Ak Parti Muğla’da geçersiz oyların incelenmesini talep etti

Bu haber 27 Haziran 2018 - 0:57 'de eklendi ve 777 kez görüntülendi.

27. Dönem Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Muğla’da üçüncü milletvekilini yaklaşık 600 oyla kaybeden Ak Parti, sonuçlara itiraz etti. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, il genelinde geçersiz oy sayısının 14 bin 468 olduğunu belirterek bu rakamında yedinci milletvekilliği için Cumhur ittifakı ile Millet arasında bulunan oy farkını etkileme ihtimalinin bulunması nedeniyle İlçe Seçim kurullarından yeniden incelenmesini talep ettiklerini söyledi.

Kadir Tamer

27. Dönem Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Muğla’da üçüncü milletvekilini yaklaşık 600 oyla kaybeden Ak Parti, sonuçlara itiraz etti.

Konu ile ilgili olarak Ak Parti Muğla İl Başkanlığı’nda bir açıklamada bulunan İl Başkanı Kadem Mete, il genelindeki 13 İlçede tespit edilen 14 bin 468 geçersiz oyun yedinci milletvekilliği için Cumhur ittifakı ile Millet arasında bulunan oy farkını etkileme ihtimali olması nedeniyle talep ettiklerini söyledi.

1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen seçimlerde Muğla’da geçersiz oyun 8 bin olduğuna dikkati çeken Mete, “Ancak bu seçimde ilimizde toplamda 14 bin 468 oy geçersiz sayılmıştır. 1 Kasım seçimlerinde bu sayının 8 bin civarında olduğunu düşünürsek, geçersiz oylarda ki bu kadar artışın yanlış değerlendirmelerden kaynaklanma ihtimali oldukça fazladır. Bizler Cumhur İttifakı ve Ak Parti olarak 13 ilçemizdeki İlçe Seçim Kurullarına geçersiz oy olarak adlandırılan bu oyların yeniden değerlendirilmesi talebinde bulunduk. Bu talebi yerine getirirken aynı şekilde MHP teşkilatları da aynı itirazlarda bulundular. Bizim talebimizin çok net bir şekilde anlaşılması hem kamuoyu hem de İlçe Seçim Kurulları tarafından da çok önemlidir” .

Amaçlarının herhangi bir siyasi partiyi herhangi bir şekilde suçlamak olmadığını kaydeden Mete açıklamasına şöyle devam etti:
“Oyların tamamının yeniden sayılması gibi bir talebimiz yoktur. Herhangi bir siyasi partinin oylarının da yeniden sayılmasını talep etmiyoruz. Bizim talebimiz sayım dökümü yapıldıktan sonra ayrı bir zarfa konularak üzerine geçersiz oylar diye yazılan oyların İlçe Seçim Kurullarınca tekrar gözden geçirilmesin ve tekrar sayılması yönündedir. Ola ki ilk defa uygulanan seçim sisteminde ittifaklardan dolayı vatandaşlarımızın yanlış değerlendirmeleri, daha doğrusu sandık kurulu üyelerinin yanlış değerlendirmeleri sonucu oluşabilecek hatanın düzeltilmesini istiyoruz.”

Milletvekili sayısını değiştirebilir

Muğla’nın 7. milletvekili için Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasında yaklaşık 600 oy farkı bulunduğunu kaydeden Kadem Mete, “Her iki ittifak arasındaki son milletvekilinin yani yedinci milletvekilinin hangi siyasi partide olacağı 600 oy ile yazılmıştır. Yani Millet İttifakı, Cumhur İttifakından sadece 600 küsur oy fazla aldığı için yedinci milletvekili Cumhur İttifakına değil Millet İttifakına kaydedilmiştir. Geçersiz sayılan oyların 14 bin 648 olduğunu düşünürsek bu oyların tekrar sayılması arada ki farkı dikkate aldığımızda zaruri hale gelmiştir. Yani her iki ittifak arasında eğer 15 bin veya 14 bin civarında bir fark olsa idi bu kadar geçersiz oyu saymanın anlamı olmayabilirdi. Ama burada ki oran yüzde 3,5’a denk geldiği için bu kadar hatanın yapılma ihtimali çok yüksek olduğu için ve bu ihtimalin meclisteki sandalye sayısının değiştirme ihtimali olduğu için biz İlçe Seçim Kurullarından geçersiz olan oyların tekrar yeniden sayılmasını talep ettik. Örnek olarak Düzce’de geçersiz sayılan oyların adedi 4 bin idi. Bu 4 bin oy Ak Parti’nin yaptığı inceleme sonunda tekrar incelemeye alındı. Biz Düzce’de İlçe Seçim Kurulu’nun aldığı kararın ilimizin için emsal teşkil ettiğini düşünüyoruz” dedi.

24 Haziran tarihinde gerçekleşen seçimde 7 milletvekili bulunan Muğla’da CHP 4, İYİ Parti 1 Ak Parti ise 2 milletvekili çıkarmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.