“AK Parti Muğla’da meclis seçimlerinde başarılı!”

Bu haber 13 Nisan 2019 - 0:23 'de eklendi ve 2.219 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugünlerde Dünya uzaydaki “Kara Delik”i konuşuyor. Biz ne konuşuyoruz?

Akbük Koyu‘nda kesilen ağaçları… Bir de Ekrem İmamoğlu‘na mazbatası verilecek mi verilmeyecek mi!

Dünya bir ara Ozon Tabakası‘ndaki deliği konuşuyordu. Biz ne konuşuyorduk, hatırlamıyorum. HES‘leri veya termikleri konuşuyormuşuzdur. O günlerde de muhtemelen CHP‘nin itiraz ettiği, Seçim Kurulu‘nun reddettiği bir seçim de konuşuluyormuştur!

İnsanoğlunun ilk defa gördüğü ve fotoğrafladığı kara delikten gazete okumuyorsanız veya okuduğunuz gazete bu tür olayları ciddiye almıyorsa haberiniz olmamış ta olabilir...

Harita Mühendisi Özden Ahmet Akgüç te bu konudaki paylaşımında “Işığın bile kaçamadığı bu kara delik, bize ne söylüyor? Sonsuz güç bize ne diyor?” diye sorup şöyle yanıt vermiş:

Düşünme zamanıdır. İlk önce, şu minnacık dünya üzerinde yaşayan mini mini olan bizler, sen- ben kavgasına bir son vermeliyiz. Biz neyiz ki, neyi paylaşamıyoruz? Bu kara delikten evrende milyonlarcası var, deniliyor. Evrenin büyüklüğünü hayal bile edemiyoruz. Sonsuzluk, deyip geçiyoruz. Bizler, hala mini küçük ve basit işler ile uğraşıyor, vakit geçiriyoruz. Biz biraz değil, adam akıllı salağız galiba.

Evet sırılsıklam salağız. Allah hepimizi ıslah etsin…

xx           xx           xx

AK Parti’de eleştiriye tahammülsüzlük” başlıklı yazım büyük ses getirdi. Doğrusu Şadi Pirci kardeşimizin o kadar çok seveni olduğunu bilmiyordum!

Hamle‘nin internetteki web sitesinde yazımın

altına yorum yapanlardan Durmuş ÇelikDeğerli Özgür, lütfen saçmalamaya devam et (!)…” diyerek şu ifadelerde bulunmuş:

Yıllardır sen, ben bizim oğlan deyip, yeni isim çıkartamayanlar saçmalamıyor çünkü.

İlginç listeler, ilginç isimler bulup, seçmenin oy vermemesi için elinden geleni yapanlar saçmalamıyor çünkü.

Hakikat, sadakat ve liyakattan sadece kendi çevrelerini idrak edenler saçmalamıyor çünkü.

Siyasette, bürokraside, teşkilatlarda isimler değişmezken saçmalamıyor çünkü.

Ülkemizde yapılan her seçimde herkes başarılıdır, kimse ikinci olmaz, saçmalamıyorlar çünkü.

Menfaatlerine göre yer değiştiren, destekledikleri isimleri bile değiştiren ancak dünlerini inkar edip, bugün başka kimliklere bürünenler saçmalamıyor çünkü.

Seçimlerden önce kimseye selam vermeyenler, kimsenin tanımadığı ya da alengirli ilişkileri olduğu söylenenler saçmalamıyor çünkü.

Bu yorumumda hiç bir görüşü, partiyi, kişiyi kast etmiyorum. Bakarsanız genel-geçer yorumlardır ve okuyanların tanıdık birşeyler bulması tamamen kendi sorumluluklarıdır.

Muğla Muğladır, ruhunu okuyamayan, kalbine dokunamayan böyle dar alanda kalır, genişlediğini düşünse de sadece kendi düşüncesindedir. Kimsenin istemediği insanları seçtirmek de başarıdır, yan yana koyunca denir ki ‘gene bu iyiymiş’… Bir şey değişir her şey değişir, böyle değişti mi bilinmez, ama saçmalayanlar sayesinde en azından ‘biz ne yaptık’ denebilirse herkes adına kazanç olur. Akbük’te ağaçlar kesilmiş, önemsiz mi? Saygılarımla.”

xx           xx           xx

Durmuş Çelik‘in ifadeleri karşısında 40 yıllık yazarlığımdan utandım… Doğrusu ben bu kadar kısa, eksiksiz ve güzel anlatamazdım. Çok şey anlatmış bütün partilerin kurmaylarına… Adaylara ve seçmenlere de dersler var… Tabi alabilene…

Hele “Muğla Muğladır, ruhunu okuyamayan, kalbine dokunamayan böyle dar alanda kalır, genişlediğini düşünse de sadece kendi düşüncesindedir.” sözüne bayıldım.

Aynı yazı ile ilgili Mehmet Kaya adında okurumuz da “Muğla’nın özgür sesi ve basınımızın uzun soluklu koşucusu Özcan Özgür’e ‘saçmalama’ konusunda ders vermeye kalkan beyefendi her yenilgiye bir gerekçe bulup kendini zeytinyağı gibi yüzeye çıkartmayı bilir. Ama bu sefer kurtulamayacaklar.” diyerek, bir de şöyle kehanette bulunmuş:

Mehmet Nil Hıdır deneyimli bir politikacı başına gelenlerden ders çıkartıp kendisine tuzak kuranlardan hesap sormayı bilir. Reis seçim sonuçları netleştikten sonra her ili ayrı ayrı masaya yatırınca bazıları kaçacak delik arayabilir. Mehmet Nil Hıdır il başkanlığını bunların elinden alabilir diye onu yenilgiye sürükleyerek önünü kestiklerini düşünenler mutlaka hesaba çekileceklerdir.

xx           xx           xx

Mehmet Kaya, İlçe Meclisleri‘nin aldığı oyların Dr. Mehmet Nil Hıdır içinde alınması halinde Büyükşehir‘in AK Parti tarafından alınabileceğine inananlardan. Böyle dedim, çünkü AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de aynı görüşte. Bir kaç gün önce görüşmemizde CHP‘den 4 ilçeyi alarak başarı elde ettiklerini açıklarken, “Biz Büyükşehir seçimini de kazanmıştık. Nevar ki ilçe meclislerinde partimize oy verenler Büyükşehir’de vermediler” tespitinde bulunmuştu.

Mehmet Kaya yazıma yaptığı yorumda,bu konuya da değinip şunları söylemiş:

Ak Parti ile MHP ittifakı olan Cumhur İttifakının belediye meclislerinde aldıkları oylar Büyükşehir Adayına da verilseydi, Mehmet Nil Hıdır yüzde bir oy farkıyla Muğla Büyükşehir Belediye Başkanıydı. İlçelerdeki başarı o ilçelerdeki adaylar ile ilçe teşkilatlarının ortaklaşa başarısıdır. İl teşkilatı onlara ortak olmaya çalışsa da inandırıcı değildir. İldeki başarısızlıklarını örtmek için ilçelerden medet umma peşindeler. herkes her şeyin farkında ve bilincindedir. Refah Partisi İl Başkanlığından bu yana siyasetin içerisinde olan Mehmet Nil Hıdır farkında olamaz mı? Ak Parti bazılarınca kendi çıkarları için kullandıkları bir oyuncak olmaktan kurtarılacaktır. Geldiğimiz noktada bir tek oyun dahi çok değerli olduğu ortadadır. Mansur Yavaş mazbatasını almış hayırlı olsun. TV şu anda haberini veriyor. Özcan bey siz saçmalamaya devam edin biz okumaktan usanıp bıkmayacağız. Ömrünüz uzun olsun ki, biz yazılarınızı hep okuyalım. Muğla’mızın özgür sesi bizi yormaz.

Allah razı olsun…

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, o görüşmemizde partilerin başarılarının  Büyükşehir adaylarının aldıkları oylarla ölçülmesinin doğru olmadığını belirterek, “Başarıyı ölçmek için İl Genel Meclisi oylarına bakılır. Muğla Büyükşehir statüsünde. O zaman ilçelerin belediye meclisi oylarına bakılır. Oradaki oylara bakıldığında başarılı olduğumuz görülecektir.” dedi. Ben de baktım. 2019 yerel seçiminde Muğla‘da AK Partili ilçe belediye başkanı adayları toplam 228 bin793 oy alırken, ilçelerin meclis üyesi aday listelerine 225 bin 344 oy, Büyükşehir adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır da 171 bin 563 oy aldı.

Ben yüzde hesabı yapamam, ama İl Başkanı Mete yapmış. Ona göre AK Parti ilçe meclislerinin aldığı oyların toplamda oranı %37Mete bu noktada da “Eğer bu oy oranı Büyükşehir’e yansımış olsaydı şu anda Mehmet bey Büyükşehir Başkanıydı.” diyor.

Ee rakamlara göre doğru, ama bu noktada “Yüzde 37’yi Büyükşehir’e neden taşımadınız?” diye de sorarlar. Bizde sorduk, Başkan Mete‘de “Evet taşıyamadık” deyip, Behçet Saatcı handikapına işaret etti…

Kafanız karışmasın. İlçeler belediye meclisi oylarına bakıldığında AK Parti bu seçimlerde %37 oy almış bulunuyor. Behçet Saatcı olmasa AK Parti bu yüzdeyi Büyülşehir‘de de yakalayabilir miydi?

2014 yerel seçimlerinde de AK Parti‘nin ilçe belediye meclisi listelerine il genelinde toplamda 151 bin 094 oy verilmiş. İl Başkanı Kadem Mete‘nin baktığı yerden bakarsanız bu seçimde 74 bin 250 oy artışı görülüyor. Bu durumda, 3 belediyeyi 7‘ye çıkarmış olan AK Parti başarılı… Behçet Saatcı olmasaydı O’na giden oylar AK Parti‘de kalır mıydı, o zaman CHP‘nin oyları da artar mıydı tartışılır, ama rakamlara bakınca AK Parti İl Başkanı Kadem Mete haklı…

xx           xx           xx

Başkan Mete bu pencereden gerçekten “başarılı” görünüyor. Ah o Behçet Saatcı yok mu? Başkan Mete’ye göre O olmasaydı; AK Partililer İlçe Belediye Başkanı adaylarına ve meclislerine verdikleri oyu Büyükşehir‘de Behçet Saatcı‘ya vermeselerdi şimdi Dr. Mehmet Nil Hıdır Büyükşehir Belediye Başkanıydı

Bu durumda AK Parti ve il yöneticileri ilçe belediye mecllisleri üzerinden Muğla‘da başarılı olurken, AK Parti‘nin Behçet Saatcı‘ya giden oyları için “Neden alamadın?” diye Büyükşehir adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır‘a sorarsak, bu da Dr. Hıdır‘a haksızlık olur sanırım…

Yine de ben Muğla‘da bu seçimde başarılı olan bir parti göremiyorum. Sadece “kazançlı” olan bir Cumhur İttifakı ile Yatağan‘ı ve Ula‘yı kazanan başkanların başarısı var… Başkan Mete de haklı olabilir, ama ben sokağın nabzı ile böyle düşünüyorum…

Biz ne yazarsak yazalım, kim ne söylerse söylesin vatandaş AK Parti’de Büyükşehir başarısızlığının sahip ve sahiplerini, CHP’de Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün %36’lık “başarısının” (!) nedenlerini, sahip ve sahiplerini sorgulayacaktır…

Bu konuya yine döneriz.

——————————                                                              ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: “… Dost değildir dosta doğrusun diye / Dost odur ki dosta doğrusunu diye…” (Alıntı)

ÇİVİ

Arkadaşım “İktidar olmak mı, muktedir olmak mı, itibarlı olmak mı?” diye garip bir soru sordu.

Beni De Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
yavuz ercan 13 Nisan 2019 / 10:00

Sevgili Özgür;Seni yıllardır takip ederim,Muğla’dan ayrı kaldığım yıllarda bile sayende Muğla’nın nabzını tutmaya çalıştım.Muğla’yı içselleştirdikten sonra kopamıyorsunuz ,özlüyorsunuz.Biliyorsun Bodrum’da yaşıyorum ve Muğla’yı daha yakından takip ediyorum.Muğla doğumlu olmamama rağmen,eşimin Muğlalı olması çocuklarımın burada dünyaya gelmesi ve Muğla kültürü ile büyümeleri,uzun yıllar Eczacı bir siyasi olarak Muğla’ya hizmet etmeye çalışmamız,bizide Muğla’lı yaptı çıkardı.Ben bunu Muğla’dan ayrı kaldığım beş yıl içinde bütün benliğimle hissettim.Bundan ötürü,son siyasi gelişmelere Kurucu İl Başkanı olarak kayıtsız kalmam düşünülemez.Kaldıki tüm engellemelere karşı Bodrum adayımıza elimden gelen desteği vermeye çalıştım.Şu nu gördüm;Ak Partiyi Muğlalı yapmadıktan sonra.başarılı olmamız mümkün değil.Rakam cambazlığı yaparak,kabahati ona buna yükleyerek bu sonucu açıklayamazsınız.İl Genelde alınan toplam oylardan MHP nin payını düşün ve bunu bir Milletvekili seçimi olarak düşünün bakın bakalım Muğla
‘da 7 vekilden kaçını almışsınız.Burada şahısları suçlamıyorum.Ak Parti yıllardır Muğla’da zorla dayatılan teşkilatlar yüzünden bu durumdadır.Lamı cimi yok,Muğla’lı ,Ak Partide her şeyiyle kendini görmedikten sonra ancak bu kadar oy verir.Yıllardır bu memleket DYP den ANAP dan Belediye başkanları,Milletvekilleri seçti,1. Parti yaptı.O zamanki Muğlayla bu zamanki muğla arasında ne fark var.Önce aynaya baksın arkadaşlar,kendilerine gelsinler.Daha ne kadar böyle gidecek.Selam ve saygılarımla..