AK Parti Muğla’da Başarısız!

Bu haber 08 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.533 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk hafta sonunda yaptıkları İl Danışma Kurulu’nda geçen yerel seçime göre oylarında yüzde 3 artış olduğunu ve bu anlamda başarılı olduklarını söylüyor. Ancak böyle olmakla birlikte 30 Mart Yerel Seçimlerinin sonucu son genel seçim ve il genel meclisi seçimi oyları ile karşılaştırıldığında Sayın Öztürk’ün yorumu teselli kalıyor…

Rakamlar Muğla’da bugün genel seçim olsa AK Parti’nin 6 milletvekilliğinden ikisini tekrar zor kazanabileceğini söylüyor.

2009 İl Genel Meclisi Seçiminde %26.144 oranında, 2011 Milletvekili Seçiminde %32.9 oranında oy alan AK Parti 30 Mart Yerel Seçimi’nde %20 oranında oy almış bulunuyor. AK Parti 2009’a göre 6, 2011’e göre de 12 puan kaybetmiş durumda.

İstikrarlı olarak yükseliş değil, istikrarlı olarak düşüş gözleniyor!

xx        xx        xx

AK Parti’nin 30 Mart Yerel Seçim sonuçlarına göre bu gün genel seçim yapılsa 6 milletvekilliğinden 2’sini değil, 1’ini alabileceğini öne sürüp, savunanlar var.

Ben hesaplama yapamadığım için “Evet, bu gün seçim olsa AK Parti ancak 1 milletvekili çıkarabilir” diyemiyorum. Ama bir de oylara bakalım.

AK Parti’nin 2009 İl Genel Meclisi Seçimi’nde aldığı 131 bin 502 oyunu 2011 Genel Seçimi’nde 172 bin 703’e çıkartırken; 30 Mart Yerel Seçimi’nde 160 bin 804’e düşürdüğünü görüyoruz.

Ben burada bir başarı göremiyorum… Siz görüyor musunuz?

xx        xx        xx

Geçen dönem AK Parti’nin Muğla’da tek bir ilçe (Kavaklıdere) belediyesine sahip iken bu dönem üç (Kavaklıdere, Köyceğiz, Seydikemer) ilçe belediyesine sahip olması her şeye rağmen bir başarı gibi görünse de geçmişte bir başka dönemde Kavaklıdere ile birlikte Dalaman’ın, bir başka dönemde de Kavaklıdere ile Ortaca’nın AK Parti’de olduğunu biliyoruz!

Ortaca ve Dalaman bu gün neden AK Parti’de değil?

Neredeyse Köyceğiz’de olmayacaktı!

Oysa AK Parti 30 Mart Yerel Seçimi’nde Büyükşehir Belediyesi’ni ne yaparsa yapsın kazanma şansı olmasa da Kavaklıdere, Köyceğiz ve Seydikemer ile birlikte Yatağan’ı, Dalaman’ı, Ula’yı ve hatta il merkezi Menteşe’yi kazanabilirdi. Benim Büyükşehir kazanılamazdı dediğime de bakmayın. Kazanılamazdı, ama uygun bir aday ile oylar artırılabilirdi…

Ayrıca 13 ilçede en az 6 AK Partili belediye demek, Fethiye’de de DP’nin olduğuna göre, CHP oylarını arttırmış ve Büyükşehir’i kazanmış olsa da Büyükşehir’de iktidar olamaması demekti!

xx        xx        xx

Bir kere şu gerçeğin altını çizelim.

AK Parti’nin Muğla’da başarısız olmasının birinci nedeni Başbakan Erdoğan’ın söylemidir.

AK Parti İl Danışma Kurulu’nda bu nokta üzerinde durulmamıştır, duramazlar, çekinirler, ama gerçek şu ki, Başbakan Erdoğan’ın yerel seçimi genel seçim havasına ve kendisini 17 Aralık mağduru havasına sokması Türkiye’de AK Parti oylarını kilitlerken, Muğla’da da CHP oylarını kilitledi!

Bunun yanında AK Parti teşkilatları adayların belirlenmesi sürecinde ciddi istikrarsızlıklar sergiledi.

Fethiye’de Muhsin Eryılmaz aday gösterilinceye kadar daha kaç isim gündeme alındı ben de anımsamıyorum. Üstelik Belediye Başkanı Behçet Saatçı’ya da adaylık teklif edildi. Muhtemeldir Fethiye’de AK Partililer partilerinin adaylık teklif ettiği Saatçı’ya oy verdiler!

Marmaris’te Doğan Tugay neredeyse “zorla” aday yapılırken, Bodrum’da Ali Server Yazgan aday olmak isterken aday gösterilen Mustafa Paşalı gitti MHP’nin birinci sıra meclis üyesi adayı oldu!

Önce Büyükşehir aday adayı olmuş olan Mestan Yayman’ın “Ceket uyduramadık pantolon verelim” dercesine Menteşe Adayı yapılması akıl alacak gibi değildi…

Örnekler çoğaltılabilir.

xx        xx        xx

AK Parti Muğla’da uzun yıllar sonra yakaladığı fırsatı değerlendiremedi.

Dalaman’da Dr. Beyhan Korkut Belediye Başkanlığındaki AK Parti döneminin ardından Sedat Zencir Belediye Başkanlığındaki MHP dönemi oldukça başarısız bir dönem oldu.

Dr. Beyhan Korkut döneminde gündeme gelen projeler hayata geçirilemedi. İlçe’de SEKA’nın yerine bir şey konulamadı…

AK Parti burada Dr. Korkut ile yola devam etmek istedi. Oysa yeni bir isim olmalıydı… Korkut bir mahkeme kararı nedeniyle adaylıktan çekilmek zorunda kaldığında Ayhan Günay gibi aktif bir siyasetçi varken, unutulmuş bir isim parlatılmak istendi. AK Parti burada açık ara alabileceği seçimi (CHP 7 bin 285, AK Parti 7 bin 281, MHP 7 bin 204) 4 oyla kaybetti!

AK Parti Dalaman’ı tersine 4 oyla kazanmış olsa da burada başarılı olmuş olamazdı…

xx        xx        xx

Dalaman’da itirazlar, yeniden sayımlar yaşandı. Seçimi CHP kazanmış oldu. Köyceğiz’de de itirazlar, yeniden sayımlar yaşandı. Burada da seçimi az bir farkla AK Parti kazanmış oldu. Eğer seçim almak başarı ise Dalaman’da CHP başarılı olurken, Köyceğiz’de de AK Parti başarılı olmuş oldu!

Köyceğiz’de itirazlar sonucu seçim CHP ile AK Parti arasında gidip gelirken, yeniden sayım AK Parti 10 bin 234, CHP 10 bin 217 ve MHP bin 511 oy olarak kesinleşti.

Köyceğiz’de siyaseten tükenmiş Salih Erbay’ın karşısında AK Parti gibi başarısız olan MHP’nin oyları CHP’ye taşındı! Bunun yanında en az Erbay kadar siyaseten tükenmiş Şadi Pirci’nin seçimde öne çıkması da AK Parti’yi alabileceği “Köyceğiz oylarından” etti…

Dalaman gibi açık ara alınabilecek Köyceğiz seçimi AK Parti tarafından zorla alındı!

xx        xx        xx

AK Parti’nin Muğla’da yanlışlarından biri de Menteşe’de Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci Menteşe Belediye Başkanı Adaylığını görkemli ve iddialı bir açık hava toplantısı ile açıklamış olmasına rağmen Büyükşehir Aday Adayı Mestan Yayman’ın Muğlalı olmayan birinin şansı olmayacağı bilindiği halde Menteşe Adayı gösterilmesi oldu. Yetmiyor gibi Demirci’ye Meclis Listesi’nde yer verilmemesi tuz biber oldu…

Menteşe, meclis listesinde Yusuf Demirci’ye yer verilmiş olsa da kazanılamayabilirdi, ama Yatağan’da Turgut Belediye Başkanı Salih Özen’e AK Parti’nin Yatağan Belediye Meclisi Listesi’nin başında yer verilmiş olsaydı AK Parti Yatağan’ı kazanabilirdi.

Yatağanlılar söylüyor; 30 Mart akşamı sandıklar açıldığında AK Parti önde giderken sonucu Turgut Beldesi’nden gelen sandıklar değiştirdi. Yatağan’da rakamlar ortada:

CHP 10 bin 876, AK Parti 10 bin 567 ve MHP 9 bin 757.

Bu tabloya Ula’yı da eklemek lazım…  Oy dağılımı CHP 7 bin 72, AK Parti 5 bin 733, MHP 2 bin 969 ve DP 334 şeklinde tecelli etti. AK Parti’yi DP’den gelen Belediye Başkanı Nadi Şenkal ne yapmak istedi ise Meclisi’ni DP’lilerden oluşturdu. Bu tasarrufun sonucunu aldı. DP’de neredeyse kimse kalmadı. Ama galiba meclis listesinde kendini göremeyen AK Partililer de CHP ve MHP’ye yöneldi!

xx        xx        xx

Eğri oturalım, doğru konuşalım. AK Parti Muğla’da başarısız oldu. Peki, CHP ile MHP başarılı mı oldu?..  Hayır…  CHP’nin başarısızlığını ve özellikle MHP’nin Muğla’da yok oluşunu da ele alacağız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 08 Mayıs 2014 / 10:19

Gocaman;yukarıdaki yazı için sadece nokta denir.Noktasına,Virgülüne kadar tüm cümlelerinize katılıyorum.tespit ve teşhis doğru.Başka bir şey denemez.saygı ve sevgi.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 08 Mayıs 2014 / 11:15

Özcan bey merhaba,
öncelikle Dalaman’ın bundan önceki belediye başkanının adı SEDAT YILMAZ,soyisim Zencir değil,
Muğla’mız Allah’a çok şükür MULTIKÜLTÜR köklere sahip,insan kalitesinin,MEVCUT SİYASETÇİLERDEN ÇOK YÜKSEK olduğu bir yerdir,bunun tekrar tekrar altını çiziyorum,bizim Gadın Moğla’mızda,halkımız AKİL,bundan sonrasına da bizim siyaset ağalarına,KÖPEKSİZ KÖYDE caka yapmak,makam kapmak kalıyor,yoksa AKP’nin cami açmak,SEVAP YEMEKLERİNE katılmak gibi,UĞUR MUMCU parkı yapıp milleti gazladığını sanan VİZYONSUZ siyasetçilere,YETER GARİ diyeceğimii ZAMAN YAKIN,bunun önünde ne GILINÇ DAR OĞLU ne de ER DO Gan veya DEV rET BAH ÇALI durabilecektir,ha burada belki size düşen Türkiye genelinde kıyılarda kazanan CHP’nin MUĞLA’daki şansının DEMOGRAFİK yapı ile alakasını araştırmak olabilir,ben bu konuyu araştırıyourm,selamlar,

yusuf demirci 08 Mayıs 2014 / 12:59

Özcan bey teşhisi iyi yapan doktor lar halk arasında başarılı doktor bilinirler. Tebrik ediyorum.

c. kaya 10 Mayıs 2014 / 15:15

SEDAT ZENCİR OLSA NE OLUR OLMASA NE OLUR.. YAZIM YAPILIRKEN BÖYLE BİR HATA OLABİLİR… SEN ÖNCE SİYASET YAPIYORSAN SİYASETÇİ GİBİ DAVRAN… ÇOK AKILLIYSAN ÖYLE YADA BÖYLE KAMUYA MALOLMUŞ KİŞİLERİN İSİMLERİNİ YAZARKEN SAYGILI DAVRAN Kİ SANA DA SAYGI DUYSUNLAR… ARADA BİR BAŞKANI OLDUĞUN BİRLİKTEN DE HABER VERİRSEN SEVİNİRİZ.. DUYDUĞUMUZ KADARIYLA HAKKINIZDA SUÇ DUYURUSU VARMIŞ… BUNA ÖNCE AÇIKLIK GETİR.. BU İŞLER BABANIN İSİM MİRASIYLA OLMUYOR… MEMMED EFENDİ…