AK Parti Muğla’da Kim Kazandı?

Bu haber 12 Şubat 2018 - 23:51 'de eklendi ve 3.570 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü yazımı “Kongrede Kadem Mete kullanılan oyların 345’ini alırken, Ozan Balcı 152 oyda kaldı. Kadem Mete sandıktan ‘Seçilmiş İl Başkanı’ olarak çıktı…” diye noktalamıştım.

Kongrenin kazananı rakamlarla İl Başkanı Kadem Mete’dir.

AK Parti’nin artık Muğla’da seçilmiş bir il başkanı var. Hem de demokratik bir seçimle…

Sonuç itibarıyla kongrenin kazananı ise “oyun kurucudur”… Yoksa “kaybedeni” mi demeli?

Bence Kadem Mete’nin karşısında Ozan Balcı ve arkadaşları değil, Yusuf Kayacık ve arkadaşları; dolayısıyla her kimse “oyun kurucu” kaybetti. Şadi Pirci ve arkadaşları kazandı!

Elbette“Ne alakası var? Aday Ozan Balcı idi.” diyenler de olacaktır.

Doğru, İl Başkanı Adayı Ozan Balcı’ydı, ama gelinen nokta Menteşe Kongresi ile bir süreçti. Bu süreç “siyasi mevta mezarlığına” döndü…

Ta ki Marmaris İlçe Kongresi ile Menteşe İlçe Kongresi arasında…

 

xx           xx           xx

Siyasi mevta mezarlığını ayrıca ele alırız.

Milletvekili Nihat Öztürk’ün deyişi ile hafta sonunda Cumartesi günü AK Partililer adeta bir demokrasi şöleni yaşadılar.

Küçük gerilimler olsa da kongre olumlu bir havada geçti. “Başbakan Bizi Afrin’e Götür” sloganı hariç… Sosyal medyada hala bu slogan ile ilgili “mizah” yapılırken, benim dünkü yazımdaki eleştirime yanıt verenlerde oldu.

Recep Dural sosyal medya paylaşımımda yazımın altına “O bağıranların içinde bende vardım. Evet Afrin’in şakası yok. Orada bağıranlar vatan ve millet için savaşmaya hazır gençler. Bundan gurur duymalıyız. Önce vatan. Saygılar özgür bey” diye not bırakmış.

O gençlerimizin vatan, millet için savaşmaya hazır gençler olduğu konusunda kimsenin kuşkusu yok. Bizim de yok…

Ancak 11 şehit verdiğimiz günde, Başbakan ile gençler arasında yaşanan diyalog hoş değildi.

O gençler Başbakan’ı da zor durumda bıraktıklarının farkına varırlar inşallah…

 

xx           xx           xx

Demokrasi şöleni havasında geçen kongrede “kadınların varlığına” baktım. Salondaki değil… Ki arkadaşlarımız kadınların salonda da kalabalık olduklarını söylediler. Benim kadın varlığını aradığım yer aday listeler oldu.

Ozan Balcı’nın listesine AK Parti siyasetinde önde gelen kadınlar “Zübeyde Fellahoğlu, Nazlı Noyan Öksöz, Müzeyyen Göncü, Armağan Erol, Canan Zoroğlu, Elvan Göçer, Gülfatma Kapiz, Tülin Suna Şahin” yer almış.

Şimdi bu deneyimli, birikimli isimler önümüzde seçimler olmasına rağmen atıl kalacaklar!

Kadem Mete’nin listesinde Av. Esin Özel Özmen (DYP İl Başkanı Esin Özel Altaş) ile birlikte “Huriye Koyuncu, Melahat Akman, Müzeyyen Mine Artun, Suzan Harmandar, Şükran Şababoğlu, Yurdanur Uzun, Zehra Karabatak” isimlerine yer verilmiş.

Av. Esin Özel Özmen’in yanında emekli eğitimci Suzan Harmandar’ı tanıyorum. Mutlaka yeni isimleri harekete geçireceklerdir. Bakalım atıl kalanları da “harekete” katabilecekler mi?

Ozan Balcı’nın listesinde Büyük Kongre Delegesi olarak Elvan Göçer yer alırken, Kadem Mete’nin listesinde biri Kadın Kolları İl Başkanı Ümmühan Toksöz olmak üzere iki isme yer verilmiş.

Aklıma CHP Kurultay Delegeleri arasında Kadın Kolları İl Başkanına yer verilmemiş olması geldi…

 

xx           xx           xx

Ozan Balcı’nın İl Yönetim Kurulu listesinde oldukça seçkin ve etkin kadınlara yer verilirken, içinde “ağır ağabeylerin” de yer aldığı bir İl Yönetimi ortaya çıkmış;

Adem Aykırı, Adem Çine, Ahmet Gazi Aydoğan, Anıl Berk, Armağan Erol, Bülent Araz, Canan Zoroğlu, Celal Karakaş, Cem Galitekin, Cenk Sönmez, Ejder Ütsek, Elvan Göçer, Eray Çiçek, Erdoğan Ünal, Esat Tugay, Gülfatma Kapiz, Hüseyin Fikri Çırak, İlyas Yolcu, İsmet Baydur, Kamil Aslantaş, Kenan Baybaşı, M. Fikret Ekmekçi, Mehmet Tenlik, Mehmet Toklaç, Miraç Cin, Murat Burhan, Mustafa Çetinkaya, Mustafa Ozan, Mustafa Sarıyer, Mustafa Turhan, Mustafa Urhan, Muzaffer Aravi, Müzeyyen Göncü, Nazlı Noyan Öksöz, Onat Akdu, Ramazan Özçakır, Sadettin Abalı, Sebayi Yılmaz, Serkan Özcan, Süleyman Reyhan, Tayyip Sezer, Temel Türkmen, Tülin Suna Şahin, Yavuz Ercan, Yavuz Kırmızı, Yüksel Baydur, Zübeyda Fellahoğlu.

Bence Ozan Balcı değil, çok iyi bir kadın sıralamasına rağmen sadece AK Partililerin değil, Muğla kamuoyunda hakkında olumlu şeyler söylenmeyen isimlerin bulunduğu liste kaybetti…

Yusuf Kayacık’ın yer almadığı ve Milletvekili Nihat Öztürk’ün İl Başkanlığı’ndaki yönetimi ile Yusuf Kayacık’ın Menteşe listesinin karışım izlenimi veren liste özensiz hazırlanmış sanki…

Muğla’da “simgeleşmiş” Karadeniz kökenli isimler de “Hani bunlar Muğlalılık Bayrağı açmıştı” dedirtmiş de olmalı…

 

xx           xx           xx

Kadem Mete’nin AK Parti’yi Muğla’da 2019 seçimlerine taşıyacak listesi de şu isimlerden oluştu:

Ali Topbaş, Barış Eğilmez, Can Çimen, Çağrı Alper, Emin Koca, Esin Özel Özmen, Ethem Yiğit, Fatih Ölemez, Galip Turhan, Hacı Gülçek, Hamza Akercan, Hasan Hüseyin Avcıoğlu, Huriye Koyuncu, Hüsrev San, İbrahim Uğurlu, İsa Gün, İsmail Baykal, İsmet Karakuş, Mehmet Ayhan, Mehmet Esen, Mehmet Tan, Melahat Akman, Mertcan Güngör, Murat Karadağ, Mustafa Çelebi, Mustafa Karataş, Mustafa Nevaf Doğan, Müzeyyen Mine Artun, Nasuh Kanat, Onur Turgut, Osman Pala, Özay Türkler, Selim Güzel, Seyid Nur Gün, Sinan Acar, Suzan Harmandar, Süleyman Çıray, Şadi Pirci, Şenol Aldağ, Şenol Demirtaş, Şükran Şababoğlu, Tahir Özsoy, Tamer Uzun, Uğur Vural, Sezer Kahveci, Yurdanur Uzun, Yusuf Demirci, Zehra Karabatak, Ziya Ercan.

Güzel bir liste denemez. Berbat bir liste de değil… Ama Yusuf Demirci’den İsa Gün’e “Muğlalı” bir liste olmuş… Liste İl Başkanı Mete’yi “yerli-yabancı” tartışmasının odağından almış bir liste…

Uzun zaman önce gerçekliği hala tartışmalı olan bir “gerekçe” ile görevden alınmış ve arkasında durulmamış olan eski Merkez İlçe Başkanı Av. Mustafa Çelebi’ye yer verilmiş ve böylelikle itibarının iade edilmiş olması şık olmuş…

 

xx           xx           xx

İl Başkanı Mete’nin listesi üzerinde biraz durmak lazım.

Av. Mustafa Çelebi’nin itibarının iade edilmesi ile birlikte, il merkezi siyasetinde adeta rafa kaldırılmış ve orada unutulmuş isimlerden Çelebi ile birlikte Ziya Ercan ve Av. Çağrı Alper’inde bu liste ile geri dönüşleri güzel olmuş.

Siyasetçi kolay yetişmiyor…

Ben bu anlamda Ozan Balcı ile birlikte Miraç Cin ve Esat Tugay, Nazlı Noyan Öksöz, Orhan Reyhan isimleri de bu listede olmuş olsa, “İşte bu…” dedirtebilirdi.

İl Başkanı Mete’nın yönetimi “Siz Muğlalı mı diyorsunuz? Alın size Muğlalı liste” olmuş. Benim “Muğlalılık” bakışım farklı. Bana göre “Muğlalı” her zaman “Muğla kültürünü yaşatan ve Muğla için çalışan” olmuştur.

Bu yeni, ‘seçilmiş’ yönetim elbette partileri için çalışacaklar. Bunu yaparken Muğla içinde çalışmalarını, mücadele etmelerini dilerim, umarım…

 

xx           xx           xx

Başta kongrenin kazananının muhalefetin “oyun kurucusu” ile Şadi Pirci ve arkadaşları olduğunu söyledim. Bunu yarın ele alalım. Kongreden bir gün önce Yusuf Kayacık’ın, kongrenin ertesi gün de Ozan Balcı’nın paylaşımları oldu. Bugün onları da paylaşmayı düşünüyordum, yarına bırakalım.

Kongre öncesi muhalefet tarafından yerli-yabancı krizi yaratılırken AK Parti’nin Muğla’daki seçim sonuçları ve başarısızlıkları sanki 15 yıldır il başkanı ve milletvekili oymuş gibi Kadem Mete’ye yüklenildi. Bu “haksızlık” özellikle Menteşe Kongresi sürecinde zirve yaptı.

Bu haksızlığı da, “Siyasi mevta mezarlığı” ile yarın ele alırız.

Çok konu var. “Başbakan Muğla için ne söyledi?”, “O şehir trafiğini o gün içinden çıkılmaz hale getirmenin alemi var mıydı?” ve “Başbakan Muğlalılara neden hitap etmedi?” diye soranlar da var. Merak etmeyin, hepsini ele alacağız…

——————————                              ———————————

Günün Sözü;

Bir gül kadar güzel ol; ama dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yaşat ya da öldür; ama asla yaralı bırakma.

Günün Sorusu;

ÖSYM’nin açılımı nedir?  “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi” mi?; “Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi” mi?; “Öğrenci Sınav ve Yerleşim Merkezi” mi?; “Ölçme Sınav ve Yerleştirme Merkezi” mi? Hangisi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.