine teşekkür borçluyuz. Hepsine ve seçim sandıklarında görev yapanlara teşekkürlerimizi, saygılarımızı sunuyoruz.

xx           xx           xx

Yazımın başlığı “Muğla’da zafer kazanan kim?” diye başlık atmakta mümkündü ki “Osman Gürün zafer kazandı” diye başlık atan meslektaşlarımız da oldu.

CHP‘nin Türkiye‘de İYİ Parti ile birlikte elde ettiği Büyükşehir başarıları için CHP Genel Başkanı KılıçdaroğluBunu asla bir zafer olarak telaffuz etmiyoruz. Zafer düşmana karşı yapılır. Zafer değil bir başarı bu.” derken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Ankara için “Bizim yenmek, yok etmek zorunda olduğumuz bir düşmanımız yok ki bir zafer olsun.” dedi.

Ego patlaması, güç zehirlenmesi yaşamayanlar işte böyle oluyor.

Muğla‘daki seçimde de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün karşısında “düşman” yoktu. Ancak Dr. Osman Gürün‘e karşı “Halk ittifakının” bağımsız adayı Behçet Saatcı‘yı destekleyenleri CHP‘de de İYİ Parti‘de de “düşman” görenler olmadı değil… Onlar “zafer kazandıklarını” düşünebilirler.

Bir de Behçet Saatcı’ya destek verenlere CHP’de “düşman” muamelesi yapılmasını anlamak mümkün de İYİ Parti’de de aynı bakışın sergilenmiş olmasını ben hala anlayabilmiş değilim…

Yenme yenilme yönünden de öyle! Üstelik siyaset sonuç alma sanatı… Buradan bakarsanız Başkan Dr. Gürün ile CHP ve İYİ Parti‘nin “yerel kurmayları” seçimi kazandılar…

Ancak ortada bir zafer olduğundan söz edilemez. İlle de var diyen varsa, bu olsa olsa Pirus zaferi olabilir… Yüzde 36 başarı mıdır derseniz, çok ve uzun zaman tartışılacaktır…

xx           xx           xx

Muğla’da seçimin kazananı yok gibi…

Kim kazandı, kim kaybetti?” sorusunun yanıtını ararken, ittifak ortaklarını ayırmakta yarar var.

O anlamda önce Millet İttifakı ortağı İYİ Parti ile Cumhur İttifakı ortağı MHP‘ye bakalım.

Muğla’da İYİ Parti ve hatta HDP karşısında neredeyse ortadan kalkan MHP yeniden Ortaca’da Cumhur İttifakı adayı Alim Uzundemir’in başarısı ile ortaya çıktı.

Yani MHP‘nin Muğla‘da kazançlı çıkan parti olduğunu söyleyebiliriz.

MHP‘nin Muğla‘da tek kazancı Ortaca Belediye Başkanlığı da olmamıştır. İttifak protokolu gereği meclis listelerinin ilk 3 sırasında yeralan MHP, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de en az 7-8 sandelye ile temsil edilecektir.

Buna karşılık Millet İttifakı ortağı İYİ Parti‘nin Muğla‘da herhangi bir “kazancından” söz etmek mümkün değil… İttifak ortağı gibi değil de adeta CHP’li gibi performans sergileyen Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergün ve İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekeroğlu önderliğinde yapılan seçim çalışması sadece Dr. Osman Gürün‘ün yeniden seçilmesine çok önemli katkı yaptı… Buna karşılık ne kazandılar derseniz, bende bu sorunun yanıtı yok. Ancak İYİ Parti başta Marmaris olmak üzere Milas, Yatağan ve Köyceğiz‘de de CHP adaylarına destek vererek 5, bilemedim 6 meclis üyesi ile Büyükşehir‘de temsil edilebilir.

Anlayacağınız Muğla’da İYİ Parti’nin bir kazancı yok. CHP’nin kazancına Marmaris ve Büyükşehir’de önemli katkısı var. İYİ Parti’nin Muğla stratejistini çok merak ediyorum…

 xx           xx           xx

AK Parti bu seçimde Kavaklıdere, Köyceğiz ve Seydikemer‘e Yatağan, Ula ve Dalaman‘ı ekledi. Bu nedenle AK Parti Muğla‘da İl Başkanı Kadem Mete ve arkadaşları tarafından “başarılı” görülse de burada başarı görmek zor… AK Parti İl Yönetimi‘nin ve SKM‘sinin bir başarısından söz etmek mümkün değil…

Hatta belediye başkanı adaylarının belirlenmesinde etkili oldukları kadar ilçelerin Meclis Üyesi listelerine müdahale etme hakkını da kendilerinde görerek, galiba her ilçede sıkıntı yarattılar.

Muğla’da neredeyse 9 il başkanı değiştiren AK Parti’de Şadi Pirci’nin Teşkilat Başkanlığı’nın ve İbrahim Uğurlu’nun Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığı’nın hiç değişmemiş olmasının nedeninin açıklanamadığı AK Parti’de bir başarıdan söz etmek mümkün değil…

24 Haziran 2018‘de Muğla‘da CHP %40.86 oy alırken, AK Parti %28.18, İYİ Parti %16.48, HDP %6.74 ve MHP‘de %6.49 oy almıştı.

2014 Yerel Seçimlerinde de CHP %49.12, AK Parti %28.98, MHP %18.01 ve HDP %1.57 oy almıştı.

Bu verilere karşılık CHP (Dr. Osman Gürün) %36.01, AK Parti (Dr. Mehmet Nil Hıdır) %28.42, Bağımsız (Behçet Saatcı) %26.24 ve DP (Mehmet Kocadon) %3.81 oy almış bulunuyor.

Büyükşehir‘de alınan %28 oya bakınca 2014 oyunun değişmediğini görüyoruz. Ancak MHP‘nin son seçimdeki %6 oyunu da gözönüne alırsak AK Parti‘nin Büyükşehir oyunun %22‘ye düştüğünü söylememiz gerekiyor!

Bu bir hezimettir…

 xx           xx           xx

Elbette AK Parti‘nin yerel kurmayları “Behçet Saatcı engeline takıldık” diyebilirler. Bu noktada hak ta verilebilir, ama “Behçet Saatcı engeline” takıldıklarını CHP’liler de söylüyorlar. Yani seçim, CHP ve AK Parti açısından eşit koşullarda yaşanmış bir seçim…

Ben bu köşenin takipçilerinin, okurlarımın fikirlerine her zaman önem vermişimdir. Onlardan Asım Demir dünkü yazımın altına yaptığı yorumda “Muğla’da Ak Partinin kazanan adaylarının hepsi siyasi geçmişleri olan yerli ve milli adaylardır. Halk ta haklarını teslim etmiştir. İktidar gücünün kendi ilçelerine gelmesinin yollarını açmışlardır. Yatağan’da Mustafa Toksöz’ün amcası Dr. Ünal Toksöz (Muğla’nın ünlü doktorlarından) elli yıl önce Yatağan’a belediye başkanı olarak hizmet etmiştir. Hala onun eserleri mevcuttur. İş yapmayan CHP’li belediyelerden halk bıkmıştı ve değişim kaçınılmazdı.”  diyerek şöyle devam etmiş:

Yatağan’da yerli ve milli duruş kazanmıştır. Keza Ula’da öyle. Ula Belediye Başkanı seçilen İsmail Akkaya yerli ve millidir. Geçmişinde siyasi başarılar mevcuttur. Akyaka’nın kurucu Belediye Başkanıdır. Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan’da öyle.. Kavaklıdere’yi söylemeye gerek yok. Seydikemer, Ortaca ve Dalaman bu ilçelerde kazanan adaylarda öyle.

xx           xx           xx

Asım Demir, adeta AK Partililere tercüman olan yorumunda Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz‘ün “26. Dönem Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e yakınlığı” nedeniyle neredeyse aday gösterilmemesinin sözkonusu edildiğini hatırlatarak şu ifadelerde bulunmuş:

Ak Parti İl Yönetimi seçilen başkanların başarısından kendisine pay çıkartmamalıdır. Bu kazanılan ilçelerdeki başarı oralardaki İlçe Teşkilatları ile seçilen Başkanların ortak başarılarıdır. İl Yönetiminin adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır’dır. Büyükşehir oyları ortada. Cumhur ittifakının toplam oylarının çok gerisindedir. Başarı bunun neresindedir? Eğer Büyükşehir adayı yerli ve milli aday Dr. İskender Gencer olsaydı bugün Muğla Büyükşehir Belediyesi Ak Parti’nindi. Osman Gürün’ün aldığı oylar ortada. Ak Parti İl Yönetimi bu seçimde de başarısız olmuştur. Muğla’da CHP değil, BŞB adayları başarısız olmuştur. Muğla’da İyi Parti ile ittifak olmasaydı, CHP’li Başkan yirmi yıl sonra yenilgiyi tadacaktı. Dua etsinler Millet İttifakına. Millet İttifakı’nın diğer kanadında yer alan İyi Parti Bodrum’da kendi adayları Mehmet Tosun’un kaybetmesine de neden olmuştur. Osman Gürün Millet İttifakı’nın ortak adayı olduğu halde Bodrum’da Mehmet Tosun’un hiçbir mitinginde yer almamıştır. Bu nasıl ittifaktır?

Asım Demir sadece AK Parti‘yi değil, seçimi de çözümlemiş.

xx           xx           xx

Peki bu sonuçta AK Parti Muğla Milletvekillerinin ve Büyükşehir adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır’ın hiç mi sorumlulukları yok?” derseniz bence yok… Çünkü bir kere Nil Hıdır‘ın adaylık talebi olmadı. Aklından geçtiğini bile sanmıyorum. Önce İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer ile AK Parti‘de beklenti ve motivasyonu yükselttikten sonra “aday gösterilenDr. Nil Hıdır maça 1-0 yenik başladı…

Tabi seçim yine de alınabilirdi.. Muğla‘da AK Parti bu şansı ilk kez yakalamıştı. Ancak Dr. Hıdır‘a yardımcı olunmadı, yalnız bırakıldı… AK Partililerin önemli bölümü ayak sürürken, Dr. Nil Hıdır ile “İbrahim Uğurlu, Hamza Akercan” gibi isimlere Dr. Nil Hıdır‘ın yanında yerverilirken, Armağan Erol, Nihat Öztürk gibi isimlere yerverilmemiş olmasını kim nasıl anlatabilir bilmiyorum.

Bir gazeteci olarak gözlemim, Dr. Mehmet Nil Hıdır elinden geleni yaptı. Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir de ellerinden geleni fazlasıyla yaptılar. Her ikisi de SKM‘nin yol haritası ile hareket ettiler…

AK Parti için 3, MHP için 1, Cumhur ittifakı için 4 ilçe elbette “kazançtır”, ama ortada hiç kimse için bir “başarı” yok…

CHP ve Behçet Saatcı‘ya da bakacağız. Ama yarın AK Parti‘nin ilçeleri ile devam edelim…

——————————                                                                 ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanın düşünememesi liderler için ne büyük şans. (Adolf Hitler)

ÇİVİ

Arkadaşım “Seçim gecesi 10 milyon kadar oyu 4 saatte sayma becerisi gösterenler, yeniden saymayı 4 gündür neden beceremediler?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
İbrahim Uğurlu 05 Nisan 2019 / 11:58

Özcan bey; araştırmacı yönünüzü geliştirmelisiniz yada muhataplarınızı arayıp doğrudan bilgi alabilirsiniz, bu sizi daha saygın hale getirir. Şadi pirci nihat Öztürk ile 1 dönem kadem Kadem Mete başkanlığında toplasak bir dönem teşkilat Başkanlığı yapmıştır.
Partimizin bu saydığınız dönemlerde skm başkanlığını yapmış çok kıymetli arkadaşlarımızı Yok saymanız kasıtlı değildir umarım. Esat Tugay, Kadri Emrag , hatta bir dönemde sn yusuf kayacık görev almıştı.
Sn mehmet Nil HIDIR bey ile arazide çalışan diğer arkadaşları görmezden gelmek veya Yok saymak, algı oluşturmak , emeği geçen arkadaşlara saygısızlık olmakla beraber kulaktan dolma bilgiler sizin saygınlığınıza da gölge düşürür. İyi çalışmalar dilerim

gerçek CHP'li 05 Nisan 2019 / 20:31

Menteşe seçim sonuçları seçime katılan parttililere verilmiş. Seçim sonuçlarında Bahattin Başkan 36.991 oy, Osman Başkan 25.843 oy almış. Aradaki fark 11.148 oy. Bu seçim sonucuna ne demeli. Osman Başkan çürük elmaları ayıkladık derken kimleri kastetti acaba.
Daha önceki yorumumda bahsettiğim Oda TV yazarı Ahmet Torun Türkmen’in CHP milletvekili adayları ile tespiti özetle “CHP’de listelerin böylesine öznel, bilimsel, parti hukuku, hakkaniyet ve emek kriterleriyle bağdaşmayan bir anlayışla hazırlanması, hiç de rastlantısal bir şekilde hazırlanmadığını, aksine üzerinde titizlikle çalışıldığı görülüyor. Listeleri oluşturan Bülent Tezcan ve çevresinin bu konsepte uyması ve genel başkanın da buna evet demesi ciddi olarak düşünülmesi gereken bir tehlike.” diye devam ediyor. Milletvekili sıralamasından sonra başta Seyit Torun olmak üzere genel merkezde ve Muğla’da partiyi işgal edenlerin dayatması sonucu hazırlanan Belediye Başkanları listesinin de Ahmet Torun’un Milletvekili sıralaması ile ilgili “düşünülmesi gereken tehlike”nin sonucunun Muğla Büyükşehir seçimlerinde alınan % 36 oy oranı ile CHP’nin dört İlçede CHP’nin seçimleri kaybedilmesi ile gerçekleştiği görünüyor.

Sadi Pirci 06 Nisan 2019 / 00:11

Özcan Özgürün araştırmacı gazeteci diye tanıtırlar hep,sanırım yaşlanıyor veya belkide hafıza kaybı yaşıyor. Belkide Akpartinin 7 Belediye kazanmasından galiba rahatsız oldu çatacak yer arıyor.Sadi Pirci 9 il Başkanı ile çalışmamış bir dönem Nihat Beyle,şimdide Kadem Beyle Teşkilat Başkanlığı görevindedir.Hep birilerini yermekle çok bildiğini zanneden Özcan Özgür birgün Kanaryayı seven Derneğinin Başkanlığına aday olunda seçilmenin ne olduğunu bir görmenizi tavsiye ederim.Biz Milletimize güveniyoruz her secimde bize verdiği mesajı alıyoruz.Bizim Milletimizle bağımız sonsuza kadarda devam edecektir. Sizin il Başkanımızı, SKM ‘yi yermenizede bir anlam veremiyorum.En iyisi yazmayın çünkü saçmalamaya başladınız. Muglalilari Yanlış bilgilerlerden dolayi özür dileyin.Biz sizin Erdemli biri olduğunuzu biliyoruz vesselâm…..