AK Parti Muğla’da Listeler Yarışı

Bu haber 09 Şubat 2018 - 0:21 'de eklendi ve 3.193 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

OYUN KURUCU KİM?  

AK Parti Muğla İl Kongresi yarın…

Kongrenin sadece İl Başkanı Kadem Mete’nin adaylığı ile gerçekleşmesi beklenirken, irfanlı yazar, emekli öğretmen Kemal Önekli (Hayrettin Şaşmaz) “Ben de varım” derken önceki gün ortaya iki aday daha çıktı.

Meğer Kemal Önekli’nin sosyal medya paylaşımlarını “beğenerek” adaylığını desteklediklerini sandığımız Elvan Göçer ve Yusuf Kayacık da adaymış.

Dün iki isim “tek isime” indi. Ancak ben bu yazımı kaleme alırken deklere edilmedi.

Görünen o ki AK Parti Muğla İl Kongresi yarın Kemal ÖnekliBen uyarı görevimi yaptım” deyip, çekilmezse 3 listeyle; çekilirse 2 listeyle yapılacak… Ayrıca ÖnekliTensip yok” diyor. Eğer varsa, o zaman da çekilebilir…

Yoksa devam eder; renkli ve heyecanlı bir kongre ortaya çıkar.

Yakın zamanda yapılan CHP İl Kongresi’nde ikinci listeye tahammül yoktu. O nedenle “parti içi demokrasiyi” işletmeye çalışan AK Partili Muğlalıları kutlamak lazım…

 

xx           xx           xx

Doğrusu ben hep açtığı “Muğlalılık” bayrağı ile İl Başkanı Kadem Mete’nin karşısında Yusuf Kayacık’ın liste çıkarmasını beklemiştim.

O gitti Menteşe İlçe Kongresi’nde bir “Muğlalı” olan Tamer Topal’ın karşısında liste çıkardı!

O günlerde “oyun kurucu” kimse Onun kurbanı oldu.

Kayacık’ın Merkez İlçe adaylığı daha çok “kişisel siyasi mücadele verdiği” yorumlarına neden oldu. Kendine zarar verdi.

Yoksa yarın kongrenin en iddialı adayı olabilirdi!

Ancak yapılamayan Menteşe kongresinin ardından İl Başkanı adaylığı da gündeme gelmiş veya getirilmiş… Yanına da AK Parti’nin potansiyel milletvekili aday adaylarından Elvan Göçer eklenmiş ve il genelinde “sessiz ve derinden” bir çalışma başlatılmış.

Demek ki “Muğlalı adaylar” varmış. İnsanın “Daha önceleri nerelerdeydiniz?” diyesi geliyor!

Tabi bu çalışmadan önce gündeme Marmaris’ten Ozan Balcı getirilmiş. Doğrusu bu aşamada ben Kadem Mete’ye karşı Ozan Balcı çıkarılır diye düşünüyordum.

Nedense sonra vazgeçilmiş…

 

xx           xx           xx

BAYRAK MUĞLALI, ERAT KARIŞIK

Bu arada bizim Hasan Telli’nin “10 Şubat’ta AK Parti Kongresi’nde sürpriz Muğlalı bir aday var.” şeklindeki sosyal medya paylaşımının hikmeti de anlaşıldı.

Meğer kastettiği “MuğlalıAlirıza Boyacı değil, Yusuf Kayacık ve Elvan Göçer imiş…

Peki hangisi daha Muğlalı?

Kayacık’ın Menteşe aday ilçe yönetimi listesinde yer alan isimlerin yanı sıra AK Parti Kurucu İl Başkanı Yavuz Ercan’ın da içinde bulunduğu “Muhalif ekip” bu soruyu sormamıştır.

Aslında Muğla’da ‘Ula damadı’ olarak sevilen bir saygınlığı olan Yavuz Ercan’da il başkanı adayı olabilirdi. Belki de “Karslı olması sorun olur” diye kendisine İl Yönetimi’nde yer vermiş olabilirler.

Doğrusu Ercan’a İl Başkanlığı yakışırdı…

Aldığımız duyumlar doğru ise önceki gece Elvan Göçer’de karar kılınmış. Elvan Göçer, Kayacık’ın ilçe aday listesinde yer almıştı, bakalım Kayacık, Elvan Göçer listesinde yer aldı mı?

Yarın görürüz… Elvan Göçer de kadın olarak daha sempatik olacağı ve Kayacık kadar yıpranmamış olduğu düşünülerek karar kılınmış olabilir…

Bir de yarın çok konuşulan konu, Kayacık’ın açtığı “Muğlalılık” bayrağı altında toplananların içinde, “Muğlacılık” yapanların söylemediklerini bırakmadıkları “Karadeniz kökenli Muğlalıların” da yer aldığı söyleniyor. İlginç…

Muğlalılık bir kongre mezesi yapılmıyordur inşallah…

 

xx           xx           xx

MİLLETVEKİLLERİ NEREDE?

Herkes Kemal Önekli’nin sorgulaması sonucu AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İl Başkanı Kadem Mete’nin görevine devam etmesi konusunda “tensip buyurup buyurmadığını” merak ederken, gözler Başbakan Binali Yıldırım’a çevrilmiş görünüyor.

Daha doğrusu kulaklar çevrilmiş durumda…

Yarın İl Başkanı Mete kongre açış konuşmasını yaptıktan sonra kürsüye Başbakan Yıldırım gelecek ve konuşmasını yaparak Manisa’ya gitmek üzere kongreden ayrılacak.

Başbakan Yıldırım o sırada tensipten söz edebilir de etmeyebilir de… Belki İl Başkanı Mete kendisi söz eder.

Duyumlarımıza göre İl Başkanı Kadem Mete’nin il yönetimi listesi de ilçe başkanlarının katılımı ile ciddi değişime uğramış. Örneğin Ziya Ercan ve Av. Mustafa Çelebi gibi “Muğla doğumlu” isimlere de ağırlık verilmiş.

Peki bu kongreden kim galip çıkar?

Konuşma yaparken malum gaflarından birini yapmazsa bu kongreden Kadem Meteseçilmiş başkan” olarak çıkacaktır. Milletvekilleri bu meselenin neresinde derseniz; Hasan Özyer var mı yok mu bilen yok. Nihat Öztürk hep buralarda. Sordum, “Ben bu meselenin hiçbir yanında yokum. Genel Merkezin kararlarına göre hareket ederim” dedi.

Hangisi kazanırsa kazansın Muğla için hayırlı olsun.

 

xx           xx           xx

NURTEN BURÇİN ASLAN ÖZÜR DİLEDİ

Bu arada CHP 36. Olağan Kurultayı’nın yankıları devam ediyor.

Sosyal medya hesabından Parti Meclisi adayı Muğla Milletvekili Akın Üstündağ’ın anahtar listeden çizilmesini isteyen CHP Muğla İl Gençlik Kolları İl Başkanı Yardımcısı Nurten Burçin Aslan önceki gün yine sosyal medya hesabından herkesten özür diledi.

Nurten Burçin Aslan önceki gün hesabında şu ifadelerde bulundu:

04.02.2018 pazar günü delege olmayan bir arkadaşımın bağlantısına gençlik heyecanı ve kurultay sürecinin yarattığı yorgunluğun düşüncesizliğiyle PM’ye aday olan milletvekilimiz için ‘Akın Üstündağ çizilsin’ yorumunu yapmıştım. Sonrasında da konumum itibariyle paylaşmamın doğru olmadığını düşünüp kaldırmıştım. Bu süreç içerisinde sosyal medya üzerinden hakkımda linç kampanyası başlatılmıştır.

Gençlik hata yapılması en muhtemel zamanlardır, ben de böyle talihsiz bir açıklamayla başta milletvekilimiz Akın Üstündağ olmak üzere bir çok parti büyüğümüz ve partilimizi kırdığımın farkındayım. Bu nedenle hatamı kabul ediyor ve milletvekilimizden, sizlerden özür diliyorum.

Yolun başında olan genç ve kadın bir siyasetçi olarak, bir anlık heyecanla yapmış olduğum bu talihsiz açıklamamın yarattığı kırgınlıkların üstesinden önümüzdeki sürece odaklanarak gelebileceğimiz inancını taşıyorum.

Bir genç kızın bu hale düşürülmesi hoş olmadı. Gençliğimizde biz de hatalar yanlışlar yaptık. Büyüklerin dolduruşuna geldik. Hatalar olgunlaştırır. Yine de bugünün gençleri daha dikkatli olmalı.

Nurten Burçin Aslan, Milletvekili Üstündağ ile helalleşti mi bilmiyoruz. O’nunla helalleşmesi yeterli olmalı…

 

xx           xx           xx

Zerrin Baydar isimli bir sosyal medya kullanıcısı da Nurten Burçin Aslan’ın paylaşımının altına şu yorumu bırakmış:

Çok kızdım bunu duyunca, makul ve mantıklı bir nedeni olmalı diye düşündüm. Sizi tanıyorum çünkü. Parti Meclisine girerse Muğla’da olan biteni kolayca aktarır diye mi çizin dedi acaba dedim. Olacak şey değil… Yoksa bunların arasında benim bilmediğim gizli bir büyük fikir ayrılığımı var? Mesela bir tanesi PKK’ya sıcak bakıyor, diğeri aşırı milliyetçi falan mı ne bileyim insan mantıklı bir neden arıyor.

Dolduruşa gelmek herkes için olası, ancak siz gençler bizim nesilden daha objektif bakışlı olmalısınız. Ne kadar üzüldüğünü hissediyorum. Nasıl bir alicengiz oyunlarıyla baş etmek zorunda oluşunuz anlatılsaydı, yaşamadan anlayamazdınız. Sizi bu duruma sokacak şekilde gözünü hırs ve kin bürümüş kimler varsa bunları tanıyın yeter.

—————————————–

Günün Sözü: Neyden korktuğunun, onun ne kadar güçlü olduğunun bir önemi yok. Asıl güçlü olan içindeki korku.

Günün sorusu;

Dün Mustafa İnci sormuş: “MHP Belediye Başkan Adayı Çıkaracak Mı?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
salihdemir 09 Şubat 2018 / 20:43

Akın Üstündağ’ın üzerini çizin demek bilinçli yapılan bir yorumdur. Milletvekili Akın Üstündağ’ın isminin çizilme nedeni partililere çok az da olsa sahip çıkmasıdır. Muğla’da CHP’nin parti tabanı Genel Merkezce bir an önce Partililere sahip çıkacak parti örgütlerinin atanmasını bekliyor. Yeni parti yönetimlerinin atanması ile ilgili Akın Üstündağ’a büyük görev düşüyor. CHP tabanın güveneceği başka kimse yok.