Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete: “Yerli tur şirketi şart”

Bu haber 24 Haziran 2016 - 0:06 'de eklendi ve 862 kez görüntülendi.

Ak Parti (1)Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete,  geçtiğimiz akşam iftar yemeği sonrası Muğla Öğretmen evinde basın mensupları ile bir araya geldi. İl Başkanı Mete turizm sektöründe yaşanan sıkıntıların yabancı tur şirketlerinden kaynaklandığını bunun çözümünün ise yerli bir tur operatörü şirketlerinin kurulması olduğunu söyledi.

İlkay Yıldız

Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete geçtiğimiz akşam iftar yemeği sonrası Muğla Öğretmen evinde basın mensupları ile bir araya geldi. İl Başkanı Mete turizm sektöründe yaşanan sıkıntıların yabancı tur şirketlerinden kaynaklandığın bunun çözümünün ise yerli bir tur operatörü olduğunu söyledi. Düzenlenen toplantıya İl Başkanı Kadem Mete’nin yanı sıra MKYK Üyesi Yelda Erol Gökcan, yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Kendisinin de bir turizmci olduğunu belirten Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete, “Muğla, Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi üç önemli turizm destinasyonuna sahip. Bu turizm sezonu malumunuz da bende bir turizmci olarak yakinen bunu hissediyorum. Geçen bir hafta içerisinde turizmci arkadaşlarla bir araya gelerek bakanlığımızın çıkaracağı ikinci destek paketinde neler olmalı çözüm önerileri nelerdir bunları değerlendirdik. İçinde bulunduğumuz durum oteller boş, yabancı turistte ciddi bir sıkıntı var. Şuan otellerin doluluğunun ciddi bir kısmı iç pazardan kaynaklanıyor. Yerli turist biraz nefes aldırıyor. Sorunların neler olduğu konusunda ciddi bir çalışma yaptık” dedi.

Yerli Tur Operatörü

Türkiye’de yapılan yatırımların artık yeterli otel ve yatak sayısına ulaştığını kaydeden Kadem Mete sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de en fazla turizmin bu duruma düşmesinde etkili olan iki tur operatörü var. Birisi TUİ diğeri Thomas Cook. Onların bakış açısına göre riskli bir ülke olduğu için çok rahat bir şekilde bize ayırdıkları uçak koltuklarını yüzde 40’a indirip yüzde 60’ını silerler. Başka yerlere yönlendirerek paralarını kazanmaya devam ederler. Bizim en büyük sıkıntımız şu anda aslında tur operatörleri noktasında tekelleşmiş olmamız. Yabancı tur operatörleri bu sektörü ele geçirmesidir. Zamanında Öger Tur gibi başarılı olan tur operatörlerinin maalesef ayakta kalamadılar. Biz devlet olarak bu tur operatörlerini bir şekilde yaşatmamız lazımdı, yaşatamadık. O zaman yenilerini meydana getirmek için katkı vermemiz lazım.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 24 Haziran 2016 / 00:46

Beyler merhaba,

bir memlekette güvenlik yoksa,insanlar bir ülkeyi gitmek için,gezmek için güvenli bulmuyorsa,kendilerini güvende hissetmeyeceklerse,
sizing tur operatötünüzün yerli olması bir şey ifade etmez,çözüm de değildir,

ÇÖZÜM;
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün şiar ettiği,
yol gösterdiği gibi;

YURTTA BARIŞ,CİHANDA BARIŞ’tır,

gerisi,
havanda su dövmektir,
politik olmaktır…