AK Parti, MHP Nerede?

Bu haber 29 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.369 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

24.09.2014 tarihli yazıma “Beldeler Sahipsiz Kaldı” başlığı atmıştım. Birkaç gündür de bu minvalde yazılar yazıyorum.

Büyükşehir Yasası’nın birlikte ve planlı gelişmesini sağlayabileceği gibi, beraberinde sorunlar da getireceğini yerel seçimlerden önce bu köşede çok yazdık. O zaman Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adaylarından Musa Gökbel’in çıkışlarına, uyarılarına dayanarak “Büyükşehir Ödül mü, Ceza mı?” soruları sormuştuk. Sorunun yanıtı açıktı:

Seçimle yasanın uygulayıcısı durumuna gelecek olan kişi ve kadrolara bağlı…

xx        xx        xx

Bakmayın siz, beldelerle birlikte köylerin “mahalleye” dönüşmüş olmasına.

Öyle “Büyükşehir” statüsüne geçmekle bir günde, bir yılda “Büyükşehir” olunmuyor. Şu anda büyük bir köye döndüğümüzü söyleyebiliriz… (!)

Bu tespite itirazı olanlar da olacak tabi. Onlardan ricam kapanan beldelerin zabıtalarının şimdi nerede görev yaptıklarına bakmaları olacaktır.

Şu anda mahalleye dönen köyler, beldelerden tutun da ilçe belediye başkanlarına kadar gelinen durumdan, hayatından memnun olan yok.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kendisi gibi seçilmişlere güvenip biraz “yetki devrinde” bulunsa daha mı iyi olacak bilemiyorum… Bildiğim, Muğla Büyükşehir’ olunca sadece kapanan beldelerde değil, beldelerle birlikte ‘mahalle’ haline gelen köylerde de ciddi sorunlar yaşanmaya başladı…

Şimdilik sızlanmaları duyuyoruz. Yakında ‘isyanlar’ başlarsa şaşmamak lazım…

xx        xx        xx

Doğrusu ben ilk isyanı CHP’li Belediye Başkanlarından birinden bekliyordum. Olmadı, ya AK Partililer ya MHP’liler seslerini yükseltirler diyordum. Yanıldım…

Tepki beklenmedik bir yerden geldi: Demokrat Parti (DP) İl Başkanı Zekai Alper’den…

Hadi diyelim, Muğla’da MHP’li Belediye yok. Hatta MHP bile yok… (!) AK Parti nerede?

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Partiana muhalefet’ durumunda. AK Parti’nin Büyük şehir Meclisi’nde Gurup Başkanı AK Parti’nin İl Başkanı Nihat Öztürk

AK Parti’nin büyükşehirde olduğu gibi ilçe meclislerinde de seçilmiş ağırlığı var. Kavaklıdere, Köyceğiz, Seydikemer Belediyeleri de AK Partiliİl Başkanı Öztürk’ün yerel yönetimlerle ilgili “tıkı” yok… Belki de biri DP’li öteki belediyelerin yaşadıkları sorunları AK Partili belediyeler yaşamıyorlardır!

xx        xx        xx

Büyükşehir Yasası‘yla gelir kaybı yaşayan ilçe belediyelerine ve belediye başkanlarına sahip çıkan DP İl Başkanı Zekai Alper, “Büyükşehir CHP’nin Elinde Despotlaştı!” diyor.

Bu cümleyi kurup, yazarken gülme krizine giriyordum. Nedenini ne siz sorun, ne ben söyleyeyim.

DP’nin Türkiye’nin bir başka yerinde belediyesi var mı bilmiyorum, Muğla’da Fethiye var. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı isyanını beklediğim başkanlardandı. Demek ki “parti disiplini” içinde sorunu İl Başkanı Alper’e aktarmış.

Alper partisinin Meclis Gurup Başkanı olarak basın açıklamasını Büyükşehir Meclisi’nde Gurup Toplantı Salonu’nda da yapabilirdi. Kahvaltı da yaptı. Ben gidemedim.

xx        xx        xx

DP İl Başkanı Zekai Alper’in zehir zemberek açıklamasını kahvaltıya giden arkadaşlarımdan aldım. Basından izledim.

Alper, AK Parti‘nin elinden çıkmış, risklerle dolu Büyükşehir Yasası‘nın, CHP‘nin elinde despotlaştığını iddia etmiş. Basına böyle yansıdı… Yasa despotlaşmaz! Belki de Büyükşehir Yasası ile Büyükşehir Belediye Başkanı’nın despotlaştığını söylemeye çalıştı, arkadaşlarımız yanlış anladı…

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı‘nın, bütün belediye başkanlıklarının yetkilerini tekelinde toplaması sonucu bütün ilçe belediyelerinin Mali ve ekonomik yönden iş üretemez ve halka hizmet götüremez duruma geldiğini öne süren Alper açıklamasında şöyle devam etmiş:

Bu olaylardan ilki, Fethiye’nin Gökben köyünde yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan itfaiye teşkilatının, akşam su basılamamasından dolayı müdahale edemediği yangında vatandaşımızın evi de damı da cayır cayır yandı. Ayrıca Fethiye Belediye Başkanlığı’nın itfaiyeden istediği hizmetle ilgili, ‘İzin gerekiyor’ denilerek, kâğıt üzerinde haklı olunsa bile siyasi bir nezaketsizlik yapılmaktadır. Yani ilçe belediyelerimiz 29 Ekim, 23 Nisan gibi bayramlarda dahi bayrak asma çalışmalarını izne tâbi yapacaklardır.

Bu sorun sadece DP’li Fethiye Belediyesi’nin değil, AK Partili Köyceğiz, Kavaklıdere, Seydikemer Belediyelerinin de sorunu olduğu gibi Dalaman, Ula, Ortaca, Marmaris, Datça, Menteşe, Yatağan, Milas, Bodrum Belediyelerinin de sorunu…

xx        xx        xx

DP İl Başkanı Alper sorunu ortaya koymuş, ama çözüm önerisinde bulunmamış.

Yukarıda da vurguladığım gibi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kendisi gibi seçilmişlere güvenip biraz “yetki devrinde” bulunsa bu ve benzeri sorunlar yaşanmayabilirdi diye düşünüyorum…

Tabi “bekara karı boşamak kolay”… Biz belediye başkanı değiliz. O’nun yerinde de olamayız. Herhalde bir yanıtı olacaktır.

xx        xx        xx

DP İl Başkanı Alper, Büyükşehir statüsü ile birlikte belediyelerin personeline maaş vermesinin bile zorlaştığına dikkat çekerken, “Büyükşehirden önce 313 personele sahip Fethiye Belediyesi, büyükşehirden sonra altı beldenin de katılımıyla 457 personele çıkmış durumdadır. Buna karşılık 2013 Nisan-Ağustos aralığında 84 bin nüfusla 10 milyon 672 bin 217 TL İller Bankası payı olan Fethiye, 2014 yılı aynı aylar aralığında 140 bin nüfusla 7 milyon 684 bin 808 TL İller Bankası payı almıştır. Bu koşullar altında belediyenin, birkaç ay içinde personeline maaş bile vermesi mümkün görünmüyor. Yatırım yapması ise mucizedir.” demiş.

Peki ya öteki belediyelerde durum ne?

Ya DP İl Başkanı Alper abartıyor ya da bütün belediyeler zor durumda. O zaman neden susuyorlar?

xx        xx        xx

DP İl Başkanı Alper sadece partisinin Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı için değil de adeta bütün belediye başkanları için konuşurken, “Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Osman Gürün değil de Ankara’dan birisi görevlendirilmiş olsa bu kadar katı kuralları uygulamaz, ilçe belediyeleri bu kadar mağdur edilmezdi diye düşünüyoruz. CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Büyükşehir Yasası’nın arkasına sığınıyor.” diyerek şu ifadede bulunmuş:

Büyükşehir Belediye Başkanımız, ilçe belediye başkanlarımızla bir araya gelerek, ‘Başka neler yapılabilir?’ diye sorarsa biz biliyoruz ki kendisine iyi niyetle çözüm önerilerinde bulunacaklardır.

İşte bu sözler bana oldukça manidar geldi…

Hepimizin bildiği gibi Büyükşehir Belediye Meclisi her ayın ikinci Salı günü toplanıyor. Demek ki Başkan Gürün o toplantılarda sormuyor. Belki de ihtiyaç duymuyor!

Ama Büyükşehir Belediye Başkanlığı önündeki parka 13 ağaç diktirip, belediyenin tanıtım logosuna 13 yıldız konduran bir belediye başkanı ilçe belediye başkanları ile bu konuyu görüşmekten neden kaçınsın ki…

Ne diyelim, biraz sabır. Yıl dolsun bakalım…

DP İl Başkanı Zekai Alper’i herkes söylenirken söylediği için kutluyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Zeki Dursun 29 Eylül 2014 / 08:04

Günaydın iyi haftalar. Sayın Osman Gürün’ü on beş yıllık Muğla Belediye Başkanlığından tanıyoruz. Hizmetlerini ve hizmet anlayışını da biliyoruz. Yüz hatlarına baktığımızda sert bir mizaca sahip olduğu belli. İlçe belediye başkanları da yasanın verdiği yetkiyle gerek 1580 sayılı ve gerekse 5393 sayılı belediye yasaları başkanlara diktatörlük yetkisi veriyordu. Şimdi bu yetkiler Büyük şehir Yasasıyla katlanarak adeta katmerleşerek Büyük Şehir başkanına tam yetkili diktatör yetkisi vermiştir. Sayın Musa Gökbel bu konularda halkın ve partisinin dikkatini çekmişti. “Büyük Şehir ödül mü ceza mı?” Şimdi böyle bir yasa Osman Beyin eline geçti. Ne olduğuna dair yoruma gerek yok. Halkın sahip çıkılmadığı adeta unutulduğu bir süreç yaşıyoruz. Bunun böyle olacağı belliydi. Burada suç CHP dedir. Aday belirleme sürecinde adayları üzerinde hassasiyet göstermedi. İl başkanı Mustafa Öztürk Milletvekilliği hayali peşinde koştuğu için ” aman bana zarar verirler diye suya sabuna dokunmadı.” Bu gidişle 2019 da herhalde Muğla’da CHP kalmaz. İnceleyin Menteşe belediye başkanı Sayın Bahattin Gümüş hariç hepsi yıpranmış belediye başkanlarıyla dolu bir partinin önümüzdeki seçimlerde işi zor. Kale, male kalmaz yıkılır. Bu cezayı ödüle çevirmek için Musa Gökbel’den niye yardım talep etmiyorlar? Belki talepleri vardır. Bilemeyiz. Ama Musa Gökbel bu konularda bir açıklama yapması gerekir kanısındayız.

reşat öztepe 29 Eylül 2014 / 12:23

Gocaman;önce geçmiş olsun diyeceğim amma, sen de neden hayırdır diyeceksindir.Bir Nisan şakası gibi geldi insanlara Büyükşehir Belediyesi. çok yazdık diyorsunnuz ama.yazmak başka okumak başka okuduğunu anlamak başkadır.Millet okumuyor.anlatılanı da dinlemiyor.sonra da başına bir iş geldiğinde yandım allah. Büyük şehir yasasının getirdiğini veya götürdüğünü iktidardan olas şöyle olur,muhalefet olsa şöyle olur denmedimi? insanlara.söylendi kimse bana söylenmedi benim haberim yok diyemez. Sayın gürün ve diğer İlçe Belediye Başkanları ATAMA ile değil REY ile geldi. bir taki seçime gadar zabır eder de iktidara verirseniz bidefa olsun deneerim derseniz olur biter.bir defa ile bir şey olmaz. bir defa olsun Gadın Moğlamda Ak Parti iktidarına veriversek ne olur canım. ha şimdi 4,5 sene var. ondan dedim gewçmiş ola diye.sevgi ve saygı.

günaydın 29 Eylül 2014 / 12:26

büyükşehir yasası yıllardır var ve uygulanıyor osman gürün büyükşehir belediye başkanı oluncamı diktatörlük yasası oldu musa gökbel olsaydı aynı yasayı uygulamayacakmıydı bu adamlar büyükşehirler sayesinde iktidar ona göre çalışın çalışalım

MÜŞTEBA KARAMANOĞLU 29 Eylül 2014 / 22:20

UYGULAMAYIMI BİLMELİ UYGULANMALIMI YÜRÜTME ORGANLARI KEŞİŞMİŞ AHTABOT OLMUŞ BİR ANLAYIŞA BÜYÜKŞEHİR YÖNETİMİNİ TESLİM EDİLİRSE SONUCA ŞAŞIRMAMAK GEREKİR,

BELDELERLE İLÇELER VE MAHALLE OLAN KÖYLERDE AYNI DURUMDA MENTEŞE ( MUĞLADA ) ONBEŞ YIL ÖRNEĞİ YAŞANILMADIMI YİNDE YAŞANMAYA DEVAM EDİLEDECEK,
YÜRÜTMEYİ YASAMA İLE KARIŞTIRANLAR ÇIKMAZA GİRECEKLERDİR,
ARTIK SEÇİMLERDE AĞAÇ ,ŞAPKA MODELİ KALMADI , SEÇMEN ÇOK BİLİLNÇLİ SON SEÇİMDE ÖRNEĞİ YAŞANDI,
YETERKİ UMUTLARIMIZ TÜKNMESİN

BİR OLALIM BİRLİKTE OLALIM