AK Parti Muğla’da Başarılı Mı?

Bu haber 07 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.534 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’nin 30 Mart yerel seçiminin ardından beklenen İl Danışma Kurulu toplantısı sonunda yapıldı. Duyumlarımıza göre oldukça gergin geçmiş ve sert tartışmalar yaşanmış. Partinin Menteşe Belediye Başkanı Adayı Mestan Yayman seçim kaybının faturasını yöneticilere kesmiş…

Miş, mış” diyorum, çünkü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nin (B) salonunda yapılan Danışma Kurulu İl Başkanı Nihat Öztürk’ün açış konuşmasının ardından basına kaplı yapıldı.

xx        xx        xx

İl Danışma Kurulu nedense dar tutulmuş; il, ilçe yönetimleri, belediye başkanları ve meclis üyeleri davet edilmiş. Ama duyan gelmişti. Salon doldu, aralara yerlere oturanlar oldu.

AK Parti Muğla’da başarısız bir yerel seçim geçirdi, ama seçim süreci İl Başkanı Öztürk’ü adeta bir hatip haline getirmiş.

Kürsüye ve mikrofona hâkimdi… Seçimden sonra yapılan bu ilk değerlendirme toplantısında milletvekillerinin olmaması şaşırtıcıydı. Kapanan beldelerin belediye başkanları neden çağrılmamışlardı anlayamadım.

xx        xx        xx

Yeni üç belediye başkanı oradaydı: Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan ve Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir coşkuyla alkışlandı.

Belediye Başkanı Adaylarının çoğunluğu da yoktu… Fethiye Adayı Muhsin Eryılmaz Ankara’daki görevine döndü. Büyükşehir Adayı Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın olmaması doğaldı. Parti üyesi olmayan Mansur hoca üniversiteye döndü. Demek ki Mansur hoca siyaset yapmayacak. Oysa ben milletvekili adayı olur diye ummuştum…

Peki ya Bodrum Adayı Ali Server Yazgan, Marmaris Adayı Doğan Tugay ve ötekiler politikayı bıraktı mı?

Buna karşılık vali yardımcısı demeli miyiz, dememeli miyiz bilemiyorum; Menteşe Belediye Başkanı Mestan Yayman oradaydı. Adaylık nedeniyle görevlerinden istifa eden bürokratların hepsi görevlerine döndü. Mestan Yayman ayrıcalıklı mı? Duyumlarımıza göre “Marmaris kaymakamlığı” istiyormuş.

Demek ki bir ayağı AK parti’de bir ayağı bürokrasi de ama Muğla’da olmaya ve 657 sayılı Devlet Memuru olarak siyaset yapmaya devam etmekte kararlı.

Ne de olsa önümüzde Genel Seçim var…

xx        xx        xx

Danışma Kurulu’nda seçim başarısızlığının faturası kime, kimlere kesildi bilmiyoruz…

Ancak İl Başkanı Nihat Öztürk Danışma Kurulu açış konuşmasını yaparken faturayı kendisine kesti… “Başarıyı herkes sahiplenir. Başarısızlığın sahibi olmaz. Ben üstleniyorum.” dedi.

Kendisini kutlamak yazım. Erdemlilik böyle bir şey…

Ama o sırada ön sıralarda oturanlardan biri ötekine “Mademki öyle, neden istifa etmiyor?” diye soruyordu. Ötekinin yanıtı ise şöyle oldu:

Önümüzde iki seçim var. Çaydan geçilirken at değiştirilmez.

Beriki ısrarlı, “Yaparsın bir il kongresi; seçerlerse devam edersin.” diye devam etti.

Tabi beriki ilkesel olarak haklı… Ama ortada aday mı var?!! Bu arada İl Başkanı Öztürk konuşmasına şöyle devam ediyordu:

Ama hiç kimse tek başına başaramaz. Bir milletvekilinin, il başkanının tek başına başarılı olması mümkün değil. Ak Parti bir gönüllüler hareketiydi. Yaptığı hizmetleri ile gönülleri de keşfetmesi ile öne çıkan bir parti. Benim şahsi kanaatim, Muğla’da eksik yaptıklarımızdan birisi gönül kazanmak noktasında oldu. Başarısızlıkta bütün teşkilatların payı var.

xx        xx        xx

İl Başkanı Öztürk konuşurken sinirli değil, oldukça sakindi, ama zaman zaman sertleşti… O sertlik anlarından birinde sanki birilerine restini çekiyor, şöyle diyordu:

Seçimde elbette hatalarımız, eksiklerimiz olmuştur, ama biz partimizi facebook sayfalarına düşürmedik. Ne söyleyecekseniz gelir burada söylersiniz. Elbette herkesin eleştiri hakkı var. Burada yaparsanız. Ama bizi eleştirirken önce seçimde nerede, nasıl çalıştığınız anlatın. Kimse ahkam kesmesin.

xx        xx        xx

AK Parti İl Başkanı Öztürk kendisine ve arkadaşlarına özellikle sosyal medyada eleştirenlere adeta restini çekerken, isim-adres vermeden rest çekmese de adeta Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazananları da uyarıyordu. Belki de restini çekiyordu…

Bu noktada öncelikle üç AK Partili belediye başkanı ile birlikte belediye meclis üyesi seçilebilenleri kutlayan Öztürk, “Ben 30 Mart akşamı Belediye başkanı olmuş, belediye meclis üyesi olmuş arkadaşlarımızı kutluyorum. AK Parti, MHP, DP, CHP’li olması fark etmez, Muğla için hizmet edecek tüm arkadaşların hizmet noktasında yanında oluruz. Kesinlikle siyasi davranmayı düşünmüyoruz. Muğla için çakılacak her çivinin yanında oluruz.” derken şöyle devam ediyordu:

Umarız belediye başkanlarımıza ayrımcılık yapılmaz. Hiç kimse AK Partili belediye başkanlarımızı yalnız sanmasın. Onların arkasında Recep Tayyip Erdoğan var.

xx        xx        xx

AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk konuşmasında her ne kadar 30 Mart seçiminde partisinin Muğla’daki başarısızlığını öncelikle kendi kendine üzerine alıp, teşkilatların ortak başarısızlığı olduğunun altını çizse de son yerel seçime göre başarılı olduklarını, oy yüzdelerini yüzde 3 arttırdıklarını savunuyordu.

Konuşmasında “Ak Parti bir gönüllüler hareketiydi. Yaptığı hizmetleri ile gönülleri de keşfetmesi ile öne çıkan bir parti. Benim şahsi kanaatim, Muğla’da eksik yaptıklarımızdan birisi gönül kazanmak noktasında oldu. Ben seçim sonuçları açıklanınca Muğlalıya kızmadım, kendi teşkilatıma ve kendime kızdım. Yapamadıklarımız var demek ki, Muğla’ ya kendimizi anlatamadık demek ki, millet CHP’ye yüzde 40 küsur oy verirken, bize yüzde 30’a yakın oy verdi. İnşallah hizmetin yanına gönül almayı da ekleyeceğiz.” diyen AK Parti İl Başkanı Öztürk şöyle devam ediyordu:

Geçen yerel seçime göre oylarımızı yüzde 3 arttırdık. Daha önce bir belediyemiz vardı, şimdi üç oldu. Eğer seçim kurulu 4 oyumuzu iptal etmemiş olsaydı Dalaman’ı da almıştık. Dalaman’ı da kazandık olarak görüyorum. Yatağan’da öyle. Biz önceden hesabımızı, kitabımızı yaptık. Yatağan’da, Dalaman’da bizimdi.

xx        xx        xx

Tabi seçim sonuçlarına nereden baktığınız önemli…

30 Mart yerel seçimini bir önceki yerel seçimle karşılaştırırsanız Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Çelebi de kalkar, “Ben il merkezinde başarılıyım. Geçen dönem mecliste üçüncü partiydik, bu seçimle ikinci parti olduk. Büyükşehir Meclisi’ne de bir üye verdik.” diyebilir.

Bakarsınız AK Parti Genel Merkezi de hem İl Başkanı Öztürk’e hem de Menteşe İlçe Başkanı Çelebi’ye birer teselli ödülü verir!

xx        xx        xx

Eğri oturalım, doğru konuşalım. 30 Mart seçimi “yerel seçim” olmakla birlikte sonuçlar bakımından Büyükşehir Belediyesi Seçimi ile son il genel meclisi ve genel secim sonuçlarının karşılaştırılması daha isabetli olacaktır. İlçelerde de belediye başkanı tüm ilçenin belediye başkanı olduğuna göre, ilçede de o ilçede en son il genel meclisi seçiminde alınan oya bakmak gerekir.

Yarın bakalım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 07 Mayıs 2014 / 09:12

20/07/2003 tarihinden buyana Ak Parti Kadrolarındayım.Yaklaşık olarak 10 Yıldır değişik kademelerde hizmet etmeye gayret ettim.Ak Parti İl Başkanmız Saın Nihat ÖZTÜRK’üün de beyan etiği gibi hizmet odaklı bir sivil halk hareketidir.Bir gönül hareketidir.Hizmeti götürürken de hizmeti pylaştırrken de saiyasal partikimiliği ile siyasi olarak davranmadı.İşe almak için aracılık ettiği kurum yada kuruluşlarda bile sen hangi partidensin,hadi oradan kaydını sildir de gel denmedi.Amma bu duruşunu Gadın Moğlama anlatılamadı.Gönül alma noktasında çok ciddi problemlerimiz oldu ve hala var.Sebebi ise çok açık,Yaklşık 12 yıldır Tek Başıina İktidar olan partinnin İl/İlçe teşkilatlarına diğer partilerin profeyonel siyasetçi dediğimiz kişiler geldi.2002-2004 İl/İlçe tekilatına bakınız.Amma Gadın Moğlam ideolojiye rey verir.Bazı belediye başkanları ilçelerindeki muhtarları toplamış.konuşmalarında biz en iyisini yapacağız demedik.HALK bize rey verdi.oy verdi.tercih etti.bizde elimizden geleni yapacağız.5 Yıl boyunca Gadın moğlam bu şekilde halk istediği için seçilmiş belediye reisleri ile yönetilecek.İl Bşkanımız Sayın Nihat ÖTÜRK’ün dik duruşundan dolayı kutluyorum.sevgi ve saygı.

bora 07 Mayıs 2014 / 10:46

AK PARTİ Muğla’da Konya’daki, Kayseri’deki gibi yönetim anlayışı seçim staratejisi ile hareket etmemelidir. Burada başbakan geri planda kalmalıdır çünkü başkanın ismini duyduklarında insanlar kaçıyor diğer partiler hep ak parti karşıtlığı üzerinde siyaset yapıyor. başbakanın müzikleri ön planda olmamalıdır yerellik milli duygular Muğlalılık ön plana çıkarılmalıdır. Muğla’da lider il başkanı, lider ilçe başkanları,lider yönetim kurulları lider belediye başkan ve adayları,lider vekil ve adayları yaratılmalı ve bunlar üzerinden oy istenmeli ön planda ak partiden ziyade hizmetler ve bu kişiler olmalıdır. 2015 de bunlar yapılmazsa 1 vekille idare edilir. bunlar yapılırsa ve toplumun her kesiminden oy alacak Atatürkçüyüm solcuyum vs diyenlerinde oy vereceği bodrumdan marmaristen iyi oy çıkarabilecek MUĞLA da CHP ye oy verenlerin yakından tanıdığı bildiği kişi (mesela MUSA GÖKBEL VEYA ONUN TARZI) birisi 2. sıraya konulursa 2 vekil çıkarılabilir. 2015 de hem sol kesinden chp den oy alabilecek her kesimi kucaklayacak birisini 2. sıraya koymadınız hemde başbakan üzerinden başbakan müzikleri üzerinden siyaset yapılırsa oylar düşecektir % 25 gibi bir alınacaktır ve 1 vekil çıkarılabilecektir. söylediklerim yapılırsa çok rahat 2 vekil olur.