AK Parti Muğla İl Kongresi-2

Bu haber 30 Ocak 2015 - 0:16 'de eklendi ve 1.570 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

17 Ocak’ta yapılan il kongresinden sonra yazdığım ilk değerlendirme yazısında bu kongreden çıkarılması gereken dersler olduğunu kongre öncesi ve sonrası gelişen olayların iyi irdelenmesi gerektiğini yazmıştım. Kongreden sonra yeni oluşan il yönetiminin hızla il kongresini masaya yatırması gerektiğini, sağlıklı bir durum değerlendirmesi yaparak ilk bakışta ayrışma görüntüsü veren tablodan yararlı sonuçlar elde edilebilecek bir çalışma yapılabileceğini belirtmiştim.

Bana göre kongreyi üç aşamada değerlendirmek doğru olur. A) 2 adaylı kongre aşamasına getiren faktörler B) Kongrede elde edilen sonucun irdelenmesi C) Yeni yönetimin yapması gerekenler…

  1. A) 2 adaylı kongre aşamasına getiren faktörler: 1– Bana göre ilk yanlışı önceki il yönetimi yaptı. İl başkan adayı olmak isteyen kişilerin içinden ilçe teşkilatlarının da görüşünü alarak bir, en fazla iki adayla genel merkezin kapısını çalmalıydı. Bu kadar çok aday olması işin ciddiyetini azalttı, adı geçen birçok adayın benim adımda genel merkeze gitsin il başkanlığı olmazsa il yönetimine girerim, mantığı varmış görüntüsü oluşturdu. 2- Önceki il başkanı Nihat Öztürk’ün kendine göre il başkanı atatmak istiyor algısı veya görüntüsü vekillerin de olaya müdahil olmaları neticesini getirdi. Bu kadar çok müdahale ister istemez gruplaşmaları oluşturdu. 3- Genel merkezin öteden beri çok adaylı kongrelere sıcak bakmayan tavrı, delege üzerinde bize bir şey sorulmayacaksa biz niye buradayız sorusunun güçlü şekilde sorulmasına neden oldu. 4– Yıllardan beri parti içinde emeği çok olan Şadi Pirci, tabanda oluşan bu genel merkezin tavrına ve eski il başkanına olan muhalefeti kullanabileceğini gördü. Zaten bundan sonra parti içinde istediği diğer görevlere ulaşamayacağını anlamıştı ancak kongre kazanarak ya bir yere gelir ya da statükoya meydan okuyan biri olarak AK Parti siyaset sahnesinden çekilirdi. 5- Geçen hafta yazdığım gibi vuruşmayı tercih etti. 6Şadi Pirci hareketine Hak arama hareketi adını verdi, kendine göre haklı nedenleri olabilir, itirazım yok fakat kendisinin il teşkilat başkanlığı görevi yaptığı zamanlarda yerel seçimler esnasında haksızlığa uğrayan birçok ilçe başkanı ve teşkilat mensubunun arkasında durma erdemini göstermediği için hak arama mücadelesi bana çok inandırıcı gelmedi.
  2. B) Kongrede alınan sonucun irdelemesi: Sayısal sonuç doğrusu benim için şaşırtıcı değil böyle sonuç alınacağının işaretleri vardı. 1- Genel merkezin her şeye müdahalesine olan tepki ile eski il başkanı Nihat Öztürk’ü genel merkez nezdinde zor durumda bırakmak isteyenlerin birlikteliği böyle bir sayısal sonucu beraberinde getirdi. 2-Kongreyi İhsan Küreci’nin kazanması partiyi ve genel merkezi rahatlattı. Şadi Pirci’nin kazanması durumunda iş seçilen yönetimin feshine kadar gidebilir ve parti bundan büyük yara alırdı. 3-Delge üzerinde biriken basınç iki adayla yapılan seçimle boşaldı, delege psikolojik olarak rahatladı. 4– Sıkıntılı da olsa parti içi demokrasi işlemiş oldu. 5– İki adaylı kongre olması nedeniyle muhteşem bir il kongresi yapıldı.
  3. C) Yeni yönetimin yapması gerekenler: Zorlu geçen kongreden zaferle çıkan yeni il başkanı Sayın İhsan Küreci ve yönetiminin bu kongreden çıkaracağı dersler ve yapacağı işler var demiştik; 1– Yeni yönetim önce hızla kendi içinde liyakate ve ilçe dengelerine dikkat ederek görev dağılımını zaman kaybetmeden yapmalı. Geçen hafta yazdığım gibi öğrenme aşaması yaşamayacak kişilerden yürütmesini oluşturmalı çünkü seçim zamanı çok yakın ve bu aşamada en az olan şey zaman. 2– Bu kongrede oluşan bölünmüşlük görüntüsünü ortadan kaldıracak adımların zaman geçirmeden hızla atılması lazım. 3– Başta diğer aday Şadi Pirci olmak üzere onunla birlikte hareket eden partililer kucaklanmalı ve bu birliktelik tablosu her türlü medya organı kullanılarak parti tabanındaki bölündük korkusu giderilmelidir. 4– Tüm ilçe başkanlarına talimat verilerek ilçelerinde diğer adaya oy verdiği bilinen delegeleri dışlayan tavır ve davranışlardan kaçınmaları önemle hatırlatılmalıdır. 5- Unutulmamalıdır ki siyasette başarı için en önemli şey güçlü ve birlik beraberlik algısıdır. Bu algıyı güçlendirecek her türlü çalışma yapılmalı ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

17 Ocakta yapılan kongreden çıkarılacak sonuçlar elbette bu kadar değil. Tabidir ki il yönetimi kendi teşkilat içi toplantılarında bu meseleyi daha detaylı olarak ele alacak ve çalışmalarını yapacaktır. Bu kongre neticesinden bana göre genel merkez yetkililerinin de çıkaracağı dersler var. Umarım ileriki dönemlerde teşkilatta görev alacakların belirlenmesinde parti içi uzlaşma sağlanamıyorsa medeni şekilde yarışmayı sağlayacak önlemleri alırlar. Bana göre AK Parti bu parti içi yarıştan korkmayacak kadar kurumsal kimliğini oturtmuş siyasi hareket haline geldi. Ayrıca parti içi bu yarışmalar üyenin ve delegenin aidiyet duygusunu geliştiren parti bağını güçlendiren ve parti içi çalışma azmini arttıran bir motivasyon fırsatıdır.

Değerli okurlar yeni yönetimi zor bir süreç bekliyor ama yönetim listesi bana fazlasıyla umut veriyor. Birey olarak hepsi kalitelerini ispatlamış kendi alanlarında başarılı kişilerden oluşuyor. Yeni başkana düşen görev bu kaliteli ekipten en iyi verimi alacak şekilde organizeyi yapmak olmalıdır. Başarı ya da başarısızlık nihayetinde ona mal edilecektir. Haftaya buluşmak üzere, iyi haftalar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.