AK Parti milletvekilleri de haykırdı

Bu haber 22 Temmuz 2014 - 1:21 'de eklendi ve 910 kez görüntülendi.

bafakirlilikHafta sonunda yapılan “Bafa’da yaşam son bulurken son çığlık eylemineCHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in davetine AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden tarafından olumlu yanıt verilmesinin ardından önceki gün TBMM’de tarihi bir gün yaşandı. Bafa Gölü için MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın verdiği “Meclis Araştırma Önergesi”ne CHP Milletvekili Demir ile birlikte AK Partili Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa da destek verdi. Ancak tartışmaların ardından araştırma önergesi, AK Parti milletvekillerinin oy çokluğuyla reddedildi.

Özcan Özgür

Hafta sonunda yapılan “Bafa’da yaşam son bulurken son çığlık eylemineCHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in davetine AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden tarafından olumlu yanıt verilmesinin ardından önceki gün TBMM’de tarihi bir gün yaşandı. Bafa Gölü için MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın verdiği “Meclis Araştırma Önergesi”ne CHP Milletvekili Demir ile birlikte AK Partili Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa da destek verdi. Ancak Boğa’nın önergeye destek verirken “Bafa Gölünü siyaset malzemesi yapamayalım” demesi şaşkınlık yarattı. Önerge tartışmaların ardından AK Parti milletvekillerinin oy çokluğuyla reddedildi.

MHP Milletvekili Erdoğan

Son günlerde kuraklık nedeniyle kirliliğin artmasıyla tekrar gündeme gelen Türkiye’nin en önemli çevresel değerlerinden biri olan Bafa Gölü ile ilgili Ankara atağa kalktı. Hafta sonunda Cumartesi günü kirliliğe dikkat çıkmak için yapılan insan zinciri eyleminden sonra sorun MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan tarafından TBMM gündemine taşındı. Erdoğan Meclis Araştırma Önergesi verdi. Önergenin gündeme alınması üzerine MHP Grubu adına konuşan Milletvekili Erdoğan şunları söyledi:

“Muğla bir sanayi kenti değil. Muğla’mızın bir sanayi kenti olmasını da arzu etmiyoruz. Hem turizmin hem de tarımın sürdürülebilmesi için tarihi ve tabii değerlerimizin çok iyi korunması gerekmektedir. Bafa gölünün özelliklerinin yok olmasını kabullenemeyen, duyarlı insanlar dün Bafa Gölü’nde toplanıp kıyıda insan zinciri oluşturmak suretiyle Bafa’yı yeniden hayata kavuşturmak için seslerini duyurmaya çalıştılar. Biz de bugün bu önergemizin gündeme alınması suretiyle, oradaki dramı dile getiren hemşerilerimizin sesini, bu önergemizi Meclis gündemine getirdik. Bafa gölünün yaşatılabilmesi için iki temel işlemin yapılması gerekmektedir. Birincisi Bafa gölüne, Bafa gölü ve havalisindeki hayatı devam ettirecek yeterli su girişinin sağlanmasıdır. İkincisi de Bafa gölünü besleyen su kaynaklarının Bafa gölündeki hayatı devam ettirecek bir kaliteye ulaştırılması gerekmektedir.”

Milletvekili Erdoğan bazı yetkililerin Bafa gölünde kirlilik olduğunu kabul etmediğine dikkat çekerek, “Bu yönde açıklamalarda bulunan maalesef kabine üyeleri de bulunmaktadır. Pekala, burada kirlilik yoksa Bafa Gölündeki Balıklar fazla oksijene dayanamadığı için mi ölmektedir? Kısacası; Bafa gölü, alınacak tedbirlerle yeniden hayata döndürülemezse, bu hem bölge ekonomisi için hem de Bafa gölünde yaşayan canlılar için çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca Bafa gölü havalisindeki sulak alanda üreyen kuş türlerinin de yok olmasına sebep olacaktır. Yine meclis gündeminde yer bulan zeytinliklerin maden işletmeciliğine açılmak suretiyle tahrip edilmesi de Muğla’da yeni çevre facialarına sebep olabilecektir.” dedi.

Ak Parti Milletvekili Yüksel Özden

Bafa Gölü’nün Muğla’da en önemli çevresel sorunlardan biri olduğunu belirten AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr Yüksel Özden, “Bafa Gölü 10 dakikalık konuşmaya sığamayacak kadar güzeldir. Burada ciddi bir kirlilik olduğunu görüyoruz. Sanayi var diye, aşırı kar hırsıyla bu bölgenin heba edilmesine göz yumamayız. Bafa Gölü ile ilgili kirlilik haberleri yıllardır kamuoyunun gündemindedir. Ancak bu yıl, kuraklığın da etkisiyle iyice susuz kalan gölde, yosun patlaması daha mayıs ayında başlamıştır.” diyerek şöyle devam etti:

“Göle Şişme savak (ruberdam) tipi regülatör yapıldı. Türkiye de ilk defa uygulanmaktadır. Bu regülatör Menderesteki suyu kabartarak bafa gölüne veriyor. Hem kod seviyesi belli bir düzeyde tutuluyor hem de Sirkülasyon sağlanıyor.  Kış döneminde deniz suyunun içeriye girişini engelliyor, yaz döneminde su seviyesini dengeliyor. Bafa’nın beslenmesi bu sene kuraklık nedeniyle biraz geç olmuştur. Teknik olarak yapılabilecek her şey yapılmaktadır. Çine Barajındaki suyun kirlilik oranının azaltılarak göle aktarılması önerisi üzerinde duruyoruz. Eğer gerçekten Bafa Gölü’nü kurtarmak istiyorsak tüm bölge milletvekilleri, sadece Muğla da değil Aydın, Afyon, Uşak milletvekilleri bir araya gelelim, gruplarımızla konuşalım. Görüşülmekte olan ve sonucunu milyonlarca insanın beklediği bir yasayı biraz daha geciktirmek için önerge vermeyelim. İlk dilekçeyi birlikte verelim, komisyonu birlikte kuralım.”

Ak Parti Milletvekili Ali Boğa

Yaptığı konuşmada hep birlikte yerinde inceleme öneren ve konuşması sırasında “Bafa Gölünü siyaset malzemesi yapamayalım” diyerek tartışmalara neden olan AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa da “Bu konudaki duyarlılığı memnuniyetle karşılıyor ve gerek eylemlerin ve gerekse çalışmaların takipçisi olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Hazırlanan plan çerçevesinde başta Büyük Menderes Nehri olmak üzere kirliliğe neden olan parametrelerin düzenli olarak takip edilmekte, görevli kurumların kendi sorumlulukları çerçevesinde önlemler alınmaktadır. Her şeye rağmen nasıl bir zamanlar manşetlerden inmeyen Haliç kirliliğinden arındırıldıysa Bafa da bu kirlilikten arındırılacak ve gerçek güzelliğine kavuşturulacaktır. Bu konuyu siyasete alet etmek ve Meclis’in yoğun gündemine sıkıştırmak yerine gelin bölge milletvekilleri olarak hemen bayram sonrasında yerinde bir çalışma yapalım.” dedi.

Ak Parti Grubu adına söz alan Milletvekili Nurettin Canikli ise, önemli konularda doğal olanın grupların kendi aralarında görüşerek mutabık kalması ve hep birlikte meclis araştırması kararı almasıdır. Gerekirse bunun yapılması ve hep birlikte şu anki gündem sonrasında bir çalışma başlatılmasını istedi.

CHP Milletvekili Nurettin Demir

Önergenin lehine CHP Grubu adına söz alan Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir de “Gelin hep birlikte Bafa’yı kurtaralım” çağrısında bulunarak, “Bafa’da çığlık var. Bafa katlediliyor. Bafa Gölümüz ölüyor. Bafa Gölü, 1994’den bu yana 1. Derece doğal sit alanı, 1. Derece arkeolojik sit alanıdır. Ayrıca 6.271 ha’lık göl alanı ve 5.560 ha’lık hazine, özel şahıs orman arazilerini de içerisine alan toplam 12.281 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı’dır. Tabiat parkı; 19 memeli türü, 96 familyaya ait 525 bitki türü, 24 sürüngen türü ve 275 kuş türü olmak üzere zengin bir bitki hayvan çeşitliliğine sahiptir. 1. Sınıf sulak alan Bafa Gölü’nde 1986 yılı sayımlarına göre ise 55.000 su kuşu saptanmıştır. Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Avrupa Kırımızı Listesi’ne göre ‘Düşük Risk’  türler kategorisinde olan cüce karabatak akgöz, akkuyruklu kartal, bozkır delicesi, pembe gagalı martı ve gri kirazkuşu yaşamaktadır.  ‘Zarar Görebilir’ türler kategorisine giren küçük sakarca kazı, yaz ördeği, kızıl kerkenez, sürmeli kızkuşu gibi kuşlar da Bafa Gölü’nde görülmektedir.” diye bilgilendirme yaptı.

Bafa Gölü’nün Afyon, Uşak, Denizli ve Aydın illerinin sanayi tesislerinin atıkları ile kirlendiğine, bu konuda bir önlem alınmadığına dikkat çeken Muğla Milletvekili Demir, “Bunun yanında göl çevresindeki çok sayıdaki tarım alanında kullanılan tarımsal gübre ve pestisitlerin göle taşınması ve gölün çevresinde bulunan 18 adet zeytinyağı fabrikasının ‘kara suyu’ gölde yoğun bir kirlilik yaratmaktadır. Bilimsel olarak; gölde meydana gelen aşırı kirlenme, göl suyunda ve zemininde azot ve fosfor miktarının çok fazla artışına neden olmaktadır. Bu da özellikle yaz aylarında gölde algleri aşırı oranda arttırmaktadır. Mavi-yeşil algler de her ne kadar doğanın bir parçası olsalar da, Bafa Gölü gibi hiperötrofik seviyeye ulaşmakta olan göllerde bu canlıların oluşması doğal bir durum değildir.” diyerek şöyle devam etti:

“Artık Bafa için önümüzde on yıllar, yüzyıllar yok. Bafa her geçen saniye hızla ölüyor. Bafa’da yaşam yok oluyor. İnsanlar ve bütün bir yaşam dokusuyla yaşanır bir yer olmaktan çıkıyor. Uzmanlar önlem ve çözümlere bugün başlansa bile gölün ancak 10 yılda kurtarılabileceğini belirtiyorlar. Dün biz Bafa’nın çığlığını herkese duyurabilmek için çevre dostları, sivil toplum kuruluşları olarak bir araya geldik. Artık bu çığlıkları meclis de duymalıdır ve bu araştırma önergesine destek vermelidir. Bölge milletvekillerinden Prof. Dr. Yüksel Özden, dün Bafa için bir kaç destek tweeti attı. ‘Meclis’te çalışmak zorunda olmasam ‘Bafa’da Yaşam Son Bulurken Son Çığlık Eylemi’ne katılırdım. Bafa Gölü Can Çekişirken Seyirci Kalamayız.’ Kim söylüyor bunu AKP milletvekili Yüksel Özden. ‘Hakikat konjonktürel değildir, hakka ve halka hesap vereceğiz’ diyor. Evet, bir şeyler yapmak için bu araştırma önergesine destek vererek başlayalım. Araştıralım, nedenlerini ortaya koyalım, çözüm önerilerini birlikte ortaya koyalım ve Bafa’yı kurtaralım.”

Tartışmaların ardından araştırma önergesi AK Parti Milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.